مجله تاپ‌ناز‌

روش و آداب هدیه دادن گل + چه گلی را برای هدیه دادن انتخاب کنیم؟

روش و آداب هدیه دادن گل

اگر می خواهید که گل هدیه بدهید باید بدانید که چه گلی را انتخاب کنید و هر گل چه معنایی می دهد. برای دادن گل باید آداب هدیه دادن گل را بدانید تا زیباترین و بهترین گل را انتخاب کنید.

گل های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که هر کدان زیبایی خاص خود را دارند. رنگ گل ها، تعداد شاخه های آنها هر کدام بیانگر چیزی هستند که باید به آن توجه کرد. اگر قصد هدیه دادن گل به کسی را دارید، باید نکاتی در مورد آداب آن بدانید. د این بخش نگاهی به گل ها و جهان متفاوت آنها می اندازیم و شما را با آداب هدیه دادن گل آشنا می کنیم.

اطلاعاتی در مورد هدیه دادن گل

گل در کنار زیبایی دارای جلوه خاصی است و می توانید بسیار اثر گذار باشد و برای ابراز احساسات هم عالی است. گل را می توان به عنوان یک معجزه در بین هدیه ها دانست.

بیان احساساتی مانند حس احترام، عشق، دوستی، وفاداری، ادای دین و تشکر … همه و همه می‌توانند در قالب هدیه دادن یک یا چند شاخه گل صورت بگیرد و علاوه بر نمایان کردن احساسات، میزان توجه و اهمیت ما نسبت به فرد یا افراد مقابلمان را نشان دهد.

رایحه خوشِ گل و ظرافت و رنگ آمیزی جذابش، احساسات زیبایی را در وجود فرد هدیه گیرنده به وجود می‌آورد و بی‌شک صمیمیت و رضایت او را به دنبال خواهد داشت. اما اگر به هنگام تقدیم کردن گل، آداب و شرایط آن را هم بدانیم، ارزش کار خود را صد چندان کرده ایم.

آگاهی از اینکه رنگ و طرح هر یک از گل‌ها چه مفهومی دارد، تعداد شاخه‌های آن بیانگر چه چیزی است و گل را باید در چه شرایط و با چه حالتی به دیگران هدیه دهیم، سبب‌ می‌شود که بتوانیم به شکلی زیباتر به ابراز احساساتمان بپردازیم و این کار را بهتر و خوشایندتر انجام دهیم‌.

 

کاربردهای هدیه دادن گل

 • هنگامی که به عیادت بیماری می‌رویم، معمولا دسته گلی را با خود به همراه می‌بریم. هدف ما از هدیه دادن گل در آن زمان، این است که شادابی و طراوت گل، نشانه‌ای برای آرزوی سلامت و نشاط و سرزندگی بیمار باشد و به عبارتی گل، پیام آور بهبود و تندرستی خواهد بود.
 • هنگامی که گل را به پدر و مادر خود تقدیم می‌کنیم، مقصود ما این است که جلوه خاص و زیبای آن را پیامی برای بیان تشکر و قدردانی و مهر به والدینمان قرار دهیم.
 • وقتی برای هدیه دادن به دوستمان، گل را انتخاب می کنیم، دوست داریم انسجام و نظم و ظاهر زیبا و متفاوت گل، مظهری برای وفاداری و یکدلی ما با دوستمان باشد و توجه و میزان اهمیت‌مان را نسبت به وی نشان دهیم.
 • وقتی برای معلم یا استاد خود گل هدیه می‌بریم، قصد داریم شکل استوار و رنگ زیبای گل و طراوتش را پلی برای بیان میزان احترام و قدردانی خود از ایشان قرار دهیم.
 • زمانی که برای هدیه دادن به محبوبمان یا همسرمان گل را بر می‌گزینیم، دوست داریم که ظرافت و زیبایی و شکل و رنگ خاص گل سنبلی برای ابراز عشق و تعهد و وفاداری ما نسبت به او باشد.

