مجله تاپ‌ناز‌

تغییر در ترشحات واژن و رنگ و بو خطرناک است؟ + علت تغییر رنگ و معنی هر رنگ

در خانم ها برای تمیزی و سلامت واژن از هنگام سن بلوغ تا زمانی که یائسه می شوند مقدار کمی مایع روشن یا سفید شیری رنگ و بدون بو تولید می شود که اگر در این ترشحات تغییری ایجاد شود می تواند نشانه بروز یک بیماری باشد.

علت تغییر رنگ و تغییر ترشحات واژن

دکتر بوریس ترشح مایع بدون بود و بدون رنگ توسط غدد واژن و دهانه رحم را این گونه توصیف می کند :این مایع که از وازن ترشح می شود باعث می شود سلول های مرده و باکتری ها با خارج از بدن حمل شود و به ترشحات واژن کمک می کند تا واژن تمیز نگه داشته شود و از عفونت واژن جلوگیری می کند. او می گوید : این ترشحات طبیعی واژینال مقدارشان کم است و محدوده رنگ آنها از روشن تا شیری است، ترشح سفید متفاوت است؛ ترشح ممکن است یک بوی ملایم نیز داشته باشد، اگر چه بوی بد علامت عفونت می باشد. زمان هایی هم وجود دارد که مقدار ترشح تغییر پیدا می کند.
دقیقا بعد از عادت ماهانه ترشحی وجود ندارد، دو تا سه روز بعد از پایان عادت ماهانه، یک ترشح ضخیم و سفید به وجود می آید و چند روز بعد، تغییرات سازگاری ایجاد می شود، که بیشتر شبیه به مخاطی به نظر می رسند. قبل از تخمک گذاری، ترشح واضح و چسبنده است، قبل از دوره بعدی، ترشح ضخیم و سفید می شود، اینها توضیحات خلاصه ای در مورد ترشحات واژن بود که در ادامه این مطلی به دلیل و معنای رنگ های مختلف ترشج می پردازیم.
ترشح واژن

انواع ترشحت واژنی و دلیل این ترشحات ناحیه تناسلی

دلیل تغییرات در ترشحات واژن

ترشحات واژن در هنگام بارداری ناز، سفید، شیری و دارای بویی ملایم می شوند و مقدار ترشح در زمان حاملگی افزایش پیدا می کند. با این حال، در دوران پیری و یائسگی، ترشح به دلیل کم بودن میزان استروژن کاهش پیدا می کند، موارد زیر ممکن است باعث کاهش میزان استروژن و کاهش ترشح واژن بشوند :
 • داروها یا هورمون هایی که در درمان سرطان پستان، اندومتریوز، فیبروئید یا ناباروری استفاده می شود.
 • جراحی برای تخریب تخمدان.
 • درمان رادیواکتیو، برای ناحیه لگن.
 • شیمی درمانی.
 • استرس شدید، افسردگی یا تمرین شدید.

ترشح واژن

دلایل ترشحات واژن

کدام تغییرات در ترشحات واژن نگران کننده هستند؟

 • تغییر در بوی ترشحات واژن
 • تغییر در حالت ( اگر ترشحات شما تکه پنیری، کفی و حباب دار باشد غیر طبیعی است.)
 • تغییر در رنگ ترشحات واژن که به آن خواهیم پرداخت.
 • تغییر در غلظت ترشحات واژن
 • تغییر در اندازه ترشحات واژن
 • ترشحات همراه با درد، سوزش یا خارش در ناحیه واژن

 

 

ترشح واژن

آیا تغییرات در ترشحات واژن نگران کننده است؟

رنگ ترشحات واژن چه معنی می دهد و دلیلش چیست؟

ترشح سفید:
اگر ترشحات ضخیم و سفید همراه با علائم دیگر مانند خارش، سوزش و تحریک باشد، احتمالا عفونت مخمراست اگر نه،ترشح طبیعی است.
ترشح واژن

رنگ سفید ترشح واژن

علت ترشحات واژن به رنگ زرد مایل به سبز

ترشحات واژن با رنگ زرد مایل به سبز همراه با کف و بوی زیاد:
این نوع از ترشحات واژن می تواند در اثر نوعی عفونت به نام عفونت تریکوموناس ایجاد شود. در این وضعیت حسمی کنید که به طور مدام حباب از واژن خارج می شود؛ در صورت بروز این ترشحات حتما به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که عدم درمان می تواند به ناباروری و عفونت های لگنی منجر گردد.

