گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / مطالب خواندنی و اخبار / اخبار اقتصادی / كاهش نرخ سكه و ارز ادامه مي‌ يابد
loading...

كاهش نرخ سكه و ارز ادامه مي‌ يابد

با اجراي سياست‌هاي تازه ارزي دولت كه تقويت همزمان طرف عرضه و كاهش طرف تقاضا را نشانه گرفته و اساس را بر كنترل جريان ورود و خروج ارز از طريق تجار قرار داده، بازار ارز به ثبات نسبي رسيده و قيمت‌ها به آرامي در حال كاهش است.

بر اين اساس قيمت دلار كه از مرز 4000 تومان نيز گذشته بود، در سه‌هفته گذشته روي قيمت 3100 تا 3300 تومان توقف كرد و دامنه نوسانات آن بشدت كاهش يافت.

كمي بعد دلار نخستين كاهش قيمت مهم خود را تجربه كرد و به زير 3000 تومان رسيد. سرانجام ديروز قيمت دلار پس از يك هفته نوسان از محدوده قيمتي بين 2900 تا 3000 تومان به حدود 2760 تومان كاهش يافت.

همين سير كاهشي، به طور طبيعي اثر خود را بر قيمت انواع سكه‌هاي طلا نيز بر جاي گذاشت. به طوري كه از اواسط هفته گذشته (سه‌شنبه بيست‌وسوم آبان) به تناوب و آرامي شاهد كاهش قيمت انواع سكه‌ها هستيم.

يك مقايسه قيمتي ساده نشان مي‌دهد قيمت انواع سكه‌هاي طلا از سه‌شنبه هفته گذشته (23 آبان) تا روز گذشته (به مدت يك هفته) حداكثر 107 هزار تومان كاهش يافته است.

بيشترين كاهش قيمت مربوط به تمام سكه طرح جديد با همان 107 هزار تومان افت است. نيم‌سكه نيز 57 هزار تومان، ربع سكه 28 هزار تومان و سكه يك گرمي نيز شاهد كاهش قيمت 8000 توماني در يك هفته اخير (سه‌شنبه 23 آبان تا ديروز دوشنبه 29 آبان)‌ بوده است.

با اين حال قيمت انواع سكه‌هاي طلا ديروز دوشنبه نيز نسبت به روز قبل آن (يكشنبه 28 آبان)‌ تداوم كاهش را تجربه كرد، به طوري كه قيمت هر قطعه سكه تمام‌بهار جديد با 20هزار تومان كاهش از يك ميليون و 113 هزار تومان به يك ميليون و 93 هزار تومان رسيد.

قيمت نيم‌سكه 17 هزار تومان، قيمت ربع سكه 7000 تومان و قيمت سكه يك گرمي نيز يك هزار تومان كاهش يافت.

محمد كشتي‌آراي رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر عصر روز گذشته به خبرنگار ما گفت:‌ قيمت سكه و طلا رو به كاهش است و اين كاهش تداوم خواهد يافت. چرا كه قيمت ارز تعديل شده و اين تعديل بلافاصله اثر خود را نشان داده است.

وي افزود: اجراي سياست‌هاي جديد ارزي كه باعث ثبات و كاهش آرام قيمت ارز شده، بر روي قيمت سكه نيز تاثير گذاشته است و به احتمال زياد روي قيمت ساير كالاهايي كه وارداتي هستند نيز تاثير خود را نشان خواهد داد.

وي اظهار كرد: طلافروشان از تعديل نسبي قيمت‌ها راضي‌اند چرا كه اين تعديل باعث بازگشت رونق به بازار و گرم شدن دوباره خريد و فروش‌ها مي‌شود. كسي از قيمت بالا سود نمي‌برد، بلكه قيمت بايد طوري باشد كه براي خريدار انگيزه خريد يا فروش وجود داشته باشد.

كشتي‌آراي گفت: اكثر نشانه‌ها حاكي از تداوم كاهش قيمت‌ها در بازار سكه است.

چرا كه چشم‌انداز پيش‌روي بازار ارز كاهشي است و اين بازار به ثبات رسيده است. در همين حال رئيس كل بانك مركزي با بيان اين كه عرضه سكه‌هاي پيش‌فروش شده ادامه دارد، گفت: اگر قيمت سكه بي‌ضابطه و غيرمنطقي افزايش يابد براساس قيمت‌هاي جهاني طلا، پيش‌فروش را آغاز مي‌كنيم.

محمود بهمني در گفت‌وگو با فارس اظهار كرد: در حال حاضر تنها برنامه تحويل سكه‌هاي پيش‌فروش شده در دستور كار قرار دارد و از اين طريق تزريق سكه به بازار تداوم خواهد داشت.

