مجله تاپ‌ناز‌

قرص زینک پلاس؛ موارد استفاده از عوارض استفاده از مکمل زینک پلاس

اطلاعات کاملی در مورد قرص زینک پلاس

قرص زینک پلاس چه اثراتی دارد؟ قرص زینک پلاس برای چه افرادی مناسب است؟ آیا قرص زینک پلاس باعث افزایش قد می شود و از ریزش مو جلوگیری می کند؟

قرص زینک پلاس

بعد از عنصر آهن، روی یکی از عناصری است که بسیار در بدن موجود است. عنصر روی در فعالیت بیشتر از 100 انزیم مختلف به خصوص انزیم های متابولیسم و پروتئین و کربوهیدرات بدن درگیر است.

میزان مناسب روی در بدن می توانند باعث بهبود سیستم ایمنی بدن، قوه بویایی، ترمیم زخمها، بینایی، چشایی، تقسیم سلولی، رشد و تکامل جنین، کودکی و بلوغ تاثیر گذار باشد. رشد بدن قبل از تمام شدن سن رشد به عنصر روی بستگی دارد. روی یکی از مهمترین عناصر در حفظ سلامت پوست، فرم گرفتن و استحکام ناخن و تقویت ساختار مو می باشد.

کمبود روی می تواند به دلیل دریافت نشدن کافی یا اختلال در جذب، افزایش دفع یا افزایش نیاز به روی و عدم دریافت به وجود آید. بی خوابی و کم خوبی، ترس از نور، اختلال عصبی، اختلال در رشد، نازک شدن مو و ناخن، کم پشتی و ریزش مو، ترمیم کند زخم از علائم کمبود روی در بدن است. قرص زینک پلاس مقدار کافی روی، ویتامین های گروه ب و ویتامین سی را دارا است.

 

قرص زینک پلاس

خواص مصرف قرص زینک پلاس چیست؟

 • – افزایش سلامت پوست
 • – جلوگیری از ریزش مو و درمان ریزش مو
 • – استحکام ناخن و فرم گرفتن ناخن
 • – افزایش رشد جسمی و ذهنی در سنین رشد
 • – تقویت سیستم ایمنی بدن
 • – پیشیگری و کاهش طول مدت بیماری سرماخوردگی

 

بهترین زمان مصرف قرص زینک

بهترین زمان برای مصرف قرص زینک پلاس بعد از وعده نهار است. قرص زینک را در طول روز یکبار مصرف کنید و بهتر است که بعد از میل کردن نهار و یا هنگام نهار با آب فراوان مصرف شود. نکته مهم این است که بعد از خوردن قرص زینک پلاس نباید تحت هیچ شرایطی شیر، لبنیات و هر ماده ای که حاوی کلسیم است را مصرف کنید. کلسیم کی تواند از جذب روی در قرص زینک جلوگیری کند. مصرف مواد کافئین دار نیز روی جذب روی از قرص زینک پلاس تاثیر می گذراند پس توصیه می شود که یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف دارو قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها را نخورید.

 

مقدار مصرف زینک پلاس

مصرف زینک پلاس به صورت روزانه است و دوز مصرف این قرص برای هر سنی متفاوت است. در نوزادان تا شش ماهگی میزان آن 2 میلی گر است. مقدار دوز تجویزی در نوزدان بین 6 ماه تا 3 سال سه میلی گرم در روز می باشد. با بالا رفتن سن کوک مقدار دوز این دارو نیز افزایش پیدا می کندو کودکان 4 تا 8 سال می توانند 5 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند و کودکان نه تا سیزده سال 8 میلی گرم از دارو را باید مصرف کنند.از آن جایی که در این سنین کودکان رشد سریعتر و بهتری دارند بنابراین با مکمل قرار دادن رژیم غذایی, سبزیجات و میوه ها می توان به رشد بهتر و سریعتر نیز کمک کرد.

 

 

تا چه زمانی باید قرص زینک پلاس مصرف شود؟

مکمل های حاوی روی و قرص زینک باید به همراه غذا مصرف شوند تا از ایجاد حالت تهوع جلوگیری شود. اگر می خواهید این قرص خیلی خوب جذب شود باید آن را با آب و یا آب میوه (نه با شیر) در میان غذا مصرف کنید و همزمان مکمل های اهن و کلسیم را مصرف نکنید. اگر این قرص برای معده شما ایراد درست می کند می توانید آن را همراه با غذا مصرف کنید.

افرادی که بین 50 تا 300 میلی گرم روی در روز مصرف می کنند شاد دچار اختلال در جذب املاح آهن و مس شوند و همپنین کمبود این دو املاح هم می تواند باعث ایجاد مشکل در بدن شود.

حتی دیده شده است کسانی که روزانه ۲ گرم به مدت طولانی روی خورده اند ، علائمی مثل استفراغ،تهوع، درد های شکمی وتب را نشان داده اند.
افرادی که دچارناراحتی های کبدی ورودهای اند، بایستی قبل از مصرف مکمل های حاوی روی و بخصوص قرص زینک ، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشند

قرص زینک پلاس

 

علائم کمبود ویتامین روی در بدن دختران و پسران

کمبود روی در پسرهای جوان موجب تکامل نامناسب غده پروستات و نیز عدم رشد و تکامل بیضه ها می گردد. در دختران جوان نیز موجب بروز اختلالات هورمونی و نیز اختلال در عملکرد تخمدان ها و تکامل رحم و مختل شدن چرخه های جنسی در آنها می گردد. علائم کمبود روی عبارتند از:

 • بروز عفونت های متعدد
 • هیپوگناد یسم در مردان
 • ریزش مو
 • کاهش اشتها
 • بروز اختلال در حس چشایی و بویایی
 • بروز اختلال در دید به هنگام تاریکی و شب
 • بروز زخم ها و اختلالات متعدد در پوست
 • تأخیر در بهبود زخم های ایجاد شده در پوست
 • بروز اسهال های مزمن و شدید
 • تورم قرنیه ها
 • بروز اختلالات و ناهنجاری های رفتاری

 

همه این علامت ها در یک فرد بروز نکرده و به شرایط بدنی فرد و نیز میزان کمبود روی بستگی دارد و در صورت بروز می توانید از مکمل زینک استفاده کنید .

 

قرص زینک پلاس

 

عوارض مصرف قرص زینک

بیشتر مواد معدنی کمیاب، در صورت مصرف بیش از حد برای بدن سمی هستند و این نکته در مورد زینک پلاس نیز صدق می کند. نشانه های مسمومیت با قرص زینک عبارتند از: آشفتگی معده، استفراغ و معمولاً وقتی ایجاد می شود که ۲۰۰۰ میلی گرم و یا بیشتر مصرف شده باشد.
یک عارضه جانبی منفی شناخته شده از مصرف بیش از حد قرص زینک این است که میزان زیاد روی باعث کاهش  HDL(کلسترول خوب بدن) و افزایش  LDL (کلسترول بد بدن) می شود.

مطالب مشابه را ببینید!