مجله تاپ‌ناز‌

چطور بدون اینکه استرس داشته باشیم جلوی جمع سخنرانی کنیم؟

بدون داشتن استرس می توانید روبروی جمع سخنرانی کنید ه این نیاز به بالا بردن اعتماد به نفس، صداقت و تمامیت کلام دارد و با انجام تمرین می توانید به آنها دست پیدا کنید.

نکات کلیدی برای جلوگیری از ترس و اضطراب هنگام سخنرانی

باید مهارت های لازم را برای روبرو شدن با یک جمع را داشته باشیم و بتوانیم به طور حرفه ای سخن بگوییم. چه با یک مخاطب و چه در یک گفتگوی ساده با رئیس باید بتوانیم به نحو حرفه ای صحبت کنیم. خیلی از افراد از سخنرانی می ترسند. ترس افراد از سخنرانی عمومی بیشتر از مرگ است و این ترس بی مورد می تواند زندگی حرفه ای و شخصی فرد را دچار آسیب کند.

شاید شما هم در این موقعیت قرار گرفته باشید و در این شرایط خیلی دستپاچه شده باشید جوری که کف دست شما عرق می کند و در شکم خود احساس دلپیچه می کنید و حتی نمی خواهید این کار را نجام دهید ولی باید راهی پیدا کنید، راهی که باعث شود شما بر استرس و ترس خود غلبه کنید. در این مطلب به شما این راه حل ها را می گوییم. در سخنرانی عمومی با رعایت نکاتی ساده می توانید بر ترس خود غلبه کنید.

 

1.سازماندهی کنید:
هنگامی که همه مطالب و اندیشه های خود را سازماندهی میکنید,به شما کمک میکند که بسیار راحت تر و آرام تر شوید,زمانی که شما انکار شفاف و سازمان یافته ای دارید میتوانید اضطراب صحبت کردن را به حد زیادی کاهش دهید,زیرا میتوانید بیشتر به چیزی که در دست دارید تمرکز کنید و سخنرانی خوبی ارائه دهید.
2.تمرین و آماده شدن به طور گسترده :
هیچ چیز جای تمرین و آماده شدن برای سخنرانی را نمیگیرد ؛ از نکات کلیدی خود یک دست نوشته تهیه کنید اما کلمه به کلمه از روی آن نخوانید برای سخنرانی خود به خوبی آماده باشید تا به هر گونه سوال احتمالی پرسیده شده پاسخ دهید.

سخنرانی بدون استرس در جمع

بهترین روش های سخنرانی بدون استرس

3.ترس از رد شدن را از بین ببرید:
اگر مخاطبان من از سخنرانی من متنفر شوند چه میشود؟اگر به من بگویند که صحنه را ترک کننم ،چه می شود؟ همه ترس های خود را از رد شدن ازبین ببرید. چون مخاطبان شما آنجا هستند که به شما گوش دهند.
4.برروی الگو ها تمرکز کنید :
زمانی که صحبت میکنید، سعی کنید که جریان و ریتم را پیدا کنید ؛جملات کوتاه وکلیدی داشته باشید,نکات کلیدی را تکرار کنید. مکث کوتاه بین جملات و نکات، میتواند مخاطبان را مشتاق کند که منتظر شوند که شما چه میخواهید بگویید.
5.خود را در آیینه تماشا کنید:
اگر واقعا میخواهید بدانید که چگونه مهارت های گفتاری عمومی را بهبود ببخشید ,سخنرانی خود را در مقابل آیینه تمرین کنید,مثل اینکه دارید به طور مستقیم با کسی حرف میزنید.
به:حالت صورتتان حرکاتتان، حرکات بدنتان توجه کنید.

