مجله تاپ‌ناز‌

سکته قلبی زنان | علائم سکته قلبی زنان از تنگی نفس تا حالت تهوع

سکته قلبی زنان چه علائمی دارد؟ آیا سکته قلبی زنان از قبل هشدار می دهد؟ سرگیجه و حالت تهوع از علائم سکته قلبی هستند؟

علائم سکته قلبی زنان

قبل از اینکه خیلی دیر شود باید نشانه های سکته قلبی در زنان را شناسایی کرد. در این مطلب تاپ ناز علائم سکته قلبی در زنان را معرفی می کنیم که باید به این علائم دقت کنید. اگر هر کدام از این علائم را تجربه کردید شما در معرض سکته قلبی هستید و باید خیلی سریع تحت نظر قرار بگیرید.

سکته قلبی زنان

همه ما فردی که چشم هایش باز است و قفسه سینه اش را محکم گرفته است را در فیلم ها حتما دیده اید. ولی علائم سکته قلبی می تواند حتی بدون درد سینه در زنان اتفاق بیفتد. دکتر C. Noel Bairey Merz، مدیر مرکز قلب زنان باربرا استریساند در موسسه قلب در لس آنجلس در این مورد می گوید :

دو سوم خانم ها در معرض سکته قلبی هستند

اگر هر کدام از علائمی را که در این مطلب گفتیم تجربه کردید و تقریبا خفیف هستند با پزشک خود تماس بگیرید و تردید نکنید زیرا آنها می توانند علائم این باشند که حمله قلبی نزدیک است (تقریبا حدود نیمی از حملات قلبی روز قبل رخ می دهند). اگر این علائم شدید هستند و یا به آرامی بدتر می شوند خیلی سریع با شاره 115 مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. ممکن است به سرعت نیاز به کمک داشته باشید.

سرگیجه

سرگیجه یکی از علائم سکته قلبی در خانم ها است. اکثر حملات قلبی بیهوشی ناگهانی به همراه ندارند، ولی می توانند باعث کاهش و یا قطع جریان خون شوند که اکسیژن را به قلب و مغز می رساند و به همین دلیل ممکن است باعث سردرد خفیف شود.

درد بالاتنه

یکی دیگر از علائم سکته قلبی در زنان، درد در قسمت بالاتنه است. بدن ما پایانه عصبی زیادی ندارد پس گاهی اوثات مسیر عصب ها به دیگر اعضای بدن مشترک می شود و باعث پخش شدن درد به پشت، بازوها، کتف ها، گردن و یا فک می شود. بعضی از خانم ها می گویند حس آن مانند این است که یک فیل بر پشت آنها نشسته است.

خستگی

یکی دیگر از نشانه های سکته قلبی حس خستگی بعد از یک شب بی خوابی یا یک روز پر استرس طبیعی است. ولی بیشتر از نیمی از خانمها احساس خستگی زیاد یا ضعف را در بیش از یک ماه قبل از حمله قلبی دارند حتی با اینکه خود را خسته نکرده اند.

عرق کردن

عرق کردن هم یکی دیگر از علائم سکته قلبی در زنان است. به جز زمان یائسگی یا ورزش کردن، شروع عرق سرد یا تعرق بیش از حد می تواند علائم حمله قلبی باشد که سیستم عصبی را فعال کرده است.

حالت تهوع

حمله قلبی می تواند باعث تهوع شود و احتمال روی دادن آن در خانم ها دو برابر مردان می باشد. اگر حالت تهوع ناگهانی ثابت دارید، به نظر مرتبط با غذا نیست و باید کاری انجام دهید.

تنگی نفس

اگر تمرینات ورزشی به صورت غیر قابل توجیهی سخت می باشند، با پزشک در این مورد صحبت کنید. اگر به نگاهان حسی مانند اینکه از پله به بالا دویده اید را دارید و نمی توانید نفس بکشید، در حالی که کاری انجام نداده اید یا اینکه این حس شما را از خواب بیدار می کند این امکان وجود دارد که در معرض سکته قلبی باشید برای اطمینان باید به اورژانس مراعه کنید و حتما وضع خود را به نزدیک ترین شخصی که در اطراف شما است اطلاع دهید.

مطالب مشابه را ببینید!