مجله تاپ‌ناز‌

نشانه های “مسمومیت غذایی” و راه های موثر درمان در خانه

مسمومیت غذایی

مشکل مسمومیت غذایی, دل درد شدید و اسهال شدید به دلیل مسموم شدن

وقتی غذای آلوده، فاسد و یا سمی وارد بدن کنید دچار “مسمومیت غذایی” می شوید. در این مطلب شما را با علائم و نشانه های مسمومیت غذایی و راه درمان ان آشنا می کنیم.

علائم مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی به دلیل مشکلات سیستم گوارشی و خوردن غذایی که در 48 ساعت گذشته خورده اید پیش می آید و این بیماری به دلیل مصرف و یا نوشیدنی های حاوی باکتری، ویروس و یا انگل های مضر ایجاد می شود.

خیلی از مواد غذایی حاوی موجودات مضر هستند ما وقتی که آنها را می پزیم این عوامل بیماری زا از بین می روند و نابود می شوند اما اگر بهداشت رعایت نشود و مواد غذایی بهه درستی ذخیره و نگهداری نشوند، حتی در صورتی که بپزند هم می توانند آلوده باشند و باعث بیماری شوند، بیماری که اصلی ترین آن مسمومیت غذایی است و این علائم را دارید :

 

مسمومیت غذایی

اصلی ترین علائم مسمومیت غذایی

10 نشانه و علامت از مسمومیت غذایی

1. گرفتگی و درد شکمی:

درد شکمی در اطراف و وسط بدن و یا منطقه زیر دنده تا بالای بگم احساس می شود. در موراد مسمومیت غذایی موجودات مضر در بدن سم ایجاد می کنند که می تواند پوشش معده و روده را تخریب کند؛ این می تواند التهاب دردناکی را در معده ایجاد کند، که ممکن است باعث درد در آن ناحیه شود. افرادی که دچار مسمومیت غذایی می شوند ممکن است دچار گرفتگی عضلات نیز بشوند، بدین صورت که ماهیچه های شکم برای رهایی سریع تر از موجودات سمی و مضر، به حرکات طبیعی روده سرعت بیشتری می دهند. با این وجود، درد شکم و گرفتگی های عضلانی خیلی شایع هستند و به دلایل مختلفی ایجاد می شوند و به همین دلیل، این علائم به تنهایی ممکن نیست نشانه ای ای مسمومیت غذایی باشند. علاوه بر این، همه نشانه های مسمومیت غذایی مربوط به درد و گرفتگی شکمی نیستند.

» همچنین بخوانید : درمان ورم معده با گیاهان دارویی و همچین تسکین درد معده

 

مسمومیت غذایی

یکی از علائم مسمومیت درد شکمی است

2. اسهال :

اسهال باعث می شود مدفوع شل و آبکی یشود و سه بار یا چند از این نوع حرکت روده در یک دوره 24 ساعته است، این یک علامت معمولی از مسمومیت غذایی است. وقتی اتفاق می افتد که التهاب، اجازه ندهد که روده به جذب آب و سایر مایعاتی که در طول هضم ترشح می شود، عمل کند. اسهال شاید با علائمی دیگر نیز همراه باشد، مانند وقتی که خیلی فوری نیاز خواهید پیدا کرد که به دستشویی بروید، یا نفخ و یا گرفتگی شکمی چون در این هنگام آب بسیار بیشتری نسبت به مواقع معمولی از دست می دهید و بدن در معرض کمبود اب قرار می گیرد پس مهم است که مایعات زیادی بنوشید تا بدن هیدراته و مرطوب بماند.علاوه بر آب دیگر مایعات مانند آبگوشت و یا سوپ هم می تواند با کم آبی بدن مبارزه کند و اگر نمی توانید که غذای جامد را تحمل کنید، این غذاهای آبکی می توانند کمی به شما انرژی بدهند.

