مجله تاپ‌ناز‌

حقایق خواندنی و جالب در مورد شهر آتن یونان + تصاویر پایتخت یونان

حقایق خواندنی و جالب در مورد شهر آتن یونان

شهر آتن پایتخت کشور یونان است و به دلیل داشتن جاذبه های فراوان و متنوع، مقصد سفر گردشگران کشورهای مختلف است. در این منطقه به جز طبیعت زیبایی که دارد آثار فرهنگی و تاریخی زیادی به چشم می خورد که برای گردشگران بسیار جذاب است.

نکات خواندنی در مورد شهر یونان آتن

 شهر آتن یونان

عکس آتن پایتخت یونان

۱. آتن یکی از قدیمی‌ترین شهرها در طول تاریخ محسوب می‌شود. قدمت این شهر به حدود ۳۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد. از طرفی برخی از مستندات گواه سابقه‌ای ۷۰۰۰ سالی برای سکونت بشر در این منطقه می‌دهند.

۲. طبق باور یونانیان باستان، جهان توسط چندین خدا یا الهه‌ی گوناگون اداره می‌شود. هر کدام از این خدایان از قدرت اختصاصی بهره می‌بردند. امروزه نیز هنوز بسیاری از آثار و تندیس‌های مربوط به خدایان زمان باستان پابرجا مانده‌اند.

۳. در فرهنگ اساطیری یونان ۱۲ تن از این خدایان در قله‌ی «المپوس» (Olympus) این کشور که مرتفع‌ترین قله‌ی یونان محسوب می‌شود به حکومت می‌پرداختند.

۴. نام آتن از الهه‌ی عقل و خرد، که «آتنا» (Athena) نام دارد، اقتباس شده است که یکی از همان ۱۲ خدای کوه المپوس محسوب می‌شود.

 شهر آتن یونان

مکان های گردشگری یونان

۵. در زمان باستان، به دلیل اینکه زیتون یکی از اصلی‌ترین منابع غذایی مناطق مدیترانه‌ای محسوب می‌شده است، درخت زیتون نماد این مناطق به شمار می‌رفته است. از طرفی در یونان باستان این درخت به عنوان نماد صلح و کامیابی بوده است.

۶. آتن با میانگین ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح دریا، از تابستانی گرم و خشک و زمستانی معتدل با میانگین دمای سالانه‌ی ۱۹ درجه برخوردار است.

 شهر آتن یونان

نمای هوایی از شهر باستانی آتن

۷. در ماه جولای سال ۱۹۷۷ با رسیدن دما به ۴۸ درجه بالای صفر، رکورد گرم‌ترین دمای اروپا برای شهر آتن به ثبت رسید.

۸. لازم به اشاره است که شهر آتن تنها پایتخت یونان نبوده است. در بین سال‌های ۱۸۲۱ تا ۱۸۳۴ میلادی، شهر ساحلی «نافپلیو» (Nafplio) به عنوان پایتخت این کشور مطرح بوده است.

۹. جمعیت شهر آتن به همراه حومه‌ی آن در حدود ۴ میلیون نفر است. این تعداد بیشترین ساکنان کشور ۱۰ میلیون نفری یونان را تشکیل می‌دهد.

 شهر آتن یونان

۱۰. شهر آتن و کشور یونان سالانه ۱۷ میلیون گردشگر را به خود می‌بینند.

۱۱. به طور کلی به عبادتگاه‌های یونان باستان «آکروپولیس» (Acropolis) گفته می‌شده است؛ اما امروزه با شهرت فراوانی که آکروپولیس آتن بدست آورد، مشخصا منظور از آکروپولیس، عبادتگاه آتن است.

 شهر آتن یونان

عکس آکروپلیس شهر زیبای یونانی

۱۲. نام «آکروپولیس» از دو واژه‌ی «آکرو» (Acro) به معنی «بلند و مرتفع» و «پولیس» (Polis) به معنی «شهر» تشکیل شده است که بیانگر موقعیت این عبادتگاه‌ها است.

۱۳. ساخت آکروپولیس آتن به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این عبادتگاه ۳ هکتاری بر روی تپه‌ای مشرف به آتن با ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

۱۴. ساخت معبد «پارتنون» (Parthenon) که به عنوان یکی از نمادهای یونان مطرح است، در آکروپولیس آتن صورت گرفت و ۱۵ سال به طول انجامید.

 شهر آتن یونان

مکان های تاریخی یونان

۱۵. جالب است بدانید اولین بازی‌های المپیک به شیوه‌ی باستانی در شهر آتن برگزار شد. این بازی‌ها که ۷۷۶ سال قبل از میلاد مسیح ترتیب داده شد، آوردگاهی بود برای مردم سرتاسر یونان. از همان ابتدا، این مسابقات و بازی‌ها نزد یونانیان با استقبال زیادی همراه بود و به دست آوردن تاج زیتونی آن بسیار مهم تلقی می‌شد.

بعد از گذشت قرن‌ها، مسابقات المپیک به شکل امروزی برای اولین بار در سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن ابداع شد.

۱۶. در سال ۲۰۰۴ آتن برای دومین بار در طول تاریخ میزبان بازی‌های المپیک بود. المپیک ۲۰۰۴ آتن با پذیرایی بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۲ کشور جهان، درآمدی بالغ بر ۱/۵ بیلیون دلار را برای یونان در پی داشت.

بخوانید: حقایق خواندنی در مورد وان در ترکیه

 شهر آتن یونان

ورزشگاه یونان

۱۷. در سال ۱۹۸۵ شهر آتن به عنوان اولین پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

۱۸. امروزه آتن به ۷ منطقه‌ی شهری تقسیم شده است. در این منطقه‌ها، ۳ خط و ۶۵ ایستگاه مترو ساخته شده است.

۱۹. آتن با بهره‌مندی از ۱۴۸ سالن تئاتر از جمله شهرهایی است که بیشترین تعداد تئاتر را در خود جای داده است.

 شهر آتن یونان

۲۰. برای آخرین مورد لازم به اشاره است که شهر آتن تنها با بهره‌مندی از میزان ۴ درصدی فضای سبز، پایین‌ترین جایگاه را در بین پایتخت‌های اروپایی کسب کرده است. این امر آلودگی صوتی و آلودگی هوای شدیدی را برای این شهر موجب شده است.

حقایق خواندنی در مورد شهر آتن

منبع : کجارو

مطالب مشابه را ببینید!