سخنرانی بدون استرس در جمع

رفع اضطراب قبل از سخنرانی

چگونه استقبال میکنید؟

زمانی که شما صحبت میکنید، باید نسبت به مخاطبان خود خوش برخورد باشید و با بیان ملایم و رفتار آرام باآنها برخورد کنید.
6.صدای خود را ضبط کنید و آن را یاد بگیرید:
سخنرانی خود را در تلفن یا دوربین فیلم برداری خود ضبط کنید ؛ از اول تاآخر صحبت خود را ضبط کنید ,سپس به آن گوش کنید یا آن را نگاه کنید(تماشا کنید).و یادداشت کنید که چگونه بهتر میشوید. بعضی از مردم دوست ندارند صدای خود را برروی نوار گوش دهند ،پس مهم است که به صدا و سبک گفتاری خود توجه کنند.
7.روی تنفس خود کار کنید:
هنگامی که روی تنفس خود تمرکز میکنید,پیچش صدای شما بیشتر خواهد شد و شما آرام خواهید شد ، نفس راحت بکشید و روی ریتم آن تمرکز کنید اگرچه این یک تمرین گفتاری عمومی است اما در کل تمرینات تنفسی کمک میکند استرس را کاهش دهید تا باعث بهبود واضحی در تمام زمینه های زندگی شود.
8.بیشتر تمرین کنید:
هنگامی که کسی از من میپرسد چگونه میتواند مهارت ارتباطی موثری ایجاد کند و سخنرانی عمومی اش را بهبود بخشد ,من به او کلماتی از آلبرت هابارد نقل(نقل بیان)میکنم که گفت:تنها راه یادگیری صحبت کردن این است که صحبت کنیم و صحبت کنیم.
سخنرانی بدون استرس در جمع
9.سخنرانی خود را برای دیگران البته صرفا دوستانتان یکبار ارائه دهید :
تعداد زیادی از افراد هستند که میتوانید با آنها تمرین کنید ، اطمینان حاصل کنید که شخص در نقد خود کاملا با شما صادق باشد مثال هایی از افرادی که میتوانید با آنها تمرین کنید.
دوستان شما
والدین شما
صحبت کردن به طور مستقیم باشخص دیگرکمک خواهد کرد تا شما آرام شوید و تجربه ارتباط با دیگران را به دست آورید ، اگر آنها درمورد سخنرانی شما سوال داشتند، ممکن است که (مخاطبان)سوالات مشابهی از شما داشته باشند.
10. در کلاس های سخنرانی عمومی شرکت کنید:
یک مربی خوب پیدا کنید ,گروه های زیادی وجود دارند، که شما میتوانید با پیوستن به آن ها هنر سخنرانی عمومی را یادبگیرید.
11.قبل از صحبت کردن به آرامی ورزش کنید:
ورزش قبل از ارائه می تواند خون شما را به گردش درآورد و اکسیژن به مغز شما منتقل کند ، قبل از سخنرانی قدم بزنید یا چند بار زانوهایتان را خم کنید. این ترفند کوچک یکی از راهنمایی های مورد علاقه من است ؛ شما شگفت زده میشوید، از اینکه جریان کم خون چه کارهایی میتواند انجام دهد.
سخنرانی بدون استرس در جمع

در سخنرانی ها لبخند بزنید

12.پاورپوینت میتواند واقعا خوب یا واقعا بد باشد:
گاهی اوقات یک پاورپوینت میتواند بهترین دوست شما باشد ، اگر رشته افکار خود را از دست دادید میتواند به شما کمک کند مخاطبان خود را درگیر کنید و مردم را برای گرفتن یادداشت و نکات اصلی به یک مکان مناسب ببرید.
13.آب گرم بخورید و دمای اتاق را تنظیم کنید:
گاهی اوقات,فشردن بعضی از لیموها در آب نیز کمک میکند که گلوی خود را روان کنید.سعی کنید قبل از صحبت کردن از نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید این میتواند دهان شمارا خشک و صحبت کردن را سخت تر کند.
14.یک موضوع را انتخاب کنید که واقعا به آن اهمیت می دهید:
چگونه یک موضوع را انتخاب کنید که واقعا به آن اهمیت می دهید:این موضوع باید بر روی شما تاثیر غیر مستقیم بگذارد.شما میخواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید پس به شدت ،احساس میکنید که دیگران میتوانند از دانش شما بهره مند شوند .شما میتوانید از ته قلب صحبت کنید. و وقتی درباره چیزی با اشتیاق صحبت میکنید ,احساس راحت تری دارید.
15.برای هر صحبتی که میکنید 100کلمه را بدانید:
ارنست همینگوی نوشت:برای نوشتن خوب,شما باید برای هرکلمه ای که مینویسید در مورد موضوع آن 100کلمه بلد باشید درغیر این صورت ,خواننده میداند که این نوشتار درست نیست. من شخصا احساس میکنم که در صحبت کردن باید برای هر صحبتی که میکنید 100کلمه را بلد باشید. در غیر این صورت, مخاطبان شما حس میکنند که شما واقعا نمیدانید درمورد چه چیزی صحبت میکنید.

