گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
مجله تاپ ناز / سبک زندگی / 👫 مسائل زناشوئی / نمی خوام ازدواج کنم اشکالی داره؟!

نمی خوام ازدواج کنم اشکالی داره؟!

ازدواج

 

نمی خواهم ازدواج کنم، اشکال داره؟ این سوالی است که از نگارنده به عنوان مشاور خانواده و ازدواج به کرات پرسیده می شود. دلایلی که برای ازدواج نکردن طرح و تکرار می شود گاهی به ظاهر بسیار معقول و منطقی بنظر می رسند.

من میلی به ازدواج دارم و نمی خواهم ازدواج کنم

بطور مثال: والدینم ازدواج موفقی نداشته اند برادر و خواهرم هر دو بعد از ازدواج در گردابی سیاه و تلخ و گزنده گرفتار شده و همیشه با هم دعوا و درگیری دارند. دوستانم در دوران مجردی بسیار شاداب و پرانرژی بودند اما از زمانی که ازدواج کرده اند همچون پرنده های پرو بال شکسته فرسوده و افسرده شده اند. ازدواج مانع بزرگی در مسیر استراحت تفریح و آزادی است. کار و کسب و خانه و هزینه زندگی سنگ های بزرگی است که بعد از ازدواج به پای ما (آقایان) بسته می شود. مگر بیکاریم که با ازدواج برای خود آقا بالا سر بیاوریم.

بدتر از همه ی سوال های مذکور این سوال است که: وقتی به راحتی می توان بدون قید و بند و مسئولیت و محدودیت در کوچه و خیابان با گروههای غیر همجنس ارتباط برقرار کرد و نیاز های غریزی عاطفی و تفریحی خود را ارضا کرد دیگر چه نیازی به ازدواج؟

به جای پای بندی به یک همسر آنهم با کلی مشکلات و سختی های خاص زندگی زناشویی به راحتی با افراد مختلف می توانیم ارتباط برقرار کنم. دیگر چه نیازی به ازدواج؟

در این اجمال به طور اختصار به سوالات فوق الذکر پاسخ می دهیم؟ به امید آنکه کاربران و علاقمندان عزیز ما را در تکمیل مطالب بیش از پیش یاری کنند.

بدون شک بهترین و مناسب ترین پاسخ به سوالات مذکور مرور و مطالعه آثار و برکات ازدواج می باشد که ذیلاً به مهمترین آنها می پردازیم.

نمی خوام ازدواج کنم اشکالی داره؟!

چرا باید ازدواج کرد؟

1- ازدواج یک نیاز طبیعی و ذاتی است- تشکیل خانواده و پیوند مقدس ازدواج در تمامی دوران تاریخ بشریت به عنوان یک اصل فطری و ذاتی پذیرفته شده و مخالفت با ازدواج در واقع مخالفت با اصلی ترین نیاز فطری بشر و در نتیجه ایجاد اختلال در بستر تکمیل و تکامل فردی و اجتماعی افراد بشر خواهد بود.

اسلام عزیز که دینی فطری است این نیاز بشر را مورد تاکید و تایید قرار داده و ازدواج را از محبوبترین سنت ها و پیوندها تلقی نموده است. چنانکه رسول گرامی اسلام فرموده است: هیچ بنایی در اسلام نزد خدا محبوبتر از ازدواج نیست . (من لا یحضر الفقیه – ص409)

انسان بطور طبیعی مایل است خانه و خانواده و عناصر اصلی تشکیل دهنده آن یعنی همسر و فرزندان به خودش تعلق داشته و سلامت و سعادت خود و اعضای خانواده اش در طول هم و در یک بستر طراحی و تضمین شود.مخالفت با این خواسته و نیاز طبیعی و فطری همچون مخالفت با هر مقوله و نیاز ذاتی به معنای به هم ریختن قوانین طبیعی موجب آسیب دیدن فرآیند بهداشت جسمی و روانی بشر خواهد شد.

همانطور که مادر شدن یک نیاز فطری است و اگر این مهم از زندگی یک زن حذف شود همواره احساس بی کفایتی و ناکامی و ناقص بودن خواهد کرد مخالفت با ازدواج و تشکیل خانواده نیز مانع به فعلیت رسیدن قابلیت ها  و توانمندی های بالقوه زن و مرد شده و در نتیجه موجب رشد کاریکاتوری و نامتوازن زن و مرد خواهد شد.

2- کسب استقلال – با ازدواج وابستگی بسیار شدید اقتصادی اجتماعی و فرهنگی دختر و پسر به والدین به کمترین حّد ممکن کاهش یافته و با احساس مسئولیت و استقلال بیشتر به اداره زندگی و خانواده جدید خود می پردازد .

3- اُنس و آرامش – تنها خدا تنهاست همه موجودات عالم به شکل در هم تنیده و پیچیده ای به هم محتاجند آدمی به عنوان موجودی اجتماعی بدون اجتماع که خانواده اصلی ترین عنصر اجتماعی بشمار می آید نمی تواند به بالندگی و آرامش و تکامل برسد.

