مجله تاپ‌ناز‌

بررسی خودروی لیفان 820 خودروی نیمه لوکس چینی در ایران

بررسی خودروی چینی لیفان 820 خودروی نیمه لوکس کرمان موتور

دو سال از انتشار نخستین خبرها در خصوص بزرگترین سدان لیفان می‌گذرد. خودرویی که به عنوان پرچمدار محصولات این شرکت شناخته …
820

دو سال از انتشار نخستین خبرها در خصوص بزرگترین سدان لیفان می‌گذرد. خودرویی که به عنوان پرچمدار محصولات این شرکت شناخته می‌شود.

در طی روز های گذشته نیز  اخباری مبنی بر عرضه لیفان 820 در سال آینده منتشر شد. لذا برای اطلاع رسانی به مخاطبان در مورد خودروهایی که این روز ها قرار است به بازار ایران عرضه شود تصمیم گرفت تا لیفان 820 را بررسی کند آنچه در این مطلب آمده است نتایج بررسی 2 ساعته این خودرو است .

در این مطالب تلاش شده تا معایب و محاسن این خودرو  تا حد امکان مورد توجه قرار گیرد.

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

طراحی و فضای داخلی

لیفان  820 در نمای ظاهری تا حدی  نظر ها را به خود جلب می کند اما طراحی آن کپی برداری از برند های مطرح دنیاست. لیفان 820 نیز از نظر طراحی بسیار شبیه به تویوتا کمری  و سوناتا  است. با دقت بیشتر به جزییات خطوط روی بدنه به شباهت خیلی زیاد برش اصلی درهای 820 با تویوتا کمری پی می‌بریم. این شباهت تا حدی است که با روی هم انداختن تصویر دو خودرو، ستون B آن‌ها بدون ذره‌ای اختلاف روی هم قرار می‌گیرد، هر چند که در ستون C و در عقب تا حدی تغییراتی را تجربه کرده است.

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

به لطف این کپی 820 از فضای مناسبی برای سرنشینان دو ردیف بهره می‌برد و می‌توان آن را در زمره معدود لیفان‌هایی قرار داد که ارگونومی مناسبی را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد.

پشت فرمان 820

با وجود سیستم کی‌لس، بدون در دست گرفتن کلید درهای 820 را باز می‌کنیم. با فشردن پدال ترمز و دکمه استارت/استاپ 820 را روشن می‌کنیم. نکته جالب در خصوص این سیستم در 820 اینکه حتی با دور شدن از خودرو به همراه کلید، 820  همچنان روشن مانده  و قادر به جا‌به‌جایی آن خواهید بود!

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

لیفان برای نزدیک‌تر کردن 820 به خودرویی مجهز و تشریفاتی ترمز پارک پایی در نظر گرفته است. با غیرفعال کردن این سیستم موتور 2.4 لیتری آن را به کار می‌اندازیم. این پیشرانه که توان 165 اسب بخار را به چرخ‌های جلو می‌فرستد، در بازار ایران با یک جعبه دنده 6 سرعته خودکار جفت و جور می‌شود.

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

820 هر چند به اندازه همکلاس‌های ژاپنی و کره‌ای‌اش تند و تیز نیست، اما اختلاف شدیدی نیز با آن‌ها ندارد. اگر بخواهیم در زمینه شتاب این خودرو نظری دهیم باید ذکر کنیم که لیفان 820 در حرکت اولیه و داشتن شتاب به رغم داشتن موتور 2.4 لیتری کمی تنبل است هرچند این تنبلی فقط در زمان حرکت اولیه است  و در ادامه شرایط کمی بهبود می یابد.

در اندازه گیری شتاب صفر تا صد در این خودرو نیز به عدد 10.5 ثانیه رسیدیم.

تعویض دنده‌ها در حالت خودکار  بدون تاخیر انجام می‌شود و امکان تعویض دستی دنده‌ها نیز وجود دارد. 820 به لطف وجود سیستم‌های کمکی نظیرکنترل پایداری الکترونیکی، و البته وزن 1.5 تنی‌اش پایداری خوبی از خود نشان داد.هر چنر که این خودر همانند بسیاری از خودروهای هموطن خود در زمینه ترمز  دچار مشکل است  به طوریکه در زمان ترمز گیری در آن حس عدم اطمینان به راننده منتقل می شود .

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

امکانات و تجهیزات رفاهی

وضعیت تزئینات داخلی در لیفان 820 بد نیست این خودرو از تودوزی چرمی مشکی استفاده می‌کند. هر چند که کیفیت چرم بکار رفته در داشبورد و تودوزی ها در حد یک خودروی لوکس نیست. نبود فرمان چرم و مواد نه چندان مناسب بکار رفته در داشبور را می توان یکی از ضعف ها  در تزئینات خودرو دانست .

از جمله امکانات ارائه شده در این خودرو می توان به سیستم‌هایی نظیر صندلی برقی راننده به همراه تنظیم گودی کمر، تهویه اتوماتیک، کروز کنترل، استارت و ورود بدون کلید، سانروف، کروز کنترل، سیستم کمکی پارک، 6 کیسه هوا، گرمکن صندلی، کنترل‌ سیستم صوتی از روی فرمان اشاره کرد.

به بهانه عرضه در سال آینده/ آزمایش فنی لیفان 820  / چینی نیمه لوکس (+عکس)

820 در ایران

لیفان با 820  به دنبال بازسازی این برند در ایران است و لذا سعی کرده است تا خودرویی را به بازار ایران بفرستند که بتواند نظر ها را به خود جلب کند.

820 را شاید بتوان خودرویی لوکس در گروه خودروهای چینی قلمداد کرد ولی این خودرو هنوز تا رسیدن به جایگاه لوکس بودن راه زیادی را باید طی کند هر چند که  قیمت حدود 82 میلیونی برای این خودرو در صورتیکه با شرایط پرداخت  اقساطی نیز در نظر گرفته شود شاید بتواند بخشی از بازار را به خود جلب کند.

لیفان 820

تعداد سیلندر ها

4سیلندر

حجم موتور(cc)

2373

حداکثر قدرت (hp/rpm)

5700/158

حداکثر گشتاور(nm/rpm)

4500-400/221

حداکثر سرعت (Km/h)

180

نوع جعبه دنده

6 سرعته اتوماتیک

وضعیت انتقال قدرت

موتور جلو – دیفرانسیل جلو

حجم مخزن سوخت(L)

63

مشخصات چرخ

215/60/16

ترمز های جلو و عقب

دیسکی – دیسکی

فاصله بین دو محور(mm)

2775

مطالب مشابه را ببینید!