مجله تاپ‌ناز‌

فاصله سنی بین دو فرزند چند سال باید باشد و مادر بعد از چند وقت می تواند بچه دار شود؟

فاصله سنی بین فرزندان خیلی مهم است و اگر خیلی کم و یا زیاد شود برای مادر ممکن است مضراتی داشته باشد، به همین دلیل باید به فاصله سنی بین بچه ها خیلی دقت کرد.

بهترین فاصله سنی بین دو فرزند چند سال است؟

یکی از سوالات مهمی که پدر و مادر در ذهن خود دارند این است که بعد از فرزند اول چه موقع باید دوباره صاحب فرزند شوند؟ خیلی از والدین ممکن است به این فکر کنند، وقتی اولین فرزند در حال رشد و بزرگ شدن است، دومین کودک را نیز به دنیا بیاورند که هر دو فرزند با هم برگ شوند اما باید دانست که قضیه به همین سادگی ها هم نیست و فاصله کودک باید با توجه به وضعیت جسمی و روحی مادر تعیین شود. همانطور که در ادامه این بخش تاپ ناز به شما خواهیم گفت بدن مادر به حداثل 3 سال زمان نیاز دارد تا بتواند شرایط جسی و روحی خود را بازیابی کند و به شرایطی برسد که نیازهای یک کودک دیگر را برطرف کند.

فاصله سنی کم بین دو فرزند چه مضراتی دارد؟

یکی از مشکلاتی که در بارداری دوم به فاصله کمتر از 3 سال برای مادران وجود دارد مشکل کم خونی و یا آنمی است که مادر و کودک را هدف قرار می دهد. نشانه های بیماری قبل از بارداری دوم پنهان می ماند و هنگامی بروز می کند که مادر، بارداری دوم را تجربه می کند.

 

فاصله سنی بین دو فرزند چند سال باید باشد

فاصله کم سنی میان دو فرزند چقدر مضر است؟

یکی از مشکلات رایج بارداری متوالی کم خونی است

کم خونی در مادران با فاصله کم بین دو بارداری باعث خونریزی بیش از حد، قبل و هنگام و بعد از زایمان می شود و آنمی در این مادران باردار باعث زایمان زودرس می شود. احتمال مرگ و میر در مادرانی که فاصله بارداری دوم و اول آنها کمتر از 3 سال است 5 تا 10 برابر بیش از دیگر خانمهای باردار است.

آنمی باعث می شود مادران با فاصله زمانی کمتر از 3 سال بین 2 بارداری، وزدانی با وزن کم به دنیا آورند، این مشکل مادران باردار باعث می شود که نوزادانی را به دنیا بیاورند که دچار اختلالات حرکتی، رفتاری و یادگیری هستند.

فاصله کم بین دو بارداری و عوارضی ک برای جنین ایجاد می کند

فاصله کمتر از 18 ماه باعث می شود که نوزاد زودرس متولد شود و این خطر را 40 درصد افزایش می دهد و در 26 درصد از ماورد سن تولد نوزاد کمتر از نوزدان طبیعی است. فاصله بارداری کمتر اس یک سال و نیم خطر نوزاد با وزن 61 درصد افزایش می دهد. به ازای هر ماهی که فاصله زمانی دو کودک کمتر از 18 ماه می شود. 3/3 درصد خطر تولد نوزاد با وزن کم افزایش پیدا می کند و تا 2 درصد خطر تولد نوزاد نارس افزایش پیدا می کند.

فاصله سنی بین دو فرزند چند سال باید باشد

فاصله سنی مناسب بین دو فرزند

 

فاصله بارداری کم بین دو فرزند چه عوارضی برای مادر دارد؟

برخی از زنان می پندارند رعایت فاصله سنی بین دو کودک تا سه سال فقط برای آن دسته از خانمهایی است که زایمان سزارین داشته اند و خانمهایی که طبیعی زایمان کرده اند نیاز نیست این فاصله را رعایت کنند اما باید بدانید این تصور، یک اندیشه اشتباه است زیرا نوع زایمان ربطی به میزان فاصله سنی فرزندان ندارد بنابراین باید مادرانی که زایمان طبیعی یا سزارین در اولین بارداری خود تجربه کرده اند ،سه سال بین تولد دو کودک خود فاصله بیندازند تا از این طریق به حفظ سلامت خود و کودک شان کمک کنند.

از جمله مشکلات دیگری که مادران با فاصله کمتر از 3 سال بین دو بارداری با آن روبرو هستند ،کم خونی ،کمبود کلسیم ، کمبود مواد مغذی و مشکلات شیردهی است زیرا بدن مادر در بعد از هر بارداری برای بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارد تا بتواند مواد معدنی، کلسیم و ویتامین های مورد نیاز خود را برای بارداری بعد تامین کند ، بنابراین رعایت سه سال فاصله بین دو بارداری برای حفظ سلامت مادر الزامی است.

بارداری های متوالی موجب به خطر افتادن سلامت کودک اول هم می شود زیرا هنگامی که فاصله بین دو بارداری کمتر از دوسال می شود ،مادر باردار در دوران شیردهی کودک اول خود قرار دارد و ناگزیر می شود که خود کودک خود را از شیر بگیرد، بدین ترتیب کودک کمتر از 24 ماه شیر مادر می خورد و ممکن است با قطع زودهنگام شیر مادر ،سلامت جسمی کودک به خطر افتد.

اگر مادری در کمتر از سه سال دوباره باردار شود با کمبود ویتامین و ریز مغذی ها روبرو می شود و دچار کم خونی می گردد بنابراین اکسیژن رسانی و تغذیه جنین از طریق خون مادر نیز مختل می گردد و سلامت جنین به خطر می افتد. اگر بدن مادر نتواند نیازهای جنین را برای رشد و تکامل با دریافت روزمره مواد غذایی تامین کند بخش زیادی از این مواد مغذی از ذخایر بدن مادر تأمین می گردد ،در نتیجه بدن مادر به سه سال زمان احتیاج دارد تا بعد از بارداری توده بدنی ، انرژی ،ذخایر بدن خود را جایگزین کند.

فاصله سنی بین دو فرزند چند سال باید باشد

عوارض و خطرات فاصله کم بارداری برای مادر

 

مضرات فاصله زیاد بین فرزندان

فاصله زیاد و بیش از حد بین باداری هم می تواند عوارض داشته باشد. اگر این فاصله بیشتر از 5 سال باشد، مادران باردار دچار مسمومیت دوران بارداری می شوند که نشانه هایی مانند افزایش فشار خون، ورم دست و پا و دفع پروتئین از راه ادرار را دارد و می تواند سلامت مادر باردار را به خطر بیندازد.

 

مطالب مشابه را ببینید!