مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی سلمان خان بازیگر مشهور هندی؛ از ازدواج تا قتل یک بی‌خانمان

سلمان خان یکی از بزرگترین بازیگران جهان است که سالیان سال با بازی‌های درخشان خود در ذهن و قلب تمام مردم جهان ماندگار شده است. ما امروز در مجله اینترنتی تاپ ناز به زندگی شخصی او از رابطه با عروس آمیتاب باچان تا دیگر مدل ها خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه تاپ ناز بمانید.

بیوگرافی سلمان خان بازیگر مشهور هندی؛ از ازدواج تا قتل یک بی‌خانمان

تولد

عبدالرشید سلیم سلمان خان در 27 دسامبر سال 1965 در ایندور، هند دیده به جهان گشود.

خانواده

خانواده

سلمان خان در یک خانواده پرجمعیت بزرگ شد. پدرش سلیم خان از فیلمنامه‌نویسان و هنری پیشگان بنام هند بود و مادرش سلما خان خانه‌دار بود که بعد ها درگذشت. سلمان خان 2 برادر با نام های ارباز خان و سهیل خان دارد که هر دو از بازیگران بنام هند هستند و 2 خواهر با نام های آلویرا و آرپیتا دارد.

آلویرا خواهر سلمان خان با بازیگر بنام هندی آتل آگنی هوتری ازدواج کرده است. بعد از درگذشت مادر سلمان خان پدرش باری دیگر با شخصی بنام هلن ازدواج کرد که او نیز بازیگر بود و در چند فیلم با سلمان خان جلوی دوربین ظاهر شد. پدربزرگ پدری سلمان خان از پشتون‌های افغانستان بوده‌است که به هند مهاجرت کرده و در آنجا و در مدیا پرادش ساکن شده بود. سلمان خان خودش یکبار گفته‌است که دورگه مسلمان، هندو است.

تحصیلات

سلمان خان تحصیلات خود را در دبیرستان St. Stainlaus High School در بندر مومبایی به پایان رسانید و برادران کوچکترش، ارباز خان و سهیل خان ، هم از همین مدرسه فارغ‌التحصیل شدند. قبل از آن سلمان با برادر کوچکترش یعنی ارباز طی چند سال در مدرسه Scindia School در Gwalior درس می‌خواندند. سلمان خان بعد ها ترک تحصیل کرد.

از علاقه به بازیگری تا اولین نقش‌ها

از علاقه به بازیگری تا اولین نقش ها

بنا بر گفته  خانواده، سلمان خان از همان کودکی علاقه شدیدی به بازیگری داشت، به طوری که بیشتر دوران کودکیش جلوی تلوزیون و سینما ها گذشت، پدرش در برنامه زنده تلوزیونی گفت که وقتی سلمان خان از سینما برمیگشت رفتارش به کل عوض میشد و سعی میکرد بازی هایی را که دیده است را تقلید کند. سلمان خان بعد ها برادر های کوچکترش ارباز خان و سهیل خان را نیز با خود به سینما میبرد.

از این رو سلمان خان تصمیم گرفته بود که بازیگر شود. وی در چندین کلاس بازیگری شرکت کرده و آموزش های لازم را دید. همانطور که بالاتر نوشتیم نامادری سلمان خان هلن بازیگر بود از این رو در سال 1988 زمانی که سلمان خان 23 ساله بود از وی دعوت کرد تا در فیلم «یک همسر باید مثل این باشد» به ایفای نقش بپردازد. سلمان خان جوان در این فیلم یک نقش فرعی بدست آورد.

1 سال بعد سلمان خان در فیلم عاشقانه «من عاشق شدم» به ایفای پرداخت و با بازیگرانی همچون  بهاگیاشره، لاکسیمیکانت برد، آلوک نات، ریما لاگو، موهنیش باهل همبازی شد. در سال 1990 سلمان خان یکی از جدی ترین نقش های خود را در فیلم «باغی: شورشی برای عشق» بدست آورد.

