مجله تاپ‌ناز‌

مواد تشکیل دهنده سوسیس کالباس گیاهی چیست و آیا ضرری دارد؟

سوسیس کالباس گیاهی

سوسیس کالباس غذای محبوب جوانان و نوجوانان است و بسیار طرفدار دارد ولی خانواده های سعی می کنند کمتر سوسیس و کالباس مصرف کنند زیرا فکر می کنند ناسالم است و برای سلامت ضرر دارد.

آیا مصرف سوسیس و کالبس گیاهای ضرر دارد؟

همزمان با تغییر الگوی غذایی افراد در سراسر جهان و میل به مصرف غذاهای حاضری و زود پخت، بازار تولید و فروش انواع فست فودهای گوشتی روز به روز داغ تر و البته موج بیماری های گوارشی و کبد همچون سرطان لوزالمعده، پانکراس، معده و کبد چرب هم بیشتر شده است، به گونه ای که همین موضوع منجر به نگرانی جدی سازمان بهداشت جهانی در این باره شد.
مزه و چاشنی فست فودهایی همچون سوسیس و کالباس به قدری در میان مردم محبوب شد که علی رغم هشدار های وزارت بهداشت مبنی بر کاهش مصرف این محصولات و کنترل میزان مصرف آن ها باز هم باراز فروش چنین محصولاتی کاهش نیافته است، مساله ای که محققین صنایع غذایی کشورمان را بر آن داشت تا تولید فست فودها را وارد مسیر جدید و سالمتری کنند و به همین علت سوسیس و کالباس های گیاهی وارد چرخه تولید صنایع غذایی کشور شد.
پریسا فلاحی عضو کار گروه کمیته صنایع غذایی انجمن مدیریت کیفیت ایران با تاکید بر بی ضرر بودن سوسیس و کالباس های گیاهی که دارای مجوز سازمان غذا و دارو و تاییدیه های استاندارد لازم هستند، افزود:در واقع این محصولات که به تازگی وارد چرخه تولید صنایع غذایی کشور شده اند برخلاف تصور برخی افراد، از منابع تراریخته نیستند بلکه از خمیر پایه گیاهانی همچون گندم، سایر غلات، سویا، ذرت و یا انواع مختلفی از زیتون تهیه می شوند و لزوما این موضوع به معنای تراریختگی سوسیس و کالباس های گیاهی نیست.
وی تاکید کرد:در صورت استفاده از محصولات تراریخته در تولید این محصولات باید بر روی برچسب و در قسمت ترکیبات بسته بندی های سوسیس و کالباس های گیاهی قید شود و موضوع مهم این است که در حال حاضر سوسیس و کالباس های گیاهی با مواد تراریخته تولید نمی شود.

مواد تشکیل دهنده سوسیس و کالباس ها گیاهی چیست؟

عضو کار گروه کمیته صنایع غذایی انجمن مدیریت کیفیت ایران در مورد بافت سوسیس و کالباس های گیاهی، گفت:بافت و شکل این محصولات تقریبا همانند سوسیس و کالباس های گوشتی (گوشت های فرآوری شده) است و در فورمولاسیون این محصولات گیاهی خبری از مواد نگهدارنده نیست، زیرا مواد نگهدارنده را در فرآورده های گوشتی استفاده می کنند.
وی ادامه داد:نداشتن مواد نگهدارنده و وجود پایه های کاملا گیاهی امکان استفاده و مصرف سوسیس و کالباس های گیاهی را در طیف وسیعی از گروه های سنی مختلف فراهم می آورد و در واقع این مساله گام مهمی در تولید محصولات با کیفیت تر و سالم تر در صنایع غذایی کشورمان محسوب می شود البته ادویه مورد استفاده در این نوع فست فود ها همانند ادویه مصرفی در محصولات گوشتی است و سوسیس و کالباسهای گیاهی برای افرادی که مایل به مصرف محصولاتی گوشتی نیستند گزینه مناسب تری به شمار می رود.
فلاحی همچنین با تاکید بر تازگی صنعت تولید سوسیس و کالباس های گیاهی در ایران، تصریح کرد:فرآورده های گوشتی و گیاهی در کارخانه ها به خوبی پخته و استریل می شوند و طبخ دوباره فست فود های گیاهی چندان از خواص آن ها کم نمی کند.