وي افزود: با توجه به اين كه تحويل سكه‌هاي پيش‌فروش شده ادامه دارد، منتظر روند حركتي قيمت بازار هستيم و اگر كاهش قيمت‌ها روند طبيعي يافت و حباب قيمتي وجود نداشت سكه به بازار تزريق نمي‌كنيم.

رييس كل بانك مركزي تصريح كرد: اگر قيمت سكه افزايش بي‌ضابطه و غيرمنطقي يافت براساس قيمت جهاني طلا پيش‌فروش را آغاز مي‌كنيم.

بانك مركزي در سال گذشته حدود 3/9 ميليون سكه را پيش‌فروش كرد كه هم‌اكنون مراحل پاياني تحويل را پشت‌سر مي‌گذارد.

بر اين اساس از مجموع سكه‌هاي پيش‌فروش شده حدود 305 ميليون سكه به ابزارهاي جايگزين مانند اوراق گواهي سپرده، پته و خريد نقدي تبديل شده و بيش از شش ميليون سكه هم واگذار شده است.

به گفته مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانك مركزي با پيش‌فروش سكه حدود 65 هزار ميليارد ريال نقدينگي جمع‌آوري شد.

كاهش شديد فروش طلا در بازار

از سوي ديگر رئيس انجمن صنفي كارفرمايان صنعت طلا، جواهر و نقره استان تهران با اشاره به كاهش شديد فروش طلا در بازار طي سال‌جاري گفت: تنوع بخشي به توليدات طلا و مصنوعات طلا مي‌تواند تا حدودي رونق را به بازار برگرداند.

عبادالله محمدولي در گفت‌وگو با ايسنا، با ابراز تاسف از اظهارات مطرح شده در مخالفت با پيشنهاد ايجاد تنوع در عيار طلاي توليد داخل توضيح داد: ما آمادگي داريم كه درباره اين پيشنهاد جلسات كارشناسي برگزار كنيم.

قيمت كالاها و خدمات متناسب با كاهش نرخ ارز پايين مي‌آيد

در همين حال، سخنگوي مركز مبادلات ارزي گفت: با توجه به اين كه طي هفته‌هاي اخير نرخ دلار در شبكه صرافي‌هاي مجاز و بازار غيررسمي بيش از هزار تومان كاهش يافته، قيمت كالاها و خدمات متناسب با روند نرخ ارز تعديل مي‌شود.

صمد كريمي در گفت‌وگو با ايرنا ‌افزود: با توجه به اين كه تامين نياز‌هاي ارزي گروه‌هاي كالايي يك و 2 به نرخ مرجع توسط بانك مركزي انجام مي‌شود، تغييرات قيمتي براي كالاهاي اساسي و ضروري ناشي از نوسانات نرخ ارز در بازار هيچ‌گونه توجيهي ندارد.

وي اظهار كرد: گروه‌هاي كالايي سه تا هفت (مواد اوليه، ‌كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي) نيز مطابق با مقررات جديد بانك مركزي به نرخ مبادله‌اي توسط مركز مبادلات ارزي تامين مالي مي‌شود.

به همين دليل ثبات مناسبي در اين زمينه ايجاد شده و افزايش قيمت كالا و خدمات اين گروه‌ها نه‌تنها توجيه اقتصادي نداشته، بلكه با توجه به روند نرخ ارز در كشور انتظار مي‌رود قيمت كالا و محصولات نهايي اين كالاها ضمن برخورداري از ثبات نسبي روند نزولي نيز داشته باشد.

وي ادامه داد: ‌يكي از رفتار‌هاي اقتصادي كه بايد در كشور نهادينه شود اين است كه رشد قيمت نسبي محصولات در هر اقتصاد در زماني توجيه‌پذير است كه قيمت‌ها به دليل افزايش هزينه تمام‌شده متناسب با روند هزينه كالا يا هزينه توليد (با توجه به هزينه متوسط توليد و ‌ظرفيت توليد) افزايش يافته باشد.

كريمي گفت: بديهي است در حالت كاهش هزينه‌هاي توليد ناشي از روند نزولي برخي از نهاده‌هاي توليد همانند ارز انتظار مي‌رود قيمت محصولات نهايي نيز متناسب با روند نرخ ارز تعديل يا كاهش يابد.

سخنگوي مركز مبادلات ارزي گفت: به مصرف‌كنندگان توصيه مي‌شود در حالتي كه نرخ ارز داراي ثبات بوده و در شبكه صرافي‌هاي مجاز و بازار غيررسمي روند كاهشي دارد همزمان در صورت عدم تعديل قيمت‌ها توسط فروشندگان كالا و خدمات تقاضاي خود را مديريت كرده و درخواست قيمت‌هاي پايين‌تر را به دليل كاهش نرخ ارز در بازار انجام دهند./جام جم

بازار ارز

loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *