استرس مزمن چه مشکلاتی برای ما پیش می آورد؟

استرس مزمن

استرس بسیار شایع است و خیلی ها را درگیر کرده است، و البته خیلی از افراد استرس مزمن دارند. استرس مزمن چه عوارضی دارد؟

عوارض استرس مزمن براس سلامتی

روند رو به رشد تکنولوژی و افزایش مشکلات و گرفتاری های زندگی و در کنار آن بی توجهی به مقوله آرامش در کنار آسایش، جامعه را به سمت افزایش استرس منفی سوق می دهد

استرس، یک کلمه سرشار از بار منفی به همراه احساسات نا خوشایند، اینطور نیست؟همیشه استرس وجود دارد،البته بدهم نیست.بدون آن، نمی توانیم انگیزه خودراحفظ کنیم وباارده کاری پیش برویم.

استرس مزمن

استرس خوب و استرس مزمن

هر چند که پذیرش پدیده آسایش در جوامع در حال توسعه نیزخود چالشی دیگر در بر دارد که مورد بحث این مقاله نیست اما اهمیت موضوع و پیامدهای ناشی از استرس آدمی را وا می دارد تا استرس را به خوبی بشناسد و با افزایش آگاهی و دانش خود در این زمینه از عواقب احتمالی زندگی های اجتماعی که در پستی و بلندی های زندگی بر سر راه آدمی به ناچار قرار می گیرد بکاهد، همچون مرگ فرد مورد علاقه (همسر، فرزند)، از دست دادن هر چیزی که برای فرد ارزشمند باشد، آسیب ها یا بیماری های شدید، اخراج یا تغییر شغل ، نقل مکان کردن به یک شهر یا استان جدید، مشکلات جنسی زوج ها، ورشکستگی مالی یا مقروض شدن شدید به بانک، تعارض مدام بین فرد و یکی از اعضای خانواده و دوست نزدیک یا همکار، خستگی دائمی ناشی از استراحت ، خواب یا تفریح ناکافی .

استرس، یک کلمه سرشار از بار منفی به همراه احساسات نا خوشایند، اینطور نیست؟ همیشه استرس وجود دارد، البته بد هم نیست. بدون آن، نمی توانیم انگیزه خود را حفظ کنیم و با ارده کاری پیش برویم. سطح مشخصی از استرس به ما کمک می کند تا با محیط اطراف سازگار شده و به درستی حرکت کنیم. استرس های مزمن می توانند کمی نگرنی ایجاد کنند و به شیوه های مختلف بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارند.

چگونه می توانید تشخیص دهید استرس شما از نوع خوب است و یا مزمن؟ بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه استرس مزمن می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و چرا به طور طبیعی می خواهیم که در زندگیمان میزان کمی از استرس وجود داشته باشد.

استرس
استرس خوب چیست؟ در حالی که استرس تا به حال به عنوان یک امر مفید تلقی نشده است، اما هر یک از ما می دانیم به دلیل واکنش به این مسئله در موقعیت کنونی قرار گرفته ایم. اجدادمان نیز با واکنش هایی نظیر مبارزه، فرار و تهدید زندگی کردند و زنده ماندند. حال اینکه این امر مربوط به غذا یا تهدیدات فیزیکی بوده یا نه مسئله ای است که مرکز برجسته علمی فرانکلین آن را مشخص کرده است.

با تولید آدرنالین و کورتیزول در بدن، فشار خون، تنفس و ضربان قلب افزایش می یابد. مکانیسم اصلی کورتیزول این است که باعث افزایش قند خون یا گلیسمی می گردد. آدرنالین نیز باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه های هوایی شده و در بروز واکنش جنگ و گریز سیستم عصبی سمپاتیک اثر می گذارد. این هورمون معمولا در مواقعی که فرد هیجان بالا را تجربه می کند در بدن ترشح می شوند. جریان خون که در بدن کاهش می یابد در نهایت آستانه تحمل درد نیز بالا می رود.
در طول یک بحران واقعی، واکنش های شما در پایان کار سبب معکوس شدن برخی فر آیند ها خواهد شد. شما می توانید مسئله را حل و فصل کنید یا از آن بگریزید، و سپس به راحتی در کنار عزیزانتان به استراحت بپردازید. یا می توانید از طریق قدم زدن سطح آدرنالین و هورمون های خود را تنظیم کنید.

استرس مزمن

علت استرس مزمن

با این حال، زندگی های امروزه اغلب فرصتی برای پاسخگویی کامل به استرس ها باقی نمی گذارند. در عوض، هنگامی که در وضعیت ثابتی قرار داشته باشیم آن را کنترل می کنیم. بسیاری از ما نمی توانیم از نظر فیزیکی استرس را از بین ببریم، اما با اختصاص دادن زمان کافی برای حل آن، مشکل واقعی را بر طرف می کنیم.

