موارد مصرف قرص آریپیپرازول (Aripiprazole) و عوارض این دارو

قرص آریپیپرازول و موارد مصرف و عوارض این دارو

قرص آریپیپرازول (Aripiprazole) یکی از داروهای درمان افسردگی در بزرگسالان است که باعث برطرف شدن علائم اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی می شود. تاری دید، افزایش وزن، حالت تهوع، استفراغ، تغییر در اشتها، سردرد، یبوست، سرگیجه و خواب الودگی بعضی از عوارض مصرف این دارو هستند.

برای درمان اختلالات روانی مانند روان پریشی داروهای مختلفی در داروخانه موجود هستند. این داروها میزان هذیان گویی و توهمات را کاهش می دهند و تفکر و رفتار فرد مبتلا شده را پایدار می کنند. داروهای روانی حتما باید زیر نظر پزشک مصر شوند. مصرف خودسرانه این داروها عوارض جبران ناپذیری در پی خواهند داشت. یکی از داروها قرص آریپیپرازول که در این مطلب بیشتر در مورد آن می خوانید.

موارد مصرف قرص آریپیپرازول (Aripiprazole) و عوارض این دارو

اختلالات روانی جزو بیماری های روحی است که شامل طیف گسترده ای از بیماری های می شود. روان پریشی یکی از بیماری های مربوط به اختلال روانی می باشد که در آن فرد بیمار دچار توهم می شود و چیزهایی را حس می کند که واقعیت ندارند. اگر بخواهیم دلیل این بیماری را بیان کنیم می توانیم به ضربه های شدید مغزی و روانی، مصرف الکل و مواد مخدر، عوامل ژنتیکی و سکته های مغزی اشاره کنیم. اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی بعضی از انواع بیماری ای روان پریشانه هستند که هر کدام قابل کنترل هستند و درمان های دارویی خاص خود را دارند.

 

همچنین بخوانید : موارد مصرف قرص آریپیپرازول (Aripiprazole) و عوارض این دارو

 

قرص آریپیپرازول

قرص آریپیپرازول Aripiprazole به منظور درمان علائم بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی تجویز می شود. در مواردی این دارو با داروهای دیگر برای درمان اختلال افسردگی در بزرگسالان استفاده می شود. قرص آریپیپرازول در کودکان بالاتر از 6 سال که دچار علائم اوتیستی مانند تحریک پذیری، پرخاشگری و تغییرات خلق و خو شده اند توسط پزشک تجویز می شود.

نام های دیگر دار، عوارض و تداخل دارویی، موارد مصرف دارو

نام های تجازی دارو : Abilify, Aristada, Abilify Maintena, Abilify Discmelt

موارد مصرف دارو : درمان افسردگی، درمان اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی

عوارض دارو : تاری دید، افزایش وزن، استفراغ و تهوع، تغییرات اشتها، یبوست، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی، بیقراری، اضطراب، بی خوابی، عطسه و گلودرد

تداخل دارویی : داروهای خواب‌آور، داروهای ضد درد، داروهای ضد سرفه، آرام‌بخش‌ها، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد افسردگی یا تشنج

موارد مصرف قرص آریپیپرازول (Aripiprazole) و عوارض این دارو

دوز مصرف دارو و نحوه مصرف قرص آریپیپرازول

میزان و دوز درست مصرف این دارو به دلیل حساسیتی که دارد، حتما باید توسط پزشک متخصص مشخص گردد. این دارو را می توانید با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

نکاتی در مورد مصرف قرص آریپیپرازول

1. این دارو ممکن است فکر و واکنش شما را مختل کند. پس به هنگام رانندگی یا هر فعالیت دیگری که نیاز به هوشیاری است باید احتیاط کنید.

2. مصرف این دارو در افراد سالمند باید با احتیاط باشد.

3. اگر به ترکیبات دارو حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید.

4. فهرست هر دارویی را که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید تا میزان اثربخشی این دارو کم نشود.

5. اگر با مصرف این دارو دچار تورم چره، لب، زبان و یا گلو شدید و تنفس شما سخت شد باید مصرف را قطع کنید و به اورژانس مراجعه کنید زیرا شاید بدن شما به این دارو حساسیت داشته باشد.

6. در مورد قطع مصرف این دارو باید با پزشک مشورت کنید و به یکباره دارو را قطع نکنید.

7. دارو را مطابق با دستور پزشک مصرف کرده و دوز دارو را بدون مشاوره با پزشک خود، تغییر ندهید.

8. در صورت داشتن هر گونه حساسیت دارویی، قبل از مصرف این دارو پزشک را در جریان قرار دهید.

9. هر گونه علائم جدید مثل تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات وحشت‌زده، خواب‌آلودگی، آشفتگی و بی‌قراری شدید را به پزشک خود اطلاع دهید. شاید نیاز به تغییر دارو داشته باشید.

10. استفاده از قرص آریپیپرازول در دوران بارداری و شیردهی، باید با نظر پزشک صورت گیرد.

11. به دلیل افزایش ریسک خودکشی در بیماران افسرده، استفاده از این دارو در مراحل اولیه درمان تا زمان بهبودی بایستی با نظارت دقیق بیمار باشد.

12. در صورتیکه سابقه ابتلا به بیماری‌های خاصی نظیر بیماری‌هایی کبد و کلیه، بیماری قلبی، فشار خون بالا،کلسترول بالا، کم خونی، سکته قلبی یا مغزی، تشنج، صرع و دیابت داشته‌اید، دارو را زیر نظر پزشک و با احتیاط مصرف کنید.

13. چنانچه مبتلا به دیابت هستید، در صورت مصرف آریپیپرازول، قند خون خود را به صورت منظم بررسی کنید.

14. آریپیرپازول را بیش از ۶ هفته مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک شما به شما گفته باشد.

15. در صورتی که مصرف یک وعده از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، داروی خود را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دارویی خود بازگردید.

16. مصرف دارو را به یکباره قطع نکنید.

17. در زمان مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید. مصرف الکل می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود.

 

همچنین بخوانید : داروی سرترالین، عوارض و نحوه مصرف دارویی ضد افسردگی سرترالین

مطالب مشابه را ببینید!