استفاده بهتر از ویندوز 8 با این 14 ترفند

ویندوز 8

 

چه بخواهيم و چه نخواهيم، ويندوز ۸ روي رايانه ها فروش خواهد رفت. براي استفاده از اين سيستم عامل جديد تنها به خريد دستگاه پشتيباني کننده از آن و يا خريد خود سيستم عامل نياز نداريد، بلکه به دليل تغيير رابط کاربري و اضافه شدن تعداد زيادي از تکنيک ها و ترفندها به ويندوز، بايد قبل از استفاده، از اين موارد مطلع باشيد. اگر مي خواهيد با نگرش جديد اين سيستم عامل آشنا شويد و ويندوز ۸ را براي انجام هرچه بهتر کارهاي خود تنظيم کنيد با ما همراه باشيد.

تغيير را بپذيريد:برخي معتقدند که مايکروسافت با تغيير اساسي در رابط کاربري و مجبور کردن به انجام متفاوت فرآيندهاي مختلف، کاربران را به دردسر انداخته است. اگر قصد مهاجرت به اين سيستم عامل را داريد، تغيير را بپذيريد و آماده باشيد. چرا که اگر به اين موارد مسلط شويد، ويندوز ۸ ديگر نا آشنا به نظر نخواهد رسيد.

ميانبر صفحه کليد و ماوس را ياد بگيريد و به خاطر بسپاريد:درست است که ويندوز ۸ براي سيستم لمسي طراحي شده است، اما مايکروسافت ميليون ها کاربر ويندوز ۷ را فراموش نکرده است، کاربراني که صفحه کليد و ماوس تنها ورودي هاي سيستم عامل آن ها ست.در همين راستا ست که ميانبرهاي قديمي صفحه کليد در ويندوز ۸ نيز کار مي کند. ميانبرهاي کلاسيک مانند (Ctrl + C) براي کپي، (Ctrl + V) براي Paste و (Ctrl + X) براي انتقال محتوا در کنار ميانبرهاي دستوري مانند (Alt + F۴) براي بستن برنامه يا (Windows Key + L) براي قفل کردن صفحه و در نهايت (Windows Key + D) براي نشان دادن صفحه اصلي، همگي مانند گذشته عمل خواهدکرد.

حالت کلاسيک Desktop را فراموش نکنيد:بيشتر برنامه هاي ويندوز ۸ براي اين طراحي شده است که کل صفحه را اشغال کند و در حالت Full Screen اجرا شود، برخي از اين موضوع لذت نمي برند.به ويژه آن هايي که از Toolbar هنگام کار با برنامه ها استفاده مي کنند. اين حالت دقيقا همان وضعيتي است که در ويندوز ۷ داشته ايد با اين تفاوت که اين امکان به صورت يک اپليکيشن است.به گزارش zoomit ،براي فعال کردن اين حالت بايد به اين اپليکيشن در صفحه شروع (اصلي) رجوع کنيد و به اين صورت مي توانيد به برنامه هاي قديمي خود دسترسي داشته باشيد.

Task Manager هنوز بهترين دوست شما ست:هر برنامه اي چه براي ويندوز ۸ طراحي شده باشد و چه قديمي باشد، روزي Crash و يا گير خواهد کرد. در اين زمان چه کسي به ياري شما خواهد آمد؟ مانند گذشته دوست قديمي خود را با فشردن Ctrl+Shift+Esc احضار کنيد. Task Manager نه تنها برنامه هاي در حال اجرا را نشان مي دهد، بلکه پردازش هايي راکه در پس زمينه انجام مي شود و مستقيم با آن ها ارتباط نداريد را نيز نشان مي دهد. کافي است روي برنامه مشکل دار کليک کنيد و End Task را بفشاريد تا برنامه بسته شود.بخش App History نيز نشان مي دهد که برنامه ها چقدر از منابع رايانه شما استفاده کرده اند. اين گونه مي توانيد دليل کندي سيستم خود را مشخص کنيد.

از امکان Aero Snap استفاده کنيد:اگر رزولوشن نمايشگر شما حداقل ۱۳۶۶ در ۷۶۸ است، مي توانيد از اين امکان استفاده کنيد. براي اين منظور کافي است دکمه ويندوز را به همراه دکمه نقطه فشار دهيد ( . + Windows Key) اين کار اپليکيشن را به سمت راست صفحه مي چسباند و فضاي سمت چپ را براي اپليکيشن دوم خالي مي کند. براي چسباندن اپليکيشن دوم به سمت چپ کافي است . + Windows Key + Shift را بفشاريد تا اين برنامه به سمت چپ هدايت شود. اين سيستم خط جداکننده اي را ميان ۲ اپليکيشن ايجاد مي‌کند که مي توانيد آن را حرکت دهيد و فضاي اشغال شده هر برنامه را در صفحه تنظيم کنيد.

از امکان Easy Uninstall استفاده کنيد: تنها کاري که بايد بکنيد اين است که روي يک موزاييک کليک راست و گزينه حذف (Uninstall) را انتخاب کنيد.