ادامه روند خوب بازیگری

ادامه روند خوب بازیگری

سلمان خان بعد از ایفای نقش های متعدد در فیلم های مشهور، با بازیگر و کارگردانان مشهوری همکاری کرد. او در سال 1991 در فیلم «عشق بی‌وفا» به ایفای نقش پرداخت و با بازیگرانی همچون پران، دنی دنزونگپا، پانت ایثار همبازی شد. سلمان خان در همان سال در فیلم «گل سنگ» به ایفای نقش پرداخت که فیلمنامه این فیلم توسط پدرش نوشته شده بود.

سلمان خان بعد ها در فیلم «قربانی» به ایفای نقش پرداخت. سلمان خان بعد ها در فیلم هایی همچون عشق، محبوب، سوریاوانش، یک پسر یک دختر، ناجی، هدف، دلدار عاشق، دختری از ماه و چندین اثر دیگر به ایفای نقش پرداخت.

مطلب مشابه: بیوگرافی عامر خان بازیگر مشهور هندی؛ زندگی شخصی و ناگفته‌ ها

آغاز شهرت در هند

آغاز شهرت در هند

آغاز شهرت سلمان خان در هند از فیلم پرفروش و پر ستاره «داره یه اتفاقایی میفته» آغاز شد. سلمان خان در این فیلم با بازیگرانی همچون شاهرخ خان، کاجول، رانی موکرجی همبازی شد.  رانی موکرجی در نقش مکمل بازی می‌کند و سلمان خان تا حدی حضور افتخاری دارد. اما این فیلم به اعتقاد بسیاری از منتقدان از روی فیلم دام والدین ساخته شده‌است.

سلمان خان برای بازی در این فیلم برنده جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. این فیلم به شدت در هند و خارج آن موفق بود و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم هندی سال شد و همچنین اولین فیلم بالیوودی بود که وارد 10 فیلم برتر در بریتانیا شد.

آلبوم موسیقی فیلم بیشترین فروش را در سال داشت و فیلم جوایز زیادی از جوایز فیلم فیر و سایر جشنواره‌ها گرفت، همچون؛ بهترین فیلم از جشنواره‌های فیلم فیر، نشنال فیلم اواردز، زی سینه اواردز، اسکرین اواردز و بالیوود مووی اواردز. این فیلم در بخش های متعدد جایزه های گوناگونی بدست آورد.

فیلم ویر

فیلم ویر

سلمان خان در سال 2010 در فیلم  تاریخی و اکشن «ویر»، «Veer» به کارگردانی آنیل شارما به ایفای نقش پرداخت و توانست به شدت درخشان ظاهر شود. سلمان خان در این فیلم با برادر خود سهیل خان و میتون چاکرابورتی، جکی شروف و زرین خان همبازی شد.

ویر پرتاپ سینگ شاهزاده پینداری و پسر جنگجوی بزرگ پریتوای سینگ که به خاطر مبارزاتش برای آزاد سازی هند از سلطه بریتانیا شناخته می شود، است. او آرزو دارد میراث پدرش را دنبال کرده و جنبشی برای آزاد سازی هند آغاز کند، اما…

مجموعه فیلم های نترس یا دینگ

مجموعه فیلم های نترس یا دینگ

سلمان خان در سال 2010 بازگشتی قدرتمند به بالیوود داشت. سلمان خان در این فیلم با بازیگرانی همچون سوناکشی سینها، وینود کانا و دیمپل کاپادیا همبازی شد. فیلم «دینگ» توانست رکورد فروش در گیشه هند را بشکند و جایزه Star Screen را برای بهترین بازیگر و جایزه Stardust Award برای بهترین بازیگر سال را دریافت کند و برای ششمین بار کاندید جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر شد.

با موفقیت گسترده این فیلم قسمت دوم این مجموعه نیز در سال 2012 ساخته شد. قسمت دوم این مجموعه توسط برادر سلمان خان، ارباز خان ساخته شد. از بازیگران این فیلم میتوان به  سوناکشی سینها، پراکاش راج، ماهی گل، ارباز خان، وینود خانا، نیکیتین دیر، دیپاک دوبریال، کارینا کاپور اشاره کرد. قسمت سوم این مجموعه نیز در سال 2019 توسط پرابو دوا ساخته شد. 

