مجله تاپ‌ناز‌

خواص گل نسترن؛ آشنایی با خواص شگقت انگیز گل نسترن

گل نسترن

گل ها زیبایی خاصی دارند و باعث طراوت و تازگی منزل منزل می شوند و هر مکانی را بسیار زیبا می کنند. از گل ها برای خواص دارویی که دارند هم استفاده می کنند. در این مطلب در مورد خواص گل نسترن بیشتر می خوانید. گل نسترن یکی ا گل های دارویی است که بسیار خواص دارد و برای سلامتی و زیبایی مفید است.

معرفی گل نسترن

گل نسترن نوعی گل رز وحشی است که گل های آن ریز است و در رنگ های صورتی، سفید و زرد مشاهده می شود. گل نسترن بوی کمی دارد ولی بسیار مطبوع است.

بخش های گل نسترن که استفاده می شود

بخش هایی ا گل نسترن که استفاده می شوند شامل میوه گل نسترن به صورت تازه و یا خشک شده، گل نسترن و برگ آن می باشد.

 

گل نسترن

عکس گل نسترن

موارد منع مصرف گل نسترن

میوه گل نسترن باعث کاهش قند خون می شود و به همین دلیل افرادی که دیابت دارند باید در مصرف دمنوش میوه گل نسترن بسیار محتاط باشند. مصرف این دمنوش برای خانم ها باردار هم ممنوع می باشد.

 

گل نسترن

میوه گل نسترن

خواص گل نسترن

ترمیم زخم و سوختگی

گل نسترن می تواند باعث ترمیم زخم و سوختگی های پوست شود و آنها را شستشو دهد. گل نسترن باعث افزایش جریان خون در پوست می شود.با دم کرده برگ و گل نسترن می توان قسمت هایی از پوست که دچار سوختگی یا زخم شده است را شستشو داد تا به ترمیم و بهبود آن کمک شده باشد.

لطافت پوست

نکته مهم در مورد خواص گل نسترن این است که می تواند در افزایش جریان خون پوست هم تاثیرگذار باشد. از این جهت گیاه باعث لطفات پوست می شود و به جوانسازی پوست هم کمک می کند.

 

گل نسترن

رفع بوی بد بدن

گل نسترن می توفند باعث رفع بوی بدن بدن هم بشود. این گل بسیار خوشبو است و باعث معطر شدن بدن و رفع بوی بد عرق می شود. افرادی که خیلی عرق می کنند می توانند بعد از اینکه حمام کردند بدن خود را با دم کرده برگ و گل نسترن بشویید و از عطر خوب آن لذت ببرید.

سلامت قلب

دمنوش نسترن می‌تواند برای درمان بیماری‌های قلبی مفید باشد و به کار برده شود. از دم کرده نسترن می‌توان برای رفع تپش قلب استفاده کرد، همچنین میوه نسترن می‌تواند در کاهش فشار خون موثر واقع شود؛ بنابراین برای افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای این منظور می‌توانید پس از خیس کردن ۱۰ گرم از میوه نسترن برای مدت سه ساعت در ۳۰۰ سی سی آب، به مدت ۵ دقیقه آن را جوشانده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه دم بکشد. نوشیدن ۳ لیوان از این دمنوش در روز می‌تواند اثر گذار باشد.
گل نسترن

تقویت معده

دمنوش حاصل از میوه نسترن مقوی معده است. همچنین این دمنوش از بین برنده انگل های روده است و اسهال و انقباض ماهیچه‌های معده را رفع می‌کند.

 

دفع سنگ کلیه

میوه گل نسترن به صورت دم کرده می‌تواند تورم مجاری ادراری و کلیه را رفع کند. همچنین میوه گل نسترن در دفع سنگ کلیه کاربرد دارد. از دیگر خواص گل نسترن در این زمینه استفاده از میوه آن در بند آمدن ادرار است.
گل نسترن

درمان نقرس

گل نسترن در طب سنتی برای درمان نقرس به کار برده می‌شود.

بهبود شکستگی استخوان

یکی دیگر از خواص گل نسترن، استفاده از ضمادی است که از برگ گل نسترن تهیه می‌شود و بر روی محل شکستگی قرار داده می‌شود. این ضماد می‌تواند در بهبود شکستگی استخوان مثمر ثمر واقع شود.

 

گل نسترن

آرامش اعصاب

استفاده از میوه گل نسترن می‌تواند اثرات مفیدی در آرام بخشی شخص به جای بگذارد و به آرامش اعصاب فرد بیانجامد. همچنین میوه گل نسترن می‌تواند غم واندوه را رفع کرده و بی خوابی را برطرف کند. میوه گل نسترن خاصیت ضد افسردگی دارد.
گل نسترن

تقویت سیستم ایمنی بدن

در هر 100 گرم از میوه گل نسترن مقدار 1200 میلی گرم ویتامین سی وجود دارد که این مقدار از ویتامین C میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این ویتامین نوعی آنتی اکسیدان است و باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد در بدن می شود. مقدار ویتامین سی موجود در این گیاه 12 برابر پرتقال و 3 برابر لیموترش است و می تواند کمبود ویتامین سی را رفع کند.

رفع درد دندان

استفاده از جوشیده میوه گل نسترن باعث رفف ناراحتی های مربوط به لثه می شود و خون لثه را بند می آورد و همچنین درد دندان را هم کاهش می دهد.

دراین مطلب خواص گل نسترن برای سلامت و خاصیت میوه گل نسترن را خواندید و امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!