روش و آداب هدیه دادن گل

آداب گل هدیه دادن

۱. زانو زدن برای هدیه دادن گل

حرکت نشستن و زانو زدن برای تقدیم کردن گل، غالبا از جانب مردهای جوان و تابع احساس صورت می‌گیرد که می‌خواهند میزان عشق و محبت و صمیمیتشان را به عشق زندگیشان، با این اندازه از احترام و به واسطه اهدای گل بیان کنند. این حرکت برای درخواست یا پیشنهاد ازدواج نیز انجام می‌شود ‌و این در حالی است که در کنار گل جعبه‌ای از حلقه نیز در دست آن‌ها خودنمایی می‌کند. در این حالت خم کردن سر و دست نهادن بر روی قلب نیز می‌تواند نشان احترام و تعهد باشد و اهدای گل را با صمیمیت و جلوه قشنگتری همراه کند. علاوه بر این‌ها هدیه دادن گل با این آداب و شرایط تاثیر چشمگیری در فرد مقابل دارد و رضایت و صمیمیت و احترام و البته تحسین او را به دنبال خواهد داشت.

۲. در مشت گرفتن شاخه یا دسته گل

وقتی شخصی شاخه یا دسته گل را در مشت خود می‌گیرد و آن را به دیگری تقدیم می‌کند، می‌توان این رفتار را یک رفتار اصولی از جانب او دانست. این یعنی فرد علاوه بر اینکه قصد ابراز محبت و احساسات خود را دارد، آدم مبادی آداب و منظمی است که امر هدیه دادن گل برای او رسمی و تشریفاتی است و طرف مقابل را فردی با اهمیت و ارزشمند می‌داند؛ گرچه گاهی مشت کردن گل و هدیه دادن آن ممکن است به خاطر عدم آگاهی از چگونگی آداب گل دادن یا خجالتی بودن فرد هم باشد.

۳. گل را با سرانگشت خود به دیگری اهدا کردن

در رفتار آن دسته از افراد که شاخه گل را با نوک انگشت‌های خود می‌گیرند و آن را مقابل فرد مورد نظرشان قرار می‌دهند، معمولا خجالت و شرم دیده می‌شود و با دقت بیشتر شاید بتوان نگاه آن‌ها که به پایین دوخته شده و یا دستان لرزان و گونه‌های سرخشان را هم دید. این اشخاص در عنوان کردن احساسات خود کمی ضعیف هستند و برای ابراز محبت، زیاد از حرکات بدن خود بهره نمی‌گیرند.

۴. پشت خود پنهان کردن گل

افرادی که تمایل دارند هدیه دادنشان با ایجاد نوعی هیجان و غافلگیری در فرد مقابل همراه باشد و اثرگذارتر جلوه کند، ابتدا گل را پشت خود پنهان کرده و بعد در فرصت مناسب آن را مقابل دیدگان فرد مورد نظرشان قرار می‌دهند.

بخوانید: عکس های زیبا و انرژی دهنده گل های رنگارنگ برای پروفایل

۵. به سینه چسباندن گل‌ها

افرادی که گل را در جایی میان سینه و شکم قرار می‌دهند، به دنبال فرصتی برای بیان حس عشق ورزی خود هستند و احترام و علاقه را با این کار در می‌آمیزند. این دسته از افراد به هنگام سخن گفتن با آرامش حرف می‌زنند، نگاهشان معمولا روی گل متمرکز می‌شود و به چهره فرد مقابل نگاه نمی‌کنند.