» همچنین بخوانید : در زمان اسهال چه غذاهایی نخوریم؟

مسمومیت غذایی

اسهال یکی از علائم اصلی مسمومیت غذایی است

سردرد یکی از اصلی ترین علائم مسمومیت غذایی

3. سردرد :

در این دوره سردرد بسیار شایع است، افراد به دلایل مختلف مانند استرس، نوشیدن زیاد الکل، کم ابی و خستگی، سردر را تجربه می کنند به دلیل اینکه مسمومیت غذایی باعث خستگی و کم ابی بدن می شود می تواند باعث سردرد نیز بشود. علت دقیق آن هنوز مشخص نیست اما این را می دانیم که کم ابی می تواند روی مغز تاثیر بگذارد و باعث می شد که مغز اب از دست بدهد و به صورت موقت کوچک شود. ممکن است وقتی که اسهال و استفراغ دارید دچار سردرد نیز بشوید، زیرا هر دوی این اتفاقات، کم آبی بدن را افزایش می دهد.

» همچنین بخوانید : علائم کم آبی بدن

مسمومیت غذایی

سردرد یکی از نشانه های مسمومیت غذایی

شایع ترین علائم مسمومیت غذایی

4. استفراغ :

وقتی فردی مسموم می شود بسیار استفراغ می کند و این اتفاق هنگامی ایجاد می شد که ماهیچه های شکم و دیافراگم شما به شدت به هم متصل می شوند و شما را مجبور می کنند که محتوای معده خود را از دهان بیرون آورید. استفراغ یک ماکنیسم محافظتی است که وقتی بدن شما تلاش می کند از شر موجودات خطرناک و یا سمی خلاص شود، این اتفاق می افتد و مسمومیت غذایی هم می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود. برای بعضی ها ممکن است استفراغ اتفاق نیفتد، در حالی که بعضی دیگر مدام استفارغ می کنند اگر شما به طور مداوم استفراغ می کنید و مایعات را نمی توانید در معده خود نگه دارید، باید از پزشک برای جلوگیری از کم ابی بدن کمک بگیرید.

مسمومیت غذایی

استفراغ یکی از علائم شایع مسمومیت غذایی

5. احساس بیماری:

افرادی که مسمومیت غذایی دارند زیاد اشتها ندارند و علائمی مانند خستگی دارند این اتفاق هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن، برای مبارزه با عفونت ها واکنش نشان می دهد. به عنوان بخضی از این واکنش ها، بدن شما پیام های شیمایی به نام سیتوکین ها را ترشح می کند، سیتوکین ها نقش مختلفی در بدن دارند، اما یکی از مهمترین آنها پاسخ ایمنی بدن به عفونت است. آنها این کار را با دستور دادن به سلول های ایمنی بدن که به کجای بدن بروند و چطور رفتار کنند، انجام می دهند.

علاوه بر کمک به بدن ،شما برای مقابله با عفونت هایی مانند مسمومیت غذایی، سیتوکین ها سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند، که باعث می شود بسیاری از علائم ما که با بیماری ها مرتبط است، از جمله کاهش اشتها، خستگی و درد، ایجاد شوند.

این مجموعه علائم ،می تواند در مواردی که گاهی اوقات “رفتار مریضانه” نامیده می شود، منجر شود مانند:تعاملات اجتماعی بیرون کشیده می شوید و استراحت می کنید و غذا نمی خورید.رفتار مریضانه نشانه ای است که بدن شما توجه خود را از فرایندهای معمول، مانند هضم به سمت مبارزه با عفونت برداشته و اولویتش را تغییر داده.

علائم مهم مسمومیت غذایی را بشناسید

6. تب:

اگر درجه حرارت بدن شما بالاتر از محدوده طبیعی خود، 97.6 تا 99.6 درجه فارنهایت یا 36 درجه سانتیگراد برود، تب نامیده می شود.تب ها در بسیاری از بیماری ها شایع هستند و به عنوان بخشی از محافظت طبیعی بدن شما در مقابل عفونت رخ می دهند ؛ عوامل تولید تب مانندها ،موجب افزایش دمای بدن می شوند. همچنین آنها توسط سیستم ایمنی بدن یا باکتری های عفونی که به بدن شما وارد شده اند تولید می شوند. آنها با فرستادن پیام هایی مغز شما را فریب می دهند ،تا فکر کند که بدن شما سردتر از حالت معمول است، و باعث تب می شوند این افزایش گرما، باعث افزایش سرعت کار سلول های سفید می شود، که به مبارزه به عفونت کمک می شود.

