مجله تاپ‌ناز‌

پرورش گل استئوسپرموم و دستورالعمل و نگهداری تکثیر این گیاه

باید توجه داشته باشد که گیاه مینا آفریقایی جزو گیاهان بومی آفریقای جنوبی می باشد که در این مطلب سعی می کنیم شما را باصول و روش های نگهداری گل استئوسپرموم آشنا می شوید.

گل استئوسپرموم که به آن مینای آفریقایی هم گفته می شود دارای نژادهای مختلف است که در طول فصول مختلف در رنگ های خاص و زیبا رشد می کند. همچنین گل استئوسپرموم به دلیل اصول کشت و پرورش راحتی که دارد نگهداری از آن مورد توجه بسیاری از علاقمندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

نحوه نگهداری گل استئوسپرموم

این گیاه زیبا با نام های مختلفی مانند استئوسپرموم، داوودی آفریقایی و گل مینای آفریقایی شناخته می شود که از خانواده آفتابگردان ها خواهد بود. این گیاه دارای بیش از 50 گونه شناخته شده است که 35 گونه آن مربوط به آفریقا و بومی مناطق آن خواهد بود.

مینای آفریقایی گونه ای علفی چند ساله و بومی آفریقایی جنوبی می باشد که در زیسب بومی آفریقای جنوبی است که در زیست بوم طبیعی اولیه خود کمتر توجه قرار گرفته و همزمان در نقاط دیگر یا اقلیم مشابه ایالات متحده کالیفرنیا  استرالیا گسترش یافته به گونه ای که از باغات و فضای سبز فراتر و به صورت گیاهی سمی برای دام ها ایجاد خطر کرده است.

این گونه گیاهی زینبی و پرطرفدار در اقلیم های با شرایط مساعد به عنوان گیاه پوششی به دلیل داشتن برگ های نقره ای و گل های آفتابگردانی زیبا به کار گرفته می شود. باید بدانید که گل ستئوسپرموم  نسبت به شرایط محیطی مختلف سازگار بوده و گاهی به عنوان تثیبت کننده خاک در بعضی از مناطق مورد استفاده می گیرد.

این گیاه زیبا قادر است تا در شرایط سخت ساحلی یا تابستان های داغ، بادهای شدید، شن های روان و باران کم گسترش پیدا کند. مینای آفریقای دارای ساقه هایی ضخیم و دارای کرک، کمی چسبناک بوده برگ هایش نیز معطر نیزه ای شکل دارای پار پهنک عمیق می باشند. عمدتا ساقه در محلی که با خاک در تماس باشد ریشه دهی خواهد داشت و سر گل های بزرگ آن هم دارای گلچه های شعاعی کرمی، سفید تا صورتی یا برنزی که در سطح زیرین به رنگ بنفش تا قرمز بوده و مرکز آن با گلچه های لوله ای بنفش تا سیاه پر شده است.

گل استئوسپرموم

دستورالعمل تکثیر استئوسپرموم:

برای کاشت و تکثیر گیاه مینای آفریقایی در ابتدا باید یک سبد پلاستیک میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق نسبتا کم تهیه کنید.

سپس گلدان یا سبد را از ترکیبی شامل 60 درصد خاک باغچه، 20 درصد ماسه و 20 درصد کود حیوانی را خوب ترکیب کنید و از ترکیب 30 درصد کوکوپیت، 50 درصد پیت ماس و 20 درصد پرلیت هم می توانید برای کاشت بذر استفاده کنید.

حالا بستر را خوب آبیاری کنید تا خاک نشست های اضافی را انجام دهد. در این مرحله باید بذر گل مینای آفریقایی را روی سطح خاک بپاشید و حدود نیم سانتی متر روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده بریزید و باز به آرامی با آبپاش بستر را آبیاری کنید.

اگر کود دامی در دسترس نداشتید می توانید از ورمی کمپوست هم استفاده کنید ولی اگر هر دو این مواد در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردید برای روی بذرها استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که کود دامی مورد استفاده حتما باید چند ساله، کهنه، پوسیده، خشک و سرند شده باشد و اصلا از کود دامی تازه استفاده نکنید.

توصیه می کنیم که بعد از کاشت بذرها روی گلدان یا بستر را با استفاده ز پلاستیک شفاف بپوشانید تا دمای محیط کشت به صورت کامل حفظ شود و پس از اینکه نخستین جوانه ها را دیدید پلاستیک را از روی بستر بردارید.

بعد از اینکه جوانه های گیاه مورد نظر چهار یا شش برگ در آورد یا حدود 5 الی 8 سانتی متر رسیدند باید آنها را از خزانه خارج کنید و در فضای اصلی کشت کنید.

بعضی از افراد بذر گل مینای آفریقایی را روی محلی که مورد نظرشان است می پاشند تا همان جا سبز شود ولی باید بدانید که این روش مناسب نیست زیرا موقع پاشدن بذور ممکن است بعضی از آنها روی هم بیافتند و موقع سبز شدن در کنار هم قرار بگیرند. ولی وقتی که بذور را درون خزانه به صورت منظم می کارید بعد می توانید بوته ها را به هر طریقی و هر فاصله ای که می خواهید کشت کنید.

گل استئوسپرموم

شرایط مورد نیاز برای پرورش استئوسپرموم

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که ادامه سعی داریم به بیان برخی اصول لازم برای پرورش و نگهداری استئوسپرموم بپردازیم تا بتوانید به گیاهتان در روند رشدش کمک کنید و در پایان گیاهی پربار و پر گل داشته باشید:

دما و نور:

توجه داشته باشید که حداقل دما برای نگهداری گل استئوسپرموم ۱۰ درجه سانتی گراد و حداکثر دما ۳۰ دره سانتی گراد خواهد بود. ایده آل ترین بازه دمایی برای پرورش این گیاه بی ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتی گراد خواهد بود. گیاه مینای آفریقایی برای رشد ایده آل نیاز به نور کامل آفتاب به صورت حداقل در روز ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم خورشید دارد و دقت داشته باشید که کمبود نور باعث عدم گلدهی و کاهش گلدهی گیاهتان خواهد شد. در فصل تابستان نیز محل های سایه آفتاب برای رویش گیاه مناسب خواهند بود.

آبیاری:

گل مینای آفریقایی معمولا در برابر خشکی مقاومت می کند و نیاز آبی متوسطی خواهد داشت. دقت دشته باشید که در اوایل کشت چون گیاه تازه و جوان است قطعا نیاز آبی بیشتری خواهد داشت اما زمانی که سن گیاه بیشتر شده بایستی زمان آبیاری را طولانی تر کنید. توصیه می شود که در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح بستر به صورت کامل خشک شود و سپس اقدام به آبیاری مجدد نمایید.

خاک:

این گیاه زیاب معمولا خاک های سبک و حاصلخیز همراه با زهکشی مناسب را می پسندد و اگر به صورت گلدانی اقدام به پرورش گیاه کرده اید بایستی ترکیبی از دو قسمت خاک مرغوب باغچه، یک قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت پیت ماس در بستر خود استفاده نمایید. همچنین می توانید با استفاده از کود های کامل در هنگام رشد و نمو گیاهتان را تغذیه نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!