روش و آداب هدیه دادن گل

معنای هر گل چیست؟

 • گل رز: رز قرمز در جهان به عنوان نماد عشق شناخته شده است. رز سفید پاکی، معصومیت، همدردی، معنویت، فروتنی و عشق پاک را نشان می‌دهد. رز صورتی  بیان احترام و تشکر، رز زرد رفاقت و دوستی و رز آبی صلح و آرامش را تداعی می‌کند.
 • گل ارکیده: گل ارکیده رنگ‌های مختلفی دارد و به تناسب رنگ، بیانگر احساسات متفاوتی است. مثلا ارکیده سفید تواضع و یکرنگی را نشان می‌دهد، ارکیده زرد نماد تمایل به ایجاد ارتباط و ارکیده قرمز بیانگر عشق و محبت ورزی است.
 • گل مریم: شکل و رایحه گل مریم و ظرافت و ساختار آن، پاکی و یکرنگی و ملاحت را یادآور می‌شود و با هدیه دادن این گل می‌توان فرد مقابل را برای داشتن چنین صفاتی تحسین کرد.
 • گل آلاله: معمولا برای بیان صداقت و نیت و مقصود نیک و درست خود، آلاله را برای هدیه دادن برمی‌گزینیم تا فرد را از قصد خود برای ایجاد رابطه و صمیمیت مطلع کنیم.
 • گل داودی: برخی معتقدند هدیه دادن گل داودی‌های زرد رنگ مظهری برای بیان یکطرفه بودن عشق و محبت است، داودی قرمز را مظهر عشق و محبت و داودی سفید را نیز نشانه ای برای بیان تعهد و البته بیان اندوه و حزن می‌دانند.
مطلب پیشنهادی: “گل ارکیده” در مورد گل ارکیده و عکس های گل ارکیده

تعداد شاخه‌های گل چه پیامی را می‌رساند؟

معمولا برای هدیه دادن گل، تعداد گل‌ها را از اعداد فرد انتخاب می‌کنیم که هر کدام می‌تواند تداعی‌گر مفهومی خاص باشد:

 • وقتی یک شاخه گل برای هدیه دادن انتخاب می کنیم، یعنی طرف مقابل از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است و می‌خواهیم این یک شاخه گل برجسته و قابل توجه باشد.
 • سه شاخه گل میزان احترام و ارزش گذاری ما را نشان می‌دهد.
 • وقتی پنج شاخه گل انتخاب می‌کنیم، یعنی صمیمیت و علاقه ما به فرد مقابلمان زیاد است.
 • هفت شاخه گل نیز نماد عشق و ابراز احساس است.
 • وقتی از دسته‌ای ده شاخه‌ای استفاده شود، یعنی محبت ما بی حد و اندازه است.

 

معنی هر گل برای هدیه دادن

اگر قصد استفاده از گل برای هدیه دارید و یا می خواهید روی کارت پستال چاپ کنید، پس بهتر است معنی هر گل را برای هدیه دادن بدانید، در ادامه معانی گل ها را می خوانید.

آفتابگردان

گل

این گل نماد زندگی طولانی و شاد، احترام و افتخار به شخص مقابل و نشان وفاداری نسبت به معشوق است. به همین دلیل آفتابگردان انتخاب مناسبی برای گل مراسم سالگرد ازدواج، جشن تولد و عروسی است و می توانید آن را در کنار گل های دیگر در یک دسته گل استفاده کنید.


آلاله

گل

این گل زیبا در رنگ های زیادی وجود دارد و مهم ترین پیام آن شادی و نیت خیر است. همچنین رنگ زرد آن به معنی گل آلاله شروع دوباره و دوستی است. اگر می خواهید شخص مقابل تان از نیت خوبتان باخبر شود، دسته گلی از آلاله برای او بفرستید.


آلسترومریا

گل

نماد ثروت، خوشبختی، شانس و دوستی است. رنگ صورتی و قرمزآن نشان گرمی و ابراز محبت نسبت به گیرنده ی گل است و رنگ نارنجی آن به معنای سخت کوشی در راه رسیدن به هدف است. ترکیب آلسترومریای زرد و سفید نشان دهنده ی اهمیت و نگرانی شما نسبت به یک بیمار است.


آماریلیس

گل

این گل به طور کلی نماد اعتماد به نفس، قدرت و زیبایی است. رنگ قرمز آن نماد عشق و احساسات قوی و رنگ نارنجی نشان سلامتی و شادی است. ‌آماریلیس سفید هدیه ی مناسبی برای خانم هاست چون مفهوم زنانگی و پاکی را با خودش دارد.

همچنین از رنگ صورتی آن می توانید برای نشان دادن محبت به همه ی آدم ها بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت شان استفاده کنید.


