خانه / مطالب خواندنی و اخبار / اخبار دانش و فناوری / اصلاحیه مهم مایکروسافت در ارتباط با ویروس Flame

اصلاحیه مهم مایکروسافت در ارتباط با ویروس Flame

شرکت مایکروسافت با انتشار اصلاحیه شماره ۲۷۱۸۷۰۴ چند گواهینامه دیجیتالی (Digital certificate) خود را که احتمالاً توسط ویروس Flame مورد سوء استفاده قرار گرفته است، باطل کرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ICTPRESS،  به نظر می رسد ویروس Flame از این گواهینامه برای نشان دادن اصالت برنامه های مخرب خود استفاده کرده است.

اصلاحیه فوق العاده مایکروسافت شامل همه سیستم های عامل Windows، حتی نسخه آزمایشی Windows 8، می شود.

یکی از مراکز صدور گواهینامه های دیجیتالی (Certificate Authority – CA) شرکت مایکروسافت که اختصاص به صدور گواهینامه برای سرویس های Remote مانند Remote Desktop و Remote Session دارد، این امکان را به افراد خلافکار داده تا گواهینامه های واقعی برای تایید اصالت فایل های مرتبط با ویروس Flame صادر و مورد استفاده قرار دهند.

این اتفاق به دلیل وجود یک نقطه ضعف در سیستم صدور گواهینامه های دیجیتالی مایکروسافت برای سرویس های Terminal Services رخ داده است. این گواهینامه ها اصل هستند و باید به منظور تائید ارتباطات Remote مورد استفاده قرار می گرفتند.

ولی به دلیل بکارگیری یک الگوریتم آسیب پذیر قدیمی در سیستم صدور، این امکان به وجود آمده که از این گواهینامه ها برای تائید اصالت فایل های اجرایی سوء استفاده شود. در نتیجه هنگامی که فایل های تایید شده توسط این گواهینامه ها مورد کنترل قرار می گیرند، اعتبار و اصالت آنها صحیح و سالم نشان داده می شود و به نظر می رسد که این فایل ها توسط شرکت مایکروسافت تهیه شده و متعلق به مایکروسافت است.

اصلاحیه مایکروسافت سه گواهینامه را باطل کرده و آنها را به فهرست گواهینامه های ابطالی در سیستم عامل Windows اضافه می کند. فایل های ویروس Flame که بدین روش امضا و تایید شده اند، تاریخ ۲۸ دسامبر ۲۰۱۰ دارند. یعنی سرقت گواهینامه های مایکروسافت حدود ۱۸ ماه پیش اتفاق افتاده است.

کاربرانی که از سیستم های عامل Windows اصل و معتبر استفاده می کنند، می توانند با مراجعه به سایت پشتیبانی مایکروسافت به نشانی زیر، بر اساس نوع سیستم عامل، اقدام به دریافت این اصلاحیه کرده و آن را نصب کنند.

http://support.microsoft.com/kb/2718704

سایت مایکروسافت قبل از ارائه اصلاحیه به کاربر، با استفاده از فناوری Genuine Validation اقدام به کنترل اصل و معتبر بودن سیستم عامل دستگاه می کند و لذا کاربرانی که از سیستم های عامل کپی استفاده می کنند، قادر به دریافت این اصلاحیه نخواهند بود.

این کاربران می توانند بر اساس نوع سیستم عامل خود، از لینک های زیر برای دریافت و نصب اصلاحیه مایکروسافت استفاده کنند.

Windows XP, x86-based versions

Windows XP Professional, x64-based versions

Windows Server 2003, x86-based versions

Windows Server 2003, x64-based versions

Windows Server 2003, IA-64-based versions

Windows Vista, x86-based versions

Windows Vista, x64-based versions

Windows Server 2008, x86-based versions

Windows Server 2008, x64-based versions

Windows Server 2008, IA-64-based versions

Windows 7, x86-based versions

Windows 7, x64-based versions

Windows Server 2008 R2, x64-based versions

Windows Server 2008 R2, IA-64-based versions

Windows Embedded Standard 7, x86-based versions

Windows Embedded Standard 7, x64-based versions

[امتیاز دهنده: 0 نفر و میانگین امتیاز: 0]

اولین دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *