مجله تاپ‌ناز‌

اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما

احتمالا برای کسانی که زیاد اهل سفر با هواپیما هستند، کنسل کردن بلیط هواپیما پس از خرید و پرداخت وجه، بنا به دلایل مختلف پیش آمده است. گاهی اوقات تغییراتی که در وضعیت آب و هوایی ایجاد می‌شود و یا منصرف شدن از سفر و تغییر تاریخ آن باعث کنسل کردن بلیط هواپیما می‌شود.

در نتیجه دانستن چگونگی کنسل کردن بلیط خارجی و داخلی امری مهم است و در صورتی که مسافر از حقوق خود باخبر باشد می‌تواند این کار را با کمترین جریمه انجام دهد. خواندن این مطلب را از دست ندهید زیرا مطمعنا روزی به درد شما خواهد خورد.

اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما

گاهی اوقات مسافر تمام نکات لازم برای جلوگیری از جا ماندن از هواپیما را انجام میدهد. اما همچنان سفرش کنسل شده و دچار آسیب مالی شده است. از بدترین و ناگوارترین اتفاقات در سفر با هواپیما میتوان به کنسلی بلیط خارجی یا داخلی نام برد.

چراکه مسافر کل روز خود را صرف انجام امور مربوط به سفر کرده است و خود را به موقع به فرودگاه رسانده و با پشت سر گذاشتن مراحل طولانی و خسته کننده در فرودگاه وارد هواپیما شده است اما ناگهان کنسل شدن پرواز به دلایل نقص فنی یا برودت هوا اعلام میشود. علاوه بر این گاهی ممکن است هواپیما در طول مسیر به دلیل نقص فنی و برودت هوا در مقصد، به مبدا بازگردد.

هر چند که در این مواقع هزینه بلیط خارجی یا داخلی هواپیما به مسافران بازگردانده میشود، اما ممکن است مسافران به دلیل دیر رسیدن به مقصد متضرر شوند. از این رو در این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید هر چه سریعتر به مقصد خود برسید.

در ابتدا باید برای گرفتن هزینه بلیط خود به آژانس هواپیمایی مربوطه تماس بگیرید. مبلغ بلیط ارزان هواپیما اکونومی، بلیط هواپیما بیزینس کلاس و بلیط خارجی یا داخلی فرست کلاس در این مواقع طی 72 ساعت به حساب مشتری بازگردانده میشود.

در صورتیکه بلیط ارزان هواپیما خود را به صورت شخصی و از طریق سایت خریداری کرده‎اید به سرعت با بخش پشتیبانی وبسایت تماس بگیرید و برای کنسل کردن بلیط خود اقدام نمایید. در این مواقع ممکن است پول به جای بازگشت به حساب بانکی شما به حساب کاربری شما در سایت بازگردد. درنتیجه با آن پول میتوانید بلیط خارجی یا داخلی سفرهای آتی خود را خریداری کنید.

پس از کنسل کردن بلیط هواپیما قبلی، از آژانس هواپیمایی که از آن بلیط خود را تهیه کرده‎اید بخواهید تا پروازی جدید برای شما پیدا کنند. اگر به صورت شخصی از سایت اقدام به خرید بلیط خارجی یا داخلی کرده بودید میتوانید خودتان به سرعت پروازی جایگزین برای پرواز قبلی خود پیدا کنید.

ممکن است به دلیل نزدیک بودن زمان پرواز بلیط هواپیما جدید گرانتر باشد. اگر کمی زیرک باشید میتوانید از بلیط ارزان هواپیما لحظه آخری استفاده کنید تا هزینه بلیط خارجی یا داخلی شما از بلیط هواپیما قبلی ارزانتر شود.

معمولا آژانس‎های هواپیمایی بلیط‎ هواپیما چارتری خود را به هنگام نزدیک شدن به زمان پرواز ارزان میفروشند. به دلیل وجود رقابت بین آژانس‎ها هر یک سعی بر ارزان‎تر کردن بلیط هواپیما خود دارند تا صندلی‎های چارتری خود را به مشتریان بفروشند. پس زمان خوبیست که از این فرصت استفاده کرده و بلیط ارزان هواپیما تهیه کنید.

تاخیر و تعجیل در پرواز هواپیما

در صورتی که پرواز نیم ساعت زودتر یا دو ساعت با تاخیر انجام شود مسافر میتواند تمام پول خود را جهت استرداد دریافت نماید. در این مواقع کل پول بلیط هواپیما بدون کسر جریمه برای مسافر واریز خواهد شد.

اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما

جلوگیری از کنسل شدن پرواز

برای پیشگیری کنسلی پرواز باید دقت داشته باشید که حتما شرایط جوی و آب و هوایی را در مقصد و مبدا در نظر بگیرید. با اطلاع از شرایط جوی میتوانید سفر خود را جابه‎جا کنید تا در صورت احتمال به کنسلی پرواز نخورید.

تا حد امکان برای خرید بلیط‎ هواپیما از مسیر مستقیم استفاده کنید. داشتن چند پرواز و یا داشتن چند فرود در یک پرواز شاید باعث خرید بلیط ارزان هواپیما شود اما امکان لغو شدن پرواز در هر فرود افزایش پیدا میکند. شاید علاوه بر تلف شدن وقت یکی دیگر از دلایل بلیط ارزان هواپیما در این موارد بالا رفتن امکان کنسلی است.

