مجله تاپ‌ناز‌

با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید

بعضی از عادت های بد روزانه شما ممکن است به سلامت شما آسیب برسانند و سیستم ایمنی بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند. مثلا چربی های بد و استرس می توانند جزو این عادات بد باشند.

این عادات اشتباهی که هر روز انجام می دهید سیستم ایمنی را نابود می کنند

هنگامی که شما می خوابید بدن شما سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با انواع باکتری، ویروس ها و دیگر عوامل تقویت می کند. بر اساس تحقیقات مجله فیزیولوژیکی اروپایی Pflugers Archiv, اگر به اندازه کافی نخوابید، در این صورت بدن شما نمی تواند به طور مؤثری به مبارزه با بیماری ها برسد.
اگر فقط شش روز در هفته به اندازه کافی بخوابید، این کار بدن شما را در برابر استفاده از واکسیناسیون مصون می دارد، و مطالعات دیگر نشان داده اند که کمبود خواب باعث می شود که بدن به سختی می تواند حتی سرما خوردگی را خوب کند.
هدف از هفت یا هشت ساعت خواب شبانه این است که سیستم ایمنی بدن شما را در بهترین وضعیت خود بماند و این تنها یکی از نکات مهمی است که برای تقویت و حفظ سیستم ایمنی بدن باید رعایت کنید؛ در ادامه این بخش از سلامت به مواردی خواهیم پرداخت که شما با انجام آنها به سیستم ایمنی بدن خود آسیب زده و جسمتان را در معرض ابتلا به بیماری ها قرار می دهید.

بیشتر مدت روز مینشینید

کمبود ورزش باعث می شود که زمان بیماری تان برای شما بیشتر شود، طبق یک مطالعه در مجله پزشکی ورزشی بریتانیا، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در داوطلبانی که یک بار در هفته و یا حتی کمتر از این ورزش می کنند، 42% بیشتر طول می کشد تا افرادی که تمرینات هوازی و ایروبیک را برای پنج بار یا بیشتر از این در هفته انجام می دهند. ا t راد شرکت کننده در این مطالعه که اکثراً در حالت نشسته بودند، علائم شدیدتری داشتند.
هر روز پرداختن به ورزشی ساده، مانند یک پیاده روی سریع در طول زمان ناهارتان بسیار مفید می تواند باشد.
با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید
عدم تحرک و ورزش روزانه

شما احساس تنهایی میکنید

با توجه به تحقیقات در مجله نشریات آکادمی ملی، تنهایی بدن شما را به مبارزه یا حالت پرواز قرار میدهد. مطالعه پنج ساله ای نشان داد که وقتی افراد احساس تنهایی می کنند، هورمون نوراپینفرین در سطح بالایی قرار دارد. در طول بحران، هورمون نوراپینفرین موجب تولید گلبول های سفید خون می شود که در سطح زخم ها مبارزه می کنند. اما در این فرایند، بخش مبارزه با ویروس سیستم ایمنی را خاموش می کند و شما را دچار بیماری می کند.اگر احساس ناراحتی میکنید، به تنهایی بر روی نیمکت نشینید- یکی از دوستانتان را به صرف یک قهوه دعوت کنید و یا به کسی که دوستش دارید زنگ بزنید.

شما همیشه در استرس هستید

فشار و استرس به صورت محدود ضرر جدی ای نخواهد داشت، اما اگر شما اجازه دهید استرس کاریتان به شنا غلبه کند حتی بعد از زمان کاری ،شما به راحتی خود را برای بیماری اماده کرده اید. استرس از یک رویداد خاص نتایج متفاوتی را برای سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می کند سیستم ایمنی بدنتان را قبل از ایجاد هرگونه ابتلا به عفونت و یا زخمی را بالا میبرد، اما می تواند باعث التهاب هم شود، در حالی که استرس مزمن می تواند باعث تخریب و صدمه دیدن سیستم ایمنی شود.
طبق مطالعه ای در اکادمی علمی ملی، به عنوان مثال، افرادی که در معرض استرس های طولانی مدت قرار دارنددر معرض خطر بالاتری از ایجاد سرما خوردگی هستند به نسبت افرادی که بدون استرس هستند.
با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید
استرس و تنهایی دایمی

شما چربی های نامناسبی مصرف می کنید

چربی اشباع شده سیستم ایمنی را ضعیف میکند و باعث التهاب می شود. بر اساس مطالعه ای در مجله تغذیه، از سوی دیگر، اسیدهای چرب امگا 3 غیر اشباع، عامل ضد التهاب هستند و کنترل برخی از پروتئین هایی را برعهده دارند که وظیفه شناسایی پاتوژن ها را دارند. یک وعده گوشت با چربی اشباع شده در ماهی قزل آلا یا ماهی تن، که حاوی امگا 3 ها فراوانی هستند، و یا اینکه به جای مصرف کره، از روغن کاکائو اسفاده کنید، میتواند مفید باشد.

شمابا بروز اولین نشانه های گلو درد آنتی بیوتیک مصرف میکنید

آنتی بیوتیک ها مرز بین سیستم ایمنی بدن و باکتری ها را “خوب و یا بد” می کنند. بر اساس گزارش یک مجله آمریکایی ژنتیک انسان، مطالعات انجام شده توسط موش ها نشان داده است که آنتی بیوتیک ها می توانند برخی از گلبول های سفید خون و مولکول هایی که پروتئین های تقویت کننده ایمنی را کاهش دهند. . بدن شما در زمانی که دارو را مصرف می کنید ممکن است سریع تر به مریضی تان پایان دهد، اما هنگامی که نسخه شما تمام شود سیستم ایمنی آسیب پذیرتر خواهد شد.
با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید
مصرف آنتی بیو تیک

سیستم ایمنی همسرتان شما خوب نیست

اگر شریک زندگیتان سیستم ایمنی عالی نداشته باشد،در نهایت شما هم از آن نیز رنج میبرید. یک مطالعه درمورد ایمنولوژی طبیعی نشان داد که والدینی که با هم زندگی می کنند، تفاوت در توان سیستم ایمنی آنها به هم 50% کمتر است نسبت به افراد مشابه در جمعیتی بزرگتر. طبق نتیجه نویسنده افرادی که با هم زندگی می کنند، محیط مشابهی باهم دارند و عادت های مشابهی هم باهم دارند پس برای حفظ سلامت خود حتما مراقبت سلامت شریک زندگی تان باشید.

شما اضافه وزن دارید

یک وزن سالم فقط به شما احساس مطلوبی نمی دهد، بلکه از شما در مقابل بیماری ها محافظت می کند. چاقی یک نوع سوء تغذیهاست و می تواند تعداد گلبول های سفید در بدن شما را تغییر دهد. طبق گزارشی که از سوی انجمن تغذیه ارائه شده است، چربی شکم و چربی اطراف اندام های حیاتی تاثیر بیشتری به نسبت کل چربی هیکلی بر سیستم ایمنی بدن شما میگذارد.

مطالب مشابه را ببینید!