آنچه هنگام خريد طلا بايد بدانيد

اغلب اشخاص به هر حال يك‌بار هم كه شده، به مناسبتي سر و كارشان به خريد زيورآلاتي از جنس طلا كشيده خواهد شد. اگر اطلاعات اوليه آن را نداريد، ممكن است دانستن برخي موارد پي آمده مفيد باشد.
خرید طلا

عيار، واحد سنجش مقدار خلوص طلاست كه تا 24 واحد متغير است.

چون طلا فلزي نرم است و در معرض آسيب، براي مقاوم كردنش آن را با فلزات ديگر همچون نيكل، پالاديوم، نقره، روي و… تركيب مي‌كنند.

جز طلاي 24 عيار، طلاهاي ديگر مثل طلاي 18 عيار، آلياژي از طلا محسوب مي‌شوند.

رنگ طلا بسته به ميزان خلوص و عنصري كه با آن تركيب شده متفاوت است.

غير از طلاي 18 عيار، انواع ديگر طلا بر اساس نوع فلز تركيبي عبارتند از: «طلاي زرد» آميخته با نقره و مس، «طلاي سفيد» مركب با پالاديوم، «طلاي صورتي» همراه با مقداري مس است و «طلاي سبز» از تركيب طلاي خالص با روي، نقره و مس به دست مي‌آيد.

«طلاي سفيد» طبيعي، به رنگ خاكستري است كه به منظور سفيد جلوه كردن آن با روكشي از روديوم همراه شده است.

روديوم بسته به شيوه استفاده از يك سال تا چند ماه بيش از آن سفيدي خود را حفظ كرده، بر اثر ساييدگي از بين مي‌رود.

اگر طلاجاتي كه قصد خريدشان را داريد با جواهرات و سنگ‌هاي قيمتي تزيين شده‌اند، دقت كنيد كه سه ويژگي اصلي شفافيت، نوع تراش ‌خوردن و وزن آنها جزو عامل‌هاي اثرگذار بر كيفيت و قيمت‌گذاري آنها به شمار مي‌رود؛ هر چند عوامل فرعي ديگري چون زيبايي ظاهر، هماهنگي رنگ و چينش و… نيز بر قيمت‌شان دخيل است.

همواره فاكتور خريد جواهرات را از فروشنده بخواهيد و آن را در جايي امن قرار دهيد.

براي خريد طلا و جواهر، بخصوص سنگ‌هاي قيمتي، حتما از فروشندگان داراي پروانه كسب خريد كنيد كه اتحاديه فروشندگان طلا و جواهر بر كارشان نظارت دارد.

با اين كار در صورتي كه پس از خريدتان به تقلب يا ارزش و عياري كمتر از مدعاي فروشنده پي ببريد، مي‌توانيد فاكتور خريد و جنس خريداري شده را به اتحاديه مذكور ببريد تا پس از تائيد كارشناسانه، نه‌تنها مابه‌التفاوت آن را دريافت كنيد، بلكه با فروشنده خاطي نيز برخورد شود.

مطالب مشابه را ببینید!