بعد از غذا خوردن هرگز نخوابید!

چلوکباب

کارشناس مواد غذایی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد خطاب به افراد مبتلا به رفلاکس توصیه کرد: افرادی که زمینه رفلاکس (بازگشت اسید معده) دارند بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشند.

محمدرضا زارع افزود: دراز کشیدن بلافاصله بعد از صرف غذا باعث برگشت محتویات معده که اسیدی هستند، به طرف مری و ایجاد التهاب مری می‌شود، در برخی موارد نیز احتمال ورود غذا به ریه را امکان پذیر می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از صرف غذا، چند دقیقه استراحت به معده کمک زیادی می‌کند، اما این استراحت نباید به صورت دراز کشیدن باشد.

زارع همچنین با تاکید بر اجتناب از مصرف میوه بلافاصله پس از غذا توصیه کرد: با توجه به این که بعد از غذا خوردن، معده پر و سنگین است، خوردن میوه به این سنگینی دامن می‌زند و در عمل هضم، مشکل ایجاد می‌کند لذا بهتر است یک تا دو ساعت پس از صرف غذا باشد.

این کارشناس عنوان داشت: خوردن میوه و یا ساندویچ‌های سبک، به مقدار کم در میان وعده‌ها، باعث کاهش ولع افراد برای وعده بعد می‌شود، از افت فشارخون و خستگی زودهنگام، جلوگیری می‌کند و به این ترتیب قدرت فکر و کار را افزایش می‌دهد و از رفتارهای تنش‌زای فرد با دیگران جلوگیری می‌شود.

مطالب مشابه را ببینید!