مجله تاپ‌ناز‌

یادگیری بدون فراموشی + تکنیک های به یاد سپردن بدون فراموش کردن

یادگیری بدون فراموشی

یادگیری مطالب بدون فراموشی با دانستن ترفندهایی ممکن است. به یاد سپردن مطالب بدون فراموش کردن با استفاده از نحوه صحیح مطالعه ممکن است و همین باعث موفقیت بیشتر دانش آموزان می شود.

ترس از فراموش کردن مطالب یکی از دغدغه های افراد به خصوص محصلان است که با مطالعه درست می توانید بدون نگرانی وارد جلسه امتحان شوید و نکاتی در این بخش برای یادگیری بهتر بدون فراموش کردن را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید بدون ترس از فراموشی مطالب را در ذهن خود بسپارید.

نحوه یادگیری مطالب بدون فراموش کردن

بیشتر دانش آموزان و دانشجویان از مربیان خود می پرسند که چطور مطالب را مطالعه کنند که در ذهنشان باقی بماند و آن را زود فراموش نکنند، خیلی از افراد برای ماطلعه از شرو های قدیمی استفاده می کنند که زمان زیادی صرف می کنند و بعد از گذشت چند روز فرد حس می کند که مطالب را به خاطر نمی آورد، در ادامه روش درست برای یادگیری بدون فراموشی را می خوانید.

 

مخفف کردن جمله

مخفف کردن جمله ها که به روش سر واژه نیز معروف می باشد از روش های موثر در یادگیری بدون فراموشی می باشد در این روش حروف ابتدایی دسته ای از کلمات را سر هم بندی کنید سپس واژه جدید را به خاطر بسپارید، در کلمات انگلیسی نیز از این روش استفاده می شود.

 

مرور مطلب

از دیگر روش های یادگیری بدون فراموشی مطالعه و تکرار می باشد بنابراین انتظار نداشته باشید که بدون مرور مطالب را در جلسه امتحان به خاطر آورید، بنابراین در اتاقی که داخل آن یک میز و یک ساعت وجود دارد و از گرما و نور مناسب نیز بهره مند است عمل مرور را انجام دهید.

 

چکیده

از قوی ترین روش های جهت یادگیری مطالب استفاده از چکیده می باشد در این روش با ایجاد زمینه ای در ذهن قبل از مطالعه روند یادگیری آسان تر می شود، این روش در سال ۱۹۹۶ توسط رابینسون ایجاد شد.

 

مرتب بودن اتاق مطالعه

از روش های دیگری که تاثیر زیادی در یادگیری دارد مرتب کردن اتاق مطالعه می باشد بنابراین قبل از درس خواندن حتما میز و اتاق تان را مرتب کنید تا باعث هواس پرتی شما نشود زیرا در حقیقت اتاق و میز شلوغ دشمن مطالعه خوب و موثر می باشد.

 

خواندن با صدای بلند

در زمان مطالعه استفاده کردن از حواس بچگانه تاثیر زیادی در یادگیری فرد دارد بنابراین در زمان مطالعه کلمات را باصدای بلند بخوانید تا صدای خودتان را بشونید در صورت مطالعه در کتابخانه سعی کنید آرام بخوانید.

 

یادداشت کردن نکات مهم

یاداشت کردن نکات مهم به یادگیری بدون فراموشی کمک شگفت انگیری می کند فقط کافی است در زمان مطالعه نکات مهم و فرمول ها را بر روی کاغذ یادداشت کنید همچنین می توانید از فلش کارت ها نیز استفاده کنید در اینصورت می توانید در اتوبوس، تاکسی و … آن را مرور کنید.

 

شعر سازی

سعی کنید مطالب را به صورت شعر حفظ کنید و یا پاراگراف یا جمله را با قالب شعری بخوانید تا در ذهن تان جا بیافتد همانطور که جدول ضرب را با آهنگ خاصی یادگرفتید.

 

انرژی کافی در زمان مطالعه

اگر در زمان مطالعه از وضعیت فیزیکی و جسمی خاصی برخوردار نیستید مطالعه کردن فایده ای ندارد بنابراین باید در زمان مطالعه انرژی زیادی داشته باشید و تا مطالب را سریع و بدون فراموشی به خاطر بسپارید.

 

داشتن برنامه منظم

استفاده از برنامه ای منظم جهت یادگیری از روش های موثر جهت یادگیری بدون فراموشی می باشد که باید روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای مطالعه دروس برنامه ریزی کنید که این زمان می تواند بعد از برگشتن از مدرسه و یا پس از استراحت کردن باشد.

 

استفاده از حس بویایی خود

همانطور که می دانید رایجه ها اغلب یادآور خاطره ها می باشند بنابراین می توانید موقع مطالعه از یک عطر خاص استفاده کنید سپس از همان عطر قبل از جلسه امتحان نیز استفاده نمایید استفاده از این روش باعث به یاد آوردن راحت تر مطالب مطالعه شده می باشد.

 

خواب کافی

از دیگر روش هایی که به یادگیری بدون فراموشی کمک می کند داشتن خواب کافی می باشد زیرا، در زمان خواب اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل می شوند و سعی کنید قبل از خواب نکاتی را  که در طی روز مطالعه کرده اید را در ذهن مرور کنید.

 

درس دادن مطلب به دیگران

زمانی که مطالبی را به کسی آموزش می دهید تاثیر زیادی در یادگیری شما نیز خواهد داشت و در واقع وقتی در حال آموزش به یک نفر هستید مطالب بیشتر در ذهن تان باقی می ماند شاید این روش کمی برای تان سخت باشد اما تاثیر شگفت انگیزی در یادگیری دارد.

 

قانون ۲۱ روز

به منظور یادگیری مطالب کافی است به مدت ۲۱ روز آن را مطالعه کنید تا کاملا در ذهن تان ماندگار شود به عنوان مثال اگر شما به مدت ۲۱ روز پشت سر هم دوچرخه سواری کنید هیچوقت از یادتان نخواهد رفت.

 

تکنیک کلید سازی

گاهی اوقات پیش می آید که مطلبی را بلد هستید و فقط کافی است یک قسمت، عنوان و یا یک جزء از آن را بشنوید تا تمام مطلب یادتان آید بنابراین سعی کنید یک کلیدی برای آن در نظر بگیرید.

 

انتخاب مکان مناسب

به منظور مطالعه ای صحیح و بدون فراموشی باید مکانی آرام و به دور از هواس پرتی را برای مطالعه انتخاب کنید که خواندن در کتابخانه و بخشی از منزل که آرام تر است بسیار مفید می باشد.

با گفتن روش های گفته شده شاید این سوال در ذهن تان پیش آید که کدام روش مفید تر می باشد که باید گفت بسته به نوع مطلبی که مطالعه می کنید روش یادگیری آن نیز متفاوت خواهد بود به عنوان مثال شاید یک روش برای یادگیری ریاضی مفید باشد اما به منظور یادگیری دیگر مطالب این روش چندان مفید نباشد، هر چند توانایی شما هم در انتخاب روش مناسب و مفید تر بی ثاثیر نخواهد بود بنابراین بهتر است این روش ها را تست نمایید تا متوجه شوید که کدام روش به شما در یادگیری بدون فراموشی کمک زیادی می کند.

امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید خیلی راحت مطالب را به ذهن خود بسپارید و دیگر دغدغه فراموش شدن مطالب را نداشته باشید.

 

مطالب مشابه را ببینید!