مجله تاپ‌ناز‌

دلایل خیانت مردان | مهم ترین دلایل خیانت مردان که باید بدانید!

دلایل خیانت مردان

دلایل خیانت مردان چیست؟ آقایانی که با خیانت زندگی مشترک خود را به نابودی می کشانند، در مقابل مشاوران خانواده دلایل عجیبی می آورند مانند این که با زنی که دوستش دارند هیچ نوع رابطه جنسی نداشته اند و این خیانت به حساب نمی آید. اما چرا خیانت برای مردها عادی تر است؟ چرا بعضی از مردها تک همسری را یک شوخی می دانند و … در ادامه پاسخ تمام این پرسش ها را توضیح می دهیم.

کدام گروه از مردان بیشتر خیانت می کنند؟

مردها بیش از زنان خیانت می کنند و پروفسور جامعه شناسی دانشگاه ویرجینیا، دکتر استیون ناک هم این امر را تایید کرده است. او ازدواج نزدیک به شش هزار مرد را از سال 1979 تا به امروز بررسی کرده است و در این مورد گفته است:

در روزگاری که لازم بود دلیلی برای جدایی ارائه کنیم، این رایج‌ ترین دلیل بود. وقتی پای خیانت در میان باشد، معمولا گناه مردها بیشتر است. درعین‌حال، جامعه در برابر رفتار غلط مردها مدارای بیشتری نشان می‌دهد!

مردی که خیانت می کند خب یک مرد است و عقلش را از دست داده است ولی اگر خانمی خیانت کند مایه ننگو شرمساری می شود. به گفته مارک اپستین که روانپزشک و نویسنده کتاب است، خیانت در مردان و زنان تفاوت دارد. این مسئله برای مردها بیشتر شبیه به تغییر ذائقه است. مردها خیلی راحت ار از شریک خود و تجربه مورد اشاره رد می شوند.

 

خیانت کردن مردان ریشه زیستی دارد؟

هر چند خانم ها جدایی از همسر خائن را می پذیرند ولی به هر حال به دنبال دلیل خیانت شوهر خود هستند. در زمان کودکی می آموزند که آدم بزرگ ها وقتی عاشق می شوند، کارهایی می کنند. ولی اگر این را عشق بگوییم، پس حیوان ها هم یک سره در حال عشق ورزیدن و عاشقی هستند! حتی مسیر تکامل انسان خردمند بیشتر به چند همسری گذشته است تا ازدواج عاشقانه و یا تک همسر بودن.

دکتر لواَن وستون درمانگر ازدواج و خانواده و مشاور جنسی در این مورد اعتقاد دارد که در انسان ها، میلی طبیعی برای زاد و ولد از هر راهی وجود دارد. همان چیزی که مایه بقای انسان است. این نیاز در بعضی از مردها هنوز هم وجود دارد. هر چند از میان آنها عده ای موفق می شوند به شکلی دنباله دار چند ازدواج تک همسری هم داشته باشند و بارها ازدواج کنند.

 

البته چندان نمی تواند بر نظریه تکامل تکیه کرد وگرنه مردان هنوز هم باید با گرز و چماق به جان هم بیفتند. این را نباید فراموش کرد که آقایان زیادی زندگی و رابطه وفادارانه دارند. پس شاید برای مشکلی که بخشی از آن ریشه زیستی دارد، درمانی رفتارشناختی وجود داشته باشد مثلا به کمک مشاوره، مردان بتوانند خیانت نکنند.

مردها چه واکنشی به خیانت دارند؟

کدام خیانت؟! خوش و بش و مقداری تفریح کردن با خانم ها در کافه خیانت به حساب نمی آید و نوعی تفریح است.

چنانچه پلیس به دنبال خلافکارهای واقعی بود، هیچ موقع من را با زنی غریبه بازداشت نمی کرد. بهتر است آنها به دنبال قاتلان باشند!.

من بیشتر پیام می دهم و گاهی خوش و بش می کنم و هیچ مضر نیست. هی چدام از این زنان را از نزدیک ندیده ایم و فقط نوعی بازی است!