علت ترشح زرد رنگ واژن

ترشح زرد،ترشح غیر طبیعی است، زیرا این نشانه ای از عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است.
ترشح واژن

تشخیص انواع ترشحات واژن و علت آن

علت انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن

ترشحات قهوه ای ،ممکن است از عادت ماهانه نامنظم ایجاد شود اگرترشحات قهوه ای ادامه پیدا کند ، بیمار باید وقت ملاقات با یک متخصص را برای چکاپ خود تعیین کند چرا که در برخی موارد این ،می تواند نشانه ای از سرطان رحم باشد علاوه بر این، در طییائسگی، یک زن نباید هیچ نوع خونریزی واژینال داشته باشد ،که این هم می تواند، نشانه سرطان رحم باشد.

ترشحات واژن به رنگ قهوه ای روشن

چند دلیل که چرا ترشحات واژن یک زن ممکن است به رنگ قهوه ای باشد وجود دارد که شایع ترین آنها بارداری و یائسگی است.
 • بارداری :ترشح قهوه ای مایل به صورتی از نشانه های اولیه بارداری است.
 • یائسگی :یائسگی ممکن است سبب تخلیه قهوه ای روشن، صورتی، یا ترشحات زرد شود در بعضی از زنان، این ترشحات ممکن است سنگین و ناراحت کننده باشد.
 • خونریزی لانه گزینی :یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری یا همان خونریزی لانه گزینی تغییر در رنگ ترشحات است که تواند قهوه ای روشن، صورتی یا قرمز باشد که معمولاً 10 – 14 روز پس از لقاح ایجاد می شود .

 

 

ترشح واژن

بارداری یکی از دلایل تغییر رنگ در ترشحات واژن

دلایل ترشحات قهوه ای تیره واژن

به هفت دلیل ممکن است یک زن ترشحات قهوه ای تیره را تجربه کند.
 • خونریزی آندومتر
 • بارداری
 • بیماری التهابی لگن
 • تخمک گذاری
 • سرطان دهانه رحم
 • یائسگی

ترشح واژن

سرطان دهانه رحم یکی از دلایل تغییر رنگ در ترشحات واژن

آیا ترشح سبزرنگ واژن طبیعی است

داشتن ترشح سبز ،طبیعی نیست این علامت عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است ؛ کسی که ترشح سبز دارد ، باید متخصص او را ببیند.

ترشحات خاکستری رنگ واژن با بوی تعفن

ترشحات خاکستری و بد بوی واژن به دلیل به هم خوردن تعادل نوعی باکتری به نام گاردنرلا در واژن بوجود می آید. به گفته ی متخصصان زمانی که واژن در اثر عوامل بیرونی قلیایی شود این باکتری بیش از حد در واژن رشد کرده و باعث این ترشحات می گردد. رابطه جنسی مکرر با تخلیه منی در واژن باعث به هم خوردن اسیدیته ی واژن شده و این عفونت ایجاد می شود.
ترشح واژن

علت بوی بد و تغییر رنگ در ترشحات واژن چیست

علت ترشح عفونت مخمر واژن

ترشحات عفونت مخمر ،بعلت افزایش قارچ در واژن ناشی می شود ؛ نشانه های ترشح عفونت مخمر، شامل ترشح ضخیم، سفید،پنیری مانند، همراه با خارش، قرمزی، تحریک و سوزش است. تقریبا 90 درصد از زنان، در بعضی از مراحل زندگی خود، یک دوره عفونت مخمر دارند.
عفونت های مخمری، مسری نیستند، و کرم ضد قارچی بدون نسخه برای استفاده بیماران در دسترس است اما اگر نشانه ها ،با درمان بهبود پیدا نکند یا بیش از چهار عفونت مخمر در یک سال وجود داشته باشد، او باید متخصص خود را ببیند .

مطالب مشابه را ببینید!