داستان این مجموعه فیلم درباره چولبال پاندی (سلمان خان) یک پلیس وظفه شناس هست که به تازگی به همراه همسرش راجو پاندی، به شهری جدید در هندوستان (کانپور) منتقل می‌شوند و می‌خواهد در آنهجا زندگی خوبی را آغاز کند اما در این شهر اتفاقات ناگواری مانند قتل، ادم ربایی، تجاور و … اتفاق می‌افتد. . .

مطلب مشابه: بیوگرافی ریتیک روشن بازیگر جذاب هندی؛ از ازدواج تا مدلینگ و ثروت او

فیلم لگد

فیلم لگد

سلمان خان در سال 2014 در فیلم مشهور و پرفروش «لگد»، «Kick» به ایفای نقش پرداخت. فیلم لگد به کارگردانی ساجد نادیادوالا و در ژانر اکشن ساخته شد. در این فیلم بازیگران مشهوری همچون ژاکلین فرناندز، راندیپ هودا، نوازالدین صدیقی، میتون چاکرابورتی، سراب شوکلا، راجیت کاپور، آرچانا پوران سینگ ایفای نقش پرداختند.

این فیلم در فروش گیشه توانست بیش از 140 میلیون روپیه فروش داشته باشد.  داستان این فیلم درباره یک فرد عاشق ماجراجویی است که زندگی جدیدی را به عنوان یک دزد آغاز می کند؛ با این وجود، او به زودی تحت تعقیب یک افسر پلیس کهنه کار قرار گرفته و با یک گانگستر محلی درگیر می شود…

فیلم مشهور برادر باجرانگی

فیلم مشهور برادر باجرانگی

سلمان خان در سال 2015 در یکی از خاص ترین فیلم هایش به ایفای نفش پرداخت که نام این فیلم «برادر باجرانگی»، «Bajrangi Bhaijaan» بود. سلمان خان برای بازی در این فیلم نامزد جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد شد. سلمان خان تهیه‌کننده این فیلم بود. در این فیلم بازیگرانی همچون کارینا کاپور، هارشالی مالهوترا، مهر ویج، شارات ساکسنا، عدنان سامی و اوم پوری حضور داشتند.

این فیلم توانست بیش از 970 میلیون کرور فروش داشته باشد. داستان این فیلم درباره یک دختر ناشنوای پاکستانی در هند گم می شود و هیچ راه برگشتی پیش رویش نیست. یک مرد متعهد و بزرگوار به خود قول می دهد تا او را به سرزمین مادری اش نزد خانواده اش برگرداند…

فیلم پرفروش سلطان

فیلم پرفروش سلطان

سلمان خان در سال 2016 در فیلم درام، ورزشی «سلطان»، «Sultan» به ایفای نقش پرداخت. کارگردان و نویسندگی این فیلم  علی عباس ظفر با بازی سلمان خان در نقش سلطان علی خان محصول سال 2016 که به داستان زندگی سلطان علی خان، یک کشتی گیر خیالی و قهرمان سابق کشتی جهان از هاریانا می‌پردازد که فعالیت موفق وی شکافی در زندگی شخصی او ایجاد کرده است.

در این فیلم بازیگران مشهوری همچون انوشکا شارما، راندیپ هودا و آمیت ساد حضور داشتند. این فیلم در تاریخ 6 ژوئیه 2016 با بودجه 145 میلیون کرور (معادل 20 میلیون دلار) در سراسر جهان اکران شد. و فروش جهانی این فیلم به 624 میلیون کرور (89 میلیون دلار) رسید، و یکی از پنج فیلم پر فروش سال شد.

