مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه شله زرد + “شله زرد” را با این نکات خوشمزه درست کنید تا جا بیفتد

آموزش طرز تهیه شله زرد خوشرنگ

“شله زرد” یکی از دسرهای خشومزه ایرانی است که بیشتر آن را به صورت نذری و در ماه محرم می خوریم ولی می توانید در منزل آن را درست کنید و از طعمش لذت ببرید. در ادامه این مطلب طرز تهیه شله زرد را آموزش داده ایم.

شله زرد خوشمزه را براحتی بپزید

می توانید این دسر را پس از غذا میل کنید. درست کردن شله زرد خیلی ساده است و ما در این مطلب سعی کرده ایم تمام نکات ریزه کاری را به شما آموزش دهیم.

 

شله زرد

طرز تهیه شله زرد

مواد لازم برای تهیه شله زرد

  • برنج نیم دانه و خرد شده 2 لیوان
  • شکر 4 پیمانه
  • آب 12 لیوان
  • کره گیاهی 50 گرم
  • زعفران 1مثقال
  • گلاب 1 استکان
  • روغن مایع 1 ق غذاخوری
  • پودر دارچین برای تزیین
  • خلال بادام به اندازه یک مشت
  • خلال پسته برای تزیین

شله زرد

نحوه پخت و آماده سازی شله زرد

نکته مهمی که لازم است بدانید این اسست که هر مقدار پیمانه شله زرد می خواهید باید با همان پیمانه آب و شکر را به نسبت چند برابر برای شله زرد استفاده کنید. مثلا اگر یک پیمانه برنج میگیرد باید با همان پیمانه 2 لیوان شکر و 6 لیوان آب استفاده کنید. این نسبت در مورد درست کردن شله زرد استفاده می شود.

طرز تهیه شله زرد خوشمزه

در ابتدا برنج را بشویید و به مدت یک روز به همراه 13 لیوان آب بگذارید تا خیس بخورد و در موقع پخت در رف مناسب با حرارت زیاد آن را می پزیم و در قابلمه را نیمه بسته قرار می دهیم تا آب برنج بجوش آید. در این مرحله نباید برنج را هم بزنید. می توانید زعفران را آب کنید و خلال بادام را با یک استکان گلابی که داشتیم خیس کنید تا عطر بادام بیشتر شود.
وقتی برنج شکفته شد و اب را در خود جذب کرد حرارات را کمتر کنید و در این مرحله برنج را هم بزنید. نکته مهم این است که در این مرحله باید به برنج خود آب اضافه کنید چون این کار می توانید شله زرد آماده شده شما را موقع خوردن و قاشق زدن آب بیندازید.
وقتی برنج شفته شد و یا وا رفت باید شکر را اضافه کنید و هم بزنید و نباید نگران باشید که برنجتان در حال سفت شدن بود چون با اضافه کردن شکر برنج دوباره شل می شود و نباید اصلا آب به برنج اضافه کنید و همین طور بطور مداوم و به مدت یک ربع هم بزنید تا ته نگیرد.
شله زرد

راز و رمز خوشمزه شدن شله زرد

فوت و فن شله زرد مجلسی

بعد از سپری شدن این زمان می توانید خلال بادام و گلاب را هم که مخلوط شده بوند را به مواد شعله زرد اضافه کنید و به مدت 5 تا 10 دقیقه بگذارید با بقیه مواد بپزد و ارام هم بزنید بعد از این مرجله زعفران دم کشیده را بریزید و به مدت 10 دقیقه هم بزنید.
باید اندازه زعفران شما به مقداری باشد که شله زرد رنگ نارنجی پیدا کند. بعد از این مرحله کره را اضافه می کنیم و هم میزنیم و بعد برای اینکه شله زرد شفاف شود از روغن مایع استفاده می کنیم. بعد از 5 تا 10 دقیقه جوشیدن کره با بقیه مواد درون ظرف میگذاریم تا خوب دم بکشد و بعد درون ظرف مناسبی سرو می کنیم و تزیین می کنیم.
شله زرد
شله زرد نذری با ترفند های درست کردن شله زرد

نکات تکمیلی در مورد شله زرد

شله زرد یکی از دسرهای ایرانی خوشمزه است. زمان پخت و انتظار شله زرد حدود 3 ساعت است. شله زرد در وعده صبحانه، میان وعده و دسر سرو می شود. در ماه رمضان می توانید به عنوان افطار میل کنید. دستور تهیه این غذا برای 8 نفر می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!