مجله تاپ‌ناز‌

چرا وقتی از خواب بیدار می شویم خسته هستیم؟

یکی از بدترین احساسات که باعث کسل شدن شما می شود، خستگی بعد از بیدار شدن است. اما چرا جای اینکه سر حال شویم بعد خواب خسته می شویم؟

 7 علت اصلی که باعث میشود خسته از خواب بیدار شوید

ممکن است خوابتان نبرد و خسته باشید و سر حال نباشید که می دانید دلیلش نداشتن خواب کافی است. اما زمانی که خیلی خسته از خواب بیدار می شوید و احساس کسالت می کنید و یا چند ساعت بعد دوباره می خوابید پس مشکلی در کار است. اما مشکلی وجود دارد که باعث می شود خواب شما درست نباشد و باعث تجدید انرژی نشود.

7 دلیل که برای خواب شما مشکل ایجاد می کنند

1.خواب شما ضعیف است و با طعم بد دهان بیدار میشوید

اگر صبح طعم دهان شدما بد است، شما دچار رفلاکس معده و سوزش معده بدون علامت شده اید. 25 درصد افراد که خواب ضعیفی دارند دچار رفلاکس معده هستند ولی چون سوزش معده را حس نمی کنند از این مشکل بی اطلاع هستند.

چگونه خواب را متوقف میکند

رفلاکس باعث می شود که قسمتی از بدن شما به خواب نرود. اگر سوزش معده همراهش نباشد رفلاکس ساکت نامیده میشود نتیجه ی آن خواب نامناسب است اما زمانی که بیدار میشوید فرایند هضم کامل شده است و نمیتوانید دلیل خواب ضعیف خود را به کسی توضیح دهید.

چه کار باید بکنید؟

پیشنهادات درمانی برای سوزش معده را امتحان کنید حتی اگر علائم سوزش کلاسیک را تجربه نمیکنید:از خوردن مواد غذایی اسیدی مانند شکلات و الکل و سس های سنگین گوشت چرب غذاهای تند مرکبات و گوجه فرنگی جلوگیری کنید.بعضی پزشکان توصیه میکنند قبل از خواب آدامس بجویید زیرا بذاق تولید میکند باعث خنثی شدن اسید معده میشود.

بعضی دارو ها به ویژه آسپرین و دارو های ضد درد به سختی در معده هضم میشوند پس آنهارا قبل از خواب نخورید.مطالعات نشان میدهد که خوابیدن به سمت چپ نشانه هارا کاهش میدهد و خوابیدن به سمت راست باعث تشدید آن میشود به پشت خوابیدن هم میتواند رفلکس را افزایش دهد.بالا بردن سر و شانه ی شما میتواند کمک کند.

کاهش وزن تاثیر شگفتی بر روی کبد و رفلاکس دارد اگر همه ی اینها با شکست مواجه شد از یک آنتی اسید استفاده کنید.

خستگ بعد از خواب

مشکل خسته شدن بعد از خواب

2.شما برای حمام رفتن از خواب بیدار میشوید

ناکچریا نام رسمی در اواسط شب برای حمام رفتن است.بنیاد ملی خواب تخمین میزند که 65 دردصد افراد مسن تر به علت ادرار مکرر از خواب شبانه محروم میشوند.به طور طبیعی بدن ما دارای یک فرایند طبیعی است که ادرار را در حین خواب حفظ میکند تا بتوانیم 6 تا 8 ساعت بدون نیاز به آن استراحت کنیم اما با افزایش سن به دلیل کاهش هرمون های ضددورتیک ما قادر به نگهداری مایعات برای مدت طولانی نیستیم.

چگونه خواب را متوقف میکند؟

برای افرادی که به حمام نیاز دارند بعد از حمام دوباره خوابیدن ممکن نیست و دچار بی خوابی در نصف شب میشوند و ساعت ها بیدار می مانند اما برای برخی دیگر وضعیت حساس تر است آن ها ممکن است از خواب بپرند بدون آنکه کاملا بیدار شوند تا بدن تلاش کند تا یک سیگنال بفرستد که نیاز است این برود.