داستان این فیلم درباره هارینا یک کشتی گیر است که با ترکیب کردن هنرهای رزمی سلطان علی خان تکنیک های جدیدی را به وجود می آورد و با استفاده از قدرت بدنی رقیبان زیادی را از پا در می اورد.او عاشق دختر جوانی می شود که علاقه زیادی به کشتی دارد و خود او نیز یک ورزشکار است …

مطلب مشابه: بیوگرافی کارینا کاپور بازیگر و مدل جذاب هندی؛ از ازدواج تا رابطه با سلمان خان

جدید‌ترین اثر سلمان خان

جدید‌ترین اثر سلمان خان

سلمان خان در آخرین اثر خود تا سال 2024 در فیلم تایگر 3 ، «Tiger 3» به ایفای نقش پرداخت. این فیلم به کارگردانی مانیش شارما و تهیه‌کنندگی آدیتیا چوپرا تحت یاش راج فیلمز با بازی سلمان خان، کاترینا کایف و عمران هاشمی است.  این فیلم دنباله‌ای بر تایگر زنده است (2017) و پنجمین قسمت از دنیای جاسوسی وای‌آراف به‌شمار می‌رود. داستان فیلم پس از رخدادهای تایگر زنده است، جنگ (2019) و پتان (2023) جریان دارد.

در این فیلم تایگر و زویا از سوی مأمور سابق سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (آتیش رحمان) به خیانت متهم می‌شوند؛ آن‌ها کوشش درازمدت و مرگباری را به‌منظور اثبات بی‌گناهی خود در پیش می‌گیرند. این فیلم گران‌ترین پروژه سینمایی کمپانی یاش راج فیلمز است که بودجه آن حدود 300 کرور روپیه معادل 38 میلیون دلار آمریکا برآورد شده‌است.

فیلم تایگر 3 نخست قرار بود هم‌زمان با عید فطر در 21 آوریل 2023 در سینما اکران شود، اما به تعویق افتاد. این فیلم در 12 نوامبر 2023 در هند منتشر شد. نقدهای مختلفی به فیلم وارد شد که نقش‌آفرینی بازیگران، صحنه‌های اکشن و ویژگی‌های فنی فیلم را تحسین کردند، اما داستان، موسیقی متن و ضرب‌آهنگ آن مورد نقد قرار گرفت. تا 15 دسامبر 2023،  این فیلم بیش از بیش از 345 کرور روپیه (43 میلیون دلار آمریکا) در هند و بیش از 120 هزار کرور روپیه (15 میلیون دلار) در بازارهای خارج از کشور به فروش رساند که مجموعاً بیش از 466 کرور روپیه (58 میلیون دلار آمریکا) بود.

این فیلم رکورد بالاترین روز افتتاحیه در دیوالی را برای یک فیلم هندی زبان با فروش 94 کرور روپیه (12 میلیون دلار آمریکا)، شامل 7.7 کرور روپیه (970 هزار دلار آمریکا) از پیش نمایش‌های پولی در آمریکای شمالی، به نام خود ثبت کرد. این فیلم پس از انتشار، نقدهای متفاوت به مثبتی را از منتقدان دریافت کرد، با ستایش برای سکانس‌های اکشن، جنبه‌های فنی و بازی‌های بازیگران (به ویژه خان، کایف و هاشمی)، اما انتقادهایی برای طرح داستان و موسیقی متن داشت.

زندگی شخصی

رابطه با ملکه زیبایی سانجیتا بجلانی

رابطه با ملکه زیبایی سانجیتا بجلانی

سلمان خان در سال 1980 با  ملکه زیبایی هند  سانجیتا بجلانی رابطه ای عاشقانه برقرار کرد. این دو چند سال باهم بودند و در نهایت از هم جدا شدند. سانجیتا هنوز هم به خانواده سلمان خان نزدیک است و حتی در عروسی خواهر سلمان خان نیز شرکت کرده بود. سلمان خان یکبار اعتراف کرده است که او و سانجیتا بسیار نزدیک به ازدواج بودند، اما به نتیجه نرسیدند.

