مجله تاپ‌ناز‌

چرا برج پیزا در ایتالیا کج است؟ +عکس های برج پیزا

برج کج پیزا

برج کج پیزا

برج پیزا پدیده ای شگرف است.همه ی آن از سنگ مرمر ساخته شده . ضخامت دیوارهایش درقسمت پایین به حدود چهار متر می رسد . این برج دارای هشت طبقه و ارتفاع۵۵متراست یعنی درست به بلندی یک ساختمان پانزده طبقه در شهر ما.پلکانی که در داخل دیوار های این برج فراهم آمده سیصد پله دارد.افرادی که این پله ها را می پیمایند از فراز برج منظره ی بسیار زیبای شهر را نگاه می کنند . دریا نیز که در شش کیلومتری آنجا قرار دارد از فراز این برج منظره ی بسیار دلربایی دارد.

با در نظر گرفتن سطح بالای برج می بینیم که برج حدود پنچ متر از حالت عمودی خارج گردیده و به پهلو کج شده است . بنابراین اگر شما از بالای آن سنگی به زمین رها کنید آن سنگ در نقطه ای فرود می آید که از پایه ی برج ۵متر فاصله دارد.

اکنون این سوال پیش می آید که چرا این برج اینگونه «کج»شده است؟

البته تا کنون کسی پاسخ این سوال را پیدا نکرده و کسی هم نگفته است که این برج به هنگام بنا همینگونه کج ساخته شده است. فقط این نکته مسلم است که آن را به عنوان برج زنگ کلیسای بزرگی  که در نزدیکی آن قرار دارد ساخته اند . از این رو در سالهای بین ۱۱۷۴و۱۳۵۰از برج پیزا به همین منظور استفاده می شد.

البته پایه های این برج در زمین شنزاری نهاده شده و این ممکن است ما را اندکی به راز کج شدن آن راهنمایی کند.

کج شدگی برج پیزا یکباره و به طور ناگهانی بوقوع نپیوست . گویا نخست پس از آن که فقط سه طبقه ی آن ساخته شده بود بر اثر فرورفتگی پایه برج در زمین این کجی در آن پدید آمد . آنگاه طبقات دیگر برج همانگونه بنا شد و کج بالا رفت!

 

در صد ساله ی اخیر بار دیگر این برج اندکی به پهلو خوابید و حدود سی سانتیمتر دیگر کج شد . از اینرو برخی از مهندسان آنرا «برج افتان» می نامند زیرا معتقدند که بر اثر گذشت زمان بالاخره روزی این برج از پا فرو خواهد افتاد.

این را هم بدانید که گالیله در همین شهر یعنی شهر« پیزا» به دنیا آمد . روی برخی از آزمایش های خود راجع به سرعت اجسام در حال سقوط را در این برج انجام داده است.

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

برج پیزا

برج پیزا

برج پیزا

برج پیزا

برج پیزا

برج پیزا

برج کج پیزا

برج کج پیزا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

 

مطالب مشابه را ببینید!