اماکن زیارتی کربلا | اگر به کربلا می روید به این مکان های زیارتی بروید

کربلا یکی از شهرهای زیارتی در عراق است که شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) به این شهر سفر می کنند و یا ارزو دارند که به این مکان بروند، کربلا مکان های زیارتی زیادی دارد ه بعضی از آنها را به شما معرفی می کنیم.

مکان های زیارتی کربلا برای زائرین امام حسین (ع)

عراق یک کشور باستانی است که مکان های مذهبی زیادی دارد. مسلمانان و به ویژه شیعیان به منظور زیارت مقبره های ائمه و امامان عازم این کشور و به خصوص کربلا می شوند. تور کربلا و تور عراق در تمام طول سال و به خصوص در مه محرم و صفر و دیگر اعیاد و مناسبت های مذهبی در آژانس های گردشگری به وفور به فروش می رسد.

کربلا در ناحیه غربی رود فرات قرار دارد و فاصله آن تا بغداد 105 کیلومتر است. شهر کربلا مدفن امام سوم شیعیان امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل است و هر ساله، به خصوص در ماه محرم، میزبان خیل عظیمی از زائران ایران است که به قصد زیارت عازم شهر کربلا می شوند و وارد اماکن مقدس می شوند. کربلا را می توان یکی از قطب های گردشگری مذهبی جهان اسلام دانست.

در این مطلب تمام مکان های زیارتی کربلا را به شما معرفی می کنیم.

مرقد مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع)

اماکن زیارتی کربلا

مهمترین مقصد زائران در سف به شهر کربلا، حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) است که در فاصله کمی از هم قرار گرفته اند (در حدود 300 متر) و مسیر بین حرمین را بین الحرمین می گویند. حضرت علی اکبر (ع) نیز در پایین پای امام حسین دفن شده است و حضرت علی اصغر بر روی سینه امام دفن گردیده است. ساختمان حرم امام حسین در دوره های صفوی، عثمانی و قاجار ساخته شده است و روز به روز هم بزرگتر از قبل می شود.

 

قتلگاه

قتلگاه مکانی است که بنا بر روایان در آن مکان امام حسین به شهادت رسیده است و بعدا به جایگاه کنونی منتقل شده و دفن شده است. قتلگاه در نزدیکی آرامگاه حبیب ابن مظاهر قرار گرفته است.

 

تل زینبیه

در نزدیکی مرقد امام حسین یک تپه قرار دارد که ارتفاق آن 5 متر است و امروز هروی آن یک اتاق ساخته اند و به تل زینبیه یا تپه حضرت زینب شناخته می شود. بنا بر روایات مختلف این همان تپه ای است که حضرت زینب در روز عاشورا به آنجا می رفته تا آنچه در میدان جنگ رخ می دهد را ببیند.

 

آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی

حبیب ابن مظاهر یکی از یاران امام حسین بود که در سن 80 سالگی و در روز عاشورا به شهادت رسید. او در فاصله 10 متری از ضریح امام حسین و در رواق جنوب آرام رفته است و برای این شهید والا مقام، ضریح کوچکی ساخته شده است.

 

حر بن یزید ریاحی

اماکن زیارتی کربلا

حر یکی از شهیدان کربلا است که در روز واقعه از لشک یزید جدا شد و به کاروان امام حسین پیوست و در روز عاشورا به شهادت رسید. قبیله حر جنازه حر را از میدان خارج کردند و در روستایی (9 کیلومتری غرب کربلا) به خا سپردند. بعدها به دلیل وحود قبر حر، مردم این روستا را با نام روستای حر می شناسند.