آنتوریوم

گل

با گل های قلبی شکلش نماد مهمان نوازی، شادی و فراوانی است. رنگ سفید نشان دهنده ی پاکی و بی گناهی، رنگ قرمز نشان دهنده ی عشق و علاقه و رنگ صورتی نشان دهنده ی عشق مادرانه و اشتیاق است. مفهوم گل های آنتوریم به گونه ای است که می توانید از این گل در میهمانی هایتان و برای تبریک در موقعیت های ارتقای شغلی و فارغ التحصیلی استفاده کنید.


آنمون

گل

مهم ترین پیام آنمون،‌ شکوفایی و پیش بینی مثبت برای آینده است چون این گل در هنگام شب بسته و صبح دوباره باز می شود. پس برای کسی که در شرف ازدواج است یا به تازگی دارای فرزندی شده است، این گل انتخاب خوبی است. همچنین آنمون سفید نماد پاکی و یادبود درگذشتگان و آنمون قرمز و صورتی نماد عشق فراموش شده است.


ادریسی (هورتانسیا)

گل

این گل زیبا با رنگ های متفاوتش، پیام های خاصی با خود دارد. ادریسی بنفش نماد ثروت و فراوانی است، ادریسی صورتی  انتخاب مناسبی برای دسته گل ازدواج و نشان دادن احساسات قلبی به طرف مقابل است و ادریسی آبی برای رد کردن درخواست ازدواج استفاده می شود و همچنین نماد پشیمانی و درخواست بخشش است.


ارکیده

گل

تمام رنگ های ارکیده نماد عشق و زیبایی اند اما هر رنگ آن معنای خاصی هم دارد. ارکیده ی قرمز نماد عشق، ارکیده ی سفید نشان فروتنی، ارکیده ی بنفش نماد تحسین، احترام و وفاداری و ارکیده ی زرد نماد شادی و شروع دوباره است.

پس اگر به دنبال آشتی و از سرگرفتن رابطه تان هستید، می توانید از ترکیب ارکیده ی زرد و قرمز در میان گل هایتان استفاده کنید.


استاتیس (زنبوری)

گل

این گل به طور کلی نماد خاطرات، یادبود و موفقیت است و در کنار گل های دیگر به عنوان مکمل استفاده می شود. پیامی که این گل به همراه دارد، با توجه به مناسبت و دیگر گل های استفاده شده، متقاوت خواهد بود.

می توانید از استاتیس در دسته گل های جشن تولد، میهمانی های دوستانه یا مراسم فارغ التحصیلی استفاده کنید.


استرلیتزیا (پرنده ی بهشتی)

گل

معنی گل های استرلیتزیا شادی و وفاداری است و دو رنگ متضاد این گل پیام اشتیاق و انرژی را به همراه دارد. می توانید از این گل برای ابراز هیجان و داشتن آرزوهای خوب برای شخص مقابل استفاده کنید.


پیونی (صد تومنی)

گل

گل پیونی نماد افتخار، ثروت و عشق رمانتیک است. پیونی صورتی رمانتیک ترین رنگ آن است و برای دسته گل عروس و تزیین میزهای عروسی بسیار مناسب است.

پیونی سفید یا صورتی کم رنگ به معنای شرمندگی و پشیمانی است و رنگ قرمز پررنگ پیام آور افتخار، احترام زیاد و ثروت است.


داوودی

گل

این گل نماد مثبت بینی، شادی و زندگی طولانی است. رنگ سفید آن نماد وفاداری به معشوق و نماد غم و اندوه در فرهنگ ایرانی، رنگ قرمز نماد عشق و رنگ زرد آن نماد عشق یک طرفه است.


رز

گل

از این گل از دیرباز برای ابراز عشق  استفاده شده و هر رنگ آن معنای خاص خودش را دارد؛ گل رز قرمز نماد عشق و احساسات زیاد است؛ رز سفید نماد پاکی و شروع تازه، رز سیاه نماد اندوه، رز زرد نماد دوستی و شروع دوباره و رز صورتی نشان قدردانی و شادی است. غنچه ی رز هم نشان جوانی و زیبایی است.


ژربرا

گل

این گل نماد شادی، پاکی و مثبت نگری است. می توانید از این گل برای نشان دادن وفاداری تان به شخص مقابل استفاده کنید یا آن را به کسی هدیه کنید که در حال شروع تغییر بزرگی در زندگی اش است. رنگ صورتی این گل نماد تحسین است.


سنبل

گل

مفهوم گل سنبل بنفش، بخشش و ابراز تاسف است پس اگر اشتباهی کرده اید و قصد ابراز پشیمانی را دارید از سنبل بنفش استفاده کنید. سنبل سفید نماد دوست داشتنی بودن و سنبل زرد نماد حسادت است.


شب بو

گل

این گل خوشبو نماد زندگی  طولانی همراه با شادی و رضایت است. شب بوی سفید گل مناسبی برای تزیین مراسم عروسی است. شب بوی بنفش نماد شادی است و می توانید از این گل برای مناسبت های مهم زندگی مانند خرید منزل جدید یا به دنیا آمدن فرزند استفاده کنید.


فریزیا

گل

این گیاه با گل های رنگارنگ و معطرش نماد پاکی و بی گناهی است. یک دسته گل رنگارنگ فریزیا به معنای دوستی و اعتماد است و می توانید آن را به دوستان، همکاران و اعضای خانواده هدیه دهید.


لاله

گل

مفهوم گل های لاله در هر رنگ متفاوت است. لاله قرمز نماد عشق و رنگ صورتی آن نماد درک متقابل است. هم چنین لاله ی بنفش پیام آور قدرت، فراوانی و خوشبختی، لاله زرد نماد شادی و عشق یک طرفه و لاله سفید نماد بخشش است. این گل همیشه پیام آور شادی بوده است.


لیسیانستوس

گل

معنی گل های لیسیانتوس، براز تشکر و قدردانی است. برای دسته گل عروس یا تبریک سالگرد ازدواج می توانید از لیسیانتوس استفاده کنید چون این گل نماد زندگی طولانی دونفر با یکدیگر است.

لیسیانتوس صورتی هدیه ای مناسب برای مادری است که تازه نوزادی را به دنیا آورده است.

لیسیانتوس قرمز نماد عشق و احساسات، لیسیانتوس زرد نماد شادی و انرژی مثبت و رنگ بنفش آن نماد وفاداری و محبت است. اگر شخصی را دوست دارید، حتما در دسته گل خود از لیسیانتوس بنفش استفاده کنید.


لیلیوم

گل

این گل زیبا نماد پاکی، زیبایی و اعتماد است. لیلیوم سفید نماد فروتنی و نجابت، لیلیوم نارنجی نماد افتخار و اشتیاق و لیلیوم زرد نماد خوشنودی، سلامتی و بهبودی است. اگر به مراسم عروسی می روید، در دسته گل خود از گل لیلیوم صورتی استفاده کنید چون  رنگ صورتی آن نماد خوشبختی است.


مریم

گل

این گل معطر و زیبا نماد نجابت، پاکی و صداقت در عشق است و اگر آن را به معشوق خود هدیه دهید، به این معناست که به پاکی و نجابت او ایمان دارید.


میخک

گل

میخک پیام آور دوستی، افتخار و زیبایی است و رنگ های مختلف آن معنی متفاوتی دارند. میخک صورتی نماد راستگویی و عشق مادرانه و میخک قرمز نماد عشق و تحسین است. میخک بنفش به معنای غیرقابل پیش بینی بودن است و میخک سفید به معنای خوش شانسی، پاکی و عشق خالص است.


نرگس

گل

این گل در فرهنگ های مختلف تاریخ طولانی داشته است و برای همین می توانیم از آن برای موقعیت های مختلف استفاده کنیم. معنی گل های نرگس تحسین، شجاعت، امید، تولدی دوباره و زندگی طولانی و نماد عشق یک طرفه هم هست.

هم چنین می توانید از این گل برای همدردی یا عذرخواهی استفاده کنید. در افسانه ها می گویند اگر یک شاخه نرگس بخرید، بدشانسی می آورید اما یک دسته گل نرگس با خودش خوش شانسی، شادی و خوشبختی می آورد.

مطالب مشابه را ببینید!