مجله تاپ‌ناز‌

آموزش تراشه بافی مدل ستاره + آموزش مرحله به مرحله به همراه تصاویر

تراشه بافی مدل ستاره

با آموزش هنر تراشه بافی می توانید خیلی راحت و بدون صرف کردن زمان و هزینه زیاد رومیزی های زیبایی بسازید. آموزش تراشه بافی خیلی سخت نیست و شما فقط باید کمی وقت و حوصله بگذارید.

هنر تراشه بافی بسیار شبیه به منجوق بافی و حتی مروارید بافی است. یاد گرفتن این هنر بسیار آسان است. در این مطلب رومیزی طرح ستاره را به شما آموزش می دهیم و چند مدل شیک از ستاره ایجاد شده با تراشه بافی را می بینید.

آموزش مرحله به مرحله و تصویری تراشه بافی

۱. وسایل لازم برای یادگیری هنر تراشه بافی

  • سوزن متناسب با سایز سنگ تراشه
  • نخ محکم، ضخیم و مقاوم همرنگ سنگ تراشه (می تواند شامل نخ ماهیگیری، نخ لحاف دوزی، نخ قرقره محکم یا نخ نامرئی باشد)
  • سنگ تراشه در یک یا چند رنگ مختلف

 

۲. روش بافت تراشه بافی مدل ستاره

سنگ‌های تراشه در سایز‌ها و مدل‌های مختلف در خرازی‌ها موجود هستند که می‌توانید تهیه کنید. به این نکته توجه داشته باشید اگر قصد استفاده از دو رنگ مختلف در یک رومیزی را دارید حتما باید سایز سنگ‌ها با هم برابر باشند. پیشنهاد می‌کنم از سنگ تراشه شماره ۴ یا ۶ برای رومیزی استفاده کنید.
ابتدا سوزن را نخ کنید و و یک گره محکم در انتهای نخ بزنید، طوری که نخ از سوراخ سنگ تراشه خارج نشود.
رج اول: برای شروع ۶ سنگ تراشه را وارد نخ کنید. سوزن را از اولین سنگ تراشه که سمت گره است رد کنید و نخ را بکشید تا سنگ‌ها تشکیل یک شش ضلعی بدهند.

تراشه بافی مدل ستاره

 

رج دوم: برای شروع ۵ سنگ تراشه دیگر وارد نخ کنید و سوزن را از وسط اولین تراشه رج اول مانند تصویر زیر رد کنید.

 

تراشه بافی مدل ستاره

 

حال سوزن را از تراشه دوم رج اول رد کنید و ۴ تراشه وارد نخ کنید سپس نخ را از تراشه همان رج و رج اول مانند تصویر زیر رد کنید.

 

تراشه بافی مدل ستاره

 

مجدد ۴ تراشه دیگر وارد می‌کنیم و مراحل قبل را تکرار می‌کنیم تا یک دور کامل ۶ تایی تمام شود. توجه کنید برای بافت آخرین ۶ تایی رج دوم باید سوزن را از تراشه رج قبلی و تراشه کناری همان رج رد کنید و با ۳ تراشه رج را تکمیل کنید.

تراشه بافی مدل ستاره

 

رج سوم: سوزن را از اولین تراشه رج دوم رد کنید و ۴ تراشه وارد نخ کنید مانند تصویر زیر سوزن را از دو تراشه رج دوم رد کنید.

 

تراشه بافی مدل ستاره

 

مجدد سوزن را از تراشه رج دوم رد کرده و ۴ تراشه وارد می‌کنیم و اینبار سوزن را تراشه رج سوم و رج دوم مانند تصویر زیر رد می‌کنیم.

تراشه بافی مدل ستاره

 

حال سوزن را ازدو تراشه رج دوم رد کرده و با ۳ تراشه کار را مانند قبل انجام می‌دهیم. دقت کنید شکل ما به دلیل اینکه یک شش ضلعی است طرز بافت آن از رج دوم به بعد به همین ترتیب است.
بخوانید: عروسک بافتنی | عروسک های بافتنی فانتزی با دو میل و قلاب

تراشه بافی مدل ستاره

 

پس رج سوم به این شکل بافته می‌شود:
  • ابتدا از یک تراشه رج دوم سوزن را رد کرده و ۴ تراشه را وارد نخ می‌کنیم.
  • دوم از یک تراشه دیگر رج دوم سوزن را رد کرده و ۴ تراشه وارد می‌کنیم و مجدد از همان دو تراشه که سوزن را رد کردیم آن را رد می‌کنیم.
  • مجدد از دو تراشه رج دوم سوزن را رد می‌کنیم و با ۳ تراشه کار را انجام می‌دهیم.

این ۳ مرحله به ترتیب تکرار می‌شوند تا رج سوم تکمیل شود.

 

تراشه بافی مدل ستاره

 

رج ۴ و بقیه رج‌ها هم همینطور بافته می‌شوند. برای مدل ستاره مانند تصویر زیر از گوشه شش ضلعی سوزن را از سومین تراشه رد کنید و با ۴ تراشه کار را انجام دهید سپس سوزن را از ۲ تراشه رج قبلی رد کرده و با ۳ تراشه کار را انجام می‌دهیم. گوشه‌های شش ضلعی نباید بافته شوند. تعداد تراشه‌های ۶ تایی بافته شده روی هر ضلع باید یک عدد از رج قبلی کمتر شود.

 

تراشه بافی مدل ستاره

 

عمل کم کردن را در رج‌های بعدی ادامه می‌دهیم تا آخرین رج فقط یک ۶ تایی داشته باشیم. در اینجا برای تزیین هر کدام از پر‌های ستاره‌ها بعد از اتمام بافت مدل ستاره از یک تراشه با شکل متفاوت و رنگ بنفش استفاده کرده ام شما می‌توانید از تراشه هم‌سایز و رنگ مشکی، طلایی یا رنگ‌های دیگر برای نمای بهتر کارتان استفاده کنید.

تراشه بافی مدل ستاره

 

در نهایت با تکمیل کردن ستاره می‌توانید چند عدد از این ستاره‌ها را ببافید و به یکدیگر وصل کنید. یا اینکه رج های همین ستاره را ادامه دهید تا تشکیل یک رومیزی بزرگتر را بدهد. در ادامه چند نمونه مختلف از رومیزی‌های تراشه بافی مدل ستاره را با هم می‌بینیم.

 

مدل‌های تراشه بافی ستاره

۱. مدل ترکیبی شش ضلعی ستاره مانند

تراشه بافی مدل ستاره


۲. مدل ستاره تک رنگ 

تراشه بافی مدل ستاره


۳. مدل ستاره طلایی مشکی

تراشه بافی مدل ستاره


۴. مدل ترکیبی ستاره نقره‌ای

تراشه بافی مدل ستاره


۵. مدل ستاره ترکیبی نقره‌ای و مشکی

تراشه بافی مدل ستاره


۶. مدل ترکیبی ستاره بزرگ و کوچک

تراشه بافی مدل ستاره

حالا یک مدل شیک ستاره را با استفاده  از هنر تراشه بافی ایجاد کرد اید و امیدواریم که مورد پسند شما قرار بگیرد.

مطالب مشابه را ببینید!