غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

هر چهار سال وقتی بازی‌های مقدماتی جام جهانی به پایان می‌رسد و تیم‌های صعودکننده به جام جهانی مشخص می‌شوند، یک سری غایب بزرگ داریم. در جام جهانی روسیه 2018 هم، غیبت چند تیم بزرگ خبرسازتر از حضور برخی تیم‌ها شده است. تیم‌هایی که حضورشان به گرمای جام جهانی کمک می‌کرد و هوادارانشان از قدیمی‌ترین هولیگان‌های فوتبالی هستند اما از صعود به جام جهانی بازماندند.

از هر زاویه‌ای که نگاه کنید جام جهانی فوتبال 2018 پر از شگفتی است. این شگفتی‌ها از حضور ایسلند و پاناما برای اولین‌بار در جام جهانی شروع می‌شود. دو تیمی که از زمان مسابقات یورو ۲۰۱۶ تبدیل به شگفتی شدند. این مقاله که تلفیقی از انتخاب‌ چند منتقد ورزشی در سایت‌های فوتبال است، به بررسی غایبان بزرگ جام جهانی 2018 روسیه می‌پردازد. تیم‌هایی که عدم حضورشان در جام جهانی و حذف‌شان در مرحله مقدماتی ما را شوکه کرد.

 

  1. ایتالیا

احتمالا ایتالیا را می‌توان بزرگترین غایب جام جهانی امسال محسوب کرد. تیم ایتالیا یکی از پرافتخارترین و موفق‌ترین تیم‌های فوتبال در ادوار مختلف جام جهانی بوده است. آنها صاحب چهار عنوان قهرمانی جام جهانی در سال‌های 1934، 1938، 1982 و 2006 هستند و دو بار هم در سال‌های 1970 و 1994 قهرمان جهان شدند. سال 1990 هم مقام سوم را کسب کردند.

ایتالیا در مرحله مقدماتی به طرز عجیبی مقابل رقبایش ضعیف ظاهر شد. با یک مساوی جلوی اسپانیا در بازی رفت و سه گل خورده در بازی برگشت و نمایش ضعیف دیگری جلوی سوئد که باز هم به یک مساوی و شکست منجر شد آنها از گردونه رقابت‌های جام جهانی حذف شدند در حالی که این آخرین شانس دروازه‌بان اسطوره‌ای ایتالیا، جیان لوییجی بوفون بود تا برای آخرین بار در کارنامه‌اش جام جهانی دیگری را ثبت کند.

غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

خیلی از فوتبال‌دوستان حتی اگر طرفدار ایتالیا نبودند از اینکه بوفون جام جهانی را از دست می‌دهد و تا دوره بعد هم به احتمال قریب به یقین بازنشسته می‌شود، از حذف ایتالیا ناراحت شدند. ایتالیا همیشه یکی از تیم‌هایی بوده که لحظات دراماتیک در جام جهانی خلق کرده چه با بردهایش در دقایق آخر و چه مثلا آن پنالتی روبرتو باجو در فینال نفس‌گیر مقابل برزیل که خراب شد و ایتالیا در یک قدمی قهرمانی از دست یافتن به جام باز ماند.

حتی حالا هم با به پایان رسیدن کارنامه بوفون و دنیل دی روسی به عنوان دو بازیکن درجه یک بدون حضور در جام جهانی بزرگترین درام تراژیک را ایتالیا خلق کرده است. بعد از حذف ایتالیا چند روز پیش خبر رسید که روبرتو مانچینی سرمربی جدید تیم ملی ایتالیا شده. ونتورا سرمربی قدیمی این تیم بعد از حذف ایتالیا در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه اخراج شد.

 

  1. آمریکا

آمریکا میزبان جام جهانی 1994 بود. آنها تا مرحله یک هشتم نهایی رفتند و در نهایت بازی را به برزیل واگذار کردند. تا پیش از آن تیم ملی آمریکای شمالی توجه چندانی را به خودش جلب نمی‌کرد چراکه فوتبال آمریکایی بیشتر در آنجا طرفدار داشت. از 1994 فوتبال آمریکای شمالی رشد کرد. بعد از آن باشگاه‌ها شروع کردند به جذب ستاره‌هایی که در آستانه بازنشستگی‌شان بودند مثل دیوید بکهام.

از سال 1990 به بعد تیم فوتبال آمریکا موفق شد در پنج جام جهانی متوالی حضور پیدا کند. آنها در جام جهانی 2002 توانستند تا مرحله یک چهارم نهایی هم صعود کنند. در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 آنها از ترینیداد و توباگو و کاستاریکا شکست خوردند و با هندوراس مساوی کردند و در نتیجه حضورشان در جام جهانی منتفی شد. در مسابقات پیش‌ بینی فوتبال کمتر کسی به حذف آمریکا فکر کرده بود.