سوسیس کالباس گیاهی

سوسیس و کالباس گیاهی

فست فود گیاهی بخوریم یا فست فود گوشتی؟

هرچند سوسیس و کالباس های گیاهی به تازگی وارد بازار صنایع غذایی کشور شده اند، اما مساله مهم این است که این محصولات آیا می توانند آسیب های احتمالی یا شاید عوارض برخی گوشت های فرآوری شده یا همان فست فود های غیر گیاهی را با خود به همراه آورند؟
به طور کلی استفاده مداوم از محصولات غذایی حاضری و حتی فست فود ها به علت داشتن مواد نگهدارنده و یا شاید از دست رفتن خواص غذایی شان بار ها از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد انتقاد قرار گرفته است.
اما طعم و عطر این خوراکی های فریبنده به مزاج خیلی ها خوش آمده مخصوصا جوانتر ها و نوجوانان، اما نگرانی خانواده ها این است که فست فود های گیاهی سالم ترند یا گوشتی؟ و اصلا بهتر است بگوییم که چه نوع فست فودهایی می توانند ریسک ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهند؟ سوالی که یکی از اساتید برجسته حوزه گوارش و کبد جواب بهتری برای آن دارد.

*** 5 ماده ای که آهنگ خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را می نوازند

شهریار آگاه استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، فوق تخصص گوارش و کبد و رئیس کلینیک تخصصی کلورکتال این دانشگاه با بیان اینکه به طور کلی وجود مقادیر بالای 5 ماده در هر محصول غذایی مستقیما سلامتی افراد را نشانه می رود، گفت:وجود نمک زیاد، چربی بالا، گوشت قرمز، طعم دهنده های شیمایی و مواد نگهدارنده در هر محصولی حتی فست فود ها قطعا به مرور زمان سلامتی فرد را به خطر می اندازد آن هم در شرایطی که فرد به خاطر اشتیاق به طور مداوم از این محصولات مصرف کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به سیر صعودی ابتلا به سرطان روده بزرگ یا کولون به ویژه در کشورمان، افزود:طی 40 ساله اخیر علی رغم روند کاهشی سرطان معده، متاسفانه ابتلا به کانسر روده بزرگ و پانکراس عموما به علت مصرف بی رویه فست فودهای پرچرب و پر نمک و پر ادویه و به طور کلی به علت رژیم های غذایی اشتباه رو به افزایش است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به چند مولفه مهم که در مصرف مواد غذایی حاضری و حتی فست فود ها باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد:به طور کلی اگر هر ماده غذایی فاقد 55 ماده مخل سلامتی مذکور باشد قطعا سالم تر است حتی اگر به صورت فست فود تولید شود، البته وجود ادویه های طبیعی همچون دارچین، فلفل، زردچوبه و هل در این محصولات نیز به علت داشتن آنتی اکسیدان بالا خوب است.
به طور کلی زیاده روی در مصرف هر محصول غذایی چه تازه و چه حاضری سلامتی را به خطر می اندازد بنابراین به گفته متخصصان و اساتید گوارش و کبد برای پیشگیری از ابتلا به سرطان های گوارش و کبد باید رژیم غذایی درست، ورزش کردن و توجه به بروز علائم هشدار سرطان های گوارشی همچون دفع خون، تغییر وزن نامتعارف و تغییر غیر طبیعی دفعات اجابت مزاج طی یک ماه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سوسیس و کالباس های گیاهی بی ضرر هستند؟

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه را ببینید!