تاثیرات جالب گرفتن دست همسر بر سلامتی

گرفتن دست کسی که عاشقش هستید و دوستش دارد می تواند هورمون استرس و کورتیزول بدن را کمتر کند. حتی لمس کردن دست یک دوست نیز می تواند به شخص احساس رضایت بدهد و در خودمان حس بهتری داشته باشیم.

تاثیر جالب گرفتن دست همسر در هنگام درد

بدن انسان توانایی شگفت انگیزی در واکنش های روانی به احساسات دیگر افراد دارد. گفته می شود دست کسی را که دوست دارید بگیرید تا دردهای شما کمتر شوند و امواج مغزی شما و شخصی که دستش ررا میگیرید همسو و همزمان شود.

محققان درد دریافته اند که هنگامی زن و مرد دست یکدیگر را میگیرند، امواج مغزی آنها با هم هماهنگ می شود و درد آنها کمتر می شود.

محققان دانشگاه “کلرادو بولدر” (University of Colorado Boulder) در تحقیق اخیرشان پی برده اند، هنگامی که یکی از زوجین درد داشته باشد شریکش با او همدردی می کند و امواج مغزی آنها هماهنگ می شود و هر چه این امواج مغزی بیشتر هماهنگ شود، درد کمتر و کمتر می شود. “پاول گلداستین” (Pavel Goldstein)نویسنده ارشد این مطالعه و محقق درد در”آزمایشگاه شناختی و عاطفی عصب شناسی” (Cognitive and Affective Neuroscience Lab) در کلرادو بولدر گفت:ما راهکارهای زیادی برای ارتباط در دنیای مدرن ارائه داده ایم و اکنون ما تعاملات فیزیکی کمتری با یکدیگر داریم.

همچنین بخوانید : با این آزمون میزان علاقه همسرتان را به خود بفهمید

تاثیرات جالب گرفتن دست همسر بر سلامتی

فواید شگفت انگیز دست یکدیگر را گرفتن

این مطالعه جدیدترین تحقیق در خصوص پدیده ای به نام “همگاه سازی بین فردی” (interpersonal synchronization) است.
ایده این آزمایش زمانی به فکر دکتر گلد استین آمد که متوجه شد همسرش هنگام به دنیا آوردن دخترش درد داشت و با گرفتن دست وی درد او کاهش یافت.
او و همکارانش در دانشگاه هایفا این آزمایش را بر روی 22 زوج 23 تا 32 ساله که حداقل یکسال با یکدیگر بودند انجام دادند و چندین سناریو آزمایشی دو دقیقه ای را بر روی آنها انجام دادند و همزمان کلاهک های “الکتروآنسفالوگرافی” (EEG) فعالیت امواج مغزی آنها را اندازه گیری می کردند.
این سناریو سه مرحله داشت؛ در مرحله اول زوج ها بدون اینکه یکدیگر را لمس کنند تنها کنار یکدیگر نشستند، در مرحله ی دوم کنار یکدیگر نشسته و دستان یکدیگر را گرفتند و در مرحله آخر هر یک از افراد در یک اتاق جداگانه نشستند.
بار دیگر محققان خانم ها را در معرض یک درد خفیف در بازو قرار دادند و سپس این سناریو را تکرار کردند.
محققان دریافتند هنگامیکه خانم ها درد داشتند وشریکشان نمی توانست دست آنها را بگیرد، اتصال امواج مغزی آنها کاسته شد.
گلداستین افزود:به نظر می رسد که درد کاملا همگام سازی بین فردی زوج ها را قطع می کند سپس لمس شریکشان این اتصال را برقرار می کند.
آزمایش های بعدی نشان داد که هرچه این همگام سازی بین مغزهای افراد بیشتر شود، احساس درد در زوجین کمتر می شود.

 

گرفتن دست همسر برای قلب عالی است

گرفتن دست همدیگر به غیر از کاهش استرس، فشار خون را هم پایین می آورد که یکی از عوامل اصلی بیماری قلبی محسوب می شود. وقتی انگشتان مان در انگشتان فردی که دوستش داریم قلاب می شود، نه فقط از استرس دور می شویم و رابطه مان تقویت می شود، بلکه حس خوبی که داریم به قلب مان کمک می کند. قدرت گرفتن دست همدیگر حتی از تقویت سلامت قلب هم فراتر می رود و این ادعایی است که تحقیقات هم آن را ثابت کرده است.

تاثیرات جالب گرفتن دست همسر بر سلامتی

آرامش با گرفتن دست همسر

حس امنیت می دهد

همین حرکت ساده ی گرفتن دست یکدیگر، منبع احساس امنیت و راحتی برای کودکان است. وقتی دستی دست شما را می گیرد، احساس ناامنی کم رنگ می شود و راحت تر می توانید با موانع بجنگید. امنیتی که والدین با گرفتن دست کودک شان به او می دهند، رفتار و طرز فکر کودک را شکل می دهد. ضمنا این احساس امنیت دو طرفه است؛ پدر و مادر هم با گرفتن دست کودک شان، امنیت او را بیشتر احساس می کنند.

احساس راحتی می دهد

همه عاشق راحتی و آرامش هستند. دست هم را گرفتن اغلب حس راحتی و آرامش می دهد، مخصوصا وقتی که با فرد مورد علاقه تان راه می روید و حرف می زنید. حتی زمانی که دستکش به دست دارید هم دوست دارید دست همدیگر را بگیرید تا اوقات راحت و با کیفیتی را با کسی که برای تان مهم است بگذرانید.


همچنین بخوانید :

عکس های عاشقانه عشق بازی زن و شوهر خارجی بسیار احساسی

راز آرامش زن و شوهر و محبت و عشق زوجین

مطالب مشابه را ببینید!