مجله تاپ‌ناز‌

جراحی سینه

جراحی سینه

 

جراحی سینه :

امروزه جراحی سینه یکی از جراحی های محبوب در بین بانوان می باشد که یا با هدف زیبایی و یا با هدف درمان بیماری هایی نظیر سرطان و یا جهت بازسازی سینه انجام می شود.
جراحی زیبایی سینه می تواند شامل بزرگ کردن سینه ، کوچک کردن سینه و یا بالا کشیدن سینه باشد. جراحی های بزرگ کردن سینه شامل پروتز سینه و تزریق چربی به سینه است. جراحی کوچک کردن سینه نیز ماموپلاستی نامیده می شود. برای بالا کشیدن سینه و رفع شلی و افتادگی آن از لیفت سینه و همچنین برای درمان سرطان سینه و برخی از تومورها از عمل ماستکتومی یا برداشت سینه استفاده می شود.

در ادامه هر کدام از این روش های جراحی سینه را به اختصار شرح می دهیم.

روش های جراحی سینه :

پروتز سینه :

یکی از روش های بزرگ کردن سینه در خانم هایی که از سایز و فرم سینه خود راضی نیستند پروتز سینه است که باعث بهبود شکل، اندازه و اصلاح فرم سینه می شود. در این روش برای بزرگ کردن سینه از ایمپلنت استفاده می شود که این ایمپلنت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و به دو شکل گرد یا حالت اشکی هستند.

در این روش جراح برش کوچکی در ناحیه زیر پستان یا دور هاله و زیر بغل می دهد تا پس از عمل جای این برش ها مشهود نباشد. سپس پروتز درون سینه قرار داده می شود که این می تواند بسته به نوع پروتز انتخابی در زیر ماهیچه سینه و یا در پشت بافت سینه (بالای ماهیچه سینه) و یا در طول عضله‌ سینه جای داده شود. در مرحله آخر برش های ایجاد شده با استفاده از بخیه های لایه ای در بافت سینه و چسب جراحی بسته می شوند.

جراحی سینه

تزریق چربی به سینه :

یکی دیگر از روش های بزرگ کردن سینه، تزریق چربی است که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است. این روش برای خانم‌ هایی که می‌خواهند سینه‌ شان بعد از عمل ظاهری طبیعی داشته باشد گزینه مناسبی است و همچنین خطرات احتمالی پروتزها را ندارد.

در این روش چربی از طریق لیپوساکشن از بخش‌ های مختلفی از بدن خود فرد مانند ران، شکم و باسن و… برداشته می‌شود سپس چربی گرفته شده پالایش شده و به تنهایی یا پس از ترکیب با پلاکت غلیظ شده به سینه تزریق می شود. این چربی می تواند بین 6 ماه تا چند سال در محل تزریق باقی بماند زیرا درصدی از چربی تزریق شده در طی زمان جذب بدن می شود و اکثراً نیاز به تزریق مجدد خواهد بود.

جراحی سینه

ماموپلاستی :

ماموپلاستی نوعی جراحی زیبایی سینه است که برای کوچک کردن سینه بکار می رود. خانم هایی که سینه های بزرگ و افتاده دارند و بدلیل عدم تناسب ظاهر اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و یا به خاطر سنگینی سینه ها دچار درد در ناحیه کمر، گردن و شانه ها شده اند می توانند از ماموپلاستی برای کوچک کردن سینه های خود استفاده کنند. همچنین از طریق ماموپلاستی می توان عدم قرینگی سینه ها را برطرف کرد.

در این روش جراح با یک قلم روی سینه ها علامت گذاری می کند تا محل دقیق برش و اندازه جدید سینه ها را تعیین کند. سپس یک برش دایره ای دور سینه و یک برش عمودی بر روی سینه می دهد و بافت های اضافی سینه، چربی و پوست اضافی برداشته می شوند. بعد از این کار جای نوک سینه تغییر می کند به همین جهت بافت های باقی مانده و قسمت دور نوک پستان به همراه پوست‌های اضافی اطراف آن برداشته می‌ شوند و به مكان بالاتر انتقال می‌ یابد. در مرحله آخر بافت ها کنار هم قرار گرفته و بخیه زده می شوند تا اندازه سینه کوچک‌ تر شود.

جراحی سینه

لیفت سینه :

خانم هایی که سینه های شل و افتاده دارند می توانند از لیفت سینه یا ماستوپکسی استفاده کنند. در این روش از طریق بالا کشیدن سینه (پوست و نوک سینه) افتادگی سینه اصلاح می شود. در واقع در این عمل پوست اضافی سینه از بین برده شده و نوک سینه را در جای درست خود قرار می دهند که باعث می شود سینه ها ظاهری سفت تر و زیباتر پیدا کنند. همچنین خانم هایی که سینه بزرگی دارند ممکن است برای آنها همزمان با لیفت از عمل کوچک کردن سینه نیز استفاده شود.

جراحی سینه

ماستکتومی یا عمل برداشتن سینه :

خانم هایی که بدلیل سرطان پستان و یا برخی از تومورها ناچار به برداشتن سینه خود هستند باید عمل ماستکتومی انجام دهند. در این عمل کل بافت سینه از جمله پوست و نوک پستان برداشته می شود. ماستکتومی روش­ های مختلفی دارد از جمله: ماستکتومی ساده یا کامل، ماستکتومی رادیکال، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده، ماستکتومی پارشیال یا قطعه­ ای، ماستکتومی با حفظ پوست، ماستکتومی با حفظ نوک سینه.

جراحی سینه

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی :

بعد از ماستکتومی بدلیل اینکه کل بافت سینه برداشته می شود ظاهر ناخوشایندی ایجاد می شود که برای رفع آن می توان سینه را بازسازی کرد. برای این کار می توان از پروتز سینه و تزریق چربی استفاده کرد.

در پروتز سینه یک نوع جایگزینی موقت در محل بازسازی سینه به نام Tissue expander گنجانده می شوند. Tissue expanderها در دو فرم گرد و یا بیضی شکل هستند. سپس در یک عمل جراحی جداگانه Tissue expander برداشته شده و پروتزسیلیکنی دائمی بجایش گنجانده می شود.

در تزریق چربی هم، چربی از نقاط مختلف بدن خود بیمار برداشت شده و پس از آماده سازی به زیر پوست محل ماستکتومی تزریق می شود تا به حجم مورد نظر که با اندازه سینه مقابل مطابقت داشته باشد برسد. پایان رپورتاژ آگهی/

مطالب مشابه را ببینید!