از حريم شخصي خود محافظت کنيد:در حالت پيش فرض، ويندوز ۸ به نام اکانت، تصوير و محل شما دسترسي دارد. مي توان اين موضوع را محدود کرد. کافي است در هر کجاي سيستم عامل که هستيد Windows Key + I را بفشاريد تا يک منوي مخصوص باز شود. روي More PC setting کليک و گزينه Privacy را انتخاب کنيد. در اين حالت به انتخاب هايي بر مي خوريد که با تنظيم و مديريت آن ها مي توانيد آن گونه که تمايل داريد، از حريم شخصي خود محافظت کنيد.

منوي Start را دوباره ايجاد کنيد:يکي از تغييرات اساسي و بنيادي در ويندوز ۸ حذف دکمه معروف Start است. خوشبختانه امکان ايجاد دوباره اين دکمه وجود دارد. در واقع در Taskbar (ميله پايين صفحه) حالت Desktop يک دکمه Toolbar جديد ايجاد مي کنيد که داراي برنامه هاي صفحه اصلي است (همان صفحه اي که در آن نمي توانستيد به برنامه هاي قديمي دسترسي داشته باشيد). بنابراين اولين کار اين است که به حالت Desktop برويد. سپس پنجره Explorer را باز کنيد. Tools را انتخاب سپس روي Options کليک کنيد. مطمئن شويد که گزينه Show Hidden Files تيک نخورده است، سپس روي OK کليک کنيد. حال روي يک بخش خالي Taskbar کليک راست کنيد، زير منوي Toolbars را انتخاب سپس روي New Toolbar کليک کنيد. پرونده (Folder) زير را انتخاب کنيد :

X:\Program Data\Microsoft\Windows\Start Menuايکس در واقع همان درايوي است که ويندوز ۸ را روي آن نصب کرده ايد.

ابزارهاي مديريتي ويندوز ۸ را فعال کنيد (Administrative Tools): براي دسترسي به اين ابزارهاي پيشرفته نياز به انجام چند کار داريد. دکمه ويندوز به همراه دکمه I را فشار دهيد، زماني که منو ظاهر شد روي گزينه Setting کليک کنيد. عبارت Show Administrative Tools را از حالت No به حالت Yes ببريد. سپس روي يک ناحيه خالي از صفحه شروع (اصلي) کليک کنيد. به سمت راست پيمايش و ۳ موزاييک مربوط به برنامه هاي ذکر شده را مشاهده کنيد.

امکان جديد File History را به حد نهايي خود برسانيد: زماني که اين امکان را فعال مي‌کنيد، ويندوز از فايل هاي شما کپي تهيه مي‌کند و در درايوي که به عنوان محل پشتيبان گيري انتخاب کرده ايد قرار مي دهد.

برنامه Command Prompt را با عنوان Administrator اجرا کنيد:به حالت Desktop برويد، يک پنجره Explorer را باز کنيد. روي دکمه File در بالاي پنجره کليک ، منوي Open را انتخاب و سپس گزينه Open Command Prompt as Administrator را انتخاب کنيد.

يکپارچه سازي درايوها:ويندوز ۸ مي تواند چند هاردديسک را يکپارچه کند و آن ها را به عنوان يک درايو بشناسد. زماني تکه هاي فايل شما در درايوهاي مختلف قرار مي گيرد، اين کار به رايانه اجازه مي دهد که هم زمان فايل را در چند درايو بنويسد و سرعت کلي افزوده شود. امکان جالب ديگر اين سيستم آن است که مي توانيد ۲درايو را آينه يکديگر قرار دهيد و هر فايلي که در سيستم ذخيره مي شود، ۲ نسخه کاملا يکسان از آن در هر يک از درايوها وجود داشته باشد.

سيستم ورود خودکار را فعال کنيد (Automatic Login):اين موضوع باعث بهبود سرعت در رايانه خواهد شد که البته بهاي آن کاهش امنيت سيستم خواهد بود. ابتدا Windows Key + R را بفشاريد سپس در جعبه متن، عبارت netplwiz را تايپ کنيد. اين کار باعث احضار شدن تنظيمات حساب ها مي شود.اطمينان حاصل کنيد که گزينه User must enter a user name and password to use this computer تيک نخورده است، سپس روي OK کليک کنيد. در جايي که رايانه در دسترس ديگران نيز هست، نبايد اين کار را انجام دهيد.

به فرآيند خاموش شدن (Shut Down) سرعت ببخشيد: خاموش شدن نيز خود يک اپليکيشن است و برنامه مخصوص به خود را دارد. به حالت Desktop برويد و روي يک فضاي خالي کليک راست کنيد. گزينه New سپس Shortcut را انتخاب کنيد. زير بخش Type the location of the item عبارت shutdown.exe –s –t ۰۰ را تايپ کنيد. به شما بستگي دارد که نام اين ميانبر را چه چيزي بگذاريد. سپس ميانبر را به آدرس زير منتقل کنيد.

X:\Program Data\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs که X در واقع درايوي است که ويندوز ۸ روي آن نصب شده است. به صفحه اصلي بازگرديد تا موزاييک مربوط به خاموش شدن را مشاهده کنيد.

مطالب مشابه را ببینید!