مجله تاپ‌ناز‌

نحوه حمام دادن نوزاد و نکات ضروری برای حمام دادن نوزاد با بند ناف

حمام کردن نوزادی که تازه متولد شده است کاری سخت و پردردسر است، اما با دانستن اصولی خاص و حفظ آرامش، حمام کردن نوزاد می تواند برای شما بسیار زیبا و لذت بخش باشد.

نحوه حمام دادن نوزاد تازه متولد شده

یکی از دغدغه های مادران جوان درست بعد از تولد و قبل از افتادن بند ناف نوزاد، حمام کردن نوزاد است پس باید از همین اول تولد بدانید ه چطور نوزاد را حمام کنید. اگر شما در حال خواندن این مطلب درتاپ ناز هستید، دلیل این است که خود می پرسید حمام کردن نوزاد چگونه است. همه انسان ها دوست دارند پاکیزه باشند، ما این روش برای بزرگسالان با نوزادانی که تازه چند روز است متولد شده اند بسیار متفاوت است. اگر بدرستی نمی دانید که چطور باید نوزاد را حمام کنید پس این نوشته را تا انتها بخوانید.

حمام کردن نوزاد

آموزش حمام دادن کودک

رعایت نکات حمام دادن نوزاد – حمام دادن نوزاد با بند ناف

شاید قبل از این هرگز فکر این را نکرده باشید که چگونه یک نوزاد چند روزه را باید حمام دهید و البته پدر و مادرانی هم هستند که بعد از تولد کودک تمایل دارند که نوزاد را به طور مرتب حمام دهد ولی نمی دانند که چگونه و با چه موادی باید کودک را شستشو دهند. کارهای اشتباه شما در حمام دادن نوزاد می تواند عواقبی را بری بدن نوزاد به همراه داشته باشد که استفاده از صابون نامناسب و دیگر شوینده های نامناسب می توانند برای نوزاد مشکلاتی ایجاد کنند. هنگامی که بند نوزاد هنوز نیفتاده است شاید حمام کردن آن کمی سخت تر باشد ولی در این مطلب شما را در این مورد راهنمایی می کنیم.
حمام کردن نوزاد

شستن نوزاد با بند ناف

حمام کردن نوزاد تازه متولد شده با هدف شستشوی بدن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد

1. نوزاد را دو تا سه بار در هفته با یک اسفنج نرم و خیس در اب گرم بشویید و به این ترتیب می توانید از سوختگی بدن نوزاد جلوگیری کنید. اگر پوشک نوزاد را بطور مرتب عوض می کنید او را با حوله و یا دستمال مرطوب تازه کنید، دیگر لازم نیست که هر روز او را به حمام ببرید.
2. حوله ای رازیر بدن کودک قرار دهید تا او سر نخورد و در اب نیفتند و هنگامی که حمام به اتمام رسید یک حوله خشک سریع آماده کنید تا همه چیز را تمیز نگه دارید. از شامپو و صابون خاص نوزاد استفاده کنید تا بدنش نسوزد.
حمام کردن نوزاد

شستشوی صحیح نوزاد

3. برای جلوگیری از رفتن ماده خارجی در چشم نوزاد، دست خود را بر روی پیشانی کودک بگذارید تا از ورود جلوگیری کنید.
4. یک حوله نرم برای خشک کردن کودک خود داشته باشید.
5. اگر حوله کلاه دار باشد بهتر است زیرا دمای بدن کودک شما را مطلوب نگه می داد و بهتر است که سه تا حوله کلاهدار داشته باشید.
6.شما می توانید این حمام با اسفنج را در وان حمام خود و یا وان حمام پلاستیکی برای آسایش کودک انجام دهید ؛ به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از آسیب هایی در پشت کودک ،باید وان هم ارتفاع با شما باشد.
7.اگر بند ناف خیس شده باشد نیاز نیست که نگران باشید و خیلی راحت می توانید با یک حوله نرم ان را خشک کنید و به حمام کردن کودک ادامه دهید. بهتر است بدانید که بند ناف کودک بعد از سه هفته از تولد کاملا جدا می شود.
8. با نوزاد خیلی حساس برخورد کنید، کودک را خوب با حوله بپوشانید و هر قسمتی از بدن را در موقع شستشو از حوله خارج کنید. اگر حمام کردن برای نوزاد ناراحت کننده نیست، می توانید به آرام و بدون داشتن حوله شستشو او را حمام دهید.
حمام کردن نوزاد

مراقبت نوزاد بعد از حمام

حمام کردن نوزاد بدون شستشوی قسمت بند ناف

راه کار های زیر را برای حمام کردن کودک خود، در حالت بدون بند ناف در نظر بگیرید و آن را به بهترین نحو انجام دهید.
 • آب گرم را در وان شستشو یا پلاستیکی قرار دهید.
 • این دما، باید بین 23 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.
 • مقداری از آب را، تا قفسه سینه کودک بریزید به طوری ک به قفسه سینه نرسد.
 • شستن کودک خود از سر تا پا آغاز کنید در این ترتیب، شما از چسبیدن باکتری ها و ترشحات به کودک جلوگیری میکنید.
 • به آرامی کودک را بچرخانید تا پشت و باسن او را بشویید ؛ به یاد داشته باشید که در این موقعیت، فرزند شما باید بر روی یک دست شما باشد تا از هر اتفاقی در حین شستن جلوگیری شود.

حمام کردن نوزاد

نکاتی برای شستن نوزاد

 نکات طلایی برای حمام کردن نوزاد

به یاد داشته باشید که:
 • برای خشک کردن گوشها از گوش پاک کن استفاده نشود.
 • 2 یا حداکثر 3 بارحمام در هفته و نیاز به استحمام روزانه ندارد.
 • زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین 5 تا 10 دقیقه است.
 • خشک بودن پوست نوزاد شما طبیعی است. با این حال خوب است که پس از حمام کردن بدن او را چرب کنید برای این کار می توانید از روغن بچه و روغن های مایع گیاهی خوراکی ( زیتون، بادام شیرین، آفتاب گردان و غیره) برای کاهش خشکی پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن بدنش و نرم کردن پوست صورت او استفاده کنید فقط باید مراقب باشید روغن وارد چشم و دهانش نشود.

حمام کردن نوزاد

نکاتی برای حمام دادن نوزاد

توصیه هایی دیگر برای حمام کردن نوزاد
 • لبخند بزنید و با او صحبت کنید .
 • زمان حمام، یک لحظه شگفت انگیز بین شما و کودک شما است ؛ مطمئنا، کسی در درب حمام را میزند ، تلفن زنگ میخورد ویا مجبور به تغییر وضعیت خود به شرایط و وضعیت دیگری میشوید،اگر چنین است، یک حوله را روی کودک خود قرار دهید و آن را در هر کجا که میروید با خود ببرید شما هرگز نباید آن را تنها در وان بگذارید، زیرا اتفاقات ناگوار به آسانی اتفاق می افتد.

مطالب مشابه را ببینید!