 

  1. شیلی

شیلی تیمی است که تاریخچه طولانی حضور در جام جهانی را دارد. آنها از اولین دوره جام جهانی در این رقابت‌ها حضور داشتند. سال 1962 بهترین دستاوردشان رسیدن به مقام سومی جهان بود. مدافع عنوان قهرمانی کوپا آمریکا، یعنی شیلی، حتی شانس حضور در پلی‌آف را هم پیدا نکرد. تیم‌شان در دهه 90 درگیر حاشیه‌های مشکوکی شد که توسط آنها می‌خواست عدم صلاحیت برزیل و صلاحیت خودشان را ثابت کنند. به دنبال این حاشیه روبرتو روخاس، دروازه‌بان آنها که نقش کلیدی در آن حاشیه‌ها داشت برای همه عمر از بازی فوتبال منع شد. او ادعا کرده بود طرفداران برزیل به او حمله کرده‌اند. ممنوعیت حضور شیلی در بازی‌های جام جهانی سال 1998 برداشته شد و بعد از آن از چهار جام جهانی در سه تایشان حضور داشت و به جام جهانی فوتبال 2018 روسیه هم راه پیدا نکردند.

 

  1. هلند

غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

هلند هم یکی دیگر از تیم‌هایی است که سابقه درخشانی در جام جهانی دارد. آنها در مرحله مقدماتی با سوئد و فرانسه هم‌گروه بودند و بخاطر تفاضل گل از صعود به جام جهانی باز ماندند و تیم سوم گروه شدند. هر چند که واقعا در بازی‌ها ضعیف ظاهر شدند. آنها فینالیست جام جهانی 1974، 1978 و 2010 بودند و در جام جهانی گذشته هم به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و این خداحافظی غمگینی با آرین روبن ستاره تیم بود که دلیل شهرتش این بود که در دوران بازی‌اش هر ۱۱۲ دقیقه یا یک گل برای تیم ملی هلند به ثمر می‌رساند یا پاس گل می‌داد. هلند دوران کرایوف و رودگلیت هنوز هم یکی از تیم‌های زیبا و تاریخ‌ساز فوتبال به شمار می‌رود و جام جهانی یکی از اسامی دراماتیکش را از دست داده است.

 

  1. کامرون

قهرمان پنج دوره جام ملت‌های آفریقا و آخرین قهرمان این رقابت‌ها نتوانست جواز حضور در جام جهانی 2018 را کسب کند. لقب تیم کامرون «شیرهای سرکش» است. اولین‌بار سال ۱۹۸۲ توانستند به جام جهانی راه پیدا کنند. بهترین نتیجه را هم سال 1990 در دومین حضورشان در جام جهانی کسب کردند که در آن بازی به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کردند. آنجا هم مقابل انگلستان در یک بازی سخت با نتیجه نزدیک ۳ بر ۲ بازی را واگذار کردند. کامرون در سال‌های اخیر یکی از بهترین تیم‌های آفریقایی بود و حذف شدن آنها توسط نیجریه باعث شد که یکی از اولین تیم‌های تاثیرگذار قاره آفریقا از حضور در جام جهانی باز بماند.

 

  1. غنا

آنها اولین‌بار در سال ۲۰۰۶ به جام جهانی راه یافتند که میزبانش آلمان بود. بعد از آن در هر سه دوره بعدی جام جهانی توانایی‌هایشان را نشان دادند. توقع می‌رفت که به جام جهانی 2018 روسیه هم راه پیدا کنند چراکه، در سال ۲۰۱۰ توانستند تا مرحله یک چهارم نهایی هم بالا بروند و آنجا توسط اروگوئه حذف شدند.

 

  1. پاراگوئه

پاراگوئه را با دروازه‌بان عجیب و غریبش خوزه لویی چیلاورت به یاد می‌آوریم که به دروازه‌اش طلسم می‌بست و تا جلوی دروازه حریف می‌آمد تا گل بزند. تیم پاراگوئه در چهار دوره قبلی جام جهانی حضور داشت. آنها در مرحله مقدماتی به ونزوئلا و برزیل و اروگوئه باختند و از صعود به جام جهانی بازماندند.

همه این هفت تیم رقبای قدری داشتند که حالا در جام جهانی حضور دارند. طرفداران این هفت تیم حالا برای جام جهانی 2018 باید به دنبال تیم‌های جدیدی برای خودشان باشند تا مسابقات جام جهانی همچنان برایشان سرگرم‌کننده باقی بماند.

پایان رپورتاژ آگهی //

 

مطالب مشابه را ببینید!