سخنرانی بدون استرس در جمع

16.روی سخنرانی تمرکز کنید نه روی مخاطبان
بهترین راه تمرکز بر سخنرانی خود است نگران واکنش های مخاطبان نباشید.
17.آرام باشید و ترس از سخنرانی عمومی را فراموش کنید:
وقتی استرس را از خودتان دور میکنید و آرام می شوید، بدنتان را تسکین می دهید که باعث میشود کمتر تنش داشته باشید.
18.بیش از حد به واکنش مخاطبان فکر نکنید:
در بین مخاطبان همیشه افرادی وجود دارند که با تلفن صحبت میکنند و یا خمیازه میکشندبه یاد داشته باشید که همیشه افرادی وجود دارند که خسته و بی حوصله هستند .هیچ کدام از این مخاطبان ,شخصا هیچ واکنشی در باره ی کاری که انجام میدهید ندارند.
19.از تند صحبت کردن خودداری کنید:
تند صحبت کردن ،در طول سخنرانی با الگو و ریتم تنفسی شما تداخل دارد اگر شما تند صحبت کنید ،کمتر نفس میکشید و احساس تنگی نفس باعث ترس و اضطراب شما میشود .تمرین کنید که آهسته صحبت کنید. این به شما کمک میکند که بیشتر آرام باشید.
سخنرانی بدون استرس در جمع

تند صحبت کردن هنگام سخنرانی درست نیست

20.انرژی عصبیتان را طوری بسازید که برای شما کار کند:
یاد بگیرید که انرژی عصبی خود را به انرژی مثبت تبدیل کنید عصبی بودن ،یک نوع از آدرنالین است که شما میتوانید آن را به شیوه مثبت استفاده کنید که ارائه ای با هیجان و پرانرژی در طول سخنرانی عمومی داشته باشید.
21.برای یک سخنرانی خوب زمانتان را صرف کنید و هر هزینه ایی را بپردازید؛
اکنون تصمیم بگیرید که میخواهید خوب صحبت کردن را یاد بگیرید برای رسیدن به هدف خود حاضر شوید که هر هزینه ایی را بپردازید و به هر جایی بروید ؛ من افرادی را دیده ام که با غلبه بر ترس از سخنرانی خود,در شغلشان از دیگران جلو زده اند و پیشرفت کرده اند در بلند مدت شما در شغلتان بهتر و بهتر خواهید شد.
22. پنج دقیقه در روز مدیتیشن کنید:
مدیتیشن به شما کمک میکند که ذهنتان را از افکار منفی پاک کنید.
سخنرانی بدون استرس در جمع
23.در کارتان احساس افتخار کنید:
موفقیت های خود را تشخیص دهید و بدانید که قوی ترین منتقد شما,خودتان هستید .هنگامی که یک سخنرانی را تمام میکنید و یا یک سخنرانی را ارائه میدهید به آرامی پشت خودتان را نوازش کنید شما به ترستان غلبه کردید و انجامش دادید ,به خودتان افتخار کنید.
24.برنامه ای برای بهبود گفتار بعدی خود داشته باشید :
تمرین ،باعث بهترشدن میشود ,اگر یک فیلم از سخنرانی شما وجود داشته باشد, آن را تماشا کنید و درمورد اینکه چگونه در دفعه بعد بهتر عمل کنید نکته برداری کنید.

فکر میکنید آن را چگونه انجام دادید؟

  • آیا مناطقی وجود دارد که فکرکنید بهبود یافته است؟
  • آیا چهره شما سخت و یا عجیب و غریب به نظر میرسد؟
  • آیا از پاورپوینت به نفع خود استفاده کرده اید؟کمک کرد؟
  • آیا اغلب از”اووم” استفاده میکردید؟
  • ریتم شما چگونه بود؟

مطالب مشابه را ببینید!