مجله تاپ‌ناز‌

چرا همسر ایده ال و مناسب را پیدا نمی کنم؟

شاید برای شما خواستگاران متعددی آمده باشد و حس کنید هیچ کدام از این خواستگارها ایده ال نیستند و مناسب شما نیستند.

ویژگیهای همسر ایده آل

معمولا تفاوت قابل توجهی بین آنچه که خانم ها از مرد مورد نظرشان انتظار دارند و خصوصیات واقعی آن شخص وجود دارد. به عبارت دیگر، خصوصیات واقعی فرد مورد نظر و اسطوره ای که طرف مقابل از شخص مورد نظر برای خود ساخته است با هم متفاوتند.

شاید شما هم جزو کسانی باشید که از «خوب نبودن» موردهای ازدواجشان شکایت می کنند و معتقدند همه کسانی که برای ازدواج با آنها پا پیش می گذارند، شبیه هم هستند. اگر این طور است، تا اطلاع ثانوی هیچ خواستگاری را به خانه خود راه ندهید! ما برای شما توصیه هایی داریم که می تواند در انتخاب تان موثر باشد:

همسر مناسب و ایده آل

همسر ایده آل خانم ها

اغلب آقایان فکر می کنند خانم ها یک مرد پولدار موفق با ماشین آخر سیستم و آپارتمان مجلل می خواهند. اما درست نیست، چرا که اغلب خصوصیات خوب آقایان است که خانمها را تحت تاثیر قرار می دهد نه حسابهای بانکی آنان.خانمها مردی را خواهند پسندید که قادر به ایجاد یک زندگی خوب و راحت باشد همچنین بلند پرواز باشد نه اینکه ناگهان ارث پدری به او رسیده و از طریق آن خوشبخت و پولدار شود.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا با کسانی رابطه برقرار کرده اید که می دانستید مناسب شما نیستند؟ چرا همیشه به نوع خاصی از افراد علاقه مند می شوید؟ چرا اشخاص مورد علاقه شما ویژگی هایی دارند که شما نمی پسندید؟

حقیقت این است که افراد برگزیده شما نه از روی اتفاق و تصادف هستند نه بدلیل بداقبالی، بلکه شما این گزینه را با برنامه ریزی احساسی هدف قرار داده اید. برنامه ریزی احساسی شما مجموعه ای از تصمیمات و باورهایی است که در کودکی درباره خود، دیگران و دنیای پیرامون خود داشته اید. این برنامه ریزی تعیین می کند که شما بقیه عمر را چگونه بیندیشید و چگونه رفتار کنید.

به عبارت دیگر تجارب زندگی شما موجب می شوند تصمیمات خاصی را در مورد خود بگیرید. مجموعه این تصمیمات برنامه ریزی احساسی نام دارد و همین مجموعه گزینه های عاشقانه شما را در بزرگسالی پایه ریزی می کند.

همچنین بخوانید : تمام آنچه که باید در مورد ازدواج بدانیم!

الگوهای کودکی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بخش زیادی از برنامه ریزی احساسی، زمانی صورت می گیرد که خیلی کوچک بوده اید. به گفته روانشناسان 50% برنامه ریزی احساسی از تولد تا 5 سالگی شکل می گیرد. 30% آن بین 5 تا 8 سالگی شکل می گیرد. یعنی اینکه تا 8سالگی در حدود 80% اطلاعات داده شده است. به عبارت دیگر 80% تصمیم گیری های شما در مورد خود و دیگران از پیش شکل گرفته اند. و سرانجام بین 8 تا 18 سالگی 15 % دیگر شکل می گیرد. با این حساب تا 18 سالگی ذهن شما تا 95 % برنامه ریزی شده است. از این زمان به بعد تنها 5 % از برنامه ریزی احساسی برایتان باقی مانده است. جالب است که با استفاده از همین 5% می توان برنامه های پیشین را تغییر داد. برنامه ریزی احساسی شما مسئول رنج هایی است که در زندگی عشقی متحمل می شوید.

 نوشتن یک توصیف کامل از همسر مطلوبتان می تواند شما را با خودتان رودررو کند. شما مجبور می شوید به گزینه هایتان بنگرید و با دقت بیشتری که به تدریج در ضمیر ناخودآگاهتان نهادینه کرده اید، انتخاب کنید. به عبارت دیگر، این کار روشی مؤثر برای تغییر برنامه ریزی احساسی شما از طریق دریافت پیام های ناخودآگاه و تبدیل آن به پیامهای خودآگاه است.

 

برنامه ریزی احساسی

مؤثرترین شیوه برای درک ضمیر ناخودآگاه ما توصیف واضح و صریح آنهاست. شما می توانید به تمسخر گزینه هایتان بپردازید. هرچه این توصیف بیشتر تکان دهنده، موحش و اندوه بار باشد، تأثیر بیشتری برای رهایی شما از الگوهای منفی و مخرب ذهنی تان خواهد داشت. برای مثال فهرست زیر را نگاه کنید:

عصبی، خودپسند، بی وفا، بیکار، دمدمی مزاج، درونگرا،غیر مسئول، مظنون و مراقب. این ها مجموعه ای از صفات هستند که ممکن است شما در بیشتر خواستگاران شما به چشم بیایند و شما از این صفات بیزار باشید. برای این کار باید یک توصیف زننده از این صفات ارائه دهید.

مثلا:«عصبی بودن، مظنون و مراقب بودن و نیز بیکار بودن، برای ایجاد رابطه ای طولانی و تحقیر آمیز و پر از هراس از الزامات است. به مردانی که در زندگی بلند پرواز و دارای هدف باشند و به کسی بدهکار نباشند پاسخ مثبت نمی دهم. اگر آقایان عزیز به دنبال فردی هستید که علیرغم داشتن چنین خصوصیات منفی و بیهوده شما را دوست بدارد، من همسر مورد نظرتان هستم. به نظر من همیشه دیر رسیدن و دروغگویی از امتیازات ویژه به حساب می آیند. هرگاه خواستید به خواستگاری من بیایید. انتخاب با شماست.»

انجام این تمرین حتی اگر ساده نباشد لازم است. هرچه می توانید به تمسخر گزینه های نامقبول خود بپردازید تا تأثیر بیشتری بگذارد. شناخت خصوصیات همیشگی و منفی در روابط شما نخستین گام در جهت حذف این ویژگی ها به حساب می آید.

همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!