چه باید کرد؟

با مراحل ساده شروع کنید.حداقل سه ساعت قبل از به خواب رفتن هیچ مایعاتی نخورید.شامل غذاهایی با مقدار زیادی مایع در آن ها مانند سوپ و میوه هم میشود.نوشیدن قهوه و چای را کاهش دهید اسید در قهوه و چای میتواند مثانه را تحریک کند.

قبل از اینکه به رخت خواب بروید و کاملا در خواب غرق شوید به حمام بروید و قبل از خواب مثانه خود را کاملا خالی کنید همچنین اگر مشکل ادراری و پروستات دارید باید آن را چک کنید. التهاب پروستات،هیپرپلازی پروستات و تومور های پروستات میتواند باعث ادرار مکررد شود در زنان عفونت ادراری بیش از حد ،بی اختیاری و سیتیت علل شایع مشکلات ادراری است.

دیابت نیز میتواند باعث بی اختیاری ادرار شود بنابراین اگر اخیرا تست دیابت نداده اید حتما با پزشک خود مشورت کنید.بعضی از دارو های اخیر برای ناراحتی های قلبی نیز میتوانند باعث این مشکل بشوند اگر علت مصرف دارو است آن را با دکتر در میان بگذارید تا ساعت مصرف را به صبح زود تغییر دهد.اگر همه ی این روش ها با شکست مواجه شد و دلیل مشکل خود را پیدا نکردید یک داروی ضد دیورتیک استفاده کنید باعث میشود ادرار مکرر در خواب متوقف شود.

خستگ بعد از خواب

دوش گرفتن بعد از خواب 

3.دندان قروچه میکنید و یا درد دندان شمارا از پا در آورده است

کوبیدن دندان ها به هم و یا دندان قروچه با نام رسمی برکسیسم شناخته شده است.فعالیت ناآگاهانه عضلانی.برکسیسم معمولا بدون اطلاع شما ادامه میابد کارشناسان تخمین زده اند که تنها 5 درصد از افرادی که به دندان و فک خود در خواب آسیب میزنند تا زمانی که همسرشان از صدای آن بیدار نشود و یا دندان پزشک متوجه آسیب دندانشان نشود از آن مطلع نمیشوند.یکی دیگر از مشکلات بروکسیسم این است که جای اینکه دندان هایتان را محکم روی هم فشار دهید این است که آن هارا روی هم به چپ و راست جا به جا کنید.تشخیص دندان قروچه ممکن است سخت باشد اما یکی از نشانه هایش این است که با درد و یا گرفتگی گردنبیدار میشوید.

چگونه خواب را متوقف میکند؟

برکسیسم شامل انقباض عضلات فک است و بنابراین در آرامش لازم برای خوابیدن تداخل ایجاد میکند.

و اگر شما دچار این مشکل هستید بدن شما به جای استراحت در حال حرکت است.

چه باید کرد؟

به دندن پزشک خود مراجعه کنید و اگر ندارید ئانشجویان تحت نظر پروفسور دندان پزشک خدمات ارزانتری را ارائه میدهند.دندان پزشک میتواند ریشه ی مشکلات را پیدا کند برای مثال هم ترازی دندان هارا چک میکند و در صورت لزوم از یک محافظ دندان در هنگام خواب برای شما استفاده میکند.اگر دندان قروچه مشکل اصلی شما باشد دستگاه های دندانپزشکی خاصی برای آن وجود دارد.

کارشناسان همچنین توصیه میکنند در روز آدامس نجویید زیرا ممکن است عادت به جوییدن را در خواب نیز ادامه دهیدبعضی از این افراد با تزریق بوتاکس به فک خود از این مشکل راحت میشوند.

خستگ بعد از خواب

بوی بد دهان بعد از خواب

سندروم پای بی قرار و خروپف

4.شما در سراسر تخت حرکت یکنید و یا در هم گره خورده از خواب بیدار میشوید. 

علامت آن چیست؟

این حرکت نشان دهنده سندرم پای بیقرار و یا یک مشکل مرتبط با اختلال حرکت اندامی پی ال ام دی است.