بسیاری از آقایان به دیگر راه حل ها فکر نمی کنند. وقتی که همه متوجه خیانت او شدند، با بهانه جویی و بی اهمیت جلوه دادن رفتار خود توجیحاتی این چنین را بیان می کنند:

هر مردی مایل است که با دیگر زنان رابطه جنسی داشته باشد و اگر بتواند این کار را انجام می دهد.

آقایان از لحاظ زیستی باید با زنان زیادی رابطه داشته باشند و من هم می توانم!

اگر در خانه خودم از لحاظ سکس ارضا می شدم، دیگر دچار خیانت نمی شدم.

بیشتر آقایان این کار را انجام می دهند و اگر بپرسید متوجه خواهید شد.

اگر زنم خیلی چاق نبود، با من رفتار بهتری داشت و بیشتر به من می رسید من هم خیانت نمی کردم.

چنانچه شغلم استرس کمتری داشت، برای تسکین اضطراب به سراغ سایت های پورن نمی رفتم.

این رفتارها را در روانشناسی، انکار می گویند. در انکار کردن، فرد با دروغ و فریب های درونی خود را قانع می کند. او بهانه هایی عجیب می آورد و خود را قانع می کند. او به هر دلیل و بهانه ای، دروغ های جدید می سازد.

دلایل خیانت مردان

اما دلیل خیانت مردان چیست؟

عوامل گوناگونی در خیانت کردن آقایان نقش دارند. اما به نقل از وب سایت وب ام دی ، مهم ترین دلایل خیانت مردان به زنان عبارتند از:

 

 • خود یگانه‌ پنداری

گاهی مرد تصور می کند خیلی خاص و بی همتا است و شایسته رفتاری ویژه و متفاوت با دیگران است. قواعد رایج در مورد او صدق نمی کند و او می تواند خیلی آزادانه با روابط خارجی به خودش پاداش دهد.

 

 • نبود کنترل محرک ناگهانی

 

بعضی از مردان هیچ موقع به خیانت فکر نکرده اند ولی همین که فرصت ناگهانی به دست می آورند، بدون اینکه به پیامدهای آن فکر کنند دچار خیانت می شوند.

 

 • انتظارات نامعقول غیرواقعی

 

بعضی از مردها توقع دارند که همسر آنها همیشه بتواند نیازهای جنسی و غیر جنسی آنها را رفع کند، بدون اینکه به احساسی که همسرشان دارند توجهی داشته باشند. این مرد فراموش می کند همسرش هم زندگی خودش، افکا ر و احساساتی دارد که همیشه گرد او نمی چرخند. وقتی نیازهای این مرد برآورده نمی شود، در جایی دیگر به دنبال تامین نیازهای خود می رود.

 

 • خشم و انتقام

 

مرد شاید به دنبال انتقام گرفتن باشد. او از شریک زندگی خود خشمگین است و می خواهد به او آسیب بزند. در این موقعیت ها ممکن است خیانت رخ دهد. مرد حتی زحمت پنهان کاری به خود نمی دهد. می خواهد همسرش هم این ماجرای خیانت را بداند.

 

 • روند زندگی

 

افراد در زمان جوانی به روش های مختلف برای خودشان لذت و معنا خلق می کنند. گاهی رفتار مردانی که با بیش از یک خانم رابطه دارند، مانند رفتار متعادلی است که هنگام ناخوشی به الکل یا مواد رو می آورند. مشکل این است که دیگر نقطه محوری زندگی این مردان همسرش نمی باشد.

 

 • نابالغ بودن

 

وقتی که یک مرد نمی تواند یک رابطه متعهدانه داشته باشند و نمی داند ممکن است کارهایش دارای پیامدهای جدی باشد، تصور می کند ماجراجویی های جنسی هیچ مشکلی ندارد. به گمان او، تعهد به رابطه ای تک همسری مانند یک کت است که هر موقع دلش خواست، بسته به شرایط می تواند آن را دربیاورد.

 

 • مشکلات جاری

 

شاید مردی مشکلی مانند اعتیاد به الکل یا مواد داشته باشد که تصمیم های او را تحت تاثیر قرار می دهد. شاید هم مشکل اعتیاد به رابطه جنسی داشته باشد و بی اختیار درگیر رفتار و افکار جنسی می شود. او با انجام این کار خود را تسکین می دهد.