احساس تنهایی و نبود همسر و همدل و همدمی امین و مۆمن زمینه های بیماری های روحی و روانی و حتی جسمی کشنده ای را در جسم و جان آدمی فراهم می سازد.

آرامش ناشی از ازدواج بقدری مهم و حیاتی است که خداوند از آن به عنوان یکی از آیات بزرگ خودش نام برده و می فرماید: و من آیاته ان خلق بکم من انفسکم ازواجاً لتسکنو الیها …. یکی از آیات الهی این است که برای شما از جنس خودتان جفتی را بیافرید تا با او انس بگیرید و آرامش بیابید و در بین شما دوستی و مهربانی قرار داد (روم/21) شهید مطهری می گوید: انسان با ازدواج به مقامی می رسد که حتی با جهاد به آن مقام نمی رسد.

آنانکه خارج از نهاد خانواده و بطور غیر متمرکز و براساس هوس های آنی و نیازهای صرفاً غریزی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند. روح و روان خود را تکه تکه و زخمی نموده عمر و امکانات خود را هدر داده و در پایان جز حسرت، پشیمانی، افسردگی ثمری بدست نمی آورند

4- کنترل مشروع غرایز – یکی دیگر از آثار و برکات ازدواج قاعده مند نمودن روابط جنسی و مصونیت از معصیت و اشاعه فساد و تباهی در جامعه است. ارتباط جنسی خارج از دایره محرومیت و ازدواج موجب فساد و تباهی قتل،درگیری ها،اختلافات،بی بند و باریهای جنسی هرج و مرج اجتماعی و بحران اخلاقی در جامعه خواهد شد. ازدواج ارتباط دو جنس مخالف را ضابطه مند و هدفمند نموده و ذهن و فکر و انرژی زن و مرد را برمحور خانواده متمرکز نموده و در بستر تعالی و آرامش و بهره گیری مادی و معنوی از یکدیگر هدایت می کند.

اینجاست که رسول گرامی اسلام می فرماید: آنکس که ازدواج کند نیمی از دینش را حفظ کرده و براوست که نیمی دیگر را از خطر در بر دارد (وسایل ج14 ص5)

آنانکه خارج از نهاد خانواده و بطور غیر متمرکز و براساس هوس های آنی و نیازهای صرفاً غریزی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند. روح و روان خود را تکه تکه و زخمی نموده عمر و امکانات خود را هدر داده و در پایان جز حسرت، پشیمانی، افسردگی ثمری بدست نمی آورند.

5- رشد و رونق اقتصادی و اجتماعی – دختر و پسری که تا قبل از ازدواج خود را بی نیاز از تلاش اقتصادی اجتماعی می دیدند امروز با تلاش و کوششی وصف ناپذیر در پی تأمین مایحتاج زندگی دوش به دوش هم با تلاش مضاعف در پی رونق بنیه اقتصادی و رفاهی و حتی علمی و فنی خود می باشند.

6- تولید نسل و داشتن فرزند – ازدواج تنها راه تولید نسل است اگر ازدواج براساس معیارهای دینی و ارزشی صورت گیرد حتماً فرزندانی صالح و مۆمن و توانا و دانا خواهیم داشت.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که آثار و برکات گفته شده تنها در سایه ازدواجی که برمبنای عقل و اندیشه و عقیده باشد حاصل خواهد شد. لذا برای ازدواج و پیوندی مقدس و پایدار می بایست ضمن کسب شرایط ازدواج که در جای خود باید مورد تأمل قرار گیرد، از نظرات و توصیه های مشاوری با تجربه و متخصص و مۆمن بهره گرفت و گرنه بسیاری از ازدواج ها نه تنها برکات فوق را ندارند بلکه خود ازدواج و داشتن فرزند موانع بزرگی در مسیر رشد و بالندگی به شمار می آیند.

منبع: تبیان

loading...

8 دیدگاه ها

 1. ما نميخوايم ازدواج كنيم ‘اي بابا’
  بزار اين دخترا ترشيده شن بابا ‘ تا اينقدر حرص ندن شوهراشونو ‘تا اينقدر مهريه رو بالا نگن تا اينقدر لباس اضافي نگيرن تا اينقدر …………..
  …….
  …..
  ….

 2. مانمیخوایم میلااااااااااااااد نه شمااااااااااااااااااااا

 3. من واقعا مناسفم برای دخترو پسرایی که به هم توهین می کنن(همون که میلاد گفته ترشیده و همون حرفا…)
  از نظر من (یه پسر بیست ساله)ادم باید خودش ببینه چی درسته چی غلط کاری به هیچ دینی نداشته باشه کسی نمیخواد از دواج کنه خوب نکنه اگه واقعا راحت تره ….
  من به عنوان یک پسر به تمام دخترا ،برادرانه میگم که به هیچ پسری اطمینان نکنن،باید پسره امتحانایه زیادی پس بده تا نشون بده واقعا دوستون داره،چون دور و برم یه دوستایی دارم که برای هوس با دخترا دوست شدن و …. دختررو بدبخت کردن اینو گفتم…
  ولی هر کاری میکنید هر کاری،خدارو فراموش نکنید همین…