چگونه خواب را متوقف میکند؟

پزشکان دقیقا نمیدانند چه چیزی باعث اختلال حرکتی در خواب میشود اما آنها میدانند که به طور مستقیم با فقدان خواب عمیق و آرام ارتباط دارد بی قراری میتواند مانع آن شود که در خواب عمیق فرو روید و یا یک حرکت عضلانی میتواند باعث بیدار شدن و یا به خواب نرفتن بخشی از بدن شود.

چه باید کرد؟

برای تشخیص سندروم بی خوابی خود و بحث راجع به مشکل خود به یک پزشک مراجعه کنید.

دیابت آرتریت نوروپاتی محیطی کم خونی بیماری تیرویید و مشکلات کلیه میتواند علت سندروم بیخوابی پا باشد. همه ی دارو هایی که مصرف میکنید را به پزشک اطلاع دهید تعدادی از دارو های ضد افسردگی آنتی هیستامین و لیتیوم میتوانند سندروم پای بیقرار را به عنوان عارضه جانبی داشته باشند.

همچنین شما میتوانید تغییرات غذایی را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی آهن و ویتامین ب به ویزه اسیفد فولیک دریافت میکنید.گوشت قرمز و اسفناج و دیگر سبزیجات برگ دار دارای منبع خوبی از مواد مغذی هستند.اما ممکن است لازم باشد از مکمل نیز مصرف کنید اگر پزشک شما این سندروم را تشخیص دهد با تجویز داروو های پاکینسون میتواند علائم پرش عضلانی را از بین ببرد و ممکن است با استفاده از دارو خواب شمارا عمیق تر کند و از حرکت ناخواسته د رخواب سبک جلوگیری کند.

خستگ بعد از خواب

قرص خواب

5.شما با دهانی خشک و یا بوی افتضاح دهان بیدار میشوید

علامت آن چیست؟

تنفس از راه دهان و خروپف هردو باعث اختلال در خواب میشوند.به دنبال آب دهان بر روی بالش و یا گوشه ی دهان خود باشید.از همسر خود بخواهید شمارا از خروپف و تنفس از دهان و یا زمزمه در خواب مطلع کند.

چگونه باعث بیخوابی میشود؟

تنفس از دهان و خروپف باعث میشوند شما هوای کافی برای استراحت را به دست نیاورید و خواب شمارا متوقف میکند. خروپف شدید به ویژه هنگامی که با زمزمه یا خرخر همراه استمیتواند نشانگر یک مشکل جدی تنفسی باشد.

چه باید کرد؟

به خودتان آم.زش دهید که از بینی نفس بکشیداز نوار بینی برای متوقف کردن خروپف که در داروخانه ها در دسترس است استفاده کنید.یا از قطره ی بیی برای مرطوب نگه داشتن بینی استفاده کنید.آزمایش موقعیت های خواب:اکثر مردم تمایل دارند که به پشت بخوابند و از دهان نفس بکشند از بالش ها استفاده کنید که به پهلو بخوابید یا از یک توپ تنیس استفاده کنید.یک توپ تنیس در جیب پشت شلوارتان بگذارید تا به شما یاد آوری کند که دارید به پشت میخوابید.

قرص های خواب باعث خروپف میشوند پس از خوردن آرامبخش خودداری کنید.

ک کردن وزن حتی فقط پوند میتواند خروپف را کاهش دهد..مطالعات نشان میدهد که اگر هیچکدام از این راه حل ها کار نکند با پزشک مشورت کنید تا شرایط تنفسی ناشی از خواب مانند آپنه را آزمایش کنید.

خستگ بعد از خواب

حرکت کردن و تکان خوردن در خواب

آپنه و عدم هماهنگ

6.شما بدخواب هستید تمام وقت احساس خستگی میکنید و با گلو درد یا گردن درد از خواب بیدار میشوید

علامت آن چیست؟

آپنه انسدادی خواب یک اختلال تعریف شده به عنوان تنفس قطع شده با فواصل 10 ثانیه یا بیشتر است .یک مشکل تنفس خفیف سندروم یو ای آر اس است که در آن تنفس قطع میشود اما در فواصل کمتر از 10 ثانیه.تعداد کسانی که آپنه خواب دارند و نمیدانند تعجب برانگیز است دانشمندان تخمین میزنند که 20 میلیون آمریکایی آپنه خواب دارند و 87 درصد از آنها نمیدانند که این مشکل را دارند.یکی از اشتباهات این است که فکر میکنید خروپف نشانه ی آپنه است در حالی که اکثر مردمی که آپنه دارند خرخر نمیکنند.

