چرا باید به تبریز سفر کنیم؟

تبریز

تبریز بی تردید یکی از زیباترین و پاکیزه ترین شهرهای ایران است. به اینها اگر آب و هوای خوبش در تابستان را هم اضافه کنید به یکی از بهترین مقاصد یک سفر تابستانی می رسید. اگر گذارتان به تبریز افتاد، پیشنهادهای ما را همراه تان ببرید. در هر حال یادتان باشد که تبریز این همه هست و همه اینها تبریز نیست.

 

 

● کندوان: خانه هایی در دل سنگ

 

اگر اهل گردش در دل طبیعت هستید، اگر دوست دارید از درخت ها میوه بچینید و لواشک های محلی بخورید و آب چشمه ای که از دل کوه بیرون می ریزد را به صورت تان بپاشید، اطراف تبریز دیدنی های زیادی برای شما دارد. از میان آنها اما روستای کندوان نهتنها در ایران بلکه در دنیا بی نظیر است.

 

روستای کندوان در ۶۲ کیلومتری شهر تبریز با خانه های صخره ای در دره ای سرسبز قرار گرفته. برای رسیدن به آن از تبریز یک ساعت راه دارید. جایی که آرامشش باورنکردنی است و چشم اندازهایش یگانه و بی انتها و هوایش بی نهایت مطبوع و هیچ وقت از بودن در آن خسته نمی شوید.

 

اگر فرهاد قصه ها ردپایی در واقعیت دارد بی گمان از اهالی همین روستا بوده؛ او که با تیشه اش در صخره ها نهری کند که شیر تازه در آن روان شود و به محبوبش برسد. خانه های این روستا در صخره های کلهقندی شکل که خودشان به آن «کران» می گویند، ساخته شده. این کران ها عمری از ۱۴۰ هزار تا ۱۲ میلیون سال دارند و جنسشان از سنگ های آتشفشانی است. در ابتدای این روستا هتلی در دل همین کران ها ساخته شده که بسیار زیبا و در دنیا منحصر به فرد است. اگر مسافر این هتل نیستید، می توانید به رستورانش بروید و با نوشیدن یک فنجان چای، آثار و هنرنمایی هنرمندان گمنام این روستا را ببینید.

 

مردم این روستا دامپرور و باغدارند. در فروشگاه های خانگی روستایشان می توانید از انواع لبنیات تازه محلی تا دستبافته های پشمی مردمان روستا را بخرید و با شکل دیگری از زندگی آشنا شوید.

 

 عکس پانوراما از تبریز

 

 

● مسجد کبود: کار را که کرد

 

در ورودی این مسجد تاریخی که بنایش به ۵۰۰ سال پیش بازمی گردد ، نوشته شده: «کردار بیار و گرد گفتار نگرد/ چون کرده شود کار، بگوید که که کرد.»

 

این را که می خوانید و از سر در با شکوه و بلند مسجد با کاشی کاری های معرق بسیار زیبا که عبور می کنید با ورود به فضای مسجد سکوت عجیبی همراهتان می شود؛ انگار آن یک خط شعر توان سکوت و شوق تماشا به بازدید کننده می دهد. مسجد کبود خالی است و در حال مرمت که همین به خاموشی معنوی اش افزوده. این مسجد را در برخی از منابع «فیروزه اسلام» نامیده اند، اگرچه برخلاف رنگ اکثر مساجد ایران فیروزه ای نیست؛ رنگش آبی تیره لاجوردی است که آن را منحصر به فرد کرده است. گنبد آجری اش یکی از بلندترین و بزرگ ترین گنبد های مساجد ایران است. می توانید درست زیر گنبد در مرکز آن بایستید و تماشایش کنید؛ آنوقت است که معماری گنبد کار خودش را می کند؛ انرژی وجدآوری در جان بیننده به وجود می آورد که دلش می خواهد زیر این مسیر آجری آسمان چرخ بخورد و همه زوایای مسجد را کشف کند. در انتهای همین شبستان، شبه سردابی است که جهانشاه و همسرش، جهان بیگم، بانیان مسجد کبود، ۵۰۰ سال است که در آن آرام گرفته اند. از مسجد که بیرون آمدید سراغ سایت موزه عصر آهن را بگیرید که در محدوده تاریخی مسجد کبود واقع شده است.

 

 

 تبریز

 

 

● بازار تبریز: هم تماشا، هم خرید

 

