مجله تاپ‌ناز‌

مشخصات خمیر دندان عالی | خمیر دندان خوب چه ویژگیهایی دارد؟

باید به درستی محصولات بهداشت را انتخاب کنید زیرا اهمیت دارد. خمیر دندان محصولی خاص است که تمام افراد خانواده ز آن استفاده می کنند پس باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد. مولفه های انتخاب مناسب ترین خمیردندان با توجه به نیازها و الویت ها هر فردی به متفاوت است.

خمیر دندان خوب چه ویژگیهای دارد؟

 

فلوراید خمیر دندان

فلوراید ماده ای معدنی است که باعث محافظت از مینای دندان می شود و با پوسیدگی دندان هم مبارزه می کند. کارشناان فلوراید موجود در خمیر دندان و اب آشامیدنی را به عنوان درمانی ایمن و موثر شناخته اند و انجمن دندان پزشک آمریکا ADA ماده فلوراید را جزئی ضروری در خمیر دندان می داند.

مشخصات خمیر دندان عالی | خمیر دندان خوب چه ویژگیهایی دارد؟

سطح سایشی خمیر دندان (RDA)

خمیر دندان برای تمیز و سفید کردن دندان حاوی مواد ساینده است. سطح سایش خمیر دندان که به عنوان RDA شناخته می شود در محصولات مختلف تفاوت دارد. محصولات دندانی باید RDA 250 و یا کمتر از این عدد را داشته باشند زیرا سطوح بالاتر می تواند باعث آسیب رساندن به دندان شود.

 

نکته: افرادی که به طور مکرر به زخم ها و آفت های دهانی مبتلا می شوند، بهتر است از مصرف محصولاتی که حاوی SLS هستند، اجتناب کنند چرا که برخی تحقیقات نشان می دهد این ماده، خطر زخم های دهانی را افزایش می دهد.

توجه به کنترل جرم دندان ها

به لایه های باکتری پلاک می گویند قبل و بعد از مسواک زدن، سطح دندان ها را می پوشاند. وقتی این پلاک ها سخت می شوند به جرم روی دندان تبدیل می شوند. جرم زدایی دندان ها کمی دشوار است، این جرم بیماری های لثه ای ایجاد می کند. خمیر دندان های حاوی مواد شیمایی مانند پیروفسفات و روی سیترات از تجمع بیشتر جرم جلوگیری می کنند.

 

سفیدکنندگی خمیر دندان

خیلی از افراد به دنبال لبخندی زیبا و درخشان هستند و از خمیردندان سفید کننده برای داشتن دندان های سفید استفاده می کنند. این محصولات مواد ساینده ای دارند که دندان ها را ضیقل می دهند و لکه های سطح دندان را از بین می برند.

 

برچسب خمیر دندان

توصیه می شود رچسب خمیر دندان ها را قبل از خرید خوب بررسی کنید. بعضی از محصولات برای کودکان اصلا مناسب نبستند. تولیدکنندگان باید وجود هر گونه طعم دهنده یا شیرین کننده در خمیر دندان را در برچسب های این کالا اطلاع رسانی کنند.

مشخصات خمیر دندان عالی | خمیر دندان خوب چه ویژگیهایی دارد؟

گزینه های طبیعی

مواد طبیعی که حاوی ساینده هستند مانند جوش شیرین (بی کربنات سدیم) می تواند جایگزین مواد شیمایی باشد. جوش شیرین علاوه بر خاصبت سایندگی در رفع لکه های دندان هم موثر است.

 

اجتناب از خمیر دندان های شیرین

شکر باعث پوسیدگی دندان می شود و به همین دلیل، استفاده از خمیردندان هایی که حاوی شکر هستند ممنوع است. بعضی از خمیر دندان های کودکان برای خوش طعم تر شدن مقدار زیادی شکر دارند. بهتر است افرادی که دندان هایشان حساس است از خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمایی استفاده نکنند زیرا این نوع خمیر دندان می تواند حساسیت را بیشتر کند.

 

مواد تشکیل دهنده متداول در خمیر دندان‌ها عبارت اند از: کربنات کلسیم و سیلیکات که مواد ساینده هستند، ساخارین (نوعی شیرین کننده)، گلیسرول که به خمیر دندان قوام ژل مانند می دهد و سولفات لاریل سدیم (SLS) ماده شوینده ای که باعث کف کردن خمیر دندان می شود.

مطالب مشابه را ببینید!