مجله تاپ‌ناز‌

نان کشمش و دارچین | آموزش طرز تهیه نان کشمشی و دارچینی خوشمزه

نان کشمش و دارچین یکی از نان های ساده ای است که می توانید خیلی راحت در خانه بپزید. نان کشمشی با طعم خوب دارچین و کشمش های آبدار دارای مزه ای فوق العاده است.

بعضی ها این نان خوشمزه را به صورت تست شده با کره در وعده صبحانه میل می کنند و بعضی هم آن را به صورت نرم به همراه نوشیدنی های سرد و گرم میل می کنند. البته نان کشمشی را می توانید در وعده عصرانه هم میل کنید. این نکته را هم باید بدانید که نان های بسته بندی شده دارای مواد افزودنی و نگهدارنده هستند و اگر در منزل، خودتان این نان را درست کنید هم سالم تر است و هم خوشمزه تر می شود.

نان کشمش و دارچین

نان کشمشی به روش های مختلفی تولید می شود و به صورت لقمه ای، نان حجیم، نان رول شده و رول لقمه ای که با گردو هم همراه می شود می توانید درست کنید و البته به آن آجیل هم می توانید اضافه کنید. حتی بعضی ها پوست پرتقال رنده شده یا پوست لیمو را هم به آن اضافه می کنند تا طعم متفاوتی داشته باشد.

نحوه درست کردن نان کشمش و دارچین

روش درست کردن این نان مانند بسیاری از نان ها دیگر است یعنی باید خمیر را با مخمر عمل آورید و ترکیب ارد و مایعات را هم برای مواد میانی دارم که شامل دارچین، کره و شکر می باشد.

مواد لازم

برای خمیر

 • شیر ولرم: ۱ پیمانه (شیر بادام یا سویا در صورت وگان بودن)
 • عسل: ۳ قاشق غذاخوری
 • مخمر: ۲ و ۱/۴ قاشق چایخوری
 • روغن یا کره آب شده: ۶ قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • آرد: ۳ و ۱/۲ پیمانه
 • نمک: ۱ قاشق چایخوری
 • کشمش: ۱/۲ پیمانه

برای مواد میانی

 • شکر قهوه‌ای: ۱/۳ پیمانه
 • پودر دارچین: ۲ قاشق غذاخوری
 • کره آب شده یا روغن: ۳ قاشق غذاخوری
نان کشمش و دارچین | آموزش طرز تهیه نان کشمشی و دارچینی خوشمزه

طرز تهیه

برای درست کردن این نان خوشمزه باید شیر ولرم باشد یعنی دمای آن 44 درجه سیلسیوس باشد و برای اینکه بفهمید دمای مورد نظر شما را دارد یا نه، انگشت خود را در شیر فرو کنید اگر توانستید انگشتتان را 6 ثانیه در شیر نگه دارید پس یعنی شیر به اندازه کافی گرم شده است.

شیر ولرم را با کره، مخمر و مقداری عسل یا 1 قاشق شکر مخلوط کنید و بگذارید به مدت 10 دقیقه بماند تا مخمر عمل نماید و پخ کند. می توانید شیر و کره را با هم گرم کنید.

پس از ده دقیقه آرد، تخم مرغ، نان و کشمش را اضافه نمایید و با قاشق خوب هم بزنید. اگر همزن دارید این کار را درون کاسه همزن انجام دهید و با قطعه خمیرگیر، به مدت 10 دقیقه ورز دهید. اگر همزن ندارید می توانید این کار را با دست انجام دهید.

مطلب مشابه: طرز تهیه نان دارچینی نانی خوشمزه و خوش عطر

نان کشمش و دارچین

روی خمیر سلفون بکشید و بگذارید خمیر 1 تا 2 ساعت در آشپزخانه بماند و تا وقتی که سایز آن دو برابر شود. پس از این زمان خمیر ظاهری پفدار پیدا می کند.

روی طح تمیز کابینت یا خته مخصوص خمیرگیری مقدرای آرد بپاشید. خمیر را بر روی این سطح به صورت یک مستطیل پهن کنید جوری که عرض آن به اندازه قالب شما باشد. لازم نیست که دقیقا مستطیل شکل باشد.

نان کشمش و دارچین

آموزش مرحله به مرحله پخت نان کشمش و دارچین

برای درست کردن مواد میانی شکر قهوه ای و دارچین را درون کره ذوب شده بریزید و مخلوط نمایید.

نان کشمش و دارچین

مواد را بر روی خمیر مستطیلی بریزید. لبه های آن باید تمیز باشد. خمیر را از سمت عرض آن بگیرید و رول نمایید. نیازی نیست مانند رول دارجینی دقیق و تمیز رول شود.

نان کشمش و دارچین

قالب نان را با کره چرب نمایید و خمیر را از قسمت باز درون قالب بگذارید تا لبه باز آن در ته قالب قرار بگیرد.

روی قالب را با سلفون بپوشانید و بگذارید که به مدت 1 ساعت استراحت کند.

نان کشمش و دارچین

دمای فر را روی 190 درجه سانتی گراد قرار دهید و روشن کنید تا گرم شود و یک سینی را در پایین ترین طقه فر بگذارید. کمی آب جوش را درون سینی بریزید تا کف سینی را بپواشند، سپس نان را روی طبقه بالایی سینی آب قرار دهید. به مدت 40 تا 50 دقیقه بگذارید تا بماند.

نان کشمش و دارچین

بعد از پختن کامل نان، آن را از فر درآورید و بر روی توری خنک کننده بگذارید تا به صورت کامل خنک شود. بعد از خنک شدن، نان را ببرید و حالا می توانید نان کشمشی دارچینی را میل کنید.

نکات مهم

نان را می توان تا چند روز در دمای ملایم اتاق نگه داشت. اگر قصد استفاده از آن برای روزها بعد دارید، درون یک کیسه پلاستیکی کاملا بسته درون فریزر قرار دهید.

برای درست کردن نان کشمشی باید از کشمش های تیره و شیرین استفاده کنید تا نان شما خوشمزه شود.

برای اضافه کردن گردو می توانید آن را به مقدار لازم خرد کنید و به مواد میانی اضافه کنید. در صورت استفاده از رنده پرتقال یا لیمو آن را به همان مواد مایع اضافه کنید تا با دیگر مواد به خوبی مخلوط شود.

برای مواد میانی می توانید از شکر سفید هم استفاده کنید تا رنگ ان تیره نباشد، ولی شکر قهوه ای طعمی کاراملی و خوشمزه دارد.

مطلب مشابه: نان روغنی | آموزش طرز تهیه نان روغنی برساق

مطالب مشابه را ببینید!