مجله تاپ‌ناز‌

افزایش شیر مادر | 7 گیاه دارویی که باعث افزایش شیر مادر می شوند

افزایش شیر مادر
برای افزایش شیر مادر می تواند از گیاهان دارویی استفاده کرد که در طب سنتی به آنها اشاره شده است. شنبلیله، زیره و رازیانه باعث افزایش هورمون استروژن در بدن می شوند و تولید شیر را بیشتر می کنند.
می خواهید به نوزاد شیر بدهید ولی شیر شما کافی نیست؟ به دنبال روش های گیاهی برای این مسئله هستید؟ روش هایی که در طب سنتی برای افزایش شیر مادر به آنها اشاره شده است کدامند؟ اگر می خواهید پاسخ پرسش های خود را پیدا کنید پس در این مطلب همراه ما باشید.

روش های افزایش شیر مادر با گیاهان دارویی

در این مطلب گیاهانی را به شما معرفی می کنیم که عوارضی ندارند و باعث افزایش شیر مادر می شوند.

 

زیره سبز

زیره سبز برای طبخ بعضی از غذاها استفاده می شود. این دانه معطر درمانی موثر برای افزایش شیر مادر در طب سنتی می باشد. زیره سبز هم شیر را بیشتر می کند و هم به دلیل آهنی که دارد، انرژی بدن را برای شیردهی تامین می کند.

از زیره سبز چطور استفاده کنیم؟
یک قاشق چای خوری از دانه های زیره سبز را با مقداری شکر مخلوط کنید و به شیر گرم اضافه کنید. قبل از خواب این دمنوش را میل کنید.

 

سیر

سیر هم مانند بقیه گیاهان دارویی باعث ترشح شیر مادر می شود. گفته شده است که اگر سیر به صورت منظم مصرف شود، عطر و طعم شیر مادر را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش مصرف سیر چطور است؟
سیر را می توانید در هنگام پخت به غذای خود اضافه کنید.

زنجبیل

به غیر از افزودن عطر طعم به غذاها و نوشیدنی ها، زنجبیل مصارف درمانی هم دارد. یکی از خواص زنجبیل، افزایش شیر مادر می باشد.

زنجبیل را چطور مصرف کنیم؟

می توانید زنجبیل را به منظور طعم دار کردن چای یا به عنوان ادویه غذا هم استفاده کنید.

رازیانه

دانه های رایانه برای افزایش شیر مادر مناسب هستند. این دانه های سطح استروژن را در بدن افزایش می دهند و استروژن هورمونی می باشد که باعث تولید شیر بیشتر می شود.

رازیانه را چطور مصرف کنیم؟
دمنوش رازیانه را با اضافه کردن یک قاشق چای خوری رازیانه به یک لیوان آب جوش تهیه کنید. چند دقیقه به آن فرصت بدهید تا دم بکشد. می توانید برای شیرین کردن این دمنوش از عسل استفاده کنید. در صورت نیاز چند بار در روز می توانید این دمنوش را مصرف کنید. اگر طعم این دمنوش را دوست ندارید، می توانید کمی از دانه های آن را بجوید.
افزایش شیر مادر

تخم شنبلیله

تخم شنبلیله یکی از بهترین گیاهان به منظور افزایش شیر مادر در طب سنتی است، زیرا باعث افزایش سطح استروژن در بدن می شوند. این دانه های سرشاز از گلوتاگوگ هستنأ، که برای مادران شیرده عالی هستند.

تخم شنبلیله را چطور مصرف کنیم؟

یک قاشق چای خوری پر از تخم شنبلیله را در آب جوش دم کنید. یک قاشق چای خوری عسل برای شیرین شدن به آن اضافه کنید. این دمنوش را روزی 3 بار بنوشید.

عصاره خار خاسک

خارخاسک برای از بین بردن سموم در بدن عالی هستند و کبد را هم پاکسازی می کنند. این گیاه گلدار دارای ویژگی های استروژنی هستند و باعث تولید شیر مادر می شوند.

خار خاسک را چطور مثرف کنیم؟

عصاره این گیاه یا کپسول آن در بازار موجود می باشد. در صورت نیاز می توانید 2 تا 3 بار در روز آن را مصرف کنید.

 

دارچین

دارچین گیاهی معطر است که طعمی مطلوب دارد. از زمان های گذشته این گیاه برای افزایش شیر مادر در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است. خوردن دارچین طعم دلپذیری به شیر مادر می دهد.

روش استفاده از دارچین چطور است؟

مادران شیرده می توانند دارچین را به همراه آب و یا شیر گرم میل کنند و با مقداری عسل هم می توانند آن را خوش طعم تر کنند. بعد از یک تا 2 ماه مصرف دارچین تولید شیر مادر بسیار افزایش پیدا می کنند.

چرا شیر مادر کاهش پیدا می کند؟

شیر مادر به دلایل مختلفی کاهش پیدا می کنند که بعضی از این دلایل به این شرح می باشد :

  • جراحی سینه داشته اید یا دارویی مصرف می‌کنید که مانع از تولید شیر می‌شود.
  • شیردهی به میزان کافی و با فواصل منظم انجام نمی‌شود.
  • شیردهی به نوزاد را دیر آغاز کرده اید.
  • دچار شرایطی مانند دیابت، فشار خون بالا، چاقی و … هستید.
  • نوزاد نارس یا زودرس بوده است.

تمام این شرایط می‌تواند منجر به کاهش تولید شیر مادر شود.

 

هشدار‌های لازم پیش از استفاده از گیاهان شیر افزا

گرچه این گیاهان برای استفاده بسیار ایمن هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما برخی از زنان ممکن است به گیاهان خاصی آلرژی داشته باشند. بنابراین، پیش از استفاده از هر گونه داروی گیاهی برای افزایش شیر، بهتر است احتیاط‌های لازم را به عمل آورید. برخی از هشدار‌های لازم پیش از استفاده از گیاهان شیر افزا به شرح زیر است.

  • گیاهان دارویی را به طور خودسرانه مصرف نکنید. پیش از افزودن هر گونه داروی گیاهی به رژیم غذایی خود، نظر پزشک متخصص را جویا شوید.
  • مکمل‌های گیاهی را تنها از نام‌های تجاری معتبر تهیه کنید.
  • مصرف برخی از گیاهان دارویی ممکن است باعث مسمومیت شوند، پیش از مصرف آن‌ها با پزشک متخصص مشورت کنید و دوز مناسبی از آن را استفاده کنید.
  • در صورت بارداری، بدون نظر پزشک معالج هیچ گونه گیاه دارویی را مصرف نکنید، زیرا ممکن است منجر به عوارض مهلک شود.

کلام آخر در مورد افزایش شیر مادر

گیاهان دارویی زیادی در طب سنتی برای افزایش شیر مادر معرفی شده اند. بهتر است قبل از مصرف آنها نظر پزشک یا مشاور شیردهی را بپرسید و از دوز مناسب آن آگاهی پیدا کنید. مصرف بعضی از گیهان باعث ایجاد آلرژی یا مسمومیت می شود، قبل از مصرف باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

در این مطلب گیاهان دارویی مناسب برای افزایش شیر مادر ار معرفی کردیم که البته گیاهان دارویی دیگر هم برای افزایش شیر مادر وجود دارد.

مطالب مشابه را ببینید!