مجله تاپ‌ناز‌

گرگ | دانستنی و حقایق جالب و شگفت انگیز در مورد گرگ

گرگ

گرگ ها حیوانات جالی هستند که در مورد آنها حقایق شگفت انگیزی وجود دارد که شاید شما از آنها خبر نداشته باشید. برای اینکه بدانید گیگ این حیوان ترسناک دوست داشتنی چطور زندگی می کند و چه رازهایی در مورد این حیوان وجود دارد این مطلب را بخوانید.

حقایق خواندنی و داستنی های زیبا در مورد گرگ

حقایق خواندنی جالبی در مورد زندگی گرگ ها وجود دارد که احتمالا شما از آنها بی خبر هستید در این بخش تاپ ناز برای رفع کنجکاوی شما و پاسخ به سوالات شما در مورد زندگی گرگ ها یک تحقیق آماده کرده ایم که خواندن آن بسیار جالب است.

دانستنی ها و رازها در مورد زندگی گرگ ها

1.نخستین نقاشی از گرگ ها در غارها در جنوب قاره اروپا مربوط به 20 هزار سال یش قبل از میلاد است.

2.گرگ برای ادرار کردن توله باید شکمش را با زبان گرم ماساژ دهد.

3.گرگ ها سگ های نگهبان خوبی نیستند، زیرا از افراد نا آشنا می ترسند و به جای پارس کردن از آنها مخفی می شوند.

4.بیماری خودایمنی یا لوپوس به معنی قرمزی گرگ است، زیرا در قرن 18 پزشکان باور داشتن که این بیماری از گاز گرگ ناشی می شود.

5.گرگ بزرگترین اعضای خانواده سگ سانان است که شامل سگ شکاری آفریقایی، سگ خانگی، بسیاری از انواع روباه و چند نوع شغال هم می شود.

 

گرگ

طول بارداری گرگ 65 روز است

6.توله گرگ بین ماه مارس و می به دنیا می آید.

7.چشم توله گرگ در هنگام تولد آبی است ولی به تدریج و پس از هشت ماهگی زرد می شود.

8.گرگ روی پنجه های خود می دود و به او کمک می کند که به سرعت بایستد و خیلی سریع بچرخد.

9.گرگ در حدود 200 میلیون سلول بیوایی دارد. انسان فقط 5 میلیون سلول دارد. گرگ می تواند حیوانات دیگر را از فاصله یک مایلی بو کند.

10.گرگ ها در زمانی بزرگترین شکارچی زمین بود.تنها مکان هایی که آن ها رشد نکرده بودند در بیابان واقعی و جنگل های بارانی بودند.

11.در بعضی از شرایط گرگ های ماتونند صداها را تا 6 مایل دورتز از جنگل و ده مایل در فضای باز بشنوند.

12.مدت زمان بادارای گرگ ها در حدود 65 روز است. توله گرگ در ابتدا کور و کر است و فقط یک پوند وزن دارد.

13.در بین گرگ های واقعی، دو گونه به رسمیت شناخته می شوند:گرگ های خاکستری ” که شامل 38 زیر گونه است مانند:خاکستری، الوار، قطبی، تندرا، لوبوس و گرگ های بوفالو دارند. دیگر گونه های شناخته شده گرگ قرمز هستند که کوچک تر و پاهای بلندتری دارند و موی کمتری نسبت به گرگ های دیگر دارند.

14.قدرت زیادی در آرواره های گرگ متمرکز شده است. فک بزرگ و 42 دندان مخصوص برای خرد کردن دارند. آرواره هایشان همچنین بیشتر از سگ باز می شود.

 

گرگ

گرگ های به دلیل استرس زیاد دچار اخته شدن روانی می شوند

15.جمعیت گرگ های خاکستری در آمریکای شمالی در سال 1600 به 2 میلیون رسید. امروزه جمعیت آنها در آمریکای شمالی حدود 65،000 است. جمعیت گرگها در جهان حدود 150000 است.

16.گرگ گرسنه می تواند 20 پوند گوشت در یک وعده غذا بخورد که شبیه به یک انسانی است که صد همبرگر می خورد.

17.گرگ ها از نظر تاریخی با شکار جنسی مرتبط بوده اند .

