مجله تاپ‌ناز‌

مکان های دیدنی مشگین شهر + نقاط گردشگری و تفریحی این شهر زیبا

در این مطلب از تاپ ناز مکان های دیدنی مشگین شهر را معرفی کرده ایم که شامل قلعه دیو قالاسی، نقش صخره ای شیخ مدی، منطقه کپز، شهر تاریخ یری، قلعه قهقه، کهنه قلعه، زیبارتگاه شیخ حیدر و پل معلق مشگین شهر هستند.

مشگین شهر یکی از شهرهای واقع شده در استاد اردبیل است و دارای آثار تاریخی و کهن زیادی است و از زمان حکومت ساسانیان در کنار زیبایی های طبیعی و جذاب به چشم می خورد. گردشگران زیادی به دیدن این زیبایی ها می آیند و از مناظر این شهر دیدن می کنند، این مکان یکی از نقاط محبوب برای مسافران در ایران می باشد. زیبایی های شگفت انگیزی که در شمال غربی آذربایجان وجود دارد اهمیت بالایی دارند و از لحاظ آب و هوایی هم بسیار مطبوع است و در طول تابستان و بهتر پذیرای مسافران است.

موقعیت مشگین شهر در فاصله نود کیلومتری از مرکز استان قرار دارد و در 295 کیلومتری شهر تبریز در راه اردبیل با 168 کیلومتر از مسیر اهر قرار دارد و در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا است و در فاصله 25 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. مشگین شهر با نام قدیمی خیاو یا خیوو از که از نام های اصیل است در دوران اسلام به میمند معروف بود در حالی که زمان سلطنت سلجوقیان و اتابکان آذربایجان به واوری شهرت داشت و به این نام شناخته می شود. طبق گفته مورخان در اواسط قرن یازدهم میلادی پس از پیروزی آل ارسلان بر حاکمان گرجستان و مسلمان شدنش این شهر را به نام حاکم پیشکین می شناختند. پس از دوره سلطنت حکومت پهلوی نام خیاو در لغت به منی مکان پر درخت و وآب نام داشت که به مشگین شهر نامگذاری شد.

مکان های دیدنی و زیبای مشگین شهر

شهر مشگین شهر یکی از شهرهای زیبا در کنار قلعه های کهن و قدیمی است که با داشتن مناظر طبیعی و بناهای تاریخی بسیار زیبا مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. از زیبایی این منطقه می توان به قلعه قهقه که دارای بزرگی و عظمت زیادی است اشاره کرد و دارای ویژگی های منحصربفردی است. همچنین می توان به قاعه دیو قالاسیکه اشاره کرد که تاریخی کهن دارد و به زمان قبل از اسلام بر می گردد و از معروف ترین نقاط است. دیدنی ها و مراتع سرسبز بهار و تابستان بسیار بکر است و با داشتن کتیبه های با ارزش قدیمی و گورستان های باستانی، قلعه های کهن در کنار رودخانه ها و کوه ها جلب نظر می کنند.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • زیارتگاه شیخ حیدر

بقعه معروف شیخ حیدر درون باغی مصفا قرار دارد و از آثار تاریخی ارزشمند مشگین شهر است. زیارتگاه دارای 2 طبقه است که از آجر ساخته شده است و به قرن 9 و شروع قرن 10 هجری قمری بر می گردد که برای زیبایی از تزیینات کاشی فیروزه ای با اشکال هندسی استفاده شده است. این اثر قدیمی واقع شده در مشگین شهر یکی از آثار مهن است که نمایی مدور دارد و درون بنا 12 ضلعی است که ارتفاع 18 متری و قطر 10 متری و 50 سانتی دارد. قدیمی ها می گویند که شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول صفوی بوده است و قبر او در بخش انتهایی زیرین همان سرداب است.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • کهنه قلعه

دیگر مکان دیدنی مشگین شهر واقع در عمارت اریخی است و از زمان سلطنت ساسانی های به جای مانده است که نام آهن کهنه قلعه است. این مکان دیدنی دارای سنگ نوشته ای قدیمی می باشد که مربوط به پادشاه ساسانیان است و در فاصله صد و پنجاه متری قرار دارد که خط پهلوی ساسانی های نرسه هرمزد سازنده اش روی آن حک شده است. کهنه قلعه در مساحت 1500 متر مربعی در بخش ورود به شهر است که در بالای تپه طبیعی بنا شده است و ارتفاع آن 50 متر و قدمتش به 1400 سال پیش بر می گیردد که سازنده قلعه 6 برج کوچک با دیوارهای خشتی درشت و حجره کوچک مانند آخور برای سکونت سرباز و اسیش فراهم نموده است. تحقیقات باستان شناسی نشان داده که آثار سفالی دست ساز و چرخ ساز و فلز در زمان آهن سه منتسب به زمان اورارتور می رسد.