چگونه خواب را متوقف میکند؟

آپنه باعث انسداد گلو و قطع جریان هوا میشود و از گرفتن اکسیژن کافی جلوگیری میکند.

شبیه یو ای آر اس است اما در آن معمولا موقعیت زبان است که از ورود هوا جلوگیری میکند.میزان اکسیژن خون کاهش میابد و مغز میداند که اکسیژن کافی به دست نمی آورد شروع به بیداری میکند و این باعث خواب نامناسب میشود.افزایش وزن باعث آپنه میشود زیرا زمانی که وزن افراد بالا میرود بافت نرم ناحیه زیر گلو تشکیل میشود و باعث انسداد میشود.

چه باید کرد؟

یک متخصص گوش و حلق و بینی که دهان و گلو و بینی را بررسی میکند تا ببیند چه چیزی باعث قطع تنفس میشود تا مشکل را حل کند.و باید میزان اکسیژن شما در طول خواب اندازه گیری شود.احتمالا پزشک به شما دستگاه فشار هوا سی پی ای پی را توصیه میکند.یک ماسک که هوارا مستقیما وارد میکند و برای آپنه به شدت موثر است.یک ماسک دیگر به نام بیپاپ کار مشابه را انجام میدهد اما تنظیمات فشار دوگانه دارد.ماسک های فشار هوا فقط زمانی که آن هارا بپوشید کار میکنند پس با پزشک خود برای انتخاب یک مدل مناسب مشورت کنید.

گزینه های دیگر عبارتند از دستگاه های دهان و دندان که با جلو عقب کردن فک شما موقعیت جغرافیایی مناسب را برای تنفس ایجاد میکند ،جراحی و برداشتن بافت بیش از حد گلو و روش های جدید که شامل عمل های سرپایی بخیه های دائمی و کم کردن بافت بینی و استفاده از لیزر و دی اکسید کربن برای کاهش لوزه ها میباشد.

7.شما یک خواب کامل دارید اما دائما احساس خوابالودگی میکنید و پشت فرمان خوابتان میبرد

علامت آن چیست؟

مشکلات ریتم شبانه روی و یا همگام سازی شب و روز علت این مشکل میباشد.خواب نامنظم دیر خوابیدن خوابیدن در نور زیاد و تغییر برنامه کاری استفاده از یارانه و سایر دستگاه ها در رخت خواب میتواند چرخه خواب شمارا بهم بزند.

خستگ بعد از خواب

احساس خواب آلودگی

چرا خواب را قطع میکند

شروع تاریکی باعث تولید ملاتونین میشود که دستور خواب را صادر میکند.برعکس زمانی که چشم شما نور را ثبت میکند ملاتونین متوقف میشود و به شما میگوید وقت بیدار شدن است.حتی مقدار کمی از نور در اتاق ممکن است بدن شمارا بی خواب کند.استفاده از دستگاه های صفحه نمایش روشن به این علت که نور را مستقیم به چشم شما میرساند و در طیف نور های آبی قرار دارد به نظر دانشمندان منجر به اختلال ریتم روزانه میشود.

چه باید کرد؟

سعی کنید یک برنامه منظم خواب داشته باشید که از چرخه طبیعی شب و روز دور نباشد و ترجیحا خواب در شب باشد.توصیه کارشناسان هر شب 10 شب تا 6 صبح و یا 11 شب تا 7 صبح است.اگر صبح ها احساس خستگی میکنید بیرون بروید و یک پیاده رویصبحگااهی داشته باشید متوجه میشوید که چقدر آسان تر میشود.سر ساعت مشخص بخوابید و خودتان را مجبور کنید که سر ساعت مشخص در صبح با نور بیدار شوید بعد از یکی دوروز به این روش عدت میکنید و راحت تر میخوابید و صبح راحت تر بیدار میشوید.

مطالب مشابه را ببینید!