مجله تاپ‌ناز‌

جرم گیری دندان در خانه + روش های مختلف از بین بردن جرم ها

با روش های مختلف می توانید جرم گیری دندان را در خانه انجام دهید. باقی ماندن غذا در ناحیه داخلی یا بیرونی دندان باعث ایجاد جرم و یا پلاک های میکروبی می شود که با مسواک زدن معمولی به آسانی رفع نمی شود. جرم می تواند باعث بدبو شدن دهان، اسیب به لثه، پوسیدگی دندان و … شود پس نیاز است که برای درمان آن اقدام کنید. اگر تمایل دارید با روش های خانگی در منزل، جرم دندان را از بین ببرید در این مطلب با روش های مختلف جرم گیری دندان در منزل آشنا می شوید.

جرم دندان از تجمع پلاک های میکروبی سخت شده و چسبیده به دندان ایجاد می شود و با مسواک زدن با شستشو براحتی از بین نمی رود. این پلاک های میکروبی علاوه بر پوسیدگی دندان باعث التهاب و آسیب لثه هم می شود. مناسبترین روش برای از بین بردن جرم دندان مراجعه کردن به دندانپزشکی می باشد.

روش های جرم گیری دندان در منزل

وقتی که غذا در ناحیه داخلی یا بیرونی دندان تجمع پیدا می کنید باعث ایجاد تجمع پلاک میکروبی می شود. چنانچه مسواک زدن صحیح انجام نشود پلاک های میکروبی کاملا از بین نمی روند و به آرامی در ناحیه دندان ضخامت پیدا می کنند و باعث ایجاد جرم می شوند. جرم دندان باعث پوسیدگی دندان، تنفس های بد بو، التهاب لثه و … می شود، پس نیاز است تا برای درمان آن اقدامی صورت بگیرد. مناسبترین راه رفتن به دندانپزشکی می باشد ولی ممکن است بخواهید با هزینه کمتری دندانهای خود را جرم گیری کنید در ادامه با جند روش جرم گیری دندان در منزل را می خوانید.

روش از بین بردن جرم ها در خانه

در ادامه 10 روش از بین بردن جرم دندان در خانه را می خوانید.

استفاده از ترکیب ژل آلوئه ورا و جوش شیرین

جوش شیرین و آلوئه ورا هر دو خاصیت ضد میکروبی دارند و ترکیبات آلوئه ورا می تواند رادیکالهای آزاد که عامل تشکیل باکتری در دهان هستند را از بین ببرد. یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا را با 4 یا 5 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید و سپس به آن 4 قاشق چای خوری گلیسیرین گیاهای و 10 قطره اسانس لیمو اضافه کنید و مواد را با یک فنجان اب خوب مخلوط کنید تا خمیر یکدستی ایجاد شود.

سچس از این خمیر برای مسوازدن استفاده نمایید و در آخر دندان های خود را خوب آبکشی کنید تا خمیر از روی دندان خوب پاک شود. روزی یکبار از این روش استفاده کنید تا پاکسازی پلاک های شروع شود و بعد از آن تا وقتی که جرم گیری نتیجه خوبی بدهد از این روش هر 3 یا 4 بار روز یک بار استفاده کنید. باید توجه کنید در مصرف گلیسیرین افراط نداشته باشید زیرا که در بلند مدت گلیسرین می تواند استحکام دندان را کاهش دهد و از مینرالیزه شدن دندان جلوگیری نماید.

استفاده از توت فرنگی

از دیگر روشهای جرم گیری دندان در خانه می توان به استفاده از توت فرنگی اشاره نمود. توت فرنگی خواص ضد مکروبی داشته و با از بین بردن باکتریها  در رفع جرم دندان موثر است. برای این کار توت فرنگی را به شکل پالپ درآورید و پالپهای آن را روی دندان بمالید و اجازه دهید حدود ۵ دقیقه ای روی دندان بماند سپس دهان را با آب ولرم شتشو دهید. این عمل را ۲ بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از انجیر یا کنجد

با استفاده از انجیر یا کنجد نیز می توانید در خانه دندان خود را جرم گیری نمایید. انجیر با تحریک غدد بزاقی و افزایش ترشح آن موجب تقویت لثه و بهداشت دهان می گردد. همچنین با از بین بردن جرم ها پاکسازی دهان را انجام می دهد. بنابراین هر روز بعد از هر وعده غذایی ۲-۳ عدد انجیر را به آرامی بجوید تا با این روش خانگی دندانهایتان را جرمگیری کنید. به علاوه جویدن دانه های کنجد نیز در از بن بردن جرم دندان موثر است. زیرا دانه کنجد با از بین بردن پلاکها نوعی لایه بردار جرم دندان است. به این ترتیب دانه های کنجد را خوب بجوید ولی قورت ندهید سپس با مسواک خشک دندانها را مسواک بزنید. این روش را ۲-۳ بار در هفته انجام دهید. در پایان پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک مقابل با تمامی فواید و عوارض جرم گیری دندان آشنا شوید.