18.با اینکه بسیاری از ماده ها در یک گروه قادر به بچه دار شدن هستند اما تنها چند نفر از آن ها در واقع جفت گیر هستند. اغلب تنها نر و ماده آلفا جفت خواهند شد و قوی ترین توله را می زایند

19.مردان رده پایین ، جفت گیری نمی کنند و اغلب از شرایط استرس و مهار رنج می برند که به آن ” آخته کردن روانی ” گفته می شود

20.یک گرگ به اندازه متوسط حدود 1.2 اینچ مکعب اسپرم تولید می کند.

گرگ

گرگ ها شناگر ماهری هستند

21.گرگ ها از حیوان باستانی به نامMesocyon تکامل یافتند که حدود 35 میلیون سال پیش زندگی می کردند. سگ ، کوچک اندام بود که پاهای کوتاه و بدن درازی داشت.

22.گرگ ها می توانند تا مسافت 8 مایلی ( 13 کیلومتری ) را با کمک شبکه های کوچک بین انگشتان خود شنا کنند

23.در دهه 1600، ایرلند ” سرزمین گرگی ” خوانده شد چون تعداد زیادی گرگ داشت. شکار گرگ ورزشی محبوب در میان اشراف بود . اولین رکورد ایرلندی در دوران رومی ها در سال 391 میلادی بود.

24.برخلاف حیوانات دیگر، گرگ ها حالت های مختلفی در چهره دارند که برای برقراری ارتباط و حفظ اتحاد گروه از آن ها استفاده می کنند.

گرگ

25.گرگ ها یکی از معدود حیواناتی هستند که با استفاده از طیف وسیعی از حالات چهره ارتباط برقرار می کنند.

26.در سال 1927 ، یک پلیس فرانسوی برای تیراندازی به پسری که به نظر او یک گرگینه بود ، محاکمه شد. در همان سال آخرین گرگ های وحشی در فرانسه کشته شدند.

27.وقتی اروپایی ها به آمریکای شمالی رسیدند، گرگ ها به حیوان شکاری در تاریخ آمریکا تبدیل شدند و در آغاز قرن بیستم تقریبا منقرض شدند. دولت فدرال ایالات متحده در سال 1915 یک برنامه ریشه کن سازی گرگ را در کشورهای غربی به اجرا درآورد.

گرگ

جایی که گرگ وجود دارد کلاغ سیاه هم وجود دارد

28.گرگ های Dire گرگ های ماقبل تاریخ بودند که حدود دو میلیون سال پیش در آمریکای شمالی زندگی می کردند. در حال حاضر ، آن ها طعمه را به اندازه ماموت پشم دار شکار می کردند.

29.بین سال های 1883 تا 1918، بیش از 80 نفر از گرگ ها در مونتانا کشته شدند.

30.کوچک ترین گرگ ها در خاور میانه زندگی می کنند و در آنجا تنها 30 پوند وزن دارند. بزرگ ترین گرگ ها در کانادا، آلاسکا و اتحاد جماهیر شوروی ساکن هستند ، جایی که آن ها می توانند به 175 پوند برسند.

31.جایی که گرگ ها هستند، اغلب کلاغ وجود دارند ( گاهی اوقات به عنوان ” پرندگان – گرگی” شناخته می شوند ). کلاغ های سیاه اغلب از گرگ ها پیروی می کنند تا باقی مانده های شکار را بگیرند – و با شیرجه زدن ، با گرگ ها بازی می کنند و بعد با سرعت دور می شوند یا دم شان را نوک می زنند تا گرگ ها آنها را دنبال کنند.

32.اگر چه گرگ ها معمولا از انسان ها می ترسند، به زوزه انسان پاسخ می دهند.

33.زیست شناسان مشخص کرده اند گرگ ها به انسان ها واکنش نشان خواهند داد و زوزه آن ها را تقلید خواهند کرد . شب هایی است که در آن مردم می توانند در بیابان زوزه بکشند و امیدوارباشند که به زوزه ای پاسخ دهند.

34.در طول قرون وسطی، اروپایی ها از کبد گرگ به منظور تسکین درد زایمان استفاده می کردند.

35.یونانی ها اعتقاد داشتند اگر کسی گوشت بره گرگ را بخورد، خطر بزرگی برای تبدیل شدن به یک خون آشام را دارد.

