مجله تاپ‌ناز‌

سفر به کاخ با شکوه و زیبا ورسای در فرانسه

کاخ ورسای فرانسه

کاخ ورسای زیباترین کاخ سلطنتی فرانسه است که نماد فرهنگ و تمدن فرانسه است و دارای زیبایی های خاص و اسراری است و تماشای این اخ واقعا لذت بخش است.

کاخ ورسای فرانسه

کاخ ورسای نماد کشور فرانسه است که فرهنگ و تمدن پاپ را به نمایش می‌گذارد. کاخ به دست ماری آنتوان طلاکاری شده و در مقابل کاخ فضایی ایجاد شد که احزاب و گروه‌های مختلف برای مراسمات مختلف جمع می‌شدند.

کاخ ورسای نقطه عطفی است از یک شکارگاه سلطنتی که تبدیل به کاخ باشکوهی شد که شاهد سلطنت و حکمرانی چهار پادشاه به مدت یک قرن بوده است. درحالی که اکثر مورخان فرانسوی حس خوبی نسب به این کاخ و فرمانروایانش دارند اما اگر از دید دیگر بنگریم متوجه خواهیم شد این کاخ اسرار بخصوصی دارد و  چندان هم بدون اختلاف و ماجرا نبوده است.

کاخ ورسای فرانسه

همسران پادشاهان (لویی سیزدهم و پانزدهم) در فیلم‌های مدرن امروزی مانند سوفیا کاپولا و ماری آنتوان به عنوان بی‌رحم‌ترین افراد به تصویر کشیده شده‌اند. آنها در کاخ آپارتمان لوکسی داشتند که پادشاه از طریق راه‌پله خصوصی که در این بین وجود دارد به آنجا دسترسی داشت.

ماری آنتوان اغلب اوقات به پتی ترانون خانه خصوصی‌اش که چند دقیقه با آنجا فاصله داشت می‌رفت. او اغلب درون سالن می‌نشست سالنی با درب‌های کشویی آبی رنگ که نور خورشید را کم می‌کرد و همچنین نگاه‌های گناه‌آلود را دور می‌کرد. از بین پژوهشگران شخصی به نام متیو داوینا مورخ و پژوهشگر برجسته اجازه یافت تا مناطق ممنوع الورود کاخ را نیز ببیند و ایشان اطلاعات مفید و محرمانه بسیاری در مورد جواهرتاریخی کاخ ارائه نمودند.

راه‌پله مرگ

کاخ ورسای فرانسه

در قرن ۱۷۰۰ میلادی در این راه‌پله راهب سابق به همراه پیش‌خدمت قصر سعی کردند با خنجری پادشاه (لویی ۱۵) را به قتل برسانند. قاتل از دروازه عمومی که به حیات جلویی کاخ راه داشت وارد شده بود تا پادشاه را به قتل برساند اما کت ضخیم زمستانی پادشاه مانع از زخمی شدن او شد و جان سالم به در برد. بعد این ماجرا خدمت‌کار محکوم به مرگ با شکنجه شد و به دستور پادشاه فلز گداخته بر بدن او ریختند.

آپارتمان دوباری، معشوقه پادشاه

کاخ ورسای فرانسه

مادام دوباری در زندگی خود معشوقه افراد زیادی بوده و همچنین حامی جدی هنر بوده است. لویی پانزدهم جواهرات و لباس‌های اعیانی به او هدیه کرده بود. این ولخرجی‌های بی‌حد و حصر او در نهایت باعث مرگ او توسط انقلابیون فرانسه شد و او را با گیوتین کشتند. او در یک آپارتمان مجلل با کتابخانه که چشم‌انداز آن رو به حیاط بود زندگی می‌کرد که یک درب پنهان و راه‌پله‌ای داشت که این آپارتمان را به اقامت‌گاه پادشاه متصل می‌ساخت. او اجازه ورود به اتاق خواب پادشاه را نداشت و همه ملاقات‌ها با پادشاه در این مکان بود.

دروازه‌هایی برای مقابله با عدم ارتباط پادشاه با معشوقه‌ها

کاخ ورسای فرانسه

گفته می‌شود لویی شانزدهم پسر لویی پانزدهم تنها پادشاهی بوده است که روابط نامشروع خارج ازدواج نداشته است. او برای اثبات این امر دروازه‌های فلزی در مقابل راه‌پله‌ها ساخت.