 4. سلام من درسن هفده سالگی به دختر عمه ام علاقه مند شدند ولی پدر و مادرم به صورت غیر مستقیم مخالفت کردند و همین باعث تنفر من از ازدواج شد

 5. من نمی دونم چرا هرکاری کنی تو دنیا بدبختی
  ازدواج کنی زن بچه هات بدبختت می کنن ما شاء الله خرجا خیلی بالان بچه ها هم به والدنیشون احترام نمیذارن
  ازدواج نکنی شهوت بدبختت می کنه نمیشه یه فیلم ببینی یا بری بیرون قدم بزنی تحریک نشی…

 6. سلام خسته نباشید من دختری 21سالم هستم و از مهر دانشجوی پزشکی میشم من یک ساله نامزد کردم نامزدمم خیلی دوس دارم اما خانوادش خیلی اذیتم کردن من از نظر درسی و زیبای و قد واندام و هرچیز دیگه هیچ ایرادی ندارم بلکه خیلی هم از تمام فامیل نامزدم وخودمم وحتی تو دوستانمون بهترم اما خانواده اون با من مثل زن های بیوه رفتار میکنن شاید بخاطر اینه که ما با هم دوست بودیم عاشق هم شدیم و با اونا در میون گزاشتیم شاید فک میکنن مشکلی پیش اومده از این فکرا اما اینا برام مهم نیس با وجود عشق زیادم بهش وهمینطور اون ورابطه عالی بادرک وفهم هم من یه ترس بزرگ دارم من از متحل شدن وعروسی بدم میاد و یجواری دارم مجبور میشم که عقد کنم بخاطر خانوادهامون من از مجردیم لذت میبرم حتی از این که اسم زن روم بیاد متنفرم خیلی باهاش خوشحالم خوشبختم اما نمیخام عقد کنم نمیخام حس پیری افسردی گرفتم خیلی زوده احساس میکنم دوس دارم درسم بخونم کار کنم رانندگی و موسیقی ادامه بدم با دوستام بگردم باخواهرم و اینا برام کابوسه که من دیگه باید خونه شوهر برم دیگه شیطنت نکنم چون همه دعوام میکنن زن شوهر دار باید مودب گوشه بشینه اینا مال جوناس کارای خونه کنم که بیزارم با وجود عشقم بهش بعضی وقتا دوس دارم فرار کنم برم یه جای دور یا جدا بشم اما تا یک ثانیه ازش دور میشم میمیرم خانوادش که منو نمیخان هر دفع که دیدمشون ادمای سطح پاینی وواقعا بی اندیشه منو تحقیر کردن فوش وناسزا به خودم خانوادم دادن که به پای جدای کشید هردفع اما خانواده من تا دیدن من افسرده شدم وحالم شدیدا بده کوتاه اومدن بخاطر من اما چه فایده من تو بدترین شرایط و حال و احوالم بازم کاش میشد همیشه مجرد موند اما عشقتم داشت

 7. سلام
  من زختر ٢٤ ساله هستم كه زماني كه ١٦ سالم بود مادرم فوت كرده و ١سال و نيم بعد پدرم بازيهزخانم ازدواج كردن اين خانم خيلي اخلاقاي خوب داره اما ميخواد من و خواهرم زود تر ازدواج كنيم تا از دستمون راحت بشه
  خاهرم تو ٢٦ سالگي يعني ٢سال پيش ازدواج كرده و از وقتي اون ازدواج كرد گير داد به من
  منم راستش كس ديگه اي رو دوست دارم كه ٢ساله باهاش دوستم و اونم قصد ازدواج داره وليدنا مادريم نميذاره اون حتي بياد خاستگاريم
  الان هم يه خاستگار ديگه دارم كه ٩سال از من بزرگتر و من واقعا اصلا ازش خوشم نمياد
  با اينكه با بابام صحيت كردم و گفتم مگه زور و من بايد باراين آدم ازدواج كنم؟؟؟ اما اين نا مادريم خيلي اذيتم ميكنه
  البته پدرم ادم منطقيه ميگه تو حق انتخاب داري و من فقط ميخوامرآدماي مختلف رو ببيني كه درست تصميم بگيري اما اين نا نادريم خيلي نفوذ دار رو پدرم
  لطفا كمكم كنيد من چكار كنم

 8. سلام دختر 25 ساله هستم به دلیل مشکلات مالی نتونستم خیلی به خودم برسم و از نظر جسمی و ظاهری خیلی شکسته شدم به تازگی تونستم یه شغل خوب پیدا کنم می خوام با حقوقم یه مدت به خودم و سلامتیم برسم و بعد که شرایط جسمی و مالی ام بهتر شد ازدواج کنم اما خواستگار زیاد برام میاد اگه ازدواج کنم الان باید کل حوقم رابدم بابت جهیزیه نمی خوام با ازدواج فعلا ازدواجکنم چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ
loading...