امام حسن(ع) و امام حسین(ع) چند سال با هم اختلاف سنی داشتند؟

امام حسن(ع) و امام حسین(ع) چند سال با هم اختلاف سنی داشتند؟
پیشوای دوم جهان تشیع امام حسن (ع) نخستین مولود نورانی از پیوند فرخنده حضرت علی (ع)با دختر گرامی پیامبر اسلام فاطمه زهرا(س)بود.
  در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.امام حسن از دوران جد بزرگوارش چند سال بیش تر درک نکرد; زیرا او تقریباً هفت سال بیش تر نداشت که پیامبر اسلام (ص)رحلت نمودند. پس از رحلت پیامبر تقریباً سی سال در کنار پدرش امیرمؤمنان قرار داشت .پس از شهادت علی (در سال 40هجری ) به مدت ده سال امامت امت را بر عده داشت . در سال 50 هجری با توطئه معاویه بر اثر مسمومیت در سن 48سالگی به درجه شهادت رسید . در قبرستان بقیع در مدینه مدفون گشت .(1)

امام حسین (ع) در سوم شعبان سال چهارم هجری در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
امام حسین مدت شش سال از دوران کودکی خود را در زمان جد بزرگوار خود سپری کرد . پس از رحلت آن حضرت , مدت سی سال در کنار پدرش حضرت علی زندگی کرد . در حوادث مهم دوران خلافت ایشان به صورت فعال شرکت داشت . پس از شهادت امیر مؤمنان مدت ده سال در صحنه سیاسی و اجتماعی در کنار برادر بزرگوار خویش امام حسن قرار داشت . پس از شهادت امام حسن به مدت ده سال , در اوج قدرت معاویه ,بارها با وی به مخالفت برخاست .پس از مرگ وی نیز در برابر حکومت پسرش یزید قیام کرد . در محرم سال 61جری در سرزمین کربلا به شهادت رسید.(2)
ابن شهر آشوب ذکر کرده که ولادت آن حضرت بعد از ده ماه و بیست روز از ولادت برادرش امام حسن علیه السّلام بود. آن روز سه شنبه یا پنجشنبه سال چهارم از هجرت بود. در روایت دیگر امده که بین آن حضرت و برادرش فاصله نبود ،مگر به قدر مدّت حمل . مدّت حمل ،شش است. (3)
پی نوشت ها:
1 . سیره پیشوایان , ص 87.مهدی پیشوایی , قم ،موسسه امام صادق (ع) ،1379 ش ، چاپ 11 .
2 .همان , ص 143 .
3 .منتهی الامال ، ج1 ، ص 522 ،شیخ عباس قمی ،قم ،انشارات هجرت ،1378 ، چاپ سیزدهم .

/6262

مطالب مشابه را ببینید!