ببینید: تصاویر دره عشق یکی از کم نظیر ترین مناطق گردشگری ایران

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • پل معلق مشگین شهر

یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین جاذبه ها در این شهر پل معلق اش می باشد که با ارتفاع ۸۰ متری از رودخانه خیاو چایی قرار گرفته است. این پل بر بالای پارک جنگلی مشگین شهر بوده که با ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول از بلند ترین پل های معلق خاورمیانه می باشد. درکنار پل معلق شاهد یک زیپ لاین هستید که از روی دره و پل می گذرد همچنین می توان از جذاب ترین بخش این پل به بخش شیشه ای بودن آن اشاره کرد. شما می توانید در هنگام ورود و عبور از پل زیر پای خود را نظاره گر باشید که قسمت شیشه ای در وسط پل بوده و باید از پرش و دویدن پرهیز کرد تا نوسانی روی پل ایجاد نشود. طراحی و ساخت پل به دست کارشناسان داخلی کشور تعبیه شده که در منطقه خیاو تا گیردولی است و با مساحت صو وسی هکتاری از چهل میلیارد تومان هزینه می توان مناظر و طبیعت را از بالا ببینید و هیجان کنید.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • قلعه قهقه

دژ قهقه دیگر مکان دیدنی مشگین شهر است که ارز آثار تاریخی مربوط به حکومات صفویان است. در قسمت ارش بین روستای قره آغاج کلان و گنچویه در شهر قرار دارد که در گذشته افراد سیاسی شاهزادگان صفوی و از دیگر تاریخی های مربوط به آن دوره است. این قلعه در موقع جنگ ایران و عثمانی اتفاق افتاده از سلاطین صفوی خزینه خود را به دژ آورده تا از گزند مامنی برای اموال و خزانه پادشاهی صفوی بوده که حفظ گردد. این بنا بر روی تپه سنگی با ارتفاع ۱ کیلومتر از زمین قرار دارد و پوشیده از حصار و دژ مجکم است که قابل نفوذ نیست. زندان قلعه در بخش بالا بدنه کوه از ۳ قسمت پرتگاه به طرف دره با ارتفاع هشتاد متر قرار دارد که ۵ استخر و ۱ دیده بان ۸ ضلعی و ۱ برج ۸ ضلعی با چند حصار و چند دروازه دیگر است.

ببینید: 7 مکان کمتر شناخته شده در ایران که باید ببینید + تصاویر

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • منطقه گردشگری کپز

اگر دوسدار طبیعت هستید حتما به بخش گردشگری شهرستان مشگین شهر بروید و از مناظر لذت ببرید که واقع در راه اردبیل با فاصله بیست کیلومتری می باشد. اقلیم مناسب آب و هوایی در فصل پاییز و بهار با صخره های رفیع و بزرگ به شکل یکنواخت از بهترین و مناظر جالب این منطقه جذاب می باشد. شما همواره به طبیعت بروید و از پیاده روی در سرسبزی های بکر و دره کپز ببینید و از پوشش گیاهی منحصر به فرد با درختان میوه ای زالزالک، تمشک و … همچنین دارای حیواناتی نظیر خرس، روباه و گرگ و پرندگان جذابی هستید که در این زیستگاه هستند جزو مکان های دیدنی مشگین شهر می باشد.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • شهر تاریخی یئری

منطقه باستانی یری که در سی و پنج کیلومتری مشگین شهر می باشد در فاصله ۲ کیلومتری از دهستان پیرازمیان از مساحت ۴۰۰ متر می باشد. این ناحیه در همسایگی رودخانه قره سو می باشد که در ۳ بخش اصلی دژ نظامی با ۷۰۰۰ سال قدمت می باشد. طبق نظر باستان شناسان اولین بار سال ۱۹۷۸ در شهر باستانی یری قوشا تپه و معبد می باشد که برای اولین بار سال ۱۴۵۰ قبل اسلام مسیح عنوان شد. که دارای صد ها سنگ قبر با تصاویر شبیه به هم انسان بی دهان حک شده که در داخل محوطه حدود ۴۵۰ گور کشف گردید و قدمت بعضی از آن ها به هزار تا ۳۰۰۰ سال قبل اسلام مسیح علیه السلام می رسد.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • قلعه دیو قالاسی

از دیگر مکان های دیدنی مشگین شهر می توان به جاذبه دیو قالاسی یا قلعه دیو اشاره کرد. این منطقه در شمال شرقی با حد فاصل بین روستای کویج و قوزلو در دامنه کوه سبلان می باشد که از منحصر به فرد ترین قلعه های تاریخی در بین تمام قلعه هاست. موقعیت اصلی اهمیت سوق الجیشی آن و سفال های نخودی رنگ در قبل اسلام با معماری هایی از جنس سنگ های بزرگ بدون هیچ استفاده از ملات که در حال حاضر از بین رفته است. سنگ نوشته ساسانیان، قیز قالاسی، قلعه ارشق، شیروان دره‌ سی، غارهای عصر حجر در روستای بینه‌ لر، قره قالا، محوطه‌ی تاریخی ایلانلی داغ، کوه سربه‌ فلک کشیده‌ سبلان، چشمه‌ های آب گرم، پارک جنگلی مشگین‌ شهر، هوشنگ میدانی و … بهترین نقاط جذاب منطقه به حساب می آید.

مکان های دیدنی مشگین شهر

  • نقش صخره ایی شیخ مدی

سنگ نگاره هایی شیخ مدی که از آن به عنوان نقوش یاد شده از دیگر باستان های شهر مشگین شهر در روستا کنجویه واقع می باشد. نقوش صخره شیخ مدی به دوران قبل تاریخ ایران برمی گردد گه با عصر آهن ۳ باز می گردد و با اثر نقش بز کوهی که بیش از ۹۰% حک شده در آن دیده می شود. سنگ نگاره ها از مکان های دیدنی مشگین شهر در نقش انسان ها با حرکات موزون و جادوگرانه دیده می شوند که شکار با کمان و سواره ثبت در مجسمه ها شده اند. این نقوش ها با خط ایلامی و نماد استیلیزه از بزکوهی به چشم می خورد.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های توریستی آلماتی قزاقستان برای گردشگران ایرانی

مطالب مشابه را ببینید!