مجله تاپ‌ناز‌

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تخت تلویزیون و انواع مانیتور (LED – LCD و لمسی)

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تخت تلویزیون و انواع مانیتور (LED - LCD و لمسی)

در موقع تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتو تخت که ممکن است ال سی دی LCD و یا ال ای دی LED باشند و یا پپلتفورم هایی که صفحه نمایش لمسی دارند باید به نکاتی خاص توجه داشته باشید تا هم صفحه نمایش بسیار تمیز شود و هم اینکه آسیبی به آن وارد نگردد که در ادامه توضیح می دهیم.

صفحه CRT قدیمی، مانیتورها و تلویزیون های قدیمی که از لامپ استفاده می کنند در واقع صفحه نمایشی شبیه به شیشه دارند و می توانید از روش های تمیز کردن وسایل شیشه ای برای نگهداری و نظافت آنها استفاده نمایید.

صفحه نمایش فلت، تخت و صفحات لمسی نسبت به سی آر تی، دارای حساسیت بیشتری هستند و ممکن است موقع تمیز کردن خراشیده شوند و یا دچار آسیب شوند و این مسئله در مورد صفحه لپ تاپ، گوشی هوشمند، تبلت، بوک ریدر و کتاب خوان های الکترونیکی هم صدق می کند.

نکات برای تمیز کردن صفحات نمایشگر

تلویزیون های پلاسما شاید صفحه نمایش لمسی و شیشه ای داشته باشند، ولی پوشش ضد آفتابی که در ساخت بیشتر آنها به کار رفته است باعث حساسیت زیاد صفحه خواهد شد. توصیه می کنیم که موقع تمیز کردن این نوع از صفحات نمایشگر به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم توجه داشته باشید.

این مطلب در مورد تلویزیون های تولید شده برندهای معتبری همچون سامسونگ، ال جی، پاناسونیک، سونی و … است و دیگر برندها هم می توانند از همین روش استفاده کنند.

 

چطور مانیتور صفحه تخت خود را تمیز کنیم؟

چنانچه قصد دارید که صفحه لپ تاپ، تلویزیون، مانیتور و یا دستگاه های دارای صفحه لمسی را در مدتی کم و در عرض چند دقیقه تمیز کنید باید این مراحل را انجام دهید:

قبل از تمیز کردن دستگاه را خاموش کنید. وقتی که صفحه تاریک است تشخیص لکه های روغنی یا آلودگی روی آن بسیار راحت می شود. با خاموش بودن دسگاه از فشردن تصادفی دکمه ها هم جلوگیری می شود، این مورد در موقع تمیز کردن دستگاه های که صفحه لمسی دارند خیلی رخ می دهد.

برای تمیز نمودن از پارچه بدون رطوبت و نرم استفاده کنید و این کار را بسیار آرام انجام دهید. پارچه بهتر است که از نوع میکرو فایبر باشد، اگر چه تخته پاک کن هایی که برای پاک کردن ماژیک استفاده می شوند هم می تواند مفید باشد.

چنانچه لکه کثیف یا روغنی با پارچه خشک از بین نرفت نیاز نیست فشار روی صفحه را بیشتر کنید زیرا فشار زیاد روی صفحه نمایش باعث از بین رفتن پیکسل ها خواهد شد. صفحه نمایش لپ تاپ، مانیتورها و صفحه نمایش تلوزیون های LED و LCD خیلی حساس ترمی باشند. این مسئله در صفحه نمایش تلویزیون، لپ تاپ و مانیتورهای لمسی مشکلی ایجاد نمی کند ولی باید بسیار دقت کنید.

در صورت نیاز پارچه را با آب مقطر یا مخلوط آب مقطر و سرکه سفید با نسبت یکسان مرطوب نمایید. خیلی از شرکت ها بطری های کوچک حاوی تمیز کننده صفحه نمایش تخت را عرضه می کنند که می توانید یکی از این اسپری ها را تهیه نمایید.

لبه پلاستیکی دور صفحه نمایش را می توان با هر نوع پاک کننده چند منظوره ای تمیز کرد، در حین کار دقت کنید که ماده پاک کننده با صفحه نمایش تماسی نداشته باشد.

 

نکات مهم برای تمیز کردن صفحه نمایش

برای پاک نمودن صفحه نمایش از دستمال توالت، حوله، دستمال کاغذی و یا تکه ای از پیراهن خود استفاده نکنید، این مواد شاید نرم نباشند و می توانند باعث خراشیدگی صفحه نمایش شوند.

از محصولات دارای الکل اتیل، آمونیاک، مشروبات الکی قوی، تولوئن و یا استون به عنوان تمیز کننده استفاده نکنید. این مواد شیمای ممکن است که با مواد به کار رفته در ساخت و روکش صفحه تخت واکنش نشان دهند، در این صورت ممکن است که صفحه نمایش به صورت دائن تغییر رنگ بدهد یا صدمه مشابه دیگری به آن وارد گردد.

اصلا از مایع تمیز کننده به صورت مستقیم روی صفحه نمایش استفاده نکنید زیرا ممکن است که به درون دستگاه نفوذ کند و باعث آسیب به آن شود. مایع تمیز کننده را بر روی پارچه اسپری کنید و سپس می توانید صفحه نمایش را تمیز کنید.

اما باید بدانید که تلویزیون چه 4k، 8K، 1080p و یا اچ دی باشد فرقی نمی کند و اینها فقط مشخص کننده تعداد پیکس در هر اینچ هستند و در واقع صفحه نمایش تمام اینها از مواد اولیه مشابه هستند پس روش تمیز کردن برای رزولوشن های مختلف می باشد.

منبع: lifewire

مطالب مشابه را ببینید!