مجله تاپ‌ناز‌

فواید موهای بینی؛ موهای بینی آیا مفید هستند؟

موی بینی

موهای بینی برای سلامت مفید هستند و باعث تصفیه هوای ورودی به بینی و کاهش ابتلا به بیماری های تنفسی می شود و سیستم دفاعی بدن را در برابر عوامل خارجی تقویت می کند.

بینی نقش مهمی در حافظت از ریه دارد. موهای ریز درون بینی و موکوس و ترشحات داخل آن که توسط مخاط بینی تولید می شوند، باعث تصفیه گرد و غبار و مواد آلرژی زا میشوند. در نتیجه اجازه نمی دهند که این مواد خارجی و مضر وارد ریه ها بشوند. به همین دلیل است که می توان گفت بینی بادی گارد بدن است. در ادامه نگاهی به فواید بینی می کنیم.

چرا باید بینی مو داشته باشد؟

از نظر خیلی ها این موضوع که موهای بینی اصلاح شود یک کار خیلی ضروری است. دستگاه های برقی زیادی برای کوتاه کردن موهای بینی وجود دارند و جزو وسایل بهداشتی و نظافت شخصی محسوب می شوند و استفاده مشترک از آنها حتی میان اعضای خانواده مانند پدر و پسر یا 2 برادر هم توصیه نمی شود. اگر موای بینی بیش از حد رشد کنند، به اصلاح نیاز است، ولی باید مراقب باشید که هرگز موهای بینی خود را کاملا از بین نبرید. دلیل این امر این است که وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی در هوا است که تنفس می کنیم.

فواید موهای بینی

ابزاری برای تصفیه هوا

موهای بینی باعث تصفیه هوای کثیف خارجی می شوند. موهای بینی مانند فیلتر هوایی اتاق عمل می کنند. این موها ذرات گرد و غبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در موقع بازدم یا عطسه این ذرات را بیرون بدهیم.

کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی

زیاد بودن موهای بینی یک مزیت است. یافته های پزشکی نشان مدهد که احتمال ابتلا به آسم در افرادی که موهای بینی کمی دارند، سه برابر بیش از کسانی است که موهای بینی زیادی دارند.

جزئی از سیستم ایمنی بدن

موی بینی نخستین خط دفاعی بدن در مقابل عوامل نامطلوب خارجی است. مژک ها که رشته های مویین خیلی کوچکی در پشت موها هستند، مدام به عقب و جلو حرکت می کنند. این حرکت موجی شکل حتی بعد از مرگ هم ادامه پیدا می کند، با این تفاوت که میزان حرکت آنها به ارامی کم می شود. به همین دلیل پزشکان در پزشک قانونی با استفاده از این مژک ها می توانند زمان مرگ را تشخیص دهند.

حتما بخوانید : 8 دلیل که نشان میدهد بینی بزرگ جذاب است!
این مژک ها گرد و خاک و ملکول های مضر احتمالی را به سمت گلو منتقل می کنند. در گلو این مواد به قطره های کوچکی از مخاط تبدیل می شوند که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم. اگر این مواد را قورت بدهیم، اسید معده بخش زیادی از این مواد مضر را از بین خواهد برد. پس تشکیل مخاط و دفع میکروب ها را می توان از فواید مو در بینی دانست.

موی بینی

موهای داخل بینی را نباید بکنید!

کندن ناگهانی موهای بینی بسیار خطرناک است. بینی محیط استریلی نیست، این کار می توند باعث بروز عفونت های دردناک شود. درون بینی مملو از باکتری و ویروس های مختلف است به همین دلیل ممکن است کندن موی بینی باعث ورود این میکروب ها به مخاط بیتی، جریان خون و یا ایجد عفونت های موضعی شود.

نکاتی جالب در مورد موهای بینی

رشد موی بینی در بعضی از افراد بیشتر از دیگران است. این موضوع ژنتیکی است. در مردان میزان هورمون تستوسترون افزایش پیدا می کند. هورمون تستوسترون در رشد موهای بینی نقش دارد. هورمون DHT یا دی هیدروتستوسترون هم با اینکه در تمام افراد ترشح می شود، ولی میزان آن در بدن آقایان بیشتر است. با وجود این هورمون و افزایش سن، میزان رشد موها در بینی افزایش پیدا می کند.

بررسی ها نشان می دهد افرادی که در خاورمیانه زندگی می کنند نسبت به افراد در دیگر نقاط کره زمین، موی بینی قطورتر و بیشتری دارند. به نظر می رسد که آلودگی هوا می تواند باعث رشد مو در بینی شود.

مطالب مشابه را ببینید!