زنبق گیاه رنبق و خواص دارویی گیاه زنبق

گیاه رنبق

گیاه رنبق یا همان گل زنبق گیاهی زیبا است با گل های درشت و سفیدرنگ که بسیار خوشبو است. برگ این گیاه میزان بالای اسید اسکوربیک دارد که منبع ویتامین سی است.

 

خواص گیاه زنبق

سوسن آسمانگون، به یونانی آیریس، نام یک سرده با 300–250 گونه است. معمولاً در خاک های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. گیاه یا گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه ای است. برگ ها معمولاً منتهی به غلاف می باشد. تکثیر زنبق معمولاً با استفاده از ریزوم صورت می گیرد.

در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می کاشتند و نقش هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه های بریده آن را به یکدیگر هدیه می دادند.

زنبق گیاهی چند ساله با گل های درشت، سفیدرنگ و معطر است. برگ زنبق دارای میزان بالای اسیداسکوربیک استکه برای استخراج ویتامین c استفاده می شود.

 

گیاه رنبق

خواص بی نظیر گیاه زنبق

● خواص دارویی زنبق
▪ امروزه برای سم زدایی بدن و افزایش ادرار مورد استفاده قرار می گیرد.
▪ ضماد تهیه شده از آن با ریشه آسیاب شده زنبق و آب برای درمان ناراحتی های پوستی، زخم و دردهای روماتیسم به کار برده می شود.
▪ ضماد گرم برگ های تازه زنبق نیز برای رفع تومور و خستگی موثر است.

 

گیاه رنبق

خواص بی نظیر گیاه زنبق

خواص چای زنبق
▪ برای تهیه چای زنبق، یک قاشق مرباخوری ریشه خشک آن را در یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید و روزی 33 بار مصرف کنید.
چای زنبق با تحریک کبد در درمان هپاتیت و یرقان مفید است.
▪ با عوارض پوستی مانند آکنه مبارزه می کند.
▪ سوءهاضمه را برطرف می کند.
▪ به درمان بیماری روماتیسم کمک می کند.
▪ در کاهش وزن موثر است.

گیاه زنبق و خواص دارویی آن

مطالب مشابه را ببینید!