36.هندی ها، گرگ ها را شکار نمی کردند ، زیرا معتقد بودند که برادران گرگ های کشته شده انتقام را خواهند گرفت. علاوه بر این ، اگر یک سلاح برای کشتن گرگ مورد استفاده قرار می گرفت، سلاح دوباره درست کار نمی کرد.

 

37.در سال 1500، آخرین گرگ در انگلستان کشته شد. در سال 1770، آخرین گرگ ایرلند کشته شد. در سال 1772 میلادی آخرین گرگ دانمارک کشته شد.

38.یک گله گرگ ممکن است شامل دو یا سه حیوان باشد، یا ممکن است 10 برابر بزرگ تر باشد.

39.در سال 1934، آلمان اولین کشوری شد که تحت حفاظت از گرگ ها قرار گرفت.

40.واژه ژاپنی برای گرگ به معنای ” خدای بزرگ ” است.

41.هر ساله بین 6،000 تا 7،000 تا پوست گرگ در سراسر جهان تجارت می شود. پوست عمدتا توسط روسیه، مغولستان و چین تامین می شود و عمدتا برای کت استفاده می شود.

42.زوج های گرگ بیشتر از زوج های انسانی وفادار هستند.

43.گرگ ها اولین حیواناتی بودند که در سال 1973 در لیست گونه های در معرض خطر ایالات متحده قرار گرفتند.

44.در هند، تله های ساده گرگ ها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند. این تله ها از یک گودال ساده تشکیل می شوند که با برگ ها پوشیده شده اند . گرگ ها در آن افتاده و مردم به آن ها سنگ پرتاب می کنند تا بمیرند.

45.نر و ماده که جفت گیری می کنند معمولا برای زندگی با هم می مانند. آن ها به والدین خود وفادار هستند و روابط پیچیده خانوادگی خود را حفظ می کنند

46.آخرین گرگ در پارک یلستون در سال 1926 کشته شد. در سال 1995 ، گرگ ها دوباره ناپدید شدند و پس از گذشت 10 سال، تقریبا 136گرگ در حدود 13 گله وجود دارد.

گرگ

زوج های گرگ بیشتر از زوج های انسانی وفادار هستند

چطور از دست گرگ فرار کنیم و گرگ به ما حمله نکند؟

اطلاعات و شایعات درباره گرگ در همه جا مانند اینترت زیاد است،بنابراین من به ارائه اطلاعات تئوریک درباره گرگ نمی پردازم و دقیقا” درباره ایمنی و مبارزه با گرگ صحبت می کنم. برای توانمند شدن در این موضوع چهار مرحله زیر را فرا بگیرید.

شناسایی ،ایمنی،اشتباهات رایج،مبارزه

الف – شناسایی :
۱- تعداد:گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند.بنابراین حمله یک گرگ تنها نشان از گرگاس بودن آن است.(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است.علت تنها بودن آن اینست که چون نژاد خالص نیست گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان ها این امیزش را انجام داده اندو به علت ناتوانی در تربیت آن را رها کردند نسبت به انسان نترس می باشد).

۲- سر : سر گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ سر خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.

۳- رنگ بدن :رنگ گرگ از سفید و زرد و خاستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.

۴- حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است،در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند،اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.

۵- گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنندبه جز مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند! بنابر این گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است ونه سگ!

۶- اندازه رد پای گرگ از سگ بزرگ تر است و ناخن های آن تیز تر وبلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.

۷- پینه های انگشتی گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتی سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد.

ب- ایمنی :

۱- به محض شناسایی گرگ در محیط آتش روشن کرده و مشعل همراه داشته باشید.

۲- ترقه با صدای بلند را آماده در کنار خود داشته باشید.

۳- هرگز از گروه جدا نشوید و در کنار هم بمانید.

۴- با قدرت و محکم گام بردارید(گرگ هوشمند است و به دنبال فرد پیر ،ضعیف، ناتوان و زخمی است).

۵- اگر صدای زوزه گرگ را در نزدیکی خود شنیدید بدانید که گرگ در حال خبر کردن دوستان برای شکار شماست و زمان شما محدود است.