 

طفلان مسلم

مزار طفلان مسلم در 30 کیلومتری کربلا، در اتوبان کربلا به بغداد قرار گرفته است. این مرقد از آغاز ساخت تا به حال شاهد تغییرات زیادی بوده است. در ابتدا مزار طفلان مسلم دو قبر بود که در میان باغی قرار رفته بود. شاه اسماعیل صفوی بعد از فتح بغداد، دو گنبد روی مقبره ها ساخت که کاشی های فیروزه در ساخت آنها استفاده شده است. در دروان قاجار مزار طفلان مسلم توسعه پیدا کرد و در این دوران برای زائران استراحتگاه ها و ایوان هایی ساختند.

 

عون بن عبداللّٰه

اماکن زیارتی کربلا

مزار عون بن عبدالله در نزدیکی اتوبان کربلا-بغداد قرار دارد؛ اما در مورد این که این مقبره متعلق به چه کسی است، اختلاف نظر وجود دارد: برخی می‌گویند این قبر متعلق به عون بن عبدالله بن جعفر طیار فرزند زینب کبری (س) است که در روز عاشورا به شهادت رسید. روایت دیگری هم وجود دارد که این مزار را منتسب به عون بن عبداللّٰه یکی از احفاد امام حسن مجتبی (ع) می‌داند و احتمال صحت این روایت بیشتر است.

مقام امام صادق (ع)

در نزدیکی حرم امام حسین (ع)، زمین‌هایی مشهور به «جعفریات» وجود دارد که در آن قبه و زیارتگاهی ساخته شده که گفته می‌شود امام صادق علیه‌السلام هنگام زیارت امام حسین، در آن با آب نهر فرات غسل زیارت می‌کردند. مقام امام صادق (ع) در ساحل غربی نهر القمه قرار گرفته و گنبد آن را کاشی‌کاری کرده‌اند.

مقام حضرت مهدی (عج)

اماکن زیارتی کربلا

در ورودی کربلا و راه مقام امام صادق (ع) در سمت چپ نهر حسینیه کنونی، بقعه و مقامی وجود دارد که مقام حضرت مهدی خوانده می شود و یک گنبد بلند دارد. این بقعه به نام و یاد حضرت مهدی (عج) ساخته شده است.

 

مقام زین العابدین (ع)

مقام زین‌العابدین در نزدیکی بیمارستان امام حسین قرار دارد و برخی از محل اصلی خیمه گاه می دانند. ابوطالب خان، جهانرد معروف، می گوید این مکان را خیمه گاه یا مقام زین‌العابدین می نامند که همسر آصف الدوله بنایی روی آن ساخته است.

در کربلا مقبره های هالمان و سادات مزیادی وجود دارد که از آن جمله می توان به مزار محمد بن نبی بن کاظم علیه‌السلام، اخرس بن کاظم علیه‌السلام، سید احمد ابوهاشم، ابن حمزه، ابو احمد حسین بن محمد، سید رضی، ابن فهد حلی، شیخ یوسف بحرانی، علامه وحید بهبهانیِ، شریف العلماء و سید علی طباطبایی اشاره کرد.

علاوه بر این‌ها، برخی از پادشاهان و رجال سیاسی نیز وصیت کرده بودند که بعد از مرگ در کربلا دفن شوند که از آن جمله می‌توان به قبور پادشاهان آل بویه، مظفرالدین شاه، محمد علی شاه، احمد شاه و امیر کبیر اشاره کرد.

در کربلا مساجد بسیار زیادی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

مسجد رأس الحسین (ع)، مسجد عمران بن شاهین، مسجد شهید ثانی، مسجد سردار حسن خان، مسجد ناصری، مسجد شهرستانی، مسجد حمیدیه، مسجد سید علی نقی طباطبائی، مسجد کبیس، مسجد شیخ یوسف بحرانی، مسجد شیخ خلف، مسجد اردبیلی‌ها، مسجد حاج نصر الله، مسجد خیمه‌گاه.

منبع ویکی پدیا ویکی شیعه کجارو

همچنین ببینید :

عکس امام حسین (ع) در موزه پاریس! این عکس واقعی است؟

عکس های بسیار زیبا از حرم امام حسین (ع)

مطالب مشابه را ببینید!