1 – بر آشفتن ذهن
ممکن است فکر کنید برای انجام کاری، ضروری است که در تمام مدت زیر فشار باشید. با توجه به مقالات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC)، استرس های مزمن تاثیر مستقیمی بر توانایی و عملکرد دارند و می توانند بیشتر شما را در دردسر بیندازند.
استرس مزمن اثرات ویران کننده ای بر حافظه و یادگیری دارد. در حقیقت سلول های مغز را نابود می کند. UMMC گزارش می کند که افراد مبتلا به اختلالات استرس معمولا 8 درصد انقباض هیپوکامپ را تجربه می کنند که به شدت مرکز اصلی حافظه و توانایی یادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد.
موسسه فرانکلین توضیح می دهد که کورتیزول یا هورمون استرس در طی پاسخ به گلوکز، سوخت کمتری را برای مغز فراهم می کند. بنا بر این در محیط های پر استرس، واکنش بدن به استرس آنقدر زیاد فعال می گردد که غالبا فرصت لازم برای بازگشت به حالت طبیعی و عادی به دست نمی آید و بدین خاطر در عملکرد شناختی، اختلالاتی مشاهده می شود.
همه چیز بستگی به قدرت یادگیری دارد. استرس می تواند بر توانایی دسترسی به حافظه تاثیر بگذارد و مانع به یاد آوردن برخی مسائل شود.

2 – خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و سکته مغزی افزایش می یابد
بین استرس مزمن و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ارتبط تنگاتنگی وجود دارد. محققان UMMC گزارش می دهند استرس های مزمن، یکی از فاکتور های اصلی در بدتر شدن شرایط به شمار می روند.
در حقیقت، استرس ضربان قلب و نیرو را افزایش می دهد، عروق خونی را تنگ می کند و بر ریتم ضربان قلب تاثیر می گذارد. طبق اطلاعات منتشر شده از UMMC، این مسئله سبب غلیظ شدن خون می شود که در برابر آسیب های نظیر از دست دادن خون محافظت می کند.
استرس فشار خون را افزایش می دهد و نوع مزمن آن باعث آسیب هایی به رگ های خونی می شود و حتی التهاباتی را ایجاد می کند.
افزایش فشار خون نیز یکی از عوامل خطرناک در بروز سکته مغزی می باشد، موسسه فرانکلین گزارش می دهد که استرس می تواند تصلب شرایین یا سختی سرخرگ ها را بالا ببرد، این موضوع یکی دیگر از عوامل سکته محسوب می شود.

3 – تضعیف سیستم ایمنی بدن
اگر فکر می کنید مبارزه با عفونت برای بدن شما یک خطر جدی به شمار می رود باید بدانید که استرس های مزمن می توانند خطرناک تر باشند، زیرا باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شوند و مبارزه را بسیار دشوار تر می کنند. به گزارش UMMC، به نظر می رسد استرس مزمن بیماری عفونی مانند آنفلوآنزا و سرما خوردگی را تحت تاثیر قرار می دهد و به معنایی دوره بیماری را طولانی می کند.
استرس همچنین می تواند سبب بروز التهاباتی در بدن شود. سیستم ایمنی نیز ممکن است واکنش متفاوتی در برابر اختلالات نشان دهد و از ترکیبات ایمنی شناخته شده با عنوان سیتوکین ها در برابر التهابات پاسخ های را صادر کنند. این ترکیبات می توانند در مبارزه با عوامل ناخوشایند بدن، سبب آسیب رساندن به سلول های سالم شوند.
التهابات با بسیاری از بیماری ها و اختلالات ارتباط دارند، از بیماری آسم و دیابت گرفته تا سرطان و بیماری های قلبی و عروقی.

4 – تسریع روند پیری
همانطور که گفتیم، استرس بسیاری از فرآیند های فیزیولوژی بدن را مختل می کند. فقدان جریان خون در پوست را در نظر بگیرید. قطعا در روند پیری بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بدتر از همه، استرس مزمن می تواند در روند پیری مغز موثر باشد. با بالا رفتن سن تعدای از سلول های مغز از بین می روند. دارو های شیمیایی، زندگی روزمره، رژیم نامناسب، فقدان فعالیت های ورزشی و از دست دادن روابط اجتماعی همگی به این امر کمک می کنند. در نهایت، استرس می تواند اجازه دهد تا مواد سمی بیشتری از خون عبور کنند و در عملکرد حافظه و یادگیری اختلال ایجاد کنند.
زمانی که سلول های مغزی تحلیل می روند و دچار آسیب می شوند، اختلالات بسیاری در حالات رفتاری فرد به وجود می آید که مهمترین اختلال در حافظه و شناخت رخ می دهد. عواملی مانند بیماری های نظیر فشار خون کنترل نشده، دیابت، چربی خون، بیماری های تغذیه، استعمال دخانیات و مصرف الکل ابتلا به پیری مغزی را تسریع می کند، البته استرس مزمن در این مسئله نیز بی تاثیر نیست.
APA گزارش می دهد، برخی مطالعات مربوط به تعیین سن فیزیولوژی با استرس در ارتباط هستند. به طور نمونه، زنان در طی چندین سال مراقبت از کودکان و افراد نا توان، از لحاظ فیزیولوژی 10 سال بیشتر از سن معمول خود به نظر می رسیدند. به دلیل استرس مزمن توانایی آن ها در بازسازی سلول های خونی تحت تاثیر قرار گرفته بود و همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماری های قلبی و عروقی و آرتروز به شدت افزایش یافته بود.