رابطه با سومی علی بازیگر، مدل پاکستانی-آمریکایی

رابطه با سومی علی بازیگر، مدل پاکستانی-آمریکایی

سلمان خان در سال 1993 با سومی علی بازیگر، نویسنده، فیلمساز، مدل و فعال پاکستانی آمریکایی وارد رابطه شد. سومی علی اعتراف کرده بود که از 15 سالگی عاشق سلمان خان بوده و ستاره موردعلاقه‌اش در سینما بود. این دو مدتی در رابطه بودند و بعد ها بدلیل مستی های مکرر و بیش از حد سلمان خان از وی جدا شد.

رابطه با آیشواریا رای باچان بازیگر و مدل جذاب هندی تا خودکشی!

رابطه با آیشواریا رای باچان بازیگر و مدل جذاب هندی تا خودکشی!

از یکی از پر حواشی ترین رابطه های سلمان خان میتوان به رابطه او با  آیشواریا رای باچان بازیگر و مدل جذاب هندی اشاره کرد. این دو در سال 1999 با یکدیگر وارد رابطه شدند و به مدت 3 سال با یکدیگر بودند، بسیاری از رسانه های خبر ازدواج این دو را پخش میکردند تا اینکه در سال 2002 به یکباره از هم جدا شدند.

بعد از کلی پنهانکاری بالاخره نزدیکان آیشواریا رای اعلام کردند که مشکل از طرف سلمان خان بوده و این بازیگر سرشناس به شدت آیشواریا را اذیت میکرده و طبق گفته وی سلمان خان خیلی بدهن بوده و فحش های زیادی به او میداد و همچنین به صورت فیزیکی هم آیشواریا را مورد آزار قرار میداد.

آیشواریا رای بعد ها با آبیشک باچان بازیگر مشهور و پسر اسطوره سینمای هند آمیتاب باچان ازدواج کرد. بعد از جدایی، سلمان خان از نظر روحی به شدت به هم ریخت و دست به خودکشی زد که توسط یکی از همکارانش بنام سانچی و همسرش از مرگ نجات یافت.

مطلب مشابه: بیوگرافی پریانکا چوپرا بازیگر و مدل مشهور هندی؛ از ازدواج تا شخص های خصوصی

رابطه با یولیا وانتور بازیگر رومانیایی

رابطه با یولیا وانتور بازیگر رومانیایی

سلمان خان در آخرین رابطه خود با یولیا وانتور بازیگر رومانیایی وارد رابطه شد. یولیا بسیاری از زمان خود را با خانواده سلمان گذرانده و با آنها به صورت کامل آشنا شده است.

او برای دیدار با سلمان خان، مسافت های زیادی را طی کرده است. بنا به گفته نزدیکان سلمان خان این دو رابطه عاشقانه ای دارند و به احتمال زیاد در آینده ازدواج خواهند کرد. سلمان خان 2 پسر و 1 دختر را به فرزند خواندگی قبول کرده است و می گوید بسیار لذت می برد که آنها به او پدر بگویند

رابطه بسیار نزدیک با شاهرخ خان پادشاه سینمای بالیوود

رابطه بسیار نزدیک با شاهرخ خان پادشاه سینمای بالیوود

شاهرخ خان طی مصاحبه‌ای سلمان خان را بهترین دوست خود عنوان کرد وگفت: بعد از تمام شدن فیلمبرداری ما در بخش های مربوط به میروت، جناب آناند گفت اگر سلمان در فیلم بازی کند خیلی عالی می شود و منم قبول کردم، ناگهان مدیر برنامه های من پوجا گفت که سلمان زنگ زده و گفته می خواهد من را ببیند و هدیه ای برای من دارد و او 20 دقیقه بعد آمد و من به او گفتم در فیلم یک آهنگ داریم و او گفت در چه تاریخی فیلمبرداری می کنید ، درحالی که هنوز این آهنگ نوشته نشده بود.

ما غذا خوردیم و او 2،  3 ساعت بعد رفت و فردا صبح جناب آناند پرسید که چه شد و در همین زمان پوجا گفت که سلمان زنگ زده و گفته در اول ماه آینده نمی تواند فیلمبرداری را انجام دهد چون کارهای دیگری دارد اما در 3 روز آینده می تواند این کار را انجام دهد و بنابراین محل فیلمبرداری آهنگ را درست کردیم و آهنگ ساخته شد و فیلمبرداری را انجام دادیم.