اتاق‌های آموزش

کاخ ورسای فرانسه

لویی شانزدهم بیش از آنکه یک فرد مقتدر باشد بیشتر یک فرد منطقی و علم دوست بود و در سنین جوانی عاشق و شیفته علم شد و بیشتر بهجغرافیا و کلیدسازی علاقه‌مند بود او بعدها به خاطر مهارتش در قفل‌سازی شناخته ‌شد. او همچنین به پزشکی، علوم طبیعی و چاپ نیز علاقه‌مند بود که احتمالا از پدرش به ارث برده است. از این اتاق برای تحقیق و مطالعه خود در دوران کودکی و بزرگسالی استفاده می‌کرده است.

آینه متحرک ماری آنتوان

کاخ ورسای فرانسه

پتی‌ترانون در اصل برای معشوقه‌های پادشاهان ساخته شده بود. ابتدا دوباری در این محل اقامت داشت. بعدها زمانی که لویی شانزدهم پادشاه شد او این مکان آرام و ساکت را به همسرش ماری آنتوان داد. ماری آنتوان برای رهایی از فشارها و تشریفات کاخ به پتی ترانون می‌رفت. این مکان شامل یک بوتیک با پانل‌های دیواری متحرک بود که می‌توانست با توجه به نیاز ملکه به بالا یا پایین کشانده شود.

کتابخانه پادشاه

کاخ ورسای فرانسه

پادشاهان و ملکه‌های کاخ ورسای در دو مجموعه اتاق اقامت داشتند. یک بخش مجموعه آپارتمان‌های دولتی بودند که عموم مردم می‌توانستند از آنها دیدن کنند و شامل اتاق‌های خواب بود. که پادشاه در این اتاق‌ها نمی‌خوابید. آنها اوقات فراغت خود را در آپارتمان‌های خصوصی می‌گذراندند و زندگی بسیار ایده‌آلی داشتند. این  عکس دفتر خصوصی و کتابخانه مخصوص لویی شانزدهم است که در جای آن عشق او به جغرافیا مشهود است. به گفته داوینا، پادشاه از این تلسکوپ برای تماشای کسانی که وارد کاخ و حیاط جلو آن می‌شدند استفاده می‌کرد.

اقامتگاه خدمتکاران

کاخ ورسای فرانسه

درحالیکه معشوقه‌های پادشاهان در اتاق‌های مجلل و بزرگ زندگی می‌کردند خدمت‌کاران آنها دراتاق‌هایی می‌خوابیدند که حتی به سختی می‌توان درون آن قدم زد همچنین خادمین نیز خادمین مخصوص خود را داشتند که دیواری بین آنها در همان اتاق بود. یک اقامت‌گاه بزرگ با تعداد زیادی اتاق و اقامت دادن خدمت‌کاران در اتاق‌های تنگ نشان از ظلم آشکار در کاخ محسوب می‌شود.

سرویس حمام و دستشویی

کاخ ورسای فرانسه

با توجه به گفته داوینا، اینجا یکی از زیباترین اتاق‌های کاخ ورسای به شمار می‌آید، اینجا در واقع حمام خصوصی لویی شانزدهم است. توالت قرن ۱۸ در پشت درب پنهانی در دیوار قرار دارد. این اتاق به زیبایی از کف تا سقف طلاکاری شده است و شما می‌توانید نشانه‌هایی از عشق شاه به جغرافیا و علم در نمادها و اشکال روی دیوار ببینید.

اقامت‌گاه خصوصی پادشاهان

کاخ ورسای فرانسه

این فضای باز خارج از منزل محل خصوصی برای ملاقات لویی پانزدهم و خانم مادام دو بری بوده است که یک بخش جذاب و زیبای کاخ ورسای محسوب می‌شود. منشاء این مکان که یک شکارگاه بوده است در علاقه پادشاهان به شکار کردن مشهود و نمایان است. فارغ از پیچیدگی‌های قصر می‌توان تصور کرد فضای باز این تراس محل روابط و دوستی‌های عاشقانه و نیز گفت و گوهای سیاسی بوده است.

منبع کجارو

مطالب مشابه را ببینید!