 

 • ناامنی

 

شاید مرد با تصور اینکه به اندازه کافی جوان، خوش تیپ، باهوش، ثروتمند و مانند آن نیست، حس نا امنی کند. باید بدانید که میزان قابل توجهی از خیانت های مردان ریشه در بحران های میانسالی او دارد. مرد برای تقویت غرور خود، به دنبال جلب تایید زنان دیگر است. او می خواهد ببیند که خانم های دیگر او را می خواهند و برای همه ارزشمند است.

 

 

 • پایان‌‍‌دادن به رابطه

مرد مایل است به رابطه ادامه ندهد ولی نمی خواهد قبل از پیدا کردن یک جایگزین مناسب، به رابطه ای که در آن است پایان دهد.

 

 • کمبود و نداشتن رابطه دوستانه مردانه

 

مرد نیاز به رابطه دوستانه با دیگر مردان دارد و ممکن است این را دست کم بگیرد. به گمان او، همسرش باید تمام نیازهای اجتماعی و احساسی او را تامین کند. وقتی چنین چیزی اتفاق می افتد، مرد به دنبال تامین این نیازها در رابطه ای دیگر خواهد رفت.

 

 • کودک‌آزاری

 

شاید مرد به صورت ناخودآگاه به مسائل و مشکلات حل نشده دوران کودکی اش واکنش نشان دهد، مشکلاتی که شامل بی توجهی، سوء استفاده احساسی، فیزیکی، جنسی و شبیه به آن است. در این وضعیت، زخم های درمان نشده دوران کودکی به بروز مشکل در دلبستگی و صمیمیت و ناتوانی یا بی میلی مرد در تعهد به یک فرد خاص منجر می شود. شاید هیجان خیانت جنسی تسکینی برای زخم های کهنه او باشد.

 

 • خودخواه بودن

 

بعضی مردها فقط به خودشان اهمیت می دهند. این مرد تا وقتی که به آنچه می خواهد می رسد، بدون پشیمان شدن و حسرت، دروغ می گوید و پنهان کاری خواهد می کند. او شاید اصلا میلی به زندگی تک همسری نداشته باشد. پیمان ازدواج برای او به معنی از خودگذشتگی برای دارا بودن یک رابطه سالم نباشد. برای او بی توجهی به این پیمان هیچ مشکلی ندارد.

 

زندگی مشترک آقایان پس از خیانت کردن

دکتر وستون معتقد است که برخورد همسر با مرد خیانت کار به او بستگی دارد. دریافت مشاوره و میزان رو راست بودن مرد در مورد رفتار آینده اش هم مهم است. زندگی های زیادی بعد از آشکار شدن خیانت، مسیر موفقیت را طی می کنند، زیرا حقایق زیادی نمایان می شود و حرف هایی که پبیش تر باید به زبان می آمد، سرانجام گفته می شود.

 

زن و مردهای زیادی فراموش می کنند که صداقت در زندگی مشترک بسیار مهم است. این زوج ها، چیزهای مختلفی را از هم پنهان می کنند و به جایی خواهند رسید که رابطه ای که پایه آن روراستی است تباه می شود. وقتی مرد رابطه اش را رو به نابودی و پر مشکل می بیند، حتی اگر خودش دلیل مشکل و نابدوی باشد، متوجه ارزش این رابطه نخواهد شد، شاید هم از رابطه و ازدواج خود خسته گردد.

 

به گفته دکتر تاک، آن چیزی که باعث می شود رابطه کسل کننده به نظر آید این است که انسان ها مزیت های ازدواج را به خاطر نمی سپارند. چنانچه مردی از رابطه اش خشنود نیست بپرسید که بعد از طلاق چه اوضاعی خواهد داشت هیچ پاسخی ندارد. بیشتر مردان خودشان را در روبراه کردن اوضاع پس از طلاق، زیادی دست بالا می گیرند. معمولا خانم ها پس از طلاق عملکرد بهتری از آقایان دارند و بهتر کنار می آیند. سلامتی و مقدار ثروت مردان متاهل در مقایسه با مردان مجرد، گواهی بر این ادعا است. رپورتاژ آگهی

منبع: مجله روانشناسی مهربانی

مطالب مشابه را ببینید!