من احترام زیادی برای سلمان و خانواده او قائل هستم. برای من دوستی‌ای بزرگ تر از احترام نیست. همین موضوع درباره عامر خان هم صدق می کند چون وقتی من تازه کار بودم هر دوی آنها 2- 3 سال بود که وارد بازیگری شده بودند و پیشکسوت من بودند.

این دو نفر را در سال آخر دانشگاهم دیدم یا فقط بعد از اینکه به بزرگ ترین ستاره های هند تبدیل شده بودند و من را در آغوش گرفتند و واقعا شیرین بود چون آنها هرگز رفتار ویژه ای نداشتند و شاید طبیعت من بود که از هردوی آنها رفتاری شبیه یک ستاره ندیدم.

در آن زمان آنها با فیلم های Qayamat Se Qayamat Tak و Maine Pyar Kiya بزرگ ترین ستاره های هند بودند اما رفتار آنها مثل بچه های عادی بود درست شبیه دوستان من در دهلی.همیشه در اطراف هر چیزی که دارم احترام هم وجود دارد.

ماجرای کشتن 5 بی خانمان توسط سلمان خان

ماجرای کشتن 5 بی خانمان توسط سلمان خان

در سال 2015 میلادی، دادگاهی در هند سلمان خان، ستاره سینمای بالیوود را به جرم کشتن یک مرد بی‌خانمان در جریان یک تصادف رانندگی در سال 2002 به 5 سال حبس محکوم کرد.

سلمان خان متهم بود که در سال 2002 در مومبای (بمبئی) پس از زیر گرفتن 5 بی‌خانمان از صحنه گریخته‌است. ولی پس از مدتی به دلیل عدم اثبات ماجرا این حکم لغو و سلمان خان تبرئه شد.

ماجرای شکار غیرقانونی و به زندان افتادن سلمان خان!

در سال 1998 سلمان خان به خاطر شکار غیرقانونی در سال 2016 مورد محاکمه قرار گرفت و تبرئه شد. اما در سال 2018 سلمان خان به خطر شکار غیرقانونی چند راس آهوی کمیاب حفاظت‌شده که در سال 1998 که در پشت صحنه فیلم ما با هم هستیم در ایالت گجرات هند انجام داده بود، مجرم شناخته شد.  در دادگاه بدوی او را به دلیل شکار غیرقانونی این نوع نادر از آهو به 5 سال زندان و پرداخت 10 هزار روپیه (154 دلار) محکوم کرد.

در این دادگاه همچنین چهار بازیگر دیگر به اتهام مشارکت در کشتار این جانوران تحت پیگرد قرار گرفتند. دادگاه به سلمان خان اجازه داد تا علیه حکم صادره درخواست تجدید نظر بدهد اما به گفته خبرنگاران او حداقل باید چند روزی را در زندان بگذراند. 

در حالی که دیگر بازیگران همراه او شامل سیف علی خان، سونالی، تابو و نیلام کوتاری بی‌گناه شناخته شده‌اند، یک انجمن حمایت از جانوران اعلام کرد که قصد دارد دادخواستی برای مجرم شناخته‌شدن آن‌ها نیز ارائه کند.  سلمان خان چند روز بعد با قید وثیقه آزاد شد.

شرکت فیلم‌سازی

شرکت فیلم‌سازی

سلمان خان در سال 2011 شرکت فیلمسازی خود بنام SKBH Productions را تاسیس کرد که تمام درآمد حاصل  از فیلم های تولیدی را به سازمان خیریه اهدا کرد. 

