مجله تاپ‌ناز‌

راه های جلوگیری از عفونت و درمان بیماری های عفونی

جلوگیری از عفونت, بیماری عفونی, پیشگیری از عفونت

هنگامی که یک موجود زنده عفونت زا مانند باکتری، ویروس، قارچ و یا دیگر عوامل وارد بدن انسان شوند و تکثیر شوند شخص را دچار عفونت می کنند و برای سلامت مشکل ساز می شوند.

جلوگیری از عفونت و درمان عفونت

این عامل عفونی پس از مستقر شدن در بدن انسان در آن جا زندگی می کند، از بدن تغذیه کرده و تکثیر می یابد. و رفته رفته سلامتی شخص را به خطر می اندازد. انگل، باکتری، ویروس، قارچ و پریون ها از جمله موجودات زنده ای هستند که عامل بروز بیماری های عفونی می باشند. انواع عفونت ها را می توان را در سه دسته عمده جای داد :

عفونت باکتریایی

بدن انسان میزبان هزاران باکتری می باشد که نقش مهمی در حفظ سلامتی دارند. شخص در دو حالت به بیماری عفونت های باکتریایی مبتلا می شود:

تکثیر بیش از اندازه باکتری های محافظ سلامتی یا حمله آن ها به دیگر قسمت های بدن
ورود باکتری های مضر به بدن و حمله به سیستم ایمنی

از جمله علائم عفونت های باکتریایی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

تب ، به ویژه سر درد شدید یا گردن درد یا درد قفسه سینه
مشکلات تنفسی و درد قفسه سینه
سرفه کردن بیش از یک هفته
تورمی که بهبود نیابد
افزایش درد در سیستم ادراری ( که ممکن است همراه با احساس درد به هنگام ادرار در قسمت پایینی کمر یا قسمت تحتانی شکم باشد. )
افزایش درد، تورم، گرمی و یا  چرک و رگه های قرمز در اطراف زخم

درمان عفونت باکتریایی

مراجعه به پزشک و درمان دارویی عفونت باکتریایی
عفونت های باکتریایی می توانند خفیف تا شدید باشند. تنها یک پزشک می تواند عفونت های باکتریایی شما را تشخیص دهد. یک پزشک ممکن است از طریق آزمایش خون، کشت ادرار و یا نمونه برداری از منطقه عفونی نوع عفونت شما را مشخص کند.

پزشکان در اکثر مواقع برای درمان این قبیل عفونت ها، آنتی بیوتیک های متفاوت متناسب با نوع بیماری تجویز می کنند. آموکسی سیلین، تتراسایکلین، سیپروفلوکساسین، پنی سیلین و باسیتراسین، نمونه هایی از آنتی بیوتیک های محبوبی هستند که برای درمان این نوع عفونت تجویز می شوند.

برخی از آنتی بیوتیک ها شرایط مصرفی متفاوتی دارند. گاها ممکن است ضروری باشد شخص به هنگام مصرف نوع خاصی از آنتی بیوتیک ها، آن ها را  همراه با غذا و یا به هنگام شب مصرف نماید. پزشک معالج مقدار مصرفی آنتی بیوتیک را نیز مشخص می نماید.

جلوگیری از بروز عفونت باکتریایی

جهت جلوگیری از بروز عفونت های باکتریایی، موارد زیر را رعایت کنید :

تمیز کردن و پانسمان زخم

ضروری است به هنگام زخمی شدن به سرعت محل زخم را تمیز، ضد عفونی و پانسمان کنید. اگر زخم عمیق یا گسترده همراه با خونریزی شدید باشد باید فورا  از کمک های اورژانسی استفاده کرده و یا به پزشک معالجه کنید.

خوردن غذا های تمیز و عاری از باکتری

به هنگام صرف غذا باکتری های موجود در دستان، ظروف و غذا ها می توانند عامل بروز عفونت باکتریایی باشند. بنابراین :

پیش از صرف غذا دستان خود را تمیز کنید.

میوه ها را پیش از خوردن به خوبی بشویید.

به هنگام پخت غذا ها به ویژه گوشت از پخته شدن کامل آن مطمئن شوید.