۶- قبل از ورود به محدوده گرگ ها (جایی که احتمال وجود گرگ می باشد) از تنظیم کننده آدرنالین خون استفاده کنید.(مانند پسته و یا انگور ) زیرا گرگ بوی آدرنالین خون شما را می فهمد و از آن طریق پی به ترس شما می برد.

۷- خنجر براق خود را به دست گرفته و حرکت کنید.گرگ هوشمند است و برق خنجر می تواند مدتی او را محتاط کرده و با فاصله از شما نگه دارد.

پ- اشتباهات رایج :
۱- گفته می شود که اگر گرگ برای دفاع از قلمروی خودش با شما برخورد کند و بصورت تصادفی جلوی شما ظاهر شد، به حالت جنینی روی زمین بخوابید تا با شما کاری نداشته باشد، اما اشتباه است چون این یک فرضیه از تمام فرضیه ها است :
زیرا اولا” گاهی گرگ ساعت ها شما را تعقیب می کند بدون آنکه متوجه شوید و وقتی یکباره با آن روبرو می شوید معلوم نیست بصورت تصادفی وارد قلمروی آن شدید یا به دنبال شکار شما بوده است. پس با خوابیدن روی زمین لقمه آماده نشوید!
ثانیا” شاید گرگ نباشد و گرگاس باشد و شما اشتباه تشخیص داده باشید و صرفا” قصد آن حمله باشد.
برای تست اینکه بدانید گرگ در اطراف شما هست و آن را نمی بینید ،کافیست که از گروه دور شوید و لنگ بزنید تا سر و کله آنها اطراف شما پبدا شود،البته اصلا” توصیه نمی کنم.

۲- گفته می شود هنگام دیدن گرگ چهار دست و پا و سپس دو پا راه بروید و این روش را تکرار کنید تا گرگ منصرف از حمله شود،اما این روش باعث خطای گرگ در تشخیص شما بعنوان انسان شده و احتمال حمله افزایش پیدا می کند.

ت- مبارزه (درگیری تن به تن):
۱- ابتدا سعی کنید به آرامی و بدون توجه کردن به گرگ عقب نشینی کنید تا اگر وارد قلمروی آن شده اید منصرف شود و اگر منصرف نشد،با تکان دادن مشعل و پرت کردن سنگ و چوب و داد و فریاد برای شروع مبارزه خود را قدرتمند نشان دهید.
سپس خنجر را در دست راست بگیرید( اگر راست دست هستید) به شکلی که خم نوک آن به سمت پایین باشد.(در قسمت خرید خنجر گفتم کمی نوک آن خم باشد .زیرا برای مبارزه با حیوان مناسب تراست،
چون مبارزه با حیوانات بیشتر تن به تن است و با فرو کردن خنجر در بدن حیوان با این فرم خنجر و این روش به دست گرفتن خنجر (خم خنجر به پایین)شما تسلط و قدرت بیشتری خواهید داشت).

۲- دست دیگر خود را (دست چپ) در کوله فرو کنید و انتهای کوله را از داخل بگیرید و یا لباسی به دور دست خود بپیچید و با نزدیک شدن گرگ دست چپ را جلوی دهانش بگیرید(مانند سگ که آستین و پاچه را می گیرد گرگ هم همین کار را خواهد کرد) و زمانی که حیوان در گیر دست چپ شما است ،حالا با خنجر (که نوک آن به سمت پایین است)در گردن حیوان فرو کنید(در اینجا تفاوت مارک خنجر را خواهید فهمید!).

۳- اگر با خنجر نتوانستید کاری کنید و یا نداشتیدتنها راه شما اینست که با تمام قدرت کوله را یا پارچه دور دست را در دهان گرگ فرو کنید تا خفه شود.باید بگویم کار بسیار سختی است.اما راه دیگری ندارید.
تمام کسانی که با گرگ درگیر شدند از این دو طریق توانستند نجات یابند. روش مبارزه تن به تن با گرگاس و سگ هم همین است.

۴- فراموش نکنید که هوشمندی و قدرت در آن نیست که با حیوانات درگیر شوید، بلکه در رعایت کردن سه مرحله قبل است تا مجبور به مبارزه نشوید.

همچنین بخوانید :

حقایق زندگی مورچه ها

عکس شیر سلطان جنگل

مطالب مشابه را ببینید!