اولین فیلمی که تحت این شرکت ساخته شد «پارتی چیلار» فیلمی برای کودکان بود که برنده 3 جایزه ملی برای بهترین فیلم کودک، بهترین فیلمنامه اصلی و جایزه هنرمند کودک شد در سال 2014 شرکت فیلمسازی دیگری بنام SKF را ه اندازی که که اولین فیلم آن فیلم کانادایی «دکتر کبی» بود که روز افتتاحیه 350 هزار  دلار در گیشه فروش داشت دیگر فیلم ‌های بعدی زیر این پرچم؛ «باجرنگی بایجان» و «قهرمان» است که در فیلم قهرمان سلمان خان خودش آهنگ «قهرمان» را از نیکیل ادوانی خوانده و سورج پانچولی، پسر آدیتیا پانچولی و آتیا شتی دختر سونیل شتی هم در آن بازی کرده بودند. اکنون ارزش شرکت های سلمان خان میلیون‌ها دلار برآورده شده است.

فعالیت‌های بشردوستانه

فعالیت های بشردوستانه

سلمان خان در طول حرفه خود در چندین مؤسسه خیریه مشارکت داشته‌است. او یک NGO به نام Being Human (انسان بودن) را بنیان‌گذاری کرد که تی شرت و سایر محصولات را به‌طور آن لاین و از مغازه‌ها به فروش می‌رساند؛ که تمام درآمد حاصل از فروش تی شرت‌ها، صرف هدف ارزشمند حمایت از افراد محروم  شد.

مؤسسه Being Human یک انجمن خیریه به ثبت رسیده‌است که توسط سلمان خان برپا شده تا به رفاه محرومان کمک کند. اوایل شکل‌گیری این انجمن، سلمان خان با پول خودش این بنیاد را ایجاد و هزینه آن را تأمین کرد. او در سال 2011، شرکت تولیدی خود به نام محصولات SKBH را راه‌اندازی کرد.

(Salman Khan Being Human Productions). پولی که از راه تهیه فیلم به‌دست آمد را به مؤسسه Being Human اهدا  کرد. نخستین فیلم ساخته شده تحت این عنوان، فیلم کمدی برای کودکان به نام Chillar Party بود که 3 جایزه ملی را کسب کرد، جایزه برای بهترین فیلم کودکان، بهترین فیلم نامه غیر اقتباسی و جایزه Child Artist. اره والا سلمان در ژانویه 2012، پیشنهاد پرداخت مبلغ 4 میلیون روپیه (72 هزار دلار آمریکا) را برای آزاد کردن حدود 400 زندانی از 63 زندان در ایالت Uttar Pradesh از طریق NGO خود را داد. زندانیان، دوره زندان را تمام کرده بودند اما به دلایل اقتصادی توانایی پرداخت جریمه قانونی برای اتهامات خود را نداشتند.

تبلیغات و نام تجاری

تبلیغات و نام تجاری

سلمان خان خیلی قبل تر از این که وارد صنعت فیلم و سینما شود، وقتی برای دوچرخه‌های Hero Honda و پیراهن‌های Double Bull تبلیغ می‌کرد، نامش به عنوان یک نام تجاری شناخته می‌شد. او حتی پس از این که یک سوپراستار شد هرگز علاقه‌ای در تبلیغ نام خودش به عنوان یک نام تجاری نشان نداد اما در سال 2002 قراردادی با Thums Up امضاء کرد و تا زمان اتمام قرارداد، همکاریش را ادامه داد.

بعداً آکشی کومار جانشین سلمان خان شد. او سپس سفیر نام تجاری نوشابه غیر الکلی به نام Mountain Dew شد که قراردادش با این برند در ماه دسامبر 2010 خاتمه یافت و او حالا دوباره Thums Up را تبلیغ می‌کند. او همچنین سفیر نام تجاری برای وب سایت مسافرتی Yatra.com شده که او را تبدیل به یک سهامدار کرد.

او همچنین چهره تبلیغاتی History Channel و نام تجاری جدید برای موتور سیکلت‌های Suzuki است، او قبلاً قراردادی با Red Tape Shoes امضاء کرد و اکنون در حال امضای قراردادی با Relaxo Hawaii است. سلمان خان همچنین سفیر نام تجاری یک برند مواد پاک‌کننده به نام Wheel است. او همچنین برای تبلیغ Chlormint نام تجاری یک آدامس، همراه با برادرش سهیل خان  ظاهر شده‌است. این بازیگر علاوه بر نام تجاری Dixcy Scott و تبلت BlackBerry Playbook برای نام تجاری جواهرات Sangini نیز تبلیغ کرده‌است.