جلوگیری از گسترش باکتری

با رعایت نکات می توانید از گسترش باکتری جلوگیری کنید :

به هنگام عطسه و یا سرفه صورت خود را با دستمالی تمیز بپوشانید. پس از آن دستان خود را به خوبی بشویید.
به هنگام بیماری در خانه بمانید و استراحت کنید تا باکتری های بیماری زا به دیگران سرایت نکند.
از کودکان دوری کنید.

۲- عفونت ویروسی

عفونت های ویروسی ممکن است منشا بروز بسیاری از بیماری های مزمن، سرطان، بیماری های طولانی مدت و حتی مرگ باشند.  عفونت های ویروسی می توانند شدید ( کوتاه مدت، متفاوت در میزان شدت )، مزمن ( طولانی مدت، متفاوت در میزان شدت ) یا نهفته ( در انتظار برای بروز در دوره زمانی مشخص ) باشد.

درمان بسیاری از بیماری های ویروسی سخت است و شخص باید به پزشک مراجعه کند.

اما برخی از آن ها را می توان به روش های خانگی با استفاده از دارو های گیاهی و یا تغذیه مناسب و استراحت درمان کرد.

درمان عفونت ویروسی

مراجعه به پزشک و درمان دارویی عفونت ویروسی
در صورت مشاهده علائمی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف ساخته است ضروری است به پزشک مراجعه نمایید. به ویژه اگر طی ۴۸ ساعت بهبودی حاصل نشود. برخی از علائم عفونت های ویروسی عبارتند از :

تب
درد به ویژه درد مفاصل
گلو درد
سر درد
تهوع ، استفراغ و اسهال
جوش های پوستی
گرفتگی بینی
خستگی

اگر مشاهده علائمی نظیر آنچه اشاره شد به مدت ۴۸ ساعت ادامه یافت حتما به پزشک مراجعه نمایید.

بسیاری از بیماری های ویروسی نظیر سرما خوردگی، آنفولانزا، سرخک (سرخچه)، مونونوکلئوز (ویروس اپشتین بار یا EBV ) در درجه اول نیاز به درمان حمایتی دارند. دیگر ویروس ها ممکن است منجر به بروز بیماری های جدی تهدید کننده زندگی مانند سرطان و آبولا شوند. برخی دیگر نیز منجر به بروز اختلالات طولانی مدت شامل هپاتیت، HSV، زونا (مانند آبله مرغان و زونا) و ایدز HIV می گردند.

در برخی موارد استفاده از داروهای ضد ویروسی در بهبود سلامتی می تواند نقش موثری داشته باشد، نظیر بیماری های عفونی با ویروس هرپس CMV، HSV و ویروس نقص ایمنی انسان HIV.

روش دیگر درمان عفونت های ویروسی استفاده از اینترفرون است. اینترفرون ها مواد طبیعی هستند (سیتوکین) آزاد شده از سلول های آلوده که از تکثیر ویروس ها جلوگیری می کند. استفاده از اینترفرون نقش مهمی در درمان برخی ویروس ها دارد، به ویژه هپاتیت B و C، سارکوم کاپوزی مرتبط با عفونت HIV و عفونت های ناشی از روابط جنسی که منجر به بروز زگیل تناسلی می شوند.

 درمان خانگی عفونت ویروسی

درمان تب

تب یکی از نشانه های عفونت ویروسی است که می توان به روش های زیر آن دمای بدن را پایین آورد :

حمام آب ولرم ( ضروری نیست حتما از آب سرد استفاده شود زیرا لازم نیست دمای بدن را فورا پایین آورید. )
استفاده از جوراب نخی خیس برای پوشاندن پاها تا مچ، سپس پوشاندن جوراب نخی ها با جوراب پشمی ( شخص را با پتو بپوشانید تا استراحت کند. با این روش عرض چند دقیقه احساس خنکی می کند.)
خنک نگه داشتن سر، گردن، مچ دست و مچ پا با پوشاندن آن ها با دستمال خیس یا مرطوب

تقویت انرژی و سیستم ایمنی بدن

با رعایت نکات می توانید زیر سیستم ایمنی بدن و انرژی از دست رفته آن را تامین کنید :