جرم گیری دندان در خانه

مسواک زدن به روشی صحیح

بهترین و مهمترین روش برای مواجه نشدن با جرم دندان پیشگیری است. اگر بعد از هر وعده غذایی، دندانهای خود را با روشی صحیح مسواک بزنید از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری خواهید کرد. از مسواکی با برس مناسب (نه زیاد سفت و نه زیاد نرم) استفاده کنید. همه زوایا و سطوح دندان را به دقت تمیز نموده و توجه داشته باشد که مسواک با لثه ها زاویه ۴۵ درجه داشته باشد.

بهره گیری از نخ دندان

بهترین روش برای خارج سازی غذا از میان دندانها استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان در بهداشت دهان نقش مهمی داشته به نحوی که فضای بین لثه و دندان را پاکسازی نموده و از ایجاد بیماری های دندان و لثه پیشگیری خواهد کرد. به این ترتیب بعد از مصرف غذا از نخ دندان استفاده کنید تا از نشستن جرم بر روی دندان جلوگیری نمایید.

جرم گیری دندان در خانه

استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید

بهتز است از خمیر دندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد این ماده مانع از ایجاد حفره دندان شده و مینای دندان را تقویت می کند. همچنین فلوراید دندان را از اثرات منفی غذاهای اسیدی و نوشیدنی های مختلف محافظت می کند. بنابراین با استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید دندانها با احتمال پوسیدگی و رسوب گرفتن مواجه نخواهند شد.

استفاده از خمیر دندان ضد جرم

خمیردندان هایی وجود دارند که به نام ضد جرم و رسوب شناخته می شوند. این نوع خمیر دندان دارای موادی مانند زینک سیترات، فلوراید،پیروفسفات و … می باشد که امکان جرمگیری دندان را فراهم آورده و از شکل گیری رسوب یا جرم روی دندان پیشگیری می کند. نوعی از این خمیر دندان ماده دیگری به نام تری کلوسان(یک نمونه آنتی بیوتیک)دارد که جهت از بین ردن باکتریهای موجود در دهان موثر است.

استفاده از ترکیب جوش شیرین و روغن زیتون

از خواص روغن زیتون این است که می تواند اسیدهای چرب دهان را حل نموده و پلاکهای روی دندان را پاکسازی کند همچنین جرم دندان را از بن برده و موجب سفیدی آن می شود. ترکیب جوش شیرین با روغن زیتون می تواند اثر جرمگیری را بیشتر نماید. به این ترتیب یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده سپس به آن ۲ تا ۳ قطره روغن زیتون اضافه نماید و مواد را با هم خوب مخلوط کنید. بعد از ۲-۳ دقیقه این مخلوط را روی مسواک قرار دهید و دندانهایتان را مسواک بزنید. این روش را ۲ الی ۳ بار در هفته تکرار نمایید .

استفاده از ترکیب جوش شیرین و روغن نارگیل

یکی دیگر از روشهای جرم گیری دندان در خانه این است که ترکیبی از جوش شیرین و روغن نارگیل را به جای خمیر دندان هنگام مسواک زدن بکار گیرید. روغن نارگیل دارای مواد مفیدی برای سلامتی دندان بوده و قادر است باکتری استرپتوکوکی که موجب از بین رفتن مینای دندان می شود را نابود سازد. بنابراین یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و به آن ۲-۳ قطره روغن نارگیل اضافه کنید و این مواد را خوب مخلوط کنید. سپس بعد از ۲-۳ دقیقه از این خمیر برای مسواک زدن بهره بگیرید . این روش را ۲ الی ۳ بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از ترکیب جوش شیرین و نمک دریا

نمک اثر ضدعفونی کنندگی داشته و  با تمیز کردن پلاکهای دندان به طور طبیعی سبب سفید شدن دندان می گردد. ترکیب جوش شیرین و نمک دریایی اثر جرم گیری دندان را بهتر خواهد کرد. برای این کار یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با مخلوط آب و ۱.۳ قاشق چایخوری نمک دریایی ترکیب نمایید و خوب هم بزنید تا مخلوط سفتی حاصل گردد. بعد از حدود ۲-۳ دقیقه از این مخلوط برای مسواک زدن دندان استفاده نمایید. این راهکار را ۲- ۳ بار در هفته تکرار کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

با استفاده از روش های فوق می توانید تا حد زیادی جرم دندان را از بین ببرید و جرمگیری دندان را در منزل خودتان انجام دهید.

مطالب مشابه را ببینید!