ثروت و دارایی ها

ثروت و دارایی ها

سلمان خان از نظر شهرت و درآمد در رتبه نخست نمودارهای فوربس هند در سال 2014 قرار گرفت و سال 2015 با درآمد بیش از 33 میلیون دلار  در اولین فهرست جهانی فوربس از پردرآمدترین بازیگران جهان در رتبه 7 قرار گرفت. او همچنین تنها بازیگری است که بیش از 5 میلیارد روپیه (77 میلیون دلار آمریکا) خالص داخلی را در یک سال در هند جمع‌ آوری کرده است.

در آگوست 2017،  به عنوان نهمین بازیگر پردرآمد جهان و اولین مقام پردرآمد در هند بر اساس فوربس هند شناخته شد. ثروت سلمان خان در سال 2024 معادل بر بیش از 310 میلیون دلار برآورد شده است.

داسنتنی های جالب درباره سلمان خان

 • سلمان خان به خاطر عشقش به نقاشی شهرت دارد که آن را یک سرگرمی درمانی می داند.
 • سلمان خان هیچ حضوری در فیلم های هالیوود نداشته است.
 • سلمان خان از نورالژی سه قلو رنج می برد که یک اختلال عصب صورت است که به “بیماری خودکشی” معروف است.
 • او عاشق غذاهای چینی است و مکان مورد علاقه چینی او باغ چین در بمبئی است.
 • به شنا، نقاشی، دوچرخه سواری و نوشتن علاقه مند است
 • به رنگ های سیاه، سفید، خاکستری علاقه دارد
 • معمولا شلوار جین و تی شرت تنگ میپوشد
 • بازیگر زن مورد علاقه: مینا کماری و هلن خان
 • علاوه‌بر این‌ها او از نوجوانی به شدت به ورزش علاقه داشته و یک فیتنس کار حرفه‌ای است.
 • ماشین مورد علاقه: مرسدس
 • عاشق فیلم «کازابلانکام و کارگردان فیلم «سوراج برجاتیا» است
 • یک علاقه‌ مند به تناسب اندام است و رژیم سخت ‌گیرانه ‌ای دارد
 • به زبان های هندی، مراتی و انگلیسی تسلط دارد
 • از بین بازیگران به سیلوستر استالونه ، «دیلیپ کومار»، «گوویند» و «هما مالینی» و از بین خوانندگان به «سونیدی چاوهان» و «سونو نیگام» علاقه دارد
 • سلمان خان برنده جوایز متعددی از جمله جوایز فیلم فیر، جوایز ملی فیلم و جوایز IIFA برای بازی استثنایی خود در فیلم های مختلف شده است.
 • سلمان خان در بیش از 100 فیلم در ژانرها و زبان های مختلف بازی کرده است.
 • بازی سلمان خان در نقش یک جاسوس هندی در مجموعه فیلم‌های ببر، تحسین بی‌نظیری را برای او به همراه داشته است.
 • یکی از دوست داشتنی ترین ویژگی های سلمان خان لبخند چال دار مسری اوست
 • فیلم‌های سلمان خان همواره در باکس آفیس عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند و لقب «سلطان باکس آفیس» را برای او به ارمغان آورده است.
 • سلمان خان می خواست نویسنده شود
 • سلمان خان عاشق صابون است. حمام خانه اش پر از صابون است.
 • او از دوران کودکی شناگر فوق العاده ای است و اگر به این حرفه ادامه می داد می توانست یک شناگر حرفه ای باشد.
 • سلمان خان اغلب با دستبند علامت تجاری خود دیده می شود که به بخشی نمادین از استایل شخصی او تبدیل شده است.
 • سلمان خان در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر کاملاً فعال است، جایی که او مرتباً به‌روزرسانی‌ها را به اشتراک می‌گذارد و با طرفدارانش تعامل دارد.

مطالب مشابه را ببینید!