حماسه کوهستانی اولین دختر شایسته مسلمان کشور انگلیس این دختر افغان بوده

حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی

عکس های جذاب حماسه کوهستانی دختر افغان که دختر شایسته شد

حماسه کوهستانی (به انگلیسی: Hammasa Kohistani)‏ (زاده ۱۹۸۷) مدلبریتانیایی—افغانستانی  و اولین ملکه زیبایی مسلمان انگلستان می‌باشد. او از تاجیک‌های‌ فارسی‌زبان افغانستان است.

وی در سن ۱۸ سالگی در ۳ سپتامبر ۲۰۰۵ پس از رقابت دو روزه در “المپیا تئاتر لیورپول” از بین ۴۰ مسابقه‌دهنده به عنوان ملکه زیبایی انگلستان انتخاب شد. کوهستانی در هانسلو در مدرسه لمپتون به عنوان دانش‌اموز ممتاز تحصیل کرد و در حال حاضر در کالج آکسبریج مشغول به تحصیل است. او همچنین پس از این مسابقه در سال ۲۰۰۶ در مسابقه دوشیزه دنیا شرکت کرد و به دوره نیمه‌نهایی راه یافت. حماسه از سوی “خانه مد آسیا” لقب دوشیزه مایا را گرفت.

حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی

زندگی‌نامه 

حماسه کوهستانی در تاشکند ازبکستان، پس از اینکه پدرش و مادرش مجبور به سفر از افغانستان شده بودند، به دنیا آمد. پدرش خوشحال و مادرش لیلا افغان‌های آزادی‌خواهی بودند که پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۱۹۹۶ میلادی مجبور به ترک افغانستان شدند. او در زمان ترک از افغانستان حدود ۱۰ سال عمر داشت و به گفته خودش خاطرات سختی از جنگ‌های داخلی افغانستان که باعث از بین رفتن بسیار از مردم افغانستان شد دارد. او در حال حاضر در ساوت‌هال لندن زندگی می‌کند. به گفته او، “مردم وقتی مرا می‌بینند باور نمی‌کنند که یک مسلمان و اهل افغانستان هستم، زیرا می‌پرسند پس چرا روسری بر سر ندارم.”

دختر شایسته افغانستان

کوهستانی به شش زبان شامل انگلیسی و روسی و زبان مادری‌اش فارسی به طور روان سخن می‌گوید. او به کمک مادرش لیلا کوهستانی، موسسه‌ای خیریه به نام “بنیاد روشنی” تاسیس کرد تا برای زنان و کودکان بی بضاعت افغانستان کمک کند.

حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی

او به عنوان فردی سبزه در پوششی در پارچه ابریشمی کِرِمی رنگ و جامه ابریشمی برنده شد. او بعدها گفت: “در وقت برنده شدن آن‌قدر شوکه نشده بودم، چون روی خودم اعتماد داشتم، اما هنوز هم شما نمی‌توانید تصور کنید که همان حالت بر شما اتفاق بیفتد، به همین خاطر وقتی آن‌ها اعلام کرد که من برنده شده‌ام، با خودم فکر کردم شاید اشتباه شنیده‌ام. دعا می‌کردم اشتباه نکرده باشند، اما لحظه‌ای طول کشید تا متوجه شوم.”او همچنین گفت که او خوشحال است که “تاریخ‌ساز شده است”، و این که او مشتاقانه منتظر است تا به نمایندگی از انگلستان در مسابقات دوشیزه جهان نیز شرکت کند.

او همچنین پس از حمایت “خانه مد آسیا” (به انگلیسی: Asian Fashion House)‏ به عنوان “دوشیزه مایا” شناخته شد و گزارش شده بود که پیشنهادی برای بازی در قسمتی از یکی از فیلم‌های بالیوود به او پیشنهاد شده بود.

حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی

حماسه در مسابقه انتخاب ملکه زيبايی انگلستان، بر دختر مسلمان ديگری به نام سارا مندلی که ۲۳ سال داشت پيشی گرفت. سارا نيز از بخت‌های اين مسابقه بود، اما “شورای مسلمانان شهر ليورپول”، به اين دليل که شرکت کنندگان در رقابت‌های ملکه زيبايی، در مراحلی بايد لباسهای نيمه عريان بپوشند او را از ادامه مسابقه برحذر داشتند. کوهستانی در دسامبر ۲۰۰۵ از در مسابقه دوشیزه جهان به نمایندگی از انگلستان شرکت کرد اما با وجود انتخاب به عنوان یکی از بهترین‌ها، نتوانست به دور نیمه‌نهایی راه پیدا کند. کوهستانی در مجله نوجوان عادی در مه ۲۰۰۶ ظاهر شد.

حماسه کوهستانی دختر شایسته
حماسه کوهستانی دختر شایسته

کشمکش‌ها

پس سخنرانی تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا در بین اعضای پارلمان در سالگرد بمب‌گذاری‌های ۷ ژوئیه ۲۰۰۵ لندن که اعلام کرده بود مسلمانان بایدافراط‌گرایی‌شان را فروبنشانند، کوهستانی از دولت انتقاد کرده بود و اعلام کرده بود که دولت باید دشمنی را برعلیه مسلمانان کنار بگذارد.با این‌حال، مسلمانان افراطی کوهستانی را به خاطر شرکت در اين مسابقه تهديد به مرگ کرده بودند.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه ایندی‌پندنت انگلستان گفت، “جهان در حال کلیشه‌ای کردن مسلمانان است. اول افغانستان، بعد عراق و حالاایران. هر جامعه مسلمان یک‌به‌یک در حال استسفار و تجسس شدن است. این توجه اول روی جوامع ایرلندی بود، بعد روی کمونیزم و حالا روی اسلام. ما فقط می‌توانیم همراهش زندگی کنیم.

من تاریخ‌ساز شده‌ام و خوشحالم و خوشبختانه آخرین هم نخواهم بود.“

حماسه کوهستانی، بی‌بی‌سی

 

حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی
حماسه کوهستانی
دختر شایسته افغانستان
دختر شایسته افغانستان
دختر شایسته افغانستان
دختر شایسته افغانستان

 

مطالب مشابه را ببینید!