مجله تاپ‌ناز‌

برای سالم بودن استخوان هایتان این مواد غذایی را مصرف نکنید

برای سالم بودن استخوان هایتان این مواد غذایی را مصرف نکنید

9 گزینه غذایی که سلامت استخوان را به خطر می اندازند

برای داشتن اسخوان هایی سالم و مستحکم باید به مقدار کافی کلسیم، ویتامین دی را مصرف کنید، اما دیگر مواد مغذی نیز لازم هستند.

برای جلوگیری از پوکی استخوان باید به همان اندازه که مواد غذایی مفید مصرف می کنید، مواد غذایی مضر نیز مصرف نکنید.

پوکی اتسخوان نیز مانند فشار خون بالا است که با تنیم کردن رژیم غذایی می توانید از ابتلا به این مشکل جلوگیری کنید. اگر در خانواده تان سابقه پوکی استخوان دارید، باید به عادات غذایی خود بسیار اهمیت بدهید و مواد غذایی را که برای استخوان ها مضر هستند را محدود کنید . این مواد غذایی مضر شامل :

 

 

غذاهای التهابی:

کسانی که در خانواده شان سابقه ابتلا به پوکی استخوان دارند، باید مصرف محصولاتی مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی سفید، بادمجان و … را محدود کنید زیرا این غذاها باعاث التهاب استخوان می شوند و رشد موجب رشد سریع تر پوکی استخوان می شوند.

 

اسفناج خام:

مصرف اسفناج پخته می تواند منجر به تقویت اتسخوان شود ولی نوع خام آن به دلیل وجود ماده ای به نام اگزالات باعث می شود که بدن به خوبی کلسیم جذب نکند.

 

مصرف بیش از حد کافئین:

مصرف مرتب قهوه می تواند مانع جذب کلسیم شود. هر چقدر مقدار بیشتری کافئین وارد بدن کنید، کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می شد. پس اگر می خواهید تا 100 سال زندگی کنید، باید تعداد فنجان های قهوه ای را که می خورید کمتر کنید.

 

نوشابه های گازدار:

نوشابه های گازدار به جز کافئین زیادی که دارند، به دلیل داشتن اسید فسفریک که اسیدی معدنی است و از جذب کلسیم جلوگیری می کند برای اتسخوان به شدت مضر هستند. البته اسید کربنیک موجود در آب های معدنی گاز دار تاثیر منفی بر اسخوان ندارد.

 

 

برای سالم بودن استخوان هایتان این مواد غذایی را مصرف نکنید

 

 

سدیم:

سدیم باعث مشکلات قلبی می شود و می تواند بر استخوان هم تاثیرر منفی بگذارد. مصرف نمک زیاد باعث دفع کلسیم در ادرار و عرق فرد شود.

 

استفاده زیاد گوشت قرمز:

رژیم های غذایی پر از گوشت و پروتئین نیز می تواند مضر باشد. هنگام هضم مواد غذایی، پروتئین های حیوانی اسید هایی می نناد اسید فسفریک، سولفوریک و … را آزاد می کنند که باعث تغییر PH بدن می شوند. هر چه PH بدن اسیدی تر شود، مواد معدنی بیشتری در استخوان از دست می رود.

 

الکل:

الکل می تواند فعالیت سلول های سازنده استخوان را متوقف کند. همچنین الکل می تواند باعث اختلال در حفظ تعادل فرد شود و در افراد مسن ممکن است موجب شکستگی شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!