استراحت کردن
خوردن غذا های سبک مانند سوپ مرغ یا استاک مرغ با کمی برنج و سبزیجات
مصرف میوه های غنی از ویتامین C مانند توت ها، هندوانه، پرتقال
خوردن ماست
مصرف پروتئین مناسب مانند تخم مرغ اسکرامبلی و مرغ
پرهیز از خوردن غذا های سنگین، سرخ شده و چرب مانند سوسیس، بال مرغ و پپرونی
خوردن غذاهای سرشار از روی مانند مرغ، ماست، آجیل و لوبیا
هیدراته نگه داشتن بدن و نوشیدن آب به مقدار زیاد
مصرف مکمل های ویتامین C و D3

درمان گیاهی عفونت ویروسی

گیاهان نیز از میزبانان خوبی برای ویروس ها محسوب می شوند. بنابراین نوشیدن چای های گیاهی ( دمنوش ) در درمان عفونت های ویروسی می تواند موثر باشد.

می توانید یک قاشق چای خوری گیاه ( نصف قاشق چای خوری برای کودکان ) خشک شده را به یک فنجان آب اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه بجوشد. برای به دست آمدن عطر و طعم دلخواهتان می توانید به آن آبلیمو و عسل نیز اضافه کنید. از اضافه کردن محصولات لبنی نظیر شیر خودداری کنید.

دمنوش های توصیه شده برای درمان عفونت ویروسی عبارتند از :

بابونه
پونه کوهی
آویشن
برگ زیتون
برگ شیرین بیان
اکیناسه
اقطی

۳- عفونت قارچی

قارچ میکرو اورگانیسمی می باشد با بیش از ۵۰۰۰۰ گونه مختلف، که در همه جا، در محیط داخل و خارج از منزل وجود دارد. بسیاری از قارچ ها می توانند سال ها بدون ایجاد هر گونه مشکلی بر روی پوست زندگی کنند. اما به هرحال می توانند در زمان مشخصی و یا تحت شرایط خاصی منشا بروز بیماری عفونت قارچی گردند.

عفونت های قارچی می توانند روی سطح پوست یا در یک چین پوستی در هر نقطه از بدن که گرم و مرطوب باشد بروز پیدا کند. خارش شدید یکی از نشانه های بارز آن است. عفونت قارچی ممکن است در پوست پا، بخش های مختلف ناخن، واژن، دستگاه ادراری و … پدیدار گردد. شدت این عفونت می تواند از فردی تا فردی دیگر متفاوت باشد.

در این میان عفونت قارچی رحم از دیگر موارد معروف تر است. عفونت قارچی واژینال یا رحم، عفونتی مربوط به واژن می باشد که ناشی از وجود قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می شود. از هر چهار زن معمولا سه زن چنین عفونتی را تجربه می کنند. در اکثر مواقع ، این قارچ مشکل عفونی ایجاد نمی کند اما اکر میزان آن افزایش یابد منجر به بروز عفونت می گردد. عفونت کاندیدایی معمولا در رابطه جنسی به مر منتقل نمی گردد.

به طور کلی عوامل متفاوتی می توانند در بروز عفونت قارچی نقش داشته باشند نظیر اثرات منفی مصرف آنتی بیوتیک ها، ضعف سیستم ایمنی بدن، بیماری دیابت، بهداشت ضعیف، زندگی در یک محیط گرم، گردش خون ضعیف،  آسیب پوستی و در تماس بودن با شخصی که دچار عفونت شده است.

 درمان عفونت قارچی

مراجعه به پزشک و درمان دارویی عفونت قارچی

گاها پزشکان با تجویز داروهای ضد قارچ به درمان این بیماری عفونی می پردازند. برخی از این دارو ها عبارتند از : ایتراکونازول، تربینافین و فلوکونازول.

درمان خانگی عفونت قارچی

با توجه به سبک زندگی امروزی، این بیماری بسیار شایع است. اما استفاده از برخی دارو های گیاهی می تواند نقش موثری در کاهش شدت علائم و از بین بردن عفونت داشته باشد. از جمله داروهای گیاهی خانگی برای درمان عفونت قارچی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سرکه سیب

سیر
ماست ساده
روغن درخت چای
روغن نارگیل
چای
برگ زیتون
روغن پونه کوهی
زردچوبه
آب زغال اخته

مطالب مشابه را ببینید!