پیشنهاد ما این است که اگر جلسه کاری مهمی در مقصد دارید حتما چند روز زودتر از زمان جلسه بلیط خارجی یا داخلی تهیه کنید تا در صورت کنسلی متضرر نشوید.

همچنین برای افزایش سرعت عمل خود به هنگام رخ دادن این موارد حتما از قوانین و شرایط کنسلی پرواز مطلع باشید.

در چه شرایطی می‌توان بلیط هواپیما را کنسل کرد؟

طبق قوانینی که در سازمان هواپیمایی کشور وجود دارد، در صورتی که پرواز بیش از دو ساعت تاخیر داشته باشد و یا به دلیل نقص فنی، تغییرات جوی وپرواز لغو گردد، مسافر می‌تواند بدون پرداخت جریمه بلیط خود را استرداد و یا کنسل کند. اما اگر این کنسلی به هر دلیلی از جانب مسافر صورت گیرد، طبق قوانین شرکت هواپیمایی که بلیط از آنجا خریداری شده، مدت زمان باقی‌مانده تا پرواز و نرخ کلاس پروازی، جریمه‌ی محاسبه شده از مبلغ بلیط کسر شده و مابقی آن به مسافر برگشت داده می‌شود.

کدام بلیط‌های هواپیما را می‌توان کنسل کرد؟

همانطور که می‌دانید برای خرید بلیط ارزان هواپیما می‌توانید بلیط خارجی و یا داخلی خود را از روش خرید چارتری تهیه کنید. این روش برای خرید بلیط ارزان هواپیما یک مزیت به حساب می‌آید اما از انعطاف‌پذیری خوبی نسبت به بلیط‌های سیستمی برخوردار نیست. پروازهای چارتری ارزان هستند اما تغییر دادن تاریخ و زمان پرواز در آن‌ها غیرممکن است در نتیجه اگر مسافر پس از خرید بلیط خارجی و یا داخلی هواپیما، از خرید خود منصرف شود و یا در پرواز حضور نداشته باشد بلیطش سوخت شده و امکان کنسل کردن و استرداد مبلغ پرداختی وجود ندارد. اگر این موضوع شما را نگران می‌کند می‌توانید از روش‌های دیگری برای تهیه بلیط ارزان هواپیما استفاده کنید.

اما در روش سیستمی، مسافر می‌تواند بلیط هواپیما، اعم از بلیط خارجی یا داخلی را متناسب با نیاز خود، از ماه‌ها قبل رزرو کرده و پس از خرید، با توجه به قوانین، به راحتی بلیط خود را کنسل کرده و مابقی مبلغ را پس از کسر جریمه دریافت کند.

اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما

مسافران در صورت کنسل شدن پرواز چه حقوقی دارند؟

با توجه به قوانین و مقررات، هر گونه کنسلی و ابطال، تعجیل و یا تاخیر در پرواز به عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزارکننده پرواز می‌باشد. که طبق قوانینی که در ادامه خواهیم گفت، شرکت‌های هواپیمایی ایرانی موظفند که حقوق مسافر را در صورت کنسلی پرواز رعایت کنند.

حقوق و شرایط تمامی مسافران طبق قانون یکسان است و در صورتی که ایرلاینی با وجود بلیط معتبر از پذیرش مسافر به دلایل مختلف خودداری کند، باید وجه مسافر را استرداد کند و سپس بلیط رایگانی که از نظر مقصد و کلاس پروازی یکسان است به مسافر بدهد.

اگر از زمان خرید بلیط تا یک هفته قبل از پرواز، بلیط خارجی و یا داخلی مسافر کنسل شد، شرکت هواپیمایی مربوطه باید مبلغ بلیط را به طور کامل به مسافر بازگرداند.

اگر شرکت هواپیمایی از ۶ روز تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، بلیط را باطل کند موظف است که وجه بلیط را به طور کامل پرداخت نموده و بلیطی مشابه از نظر کلاس پروازی و مسیر با ۳۰ درصد تخفیف به مسافر ارائه دهد.

اگر تنها ۲۴ ساعت به پرواز مانده، شرکت پرواز را کنسل کند، این ایرلاین طبق قانون باید هزینه‌ی کامل بلیط را به مسافر پرداخت کرده و بلیطی نیم‌بها، مشابه با مقصد و کلاس پروازی به مسافر ارائه دهد. این اتفاق شانس خرید بلیط ارزان هواپیما را به شما می‌دهد.

شرکت هواپیمایی باید در اسرع وقت نسبت به ارائه‌ی بلیط هواپیمایی مشابه از نظر کلاس و مسیر پروازی به مسافر اقدام کند.

اگر از طریق سایر ایرلاین‌ها، برای انتقال مسافر به مقصد استفاده شود، هیچ هزینه و یا مابه‌التفاوتی توسط شرکت هواپیمایی و مسافر پرداخت نخواهد شد.

بیمه کنسلی چیست؟

این بیمه شامل پروازهایی می‌شود که بطور مستقیم به وسیله‌ی شرکت هواپیمایی کنسل می‌شود و پروازهای وابسته را شامل نمی‌شود. در صورت تعجیل، تاخیر و یا کنسل شدن پرواز با توجه به مزیت‌های این بیمه، مسافران کمترین هزینه و خسارت را متحمل می‌شوند.  پایان رپورتاژ آگهی /

منبع: بلیط خارجی

 

مطالب مشابه را ببینید!