مسمومیت غذایی

درباره علائم مسمومیت غذایی بیشتر بدانید

7. لرز (سرما):

لرزش و سرما ،می تواند به عنوان جرقه بدن برای بالا بردن درجه حرارت خودش باشد.این لرزیدن نتیجه انقباض سریع و آرامش خیلی سریع عضلات است، که باعث تولید گرما می شود.آنها اغلب با تب همراه هستند، مانند عوامل تولید تب، فریب می خورند که بدن سردش است و سعی در گرمایش بدن دارند.تب می تواند توسط بسیاری از بیماری های مختلف، از جمله مسمومیت غذایی، ایجاد شود و یکی از علائم معمول آن لرز است.

نشانه ها و علائم شایع مسمومیت غذایی

8. ضعف و خستگی:

ضعف و خستگی ،از علائم دیگر مسمومیت غذایی هستند ؛ این علائم ،ناشی از انتشار پیام های شیمیایی به نام سیتوکین ها هستند.علاوه بر این، خوردن کمتر غذا، به دلیل اشتها نداشتن، می تواند موجب خستگی شود.هر دوی ضعف و خستگی از علائم رفتاری مریضی هستند، که به بدن استراحت می دهد و باعث حال بهتر می شود.در واقع، آنها همچنین می توانند از علائم بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشند بنابراین اگر احساس ضعف یا خستگی دارید، بهترین کار، گوش کردن به ندای بدنتان است.

مسمومیت غذایی

علائم و درمان مسمومیت غذایی

9. حالت تهوع :

تهوع، احساس ناخوشایندی است که زمانی که در معرض استفراغ هستید، دارید ، هرچند ممکن است استفراغ بکنید یا نه ؛ در حالی که حالت تهوع در مسمومیت غذایی شایع است، اما می تواند به دلایل بسیاری از جمله میگرن، بیماری ماشین و بیش از حد غذا خوردن نیز رخ دهد.حالت تهوع مسمومیت غذایی، معمولا بین یک تا هشت ساعت پس از غذای مسموم خوردن، اتفاق می افتد. این اتفاق تحت تاثیر یک سیگنال هشدار دهنده ،به شما اجازه می دهد تا به بدن هشدار دهد که یک ماده مضر وارد سیستم گوارش شده ؛ این اتفاق ،با کاهش حرکات روده همراه است ،تا بدن سم را از معده بیرون کند. اگر احساس تهوع دارید، ممکن است بخواهید بعضی از درمان های طبیعی را امتحان کنید، تا از علائم خود رهایی یابید.

درد عضلانی ناشی از مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

ارتباط درد عضلانی و مسمومیت غذایی

10. درد عضلانی:

ماهیچه های شما دچار گرفتگی می شوند،اگر که دچار عفونت هایی مانند مسمومیت غذایی شده باشید این ،به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن، به خاطر التهابات، فعال شده است.در طی این روند، بدن هیستامین آزاد می کند، این ماده شیمیایی به رگ های خونی اجازه می دهد تا بیشتر سلول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت فراهم کنند.هیستامین، به افزایش جریان خون در مناطق آلوده بدن کمک می کند ؛ هیستامین ،همراه با سایر مواد درگیر در پاسخ ایمنی، مانند سیتوکین ها، می تواند ،به سایر قسمت های بدن وارد شود و باعث درد شود.این، می تواند بخش های خاصی از بدن را نسبت به درد حساس تر کند و باعث درد و گرفتگی ناخوش احوالی شود، که اغلب با احساس بیماری همراه است.

مطالب مشابه را ببینید!