تمام بازارهای تاریخی را که در همه شهرهای سراسر کشور می بینید، فراموش کنید. بازار تبریز مثل بیشتر بازارهای قدیمی ایران بوی کهنگی و فراموش شدگی نمی دهد، هیچ مغازه داری در بازار تبریز تصمیم نگرفته در آن پاساژ بسازد و غول های بی اصل و نسب مدرن را مثل وصله ای ناجور به آن بچسباند، برعکس، چند سال پیش بازاریان تبریز با سرمایه های شخصی، بازار زیبایشان را مرمت و آن را تبدیل می کنند به جایی که می شود به شوق تماشا به آنجا رفت، نه تنها به قصد خرید. البته اگر بازار فرش فروش ها را برای دیدن انتخاب کنید هرگز از گشتن در آن سیر نمی شوید. بازار تبریز به عنوان طولانی ترین بازار مسقف جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ژان یونیر، جهانگرد فرانسوی که کتاب «دلاوران گمنام ایران در جنگ با روسیه تزاری» را نوشته، درباره تبریز و بازارش گفته است: زمانی تبریز نسبت به تهران یک شهر متجدد به شمار می آمد و مردم تبریز از زمان های قدیم حتی پیش از دوران صفویان با اروپاییان در ارتباط بودند و با آنها داد و ستد می کردند. درحالی که در همان موقع در پایتخت کشور اصناف تهرانی از مشاهده اروپاییان دچار حیرت شده و از فروختن کالا به آنان خودداری می کردند. در چنین شرایطی «دوکا»، «ونیز»، «لیور» و«روبل»، واحد پول کشورهای مختلف جهان، در بازار تبریز مثل پول ایران رایج بود.

 

تبریز
تبریز

 

 

● ائل گلی: نشانه ای از تاریخ

 

این روزها مسافران بیشتر ائل گلی را به عنوان یک پارک که تفرجگاه بسیار باصفایی است، می شناسند؛ پارکی که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای و در اطراف دریاچه ای بسیار زیبا ساخته شده که شب ها حتی در چله تابستان هم خنکایش عجیب است. اهمیت ائل گلی اما فراتر از یک تفرجگاه ساحلی است. در وسط این دریاچه یک عمارت کلاه فرنگی قرار دارد که از ساحل شرقی از طریق راهی که برای رسیدن به آن ساخته اند، قابل دسترسی است. ائل گولی به معنی «استخر شاه» ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر است. احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می دهند. شاهزاده قهرمان میرزا، پسر هشتم نایب السلطنه عباس میرزا، هنگام فرمانروایی در تبریز، این استخر را تعمیر کرد، عمارت ۲ طبقه زیبایی در وسط آن بنا کرد، از وسط ساحل شرقی استخر تا محل عمارت خیابانی ساخت و کوه بلندی را که در جنوب شرقی استخر قرار داشت، به صورت سکوها و پله های عریض مرتبی درآورد و در چند جای آنها به فاصله معین جوی ها و آبشارهایی ایجاد کرد. او قصد داشت از این بنا به عنوان کاخ ییلاقی اش استفاده کند اما هنوز کار تزیین بنا تمام نشده بود که درگذشت و فرزندانش این حادثه را به فال بد گرفتند و عمارت متروک ماند و از آن تاریخ به بعد، فقط استخر شاه برای ذخیره کردن آب برای آبیاری مزارع و باغ های شهر در تابستان ها مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۳۰۹ اما این عمارت مرمت شد و از همان وقت یک تفریحگاه عمومی است.

 

 

 

 

● حمام نوبر: آبگوشت در حمام

 

بیش از صدو چهل سال پیش، در اواسط دوره قاجار این حمام یکی از زیباترین بناهای این شهر شاهزاده نشین بوده، ۱۳ سال پیش در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و حالا رستوران و کافی شاپ سنتی است. دراین رستوران می توانید در لوکیشن های عجیبی که در زمانی کاربری حمام داشته و استفاده ویژه ای می شده، بنشینید و آش و آبگوشت و کوفته تبریزی اصیل بخورید؛ دور حوض، روی مخده هایی که روی زمین گذاشته اند، در فضای باز یا داخل فضاهای حمام. در مدتی که منتظر آماده شدن سفارش تان هستید، پله های ساختمان را بالا بروید تا به پشت بام برسید. در پشت بام حمام را که باز می کنید انگار دری به دوران دیگر گشوده اید، انگار در پشت هر دیوار و در پس هر پستی و بلندی سقف این حمام، ممکن است آدم هایی را ببینید که از عهد ناصری بیرون آمده اند.

 

 

 

 

● موزه مشروطه: انقلاب مشروطه در این خانه پا گرفت

 

در دوران با شکوه مبارزات مردم ایران برای رسیدن به حکومت مشروطه، بی تردید تبریز قلب تپنده ایران بود. خانه مشروطه که در حقیقت موزه این برهه تاریخی ایران است، متعلق بوده به حاج مهدی کوزه کنانی، از بازرگانان خوشنام تبریزی که به پاس خدمات و مجاهداتش در انقلاب مشروطه به لقب ابوالمله ( پدر ملت) از او یاد شده است. در خانه او علاوه بر تماشای یک خانه اعیانی زیبای قاجاری، تاریخی را ورق می زنید که باز می گردد به روزهای پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه. بزرگان مشروطه در اینجا جمع می شدند و همفکری کرده و برای ادامه مبارزات برنامه ریزی می کردند. همچنین این مکان مرکز فرماندهی مجاهدان در دوران محاصره ۱۱ ماهه تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده است. «حاج ولی معمار» معمار تبریزی که ساکن روسیه بود، در سال ۱۲۴۷ خورشیدی بنای خانه کوزه کنانی را در ۱۳۰۰ متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته است. از ویژگی های منحصر به فرد خانه مشروطه می توان به پنجره های ارسی، درهای منبت کاری شده، کلاه فرنگی و نورگیر اشاره کرد.

مجله زندگی ایده آل

مطالب مشابه را ببینید!