5 – افزایش وزن و اختلالات گوارشی
استرس مزمن می تواند باعث بروز بسیاری از اختلالات گوارشی شود. گرفتگی، یبوست و اسهال علائم استرس هستند. بنابر این ریفلاکس معده و سندروم روده تحریک پذیر می توانند ناشی از این مسئله باشند. استرس حتی می تواند زخم ها و بیماری های التهابی روده را بدتر کنند.
کورتیزول به تجمع چربی در اطراف شکم کمک می کند و همچنین گرایش به مصرف چربی ها و نمک و شکر را افزایش می دهد. مصرف کربو هیدرات های ناسالم ممکن است آرامش بخش باشد، زیرا این اختلالات رفتاری و هورمونی ناشی از پاسخ به استرس ها می باشد، متاسفانه این رفتار می تواند پس از مدتی عادی شده و در نهایت منجر به بروز مشکلاتی مانند دیابت و بیماری های قلبی شود.

6 – تاثیر بر روحیه و روابط افراد
استرس پایدار می تواند الگو های خواب را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کج خلقی، قدرت تمرکز پایین و واکنش های تند در شما شود. ممکن است در زمان هایی که مضطرب هستید قادر به فعالیت یا استراحت نباشید. افسردگی نیز یک واکنش مشترک بین استرس مزمن است. همه این ها می تواند کیفیت زندگی شما را کاهش دهد و روابطتان را با دیگران تحت تاثیر قرار دهد.
استرس مزمن با احساس ضعف و عدم کنترل توانایی ها همراه است. به گفته UMMC، افراد کمالگرا احتمالا ازاختلال در سطح سروتونین ناشی ازمسئله استرس رنج می برند، این ماده نزد افکار عمومی به عنوان جاری کننده، احساس خوب شناخته شده است.

7 – افزایش درد
ارتباطی بین شدت درد و استرس مزمن از جمله سر درد، درد مفاصل و درد عضلانی وجود دارد. به نظر می رسد استرس در میزان درد های آرتروز و درد پشت کمر موثر است، در حقیقت استرس باعث افزایش تنش و سر درد می شود که می تواند با درد هایی در ناحیه پشت کمر همراه باشد.

8 – تاثیر بر میزان باروری
استرس مزمن باعث کاهش میل جنسی در زنان می شود و می تواند به اختلال نعوظ در مردان کمک کند. استرس با شدت سندروم پیش از قاعدگی ارتباط دارد و ممکن است بر باروری زنان تاثیر بگذارد. استرس در دوران بارداری با میزان بالایی از زایمان زودرس و سقط جنین مرتبط است. UMMC بیان می کند، استرس ممکن است برای جنین خطراتی را برای بعد از تولد به وجود بیاورد. تغییرات خلق و خوی مبتنی بر هورمون ها به همراه یائسگی می تواند ناشی از استرس مزمن باشد

9 – تاثیر بر روی پوست، مو و دندان ها
عدم تعادل هورمون ها ناشی از استرس بر سلامت پوست، مو و دندان ها تاثیر منفی می گذارد. اگزما یک واکنش رایج است که حاصل از استرس می باشد. آکنه، کهیر و پسوریازیس با این مسئله مرتبط هستند. ریزش مو و بیماری های لثه نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

10 – اعتیاد
خیلی از افراد برای فرار از احساسات منفی و استرس مزمن، به دارو های تسکین دهنده موقت و یا فعالیت های که برای مدتی کوتاه سطح دوپامین و سروتونین را افزایش می دهند، روی می آورند. مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر روش های رایج برای درمان استرس هستند. اعتیاد به غذا، قمار، بازی های ویدوئویی از عاداتی به شمار می روند که ممکن است به دلیل استرس مزمن در فرد ایجاد شده باشند. تمامی این رفتار ها در نهایت به بدتر شدن مشکلات و تحت تاثیر قرار دادن سلامت روحی و جسمی می شوند.

نتیجه گیری
• استرس طبیعی است و برخی از انواع استرس خوب است.
• شما می توانید نحوه مدیریت استرس را یاد بگیرید.
• استرس مزمن می تواند بر هر سیستم فیزیکی و روانی تاثیر بگذارد.

مطالب مشابه را ببینید!